هزینه طلاق غیابی

هزینه طلاق غیابی چقدر است؟

طلاق غیابی نوعی از انواع طلاق بوده که یکی از زوجین درخواستی مبنی بر طلاق را تنظیم و به دادگاه خانواده تقدیم می‌کند. سپس دادگاه خانواده، ابلاغیه ای برای طرفین دعوی، جهت حضور در جلسات دادگاه ارسال خواهد کرد. اگر زن یا مردی که دادخواست طلاق علیه او تنظیم شده، ابلاغیه را دریافت نکند یا با دریافت ابلاغیه دادگاه، در جلسات دادگاه حاضر نشود، قانون گذار رأی دادگاه را بر اساس عدم حضور شخص، به صورت غیابی صادر می‌کند.

طلاق غیابی مانند سایر انواع طلاق، دارای مراحلی بوده که هر یک از مراحل، هزینه‌های خاص خود را دارد. در ادامه این مقاله از موسسه حقوقی دادنیک قصد داریم هزینه طلاق غیابی را مورد بررسی قرار دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران حقوقی و وکیل طلاق مؤسسه حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

هزینه طلاق غیابی چقدر است؟

 • یکی از مهم ترین موارد هزینه طلاق غیابی، میزان مبلغ مربوط به دادرسی دادگاه (ثبت دادخواست طلاق و پرداخت میزان مبلغ رسیدگی به آن توسط دادگاه) است.
 • یکی دیگر از موارد هزینه طلاق غیابی مربوط به فرآیند مراحل مشاوره (مراحل داوری) در طلاق به شمار می‌رود.
 • اگر هر یک از زوجین وکیل طلاق برای طلاق غیابی داشته باشد، باید حق الوکاله وکیل را نیز پرداخت نماید.
 • بعد از صدور حکم طلاق غیابی توسط قانون گذار، خواهان، باید به یکی از دفاتر رسمی ثبت ازدواج و طلاق مراجعه و طلاق غیابی را در شناسنامه ثبت نماید. بنابراین خواهان باید برای انجام این فرآیند، هزینه لازم را پرداخت کند.

هزینه طلاق غیابی از طرف مرد

 • یکی از موارد هزینه‌ طلاق غیابی از طرف مرد، مربوط به هزینه دادرسی در دعوی طلاق و هزینه حق الوکاله وکیل طلاق است.
 • همچنین هزینه داوری در طلاق از طرف مرد نیز بر عهده وی بوده و باید آن را پرداخت نماید.
 • بعد از صدور حکم طلاق غیابی از طرف دادگاه، مرد باید برای ثبت طلاق غیابی در شناسنامه، به یکی از دفاتر رسمی ثبت طلاق و ازدواج مراجعه کرده و توسط سردفتر مراحل ثبت طلاق را با پرداخت هزینه مورد نیاز انجام دهد.
هزینه طلاق غیابی از طرف مرد

هزینه طلاق غیابی از طرف زن

 • اگر زن برای انجام فرآیند طلاق غیابی، وکیل طلاق اخذ نموده باشد، باید حق الوکاله وکیل خود را پرداخت نماید.
 • از موارد دیگر هزینه طلاق غیابی از طرف زن، هزینه دادرسی و هزینه ثبت دادخواست طلاق هستند.
 • هزینه‌های مربوط به مراحل طلاق غیابی نظیر هزینه مشاوره در طلاق و هزینه داوری در طلاق نیز باید توسط زن پرداخت شوند.
 • زن در هنگام ارائه درخواست طلاق غیابی باید مواردی نظیر گواهی تست عدم بارداری و همچنین اگر دوشیزه باشد، گواهی سلامت بکارت از پزشک قانونی را به قانون گذار تقدیم نماید. بنابراین زن برای دریافت این گواهی‌ها نیازمند پرداخت هزینه خواهد بود.
 • بعد از صدور حکم طلاق از طرف زن به صورت غیابی توسط قانون گذار، زن باید برای ثبت طلاق در شناسنامه خود، به همراه مدارک لازم و هزینه مورد نیاز، به یکی از دفاتر رسمی ثبت ازدواج و طلاق مراجعه کرده و فرآیند ثبت طلاق غیابی در شناسنامه را توسط سردفتر انجام دهد.

مهریه در طلاق غیابی از طرف مرد

بر اساس قانون مدنی و موازین شرعی اسلام، حق طلاق با مرد است. بنابراین در هر زمانی که مرد دادخواست طلاق غیابی را به دادگاه خانواده تقدیم نماید، قانون گذار با درخواست طلاق وی موافقت می‌کند. اما قبل از صدور حکم طلاق غیابی، مرد باید تمام حق و حقوق مالی زن اعم از نفقه، اجرت المثل و غیره را پرداخت نماید.

بر اساس ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی «مرد می‌تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید.»

مهریه در طلاق غیابی از طرف مرد نیز به همین منوال بوده و مرد باید مهریه زن را به صورت کامل پرداخت نماید.

مهریه در طلاق غیابی از طرف مرد

مهریه در طلاق غیابی از طرف زن

مهریه حق قانونی زن بوده و از زمان عقد نکاح، زن مالک مهر خود می‌گردد. مرد نیز موظف به پرداخت مهریه زن به صورت کامل است. مطابق ماده ۱۱۱۸ قانون مدنی «زن مستقلاً می‌تواند در دارائی خود هر تصرفی را که می‌خواهد، بکند.» 

اما اگر زن خواهان طلاق غیابی باشد و درخواست طلاق خود را به قانون گذار ارائه دهد، شرایط دریافت مهریه در طلاق غیابی از طرف زن کمی دشوار می‌شود. زیرا در طلاق غیابی از طرف زن به علت مفقود شدن شوهر، امکان مطالبه مستقیم مهریه برای زن وجود ندارد. اما زن می‌تواند با اخذ رأی دادگاه خانواده، حساب بانکی، اموال و مستغلات مرد را توقیف و مهریه خود را وصول نماید. پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه حتما با یک وکیل مهریه مشورت کنید.

جمع بندی

همان‌طور که دیدید، هزینه طلاق غیابی از طرف آقا و خانم ممکن است متفاوت باشد. برای دریافت مشاوره یا اطلاعات بیشتر در زمینه طلاق غیابی خارج از کشور و هزینه طلاق غیابی با کارشناسان حقوقی و وکیل طلاق مؤسسه حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

هزینه طلاق غیابی شامل چه مواردی می‌شود؟

هزینه طلاق غیابی شامل مواردی نظیر هزینه دادرسی، هزینه پرداختی به دفاتر خدمات قضایی، حق الوکاله وکیل طلاق، هزینه مشاوره، داوری و هزینه ثبت طلاق غیابی در شناسنامه می‌شود.

هزینه طلاق غیابی از طرف زن چقدر است؟

هزینه طلاق غیابی از طرف زن بر اساس مواردی نظیر هزینه دادرسی، هزینه‌های مربوط به داوری و مشاوره در طلاق، اخذ گواهی عدم بارداری، اخذ گواهی سلامت بکارت از پزشکی قانونی و ثبت طلاق در شناسنامه تعیین می‌گردد.

هزینه طلاق غیابی از طرف مرد چقدر است؟

هزینه طلاق غیابی از طرف مرد نیز شامل هزینه‌هایی مانند هزینه دادرسی، هزینه داوری، هزینه وکیل طلاق و هزینه ثبت طلاق در دفترخانه است.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

دفتر مرکزی دادنیک کجاست؟

دفتر مرکزی دادنیک در تهران، سعادت آباد، بلوار دریا، شکوفان دوم، بهاران یکم، پلاک ۱۰، واحد ۵ واقع شده است.

۵/۵ - (۷ امتیاز)
تیم تحریریه دادنیک

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های امور حقوقی خانواده، انحصار وراثت، امور وکالتی و کنسولی ایرانیان داخل و خارج از کشور منتشر می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)