راه های مطالبه مهریه چیست؟

راه های مطالبه مهریه چیست

بسیاری از خانم‌ها به این موضوع توجه می‌کنند که اجرا گذاشتن مهریه راهی برای محکم کردن پایه‌های زندگیشان محسوب می‌شود. از طرفی بخشیدن مهریه می‌تواند راهکاری برای پایان بخشیدن به یک زندگی مشترک باشد.

وکیل متخصص مهریه با اطلاع از بهترین راه‌های مطالبه مهریه می‌تواند به شما در این باره کمک کند. در این مقاله قصد داریم راه‌های گرفتن مهریه را توضیح دهیم. در صورتی که به راهنمایی بیش‌تر نیاز دارید می‌توانید با مشاوران حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

انواع مهریه

پیش از اینکه به بهترین روش گرفتن مهریه بپردازیم، بهتر است نگاهی به انواع مهریه داشته باشیم. در واقع باید بگوییم که مهریه دو نوع عندالمطالبه و عندالاستطاعه است. به این معنا که در نوع اول، هر زمان که زن تصمیم بگیرد، مرد باید مهریه را پرداخت کند.

اما در نوع عندالاستطاعه، دادگاه به استطاعت مالی مرد توجه کرده و مهریه در اقساط مختلف پرداخت خواهد شد. در این نوع مهریه، زن باید استطاعت مالی مرد را در دادگاه اثبات کند تا بتواند این حق مالی خود را از مرد بگیرد.

جالب است بدانید که طبق ماده 1085 قانون مدنی، زن تا وقتی که مهریه عندالمطالبه را دریافت نکرده باشد، می‌تواند از انجام وظایف خود در قبال شوهر امتناع کند.

انواع مهریه

نحوه مطالبه مهریه

اگرچه این باور به عنوان بخشی از فرهنگ در آمده که راه های مطالبه مهریه هنگامی کاربرد دارند که زوجین می‌خواهند طلاق بگیرند، اما مهریه حق مالی زن به حساب می‌آید و هر زمان که اراده کند می‌تواند برای دریافت آن اقدام نماید. حتی گاهی زنان برای گرفتن مهریه بدون طلاق اقدام می‌کنند. راه های مطالبه مهریه را در ادامه توضیح داده‌ایم.

ثبت دادخواست در دادگاه

اولین روش مطالبه مهریه با ثبت دادخواست در سامانه ثنا و ارائه آن به دادگاه انجام می‌شود. در صورتی که وکیل مهریه و درخواست کننده به پیگیری دادخواست خود برای گرفتن مهریه اقدام کنند، دادگاه دادخواست را بررسی نموده و حکمی مبنی بر پرداخت مهریه صادر می‌کند.

پیگیری دادخواست از طریق دفتر اسناد رسمی

دومین روش از راه های مطالبه مهریه توسط زن، اجرا گذاشتن مهریه در دفتر اسناد رسمی است. در واقع زن درخواست خود را مبنی بر گرفتن مهریه ثبت می‌کند. سپس همراه مدارک خود از جمله سند ازدواج، کارت ملی و شناسنامه به دفتر ثبتی می‌رود که عقد در آنجا ثبت شده است.

بعد از اینکه درخواست مطالبه مهریه به سردفتر تحویل داده می‌شود، این مسئول دفتر اسناد رسمی برگه اجراییه را به مرد (زوج) ابلاغ می‌کند. در این حالت مرد 10 روز فرصت دارد که مهریه را بپردازد.

بهترین روش های گرفتن مهریه

سریع ترین راه گرفتن مهریه در طلاق غیابی و سایر روش‌های طلاق با توجه به دو راهی که توضیح دادیم، اقدام به وصول مهریه از طریق اجرای ثبت است. به این نکته توجه داشته باشید شرایط مختلفی در انتخاب بهترین روش گرفتن مهریه تأثیرگذار هستند. بنابراین یک روش را نمی‌توان به همه درخواست کنندگان مهریه توصیه کرد.

همچنین فراموش نکنید وکیل مهریه به دلیل اینکه از بهترین راه‌های گرفتن مهریه اطلاع دارد، می‌تواند کمک زیادی به شما بکند.

روش های مطالبه مهریه

نکات مهم درباره راه های مطالبه مهریه

با اینکه دو راه برای مطالبه مهریه وجود دارند، اما خانم‌ها نمی‌توانند به طور همزمان از هر دو راه استفاده کنند. اگر خانمی پیش از ثبت دادخواست مطالبه مهریه به دادگاه، از طریق دفتر ثبت اسناد اقدام کرده باشد، دادگاه با استعلام این مسئله، درخواست خانم را برای دریافت مهریه رد خواهد کرد.

نکته مهم دیگری درباره راه های مطالبه مهریه، در هنگام جاری شدن عقد دائم وجود دارد. در حقیقت زن می‌تواند درخواست کند که یکی از حضار یا شاهدان عقد به عنوان ضامن پرداخت مهریه باشد. در این صورت ضامن مسئولیت پرداخت مهریه را بر عهده خواهد داشت.

اگر عقد میان زوجین موقت باشد، باز هم امکان مطالبه مهریه برای زن وجود دارد. فرقی ندارد که زن در همان مدت عقد موقت در نکاح باشد یا تمکین کرده باشد.

مزایای داشتن وکیل برای گرفتن مهریه

با توجه به وجود قوانین گوناگون و البته شرایط مختلفی که بر زندگی زوجین حکم فرماست، پیشنهاد می‌کنیم که پیش از ناامید شدن از گرفتن مهریه یا تصمیم به بخشیدن مهریه با وکیل مهریه صحبت کنید. با راهنمایی گرفتن از وکیل حاذق و باتجربه می‌توانید راه های مطالبه مهریه را به طور کامل بشناسید و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

در صورتی که برای گرفتن مهریه به وکیل نیاز دارید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

سوالات متداول

آیا امکان گرفتن مهریه در دوران عقد وجود دارد؟

بله. زن می‌تواند در زمان عقد دائم و عقد موقت که میزان مهریه ثبت شده است، برای مطالبه مهریه خود اقدام کند.

راه های مطالبه مهریه کدام هستند؟

ثبت دادخواست در دادگاه و اقدام از طریق دفتر اسناد رسمی دو راه عمده مطالبه مهریه هستند.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

مهریه زن خیانتکار
مهریه زن خیانتکار
بهترین روش به اجرا گذاشتن در خارج از کشور
مهریه خارج از کشور
گرفتن مهریه بدون طلاق
گرفتن مهریه بدون طلاق
بهترین روش گرفتن مهریه
بهترین روش گرفتن مهریه چیست؟

6 پاسخ

 1. سلام من و شوهرم با هم مشکل خاصی نداریم اما میخوام بابت یه سری مسائل مهریمو اجرا بذارم. بهترین روشی که میتونم استفاده کنم چیه؟

  1. درود
   به دفاتر ثبت اسناد مراجعه کنید و با ارائه مدارک مهریه رو به اجرا بگذارید.

 2. برای به اجرا گذاشتن مهریه حتما باید بریم جایی که عقد ثبت شده؟ یه شهر دیگه زندگی میکنم آخه

  1. درود
   هر زمان بخواهید میتونید مهریه رو به اجرا بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *