طلاق به دلیل رابطه مقعدی

طلاق به دلیل رابطه مقعدی

رابطه جنسی یکی از ابعاد مهم زندگی زناشویی به شمار می‌آید که بر سلامت، رضایت و پایداری آن تأثیر گذار است و باعث افزایش صمیمیت، کاهش استرس، تقویت عزت نفس و بهبود کیفیت زندگی زوجین می‌شود. اما گاهی اوقات رابطه جنسی ممکن است به عنوان یک عامل آزار دهنده در رابطه زوجین عمل کند.

برخی از تمایلات و فانتزی‌های جنسی ممکن است برای یک طرف قابل قبول و برای طرف دیگر ناخوشایند باشد. یکی از این تمایلات رابطه مقعدی است که در برخی از زوجین وجود دارد.

رابطه مقعدی به معنای دخول جنسی در روده بزرگ است که با توجه به نظرات فقهی، پزشکی و روانشناسان، حکم و پیامدهای مختلفی دارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع از نظر شرعی و قانونی و همچنین احتمال طلاق به دلیل آن بپردازیم.

آیا می‌توان به خاطر رابطه مقعدی طلاق گرفت؟

پاسخ به این سوال بستگی به نظر شرعی و قانونی درباره رابطه مقعدی دارد. از نظر شرعی، رابطه مقعدی مکروه و ممنوع است. در واقع در صورت عدم رضایت همسر از انجام چنین کاری، رابطه مقعدی حرام است و شوهر باید به همسر خود دیه پرداخت کند.

از نظر قانونی، رابطه مقعدی جزء آزار و اذیت‌های جنسی و همسر آزاری به شمار می‌آید و در صورت عدم رضایت همسر، مستحق دادخواست است. بنابراین، چنانچه یک زن به دلیل رابطه مقعدی با شوهرش ناراحت باشد و بخواهد از او جدا شود، می‌تواند با استناد به اصل عسر و حرج در دادگاه از او طلاق بخواهد.

البته باید توجه داشت که در این صورت، باید شواهد قطعی و قانع کننده‌ای برای اثبات رابطه مقعدی ارائه داد.

طلاق

طلاق به دلیل رابطه مقعدی با استفاده از اصل عسر و حرج

اصل عسر و حرج یکی از اصول حقوقی محسوب می‌شود که در قانون مدنی و قانون آیین دادرسی کیفری به آن اشاره شده است. بر اساس این اصل، هرگاه در اجرای یک تعهد یا یک حکم قضایی، عسر و حرج وجود داشته باشد، ممکن است تعلیق، تخفیف، تغییر یا فسخ آن تعهد یا حکم صورت گیرد.

در مورد طلاق نیز، اگر زوجین با عسر و حرج رو به رو باشند که سبب ناسازگاری و نارضایتی شود، ممکن است با استفاده از این اصل، خاتمه دادن به رابطه زوجین تسهیل یابد.

برای استفاده از اصل عسر و حرج در خصوص طلاق به دلیل رابطه مقعدی، لازم است که زوجه بتواند عسر و حرج خود را به صورت قانع ‌کننده برای دادگاه ثابت کند. بعضی از عوامل کمک ‌کننده در اثبات عسر و حرج عبارت‌اند از:

  • گواهان شفاهی یا کتبی که شاهد رابطه مقعدی هستند.
  • گزارش پزشک قانونی که نشان ‌دهنده آسیب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ ­­دیدن زوجه به دلیل رابطه مقعدی باشد.
  • مدارک و اسنادی که نشان‌ دهنده تهدید، اجبار، زورگویی یا تحقیر زوجه توسط همسرش باشند.

اگر زوجه بتواند عسر و حرج خود را به دادگاه اثبات کند، ممکن است دادگاه به یکی از روش‌های زیر اقدام کند:

  • اعطای حق طلاق به زوجه بدون نیاز به رضایت همسرش.
  • اعطای حق خلع به زوجه با پرداخت مالی به همسرش.
  • اعطای حق مبارات به زوجه با شرط عدم تمکین همسرش.

در عین حال برای تشخیص عسر و حرج، باید به شروط و ملاک‌های زیر توجه کرد:

  • عسر و حرج باید استنباط شده از رابطه مقعدی باشد و چنانچه عسر و حرج به دلایل دیگر باشد، نمی‌توان به خاطر رابطه مقعدی طلاق گرفت.
  • قضات باید با توجه به شواهد و دلایل، عسر و حرج را تأیید کنند.
  • چنانچه زوجه خود رابطه مقعدی را پذیرفته باشد یا در آن لذت ببرد، نمی‌توان به خاطر آن طلاق گرفت.

چگونه می‌توان به خاطر رابطه مقعدی طلاق گرفت؟

برای طلاق گرفتن به دلیل رابطه مقعدی، زن باید درخواست خود را به دادگاه تسلیم و درخواست فسخ نکاح به علت عسر و حرج نسبت به همسرش را ابراز کند. سپس دادگاه پرونده را تحت پروسه قضایی قرار داده و جلسات دادگاه را تعیین می‌کند.

در جلسات دادگاه، زن باید شکایت خود را با مستندات و شواهد موجود توجیه کرده و همچنین از حقوق خود هم‌چون دیه، نفقه، مهریه و حضانت فرزندان (در صورت وجود) دفاع کند. در صورتی که دادگاه با درخواست زن موافقت کند، حکم طلاق را صادر می‌کند.

چگونه می‌توان به خاطر رابطه مقعدی طلاق گرفت

چه حقوق و تعهداتی برای زن پس از طلاق به دلیل رابطه مقعدی وجود دارد؟

پس از طلاق به دلیل رابطه مقعدی، زن می‌تواند از حقوق مالی خود هم‌چون دیه، نفقه، مهریه و… بهره‌مند شود. همچنین در صورتی که فرزندان زیر سن قانونی داشته باشد، می‌تواند حضانت آن‌ها را درخواست کند. البته باید توجه داشت که حضانت فرزندان به شرط عدم ازدواج مجدد زن است و در صورت ازدواج مجدد، حضانت به پدر یا نزدیک‌ترین خویشاوند آن‌ها منتقل می‌شود.

کلام آخر

با توجه به توضیحات ارائه شده، در فقه اسلامی رابطه مقعدی حرام و گناه است. پس اگر زوجه به خاطر رابطه مقعدی با همسرش اختلاف داشته باشد، می‌‌تواند با استفاده از اصل عسر و حرج، حق فسخ عقد را تقاضا کند. در قانون مدنی ایران، عسر و حرج یکی از دلایل طلاق است که باید با شواهد و ملاک‌های معین ثابت شود.

همچنین در طلاق توافقی، خلع و مبارات نیز می‌توان به دلیل رابطه مقعدی طلاق گرفت، به شرطی که رضایت زوج وجود داشته باشد.

سوالات متداول

آیا رابطه مقعدی در قانون جرم است؟

خیر، به طور کلی رابطه مقعدی در قانون جرم نیست. اما از جمله آزارهای جنسی و همسر آزاری به شمار می‌آید و زن می‌تواند بابت این موضوع اقدام به طلاق و تقاضای دیه کند. البته برای اثبات این نوع آزار، لازم است که زن شواهد قانع ‌کننده‌ای را هم‌چون شاهدان، گزارش پزشک قانونی، مدارک و اسناد و… به دادگاه ارائه دهد.

آیا رابطه مقعدی با رضایت زوجین حلال است؟

خیر، رابطه مقعدی با رضایت زوجین نیز حلال نیست. چرا که این نوع رابطه جنسی خلاف شرافت و عفاف زن است و باعث تحقیر و تضعیف او می‌شود. همچنین این نوع رابطه جنسی خطرات جسمی و بهداشتی فراوانی دارد که ممکن است سبب بروز بیماری‌های خطرناک و عفونت‌های منتقل شونده باشد. پس از نظر شرع و عقل، رابطه مقعدی با رضایت زوجین نیز جایز نیست.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.2/5 - (5 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

طلاق در هلند
طلاق در هلند
عده طلاق زن یائسه
عده طلاق زن یائسه
طلاق در دوران عقد
مراحل و شرایط طلاق در دوران عقد
وکیل طلاق در ایران
وکیل طلاق در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

خانم شادمهری

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)