ترجمه گواهینامه در سامانه میخک

ترجمه گواهینامه در سامانه میخک

ایرانیان مقیم دیگر کشورها، برای برخورداری از بیشتر خدمات کنسولی نیاز به ارتباط با وزارت امور خارجه دارند. این خدمات بسیار متنوع هستند و از گرفتن گذرنامه تا خدمات شناسنامه‌ای و اخذ دیگر مدارک را شامل می‌شوند. اما به دلیل تجمیع این خدمات و ساماندهی به بیشتر به آن، اخیرا سامانه جدیدی به نام سامانه میخک برای رسیدگی این امور کنسولی ایجاد شد. در این مقاله قرار است درباره ترجمه گواهینامه در سامانه میخک برای شما توضیح دهیم. 

با توجه به این موضوع که بیشتر مراحل خدمات کنسولی به صورت غیرحضوری انجام می‌شود، استفاده از این سامانه می‌تواند کمک بزرگی به ایرانیان خارج از کشور برای حل بسیاری از امور اداری و کنسولی آنان باشد. در این مقاله قصد داریم بدانیم در این سامانه چه خدمات کنسولی به ایرانیان ارائه می‌شود و درباره مراحل یکی از مهم‌ترین این خدمات یعنی ترجمه و استعلام گواهینامه رانندگی از سامانه میخک برای استفاده در دیگر کشورها، اطلاعات بیشتری کسب نماییم. اگر برای استفاده از سامانه میخک نیاز به راهنمایی دارید می‌توانید از طریق واتس‌آپ با کارشناسان حقوقی موسسه دادنیک در ارتباط باشید. 

معرفی سامانه میخک

سامانه «مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی» و یا به اختصار سامانه میخک، پرتالی برای ارائه انواع خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم خارج از کشور است. قبل از این سامانه، سیستم دیگری به نام «تاک» این خدمات را به ایرانیان ارائه می داد که به علت گسترده شدن این خدمات و همچنین نیاز به تجمیع آن‌ها، سامانه استاندارد جدیدی به نام «میخک» ایجاد شد. این خدمات در حوزه‌های گوناگونی به کاربران ارائه می‌شود.

 این خدمات بیشتر در زمینه امور سجلی و هویتی، امور تمدید گذرنامه در سفارت، امور مربوط به حمایت‌های قضایی و کنسولی، تایید اسناد گوناگون، تنظیم وکالتنامه و دیگر خدمات است. مراحل اصلی این خدمات شامل بخش‌های ایجاد پروفایل و یا پرونده الکترونیکی در این سایت و سپس بارگذاری اسناد و مدارک مورد نیاز و سپس ارسال آن برای انجام امور لازم توسط بخش‌های گوناگون کنسولی است. هرگونه بازخورد و اطلاع رسانی به کاربران در این سامانه توسط ایمیل خود کاربر در این سامانه به انجام می‌رسد و سابقه اطلاعات شخصی در آن بایگانی نخواهد شد.

در سامانه میخک چه خدماتی به ایرانیان ارائه  می‌شود؟

این سامانه خدمات کنسولی گوناگونی را هم برای افراد مقیم ایران و هم برای افراد مقیم خارج از ایران ارائه می‌دهد. برخی از مهم‌ترین این خدمات عبارت است از:

تشکیل پرونده تحصیلی

افرادی که به تازگی مدارک تحصیلی از دانشگاه‌های خارج از ایران اخذ نموده باشند و قصد استفاده از این مدارک را در ایران داشته باشند، می‌توانند پرونده تحصیلی در سامانه میخک تشکیل داده و این مدارک را در سامانه آپلود کنند. پس از بررسی مدارک توسط امور خارجه، نتیجه استعلام به کاربر اعلام خواهد شد.

درخواست گواهی عدم سوء پیشینه

افراد مقیم خارج از ایران بدون مراجعه حضوری می‌توانند نسبت به درخواست گواهی عدم سوء پیشینه در این سایت اقدام نمایند.

درخواست عابرین غیر مجاز

این امکان برای افرادی که به صورت غیرقانونی از کشور خارج شده باشند، در نظر گرفته شده است. این افراد با کمک این مورد می توانند برای دریافت گذرنامه اقدام نمایند.

امور سجلات

ایرانیان مقیم خارج از ایران باید برای انجام امور شناسنامه‌ای مانند ثبت فوت، طلاق و ازدواج، در سامانه میخک ثبت نام نموده و تشکیل پرونده دهند. سپس مدارک خود را برای ثبت این امور در این سامانه آپلود نمایند. به عنوان مثال بستگان فرد متوفی در خارج از کشور باید پس از تشکیل پروفایل در این سایت و با استفاده از امکان ثبت درخواست فوت و دریافت کد رهگیری و به همراه مدارک لازم به نمایندگی‌های کنسولی ایران مراجعه نمایند.

ثبت درخواست کد ملی برای ایرانیان بدون کد ملی

ایرانیان مقیم دیگر کشورها اگر هنوز کد ملی دریافت نکرده باشند، در این سامانه می‌توانند درخواست خود را ثبت نموده و پس از آن برای انجام بقیه مراحل احراز هویت، به نمایندگی‌های کنسولی ایران مراجعه نماید.

درخواست صدور گذرنامه

ایرانیان مقیم خارج از ایران برای تمدید گذرنامه و یا صدور گذرنامه، به تایید وزارت امور خارجه نیاز دارند. برای این منظور افراد باید با مراجعه به سامانه میخک و پس از تکمیل پروفایل، مدارک خود را در این سامانه بارگذاری نمایند. پس از دریافت کد رهگیری، می‌توانند برای ادامه مراحل به نمایندگی‌های کنسولی ایران مراجعه نماید.

استعلام گواهینامه

ایرانیان مقیم خارج از ایران و یا کسانی که قصد مهاجرت دارند، برای ترجمه و استفاده از گواهینامه رانندگی ایرانی خود در دیگر کشورها، می‌توانند مدارک و گواهینامه خود را در سامانه بارگذاری کرده  تا به تایید وزارت امور خارجه ایران برسد.

 

ترجمه گواهینامه در سامانه میخک
ترجمه گواهینامه در سامانه میخک

برای استعلام و ترجمه گواهینامه در سامانه میخک به چه مدارکی نیاز است؟

برای انجام خدمات کنسولی در سامانه میخک شما ابتدا باید یک پروفایل برای هر درخواستی که دارید، ایجاد نموده و مدارک مورد نیازتان را در آن بارگذاری نمایید. برای انجام همه امور شما به مدارک کلی نیاز دارید که عبارتند از:

 1.         اسکن از کارت ملی
 2.         اسکن از صفحه اول گذرنامه و آخرین مهر خروج از کشور در گذرنامه
 3.         اسکن از اجازه قانونی اقامت در کشور مربوطه
 4.         عکس پرسنلی تمام رخ رنگی جدید
 5.         اسکن از آخرین مدرک تحصیلی در ایران همراه با تاییدیه وزارت امور خارجه
 6.         اسکن از کارت پایان خدمت برای آقایان

همچنین برای استعلام گواهینامه توسط امور خارجه برای ترجمه آن شما به مدارک زیر نیز نیاز خواهید داشت:

 1.         اسکن صفحات گذرنامه
 2.         مدارک اقامتی معتبر از کشور مورد نظر
 3.         گواهینامه رانندگی

ثبت نام در سامانه میخک 

شما برای انجام هرگونه خدمات کنسولی که مد نظر دارید به عنوان مثال تایید گواهینامه، ابتدا باید ثبت نام در سامانه میخک را انجام دهید. تا یک پروفایل و یا پرونده برای شما تشکیل شود. برای این منظور ابتدا وارد سامانه به نشانی mikhak.mfa.gov.ir شوید. در این مرحله شما باید یک آدرس ایمیل معتبر و کد ملی خود را وارد نمایید. در این مرحله بین دو روش دریافت رمز عبور یک بار مصرف و یا رمز عبور دائمی یکی را انتخاب کرده و پس از دریافت آن پروفایل خود را در سایت ثبت نمایید.

پس از این مرحله باید در فرم‌های بعدی اطلاعاتی مانند آدرس محل سکونت، اطلاعات اقامتی و شماره تلفن خود را برای تماس‌های آتی وارد نمایید. نام کاربری و رمز عبور خود را حتما در جایی مطمئن ذخیره کنید اما اگر پسورد را فراموش کردید می توانید از گزینه «بازیابی رمز عبور» استفاده کنید تا رمز به ایمیل شما فرستاده شود.

ترجمه و تایید گواهینامه رانندگی در سامانه میخک 

در مرحله بعدی شما باید وارد پروفایل خود شده و خدمتی که نیاز دارید را انتخاب کنید. در این مورد شما «ترجمه گواهینامه» را انتخاب می‌کنید. سپس مدارک عمومی و اختصاصی لازم را متناسب با خدمتی که نیاز دارید در سامانه و در پروفایل خود بارگذاری کنید. پس از بارگذاری مدارکی که قبلا نام برده شد و بررسی مدارک توسط کنسولگری و یا امور خارجه، شما یک کد رهگیری در آدرس ایمیل خود دریافت خواهید کرد.

شما برای ادامه مراحل باید با در دست داشتن مدارک و کد رهگیری به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در حوزه محل اقامت خود مراجعه کرده تا بقیه مراحل به صورت حضوری انجام شود. پس از استعلام از ناجا، بخش کنسولی نمایندگی، با اخذ مبلغی به عنوات تعرفه، اقدام به ترجمه و تایید گواهینامه شما خواهد کرد.

سخن آخر

سامانه «مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی» و یا به اختصار سامانه میخک، پرتالی برای ارائه انواع خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم خارج از کشور و یا ایرانیان متقاضی مهاجرت است. برای استفاده از خدمات این سامانه مانند  ترجمه گواهینامه در سامانه میخک ، امور سجلی و هویتی، امور گذرنامه، امور مربوط به حمایت‌های قضایی و کنسولی، تایید اسناد گوناگون، تنظیم وکالتنامه و … باید به آدرس mikhak.mfa.gov.ir مراجعه کرده و پروفایلی به نام خود تشکیل دهید. سپس برای ترجمه گواهینامه رانندگی، مدارک لازم را در سامانه آپلود کنید و پس از دریافت کد رهگیری از طریق ایمیل به یکی از نمایندگی‌های کنسولی مراجعه کرده و پس از اخذ تعرفه، ترجمه گواهینامه خود را دریافت نمایید. اگر برای استفاده از سامانه میخک نیاز به راهنمایی دارید می‌توانید از طریق واتس‌آپ با کارشناسان حقوقی موسسه دادنیک در ارتباط باشید. 

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (12 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

دریافت کد رهگیری از سامانه میخک
دریافت کد رهگیری از سامانه میخک
سامانه میخک آذربایجان
سامانه میخک آذربایجان
سامانه میخک آلمان
سامانه میخک آلمان
سامانه میخک
سامانه میخک

2 پاسخ

 1. سلام بابت ترجمه مدارک خارج از کشور هم باید توی سامانه میخک ثبت بشه یا فقط استعلام ازین طریق ممکنه؟

  1. درود
   ترجمه مدارک با استعلام دو مورد متفاوت هستن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *