اگر حق طلاق با زن باشد طلاق چقدر طول میکشد؟

اگر حق طلاق با زن باشد طلاق چقدر طول میکشد؟
دریافت دادنامه طلاق از دادگاه
برای مشاوره رایگان در واتساپ روی دکمه زیر کلیک کنید.

برای بسیاری از افرادی که در شرف جدایی هستند این پرسش پیش می‌آید که اگر حق طلاق با زن باشد طلاق چقدر طول میکشد؟ حق طلاق یکی از حقوقی است که زن می‌تواند در هر زمانی آن را از مرد دریافت کند. بسیاری از افراد این حق را قبل از عقد درخواست کرده و آن را در سند ازدواج قید می‌کنند. اما برخی زنان هم بعد از ازدواج نسبت به دریافت حق طلاق اقدام می‌کنند. زوجه با داشتن حق طلاق می‌تواند در مدت زمان بسیار کمتری نسبت به شرایط عادی از همسر جدا شود. بنابراین از شر مشکلات رفتن به دادگاه و روند فرسایش رسیدگی به درخواست طلاق در امان خواهد بود. در صورت بروز هرگونه سؤال یا مشکل در این زمینه می‌توانید از طریق تماس تلفنی یا واتساپی از وکلای حرفه ای دادنیک مشاوره رایگان دریافت کنید.

مراحل طلاق با داشتن حق طلاق

حق طلاق در اصل همان وکالت در طلاق است که به زن اجازه می‌دهد هر زمان که بخواهد با ارائه دادخواست، عدم تمایل به ادامه زندگی مشترک با همسر خود را نشان دهد و از وی جدا شود. اگرچه روش‌های طلاق متنوع هستند، اما در طلاق توافقی یا حق طلاق، روند جدایی سریع تر از شرایط عادی خواهد بود. مراحل طلاق توجه به شرایط ضمن وکالت نامه می‌تواند متفاوت باشد. پیش تر در مقاله مراحل طلاق با داشتن حق طلاق در این باره توضیحات کاملی دادیم که می توانید مطالعه کنید.

مدت زمان طلاق از طرف زن

اگر وکالت نامه طلاق از طرف زن کامل باشد، با توجه به روند رسیدگی در دادگاه‌های مختلف، زمان آن هم می‌تواند متفاوت باشد. اما این روند در کل چندان به طول نمی‌‌انجامد و می‌تواند در شهر تهران حدود یک هفته زمان ببرد. البته این را به یاد داشته باشید که مدت زمان طلاق از طرف زن در صورتی طولانی نخواهد بود که مرد شرایط خاصی را ضمن حق طلاق در وکالت نامه ثبت نکرده باشد. در غیر این صورت ممکن است تا بررسی شرایط، روند طلاق طول بکشد.

در شرایطی که زن به کمک وکالت نامه طلاق جدا ‌می‌شود، باید پس از صدور رأی دادگاه، ظرف 90 روز با همراه مدارک لازم از جمله حکم صادر شده و وکالت طلاق به دفتر ثبت اسناد رسمی رفته و برای جاری شدن خطبه طلاق اقدام کند.

اما مورد دیگر این است که زن در وکالت نامه خود وکالت فرجام خواهی را ثبت نکرده باشد. در این صورت حکم قطعی طلاق تا گذشت مدت زمان لازم می‌تواند به تعویق بیفتد. این زمان 44 روز بعد از صدور رأی طلاق خواهد بود. اما به طور کلی بنا بر گفته‌های ذکر شده، در زمان ارائه حق طلاق به زن، مدت زمان طلاق از طرف زن چندان طولانی نخواهد بود. این زمان در شرایط طلاق توافقی حتی می‌تواند کمتر از این زمان هم باشد، زیرا زوجین درباره تمامی شرایط خود از قبل به سازش رسیده اند و هیچ یک درخواست فرجام خواهی و تجدید نظر نخواهند کرد.

مدت زمان طلاق از طرف زن

انواع وکالت در طلاق

همانطور که گفتیم وکالت در طلاق می‌تواند راه را برای جدایی زن از همسر خود هموارتر کند. بنابراین در هر شرایطی که زن دیگر توانایی ادامه زندگی مشترک نداشته باشد، می‌تواند برای گرفتن طلاق اقدام کند. وکالت طلاق به دو روش قابل انجام است. اول اینکه به عنوان یکی از شروط ضمن عقد، در عقدنامه ذکر شود و یا اینکه به صورت جداگانه ثبت شود. در روش دوم افراد با در دست داشتن مدارک لازم به محضر مراجعه می‌کنند و با تنظیم یک وکالت نامه، حق طلاق زن را به صورت رسمی ثبت می‌کنند. البته در این روش مرد هم می‌تواند تمامی شرایط خود را برای دادن این حق به زن در وکالت نامه ذکر کند.

بسته به شروطی که در وکالت نامه طلاق زن ذکر شده است، حق طلاق ممکن است دائمی و یا برای مدت زمان معینی باشد.

در اصل همه چیز به موارد ذکر شده در وکالت نامه بر می‌گردد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که بسیاری از وکالت‌های طلاق ناقص و یا فاقد اعتبار هستند، زیرا در دفتر اسناد رسمی ثبت نشده‌ اند. به همین دلیل برای اینکه دچار مشکل نشوید، بهتر است از قبل با بهترین وکیل طلاق در تهران مشورت کنید.

گرفتن مهریه با داشتن حق طلاق

گرفتن مهریه با داشتن حق طلاق هم مانند شرایط عادی روند خاص خود را دارد. اما با کمک وکیل طلاق می‌توان این روند را تسریع کرد. بسیاری از بانوان زمانی که در شرایط سختی از زندگی قرار می‌گیرند حاضر هستند به بخشیدن مهریه در ازای طلاق اقدام کنند. اگر همسر شما توانایی مالی لازم را برای پرداخت کامل مهریه دارد و یا اینکه دوست ندارید هیچ حقی از مهریه شما پایمال شود، می‌توانید با وکلای دادنیک مشورت کنید تا بتوانید به حق خود به صورت تمام و کمال دست پیدا کنید.

گرفتن مهریه با داشتن حق طلاق

طلاق از طرف زن

برای بسیاری از زنان در شرف جدایی، این پرسش پیش می‌آید که مهریه بهتر است یا حق طلاق؟ پاسخ به این سؤال کاملاً به خواست و شرایط زوجه برمی‌گردد. برای مثال اگر زن توانایی مالی لازم را برای اداره زندگی بعد از جدایی نداشته باشد، با داشتن حق طلاق هم کار به جایی نخواهد برد. در مقابل کسی که بخواهد تنها به مهریه بسنده کند، ممکن است گرفتار یک روند خسته کننده و فرسایشی در دادگاه‌ها برای اثبات نیاز به طلاق خود شود. بنابراین باید با سنجیدن تمامی شرایط نسبت به انتخاب یکی از این موارد اقدام کرد. ضمن اینکه باید این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که در شرایط پرداخت مهریه اگر مرد توانایی مالی نداشته باشد و البته مهریه بیش از 150 سکه باشد، مرد به زندان نخواهد رفت و دادگاه با اثبات این ناتوانی، مهریه را برای او تقسیط می‌کند. اگر حق طلاق با زن باشد، مدت زمان طلاق چندان طولانی نخواهد بود. در صورتی که قصد دارید مهریه خود را دریافت کنید، پیشنهاد می‌کنیم از وکیل مهریه مؤسسه حقوقی دادنیک مشاوره دریافت کنید.

سوالات متداول

  • طلاق در زمانی که حق طلاق با زن است چقدر طول میکشد؟

این موضوع می‌تواند با توجه به شروط ضمن وکالت نامه طلاق متغیر باشد. اما زمان از 1 هفته تا 3 ماه می‌تواند متغیر باشد.

  • آیا گرفته مهریه با وجود داشتن حق طلاق امکان پذیر است؟

بله مهریه در هر شرایطی حق زن خواهد بود. مگر اینکه زوجه در مقابل حق طلاق، حق حضانت فرزند و یا به هر دلیل دیگری مهریه خود را ببخشد.

5/5 - (6 امتیاز)
تیم تحریریه دادنیک

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های امور حقوقی خانواده، انحصار وراثت، امور وکالتی و کنسولی ایرانیان داخل و خارج از کشور منتشر می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در تماس باشید.

این نوشته در طلاق ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان طلاق توافقی:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان طلاق توافقی:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)