رفع توقیف اموال برای مهریه

رفع توقیف اموال برای مهریه

مهریه حق مسلم خانم است اما خانم نمی‌تواند تمام اموال آقا را برای دریافت مهریه خود توقیف کند. بنابراین گاهی آقا بعد از اینکه اموالش توسط خانم بابت مهریه توقیف می‌شود، می‌تواند به این حکم اعتراض کند و در راستای رفع توقیف اموال برای مهریه دست به کار شود. دادگاه برای توقیف اموال آقا حکم صادر می‌کند ولی در برخی مواقع دادگاه از روی اشتباه و بدون داشتن اطلاعات کافی حکم توقیف اموال آقا را می‌فرستد.

در نتیجه آقا با توجه به لایحه‌ای که ارائه می‌دهد، به دادگاه ثابت می‌کند اموال او قابل‌توقیف نیستند و در واقع مستثنیات دین در پرداخت مهریه محسوب می‌شود. برای رسیدن به اطلاعات بیشتر، می‌توانید از کارشناسان موسسه حقوقی دادنیک کمک بگیرید. این کارشناسان به صورت آنلاین و از طریق واتس اپ با شما در ارتباط هستند.

چگونگی رفع توقیف اموال برای مهریه

با افزایش آمار طلاق و اختلافات بین زوجین خانم‌ها بیش از پیش مهریه خود را به اجرا می‌گذارند. در نتیجه اموال آقایان نیز بیشتر از قبل به مرحله توقیف می‌رسند. اما همیشه حق با خانم نیست. در برخی موارد دادگاه به اشتباه و بدون استعلام دقیق اموال آقا حکم توقیف صادر می‌کند. بنابراین آقا می‌تواند برای رفع توقیف اموال خود دست به کار شود.

بعد از اینکه خانم درخواست مطالبه مهریه را به ثبت رساند و ابلاغیه مهریه به دست آقا رسید، آقا تا 10 روز فرصت دارد برای پرداخت مهریه دست به کار شود. اگر آقا مهریه خانم را پرداخت نکند، خانم می‌تواند برای توقیف اموال آقا دست به کار شود.

در ادامه اگر اموال آقا به ناحق توقیف شده باشند، او می‌تواند برای رفع توقیف اموالش اقدام کند. در راستای رفع توقیف اموال برای مهریه، آقا باید اسناد و مدارک کافی را به دادگاه ارائه دهد و براساس قوانین و شرایط وضع‌شده به دادگاه ثابت کند که اموالش غیر قابل‌توقیف هستند.

به طور کلی باید در نظر داشته باشید اگر طلاق توافقی باشد نیاز به توقیف اموال نیست. زوجین بر اساس توافق به مهریه رسیدگی می‌کنند. در طلاق توافقی ممکن است موضوع بخشیدن مهریه در میان باشد یا خانم و آقا توافق کنند خانم مهریه خود را به صورت اقساطی دریافت کند. 

رفع توقیف خانه برای مهریه

در صورتی که خانم به ازای دریافت مهریه خود، اقدام به توقیف خانه برای مهریه می‌کند. اگر  آقا تنها یک خانه داشته باشد و در منزل ساکن باشد، این خانه مستشنیات دین محسوب می‌شود و غیر قابل‌توقیف خواهد بود. به عبارت دیگر، به منظور رفع توقیف خانه برای مهریه، آقا باید به دادگاه ثابت کند که در این خانه سکونت دارد و همچنین هیچ خانه دیگری برای زندگی آقا وجود ندارد.

به زبان ساده آقا لازم  نیست ملکی که خودش در آن زندگی می‌کند را در اختیار خانم بگذارد. در واقع خانه آقا غیرقابل‌توقیف است مگر اینکه آقا بیش از 1 خانه داشته باشد. برای مثال اگر 2 خانه داشته باشد، هر 2 خانه در ابتدا توقیف می‌شوند و سپس آقا به دادگاه اعلام می‌کند، در کدام خانه سکونت دارد.

رفع توقیف پول پیش پرداخت برای مهریه

در صورتی که آقا خانه‌ای اجاره و رهن کرده باشد، خانم می‌تواند برای دریافت مهریه خود پول پیش‌پرداخت خانه را توقیف کند. ولی در بیشتر مواقع آقا به دادگاه و این حکم صادره اعتراض دارد. در نتیجه با بررسی‌های لازم آقا برای رفع توقیف پول پیش‌پرداخت حق دارد.

روند رفع توقیف پول پیش‌پرداخت خانه باید در اداره اجرای ثبت انجام شود. فراموش نکنید توقیف هر گونه از اموال آقا کار سختی است و زمان زیادی نیاز دارد. پس خانم بهتر است بر روی اموالی متمرکز باشد که از توقیف آنها مطمئن است زیرا آقا می‌تواند با ارائه اسناد لازم رفع توقیف اموالش را به ثمر برساند.

 

رفع توقیف اموال برای مهریه
رفع توقیف اموال برای مهریه

درخواست رفع توقیف سند باغ و زمین

از آنجایی که زمین و باغ به طور معمول جزء اموال غیر ضروری زندگی آقا به حساب می‌آیند، آقا به هیچ‌وجه نمی‌تواند برای رفع توقیف این اموال دست به کار شود. در صورتی که خانم زمین و باغ آقا را توقیف کرده باشد، آقا نمی‌تواند این اموال خود را رفع توقیف کند.

اگر سوال بیشتری در مورد روند رفع توقیف این اموال در ذهن دارید، می‌توانید از کارشناسان و متخصصان حرفه‌ای موسسه حقوقی دادنیک کمک بگیرید. این افراد به صورت آنلاین و از طریق واتس اپ پاسخگو شما خواهند بود.

رفع توقیف سهام بورس برای مهریه

سهام بورس نیز یکی از اموالی است که به راحتی می‌توان آن را توقیف کرد. در نظر داشته باشید، تمام اموالی که جزء مایحتاج اصلی زندگی آقا محسوب نشوند، قابل‌توقیف خواهند بود. سهام بورس نیز یکی از همین اموال غیر ضروری به حساب می‌آید.

در صورتی که خانم سهام بورس آقا را توقیف کند، مرد به هیچ‌وجه نمی‌تواند این اموال خود را از توقیف درآورد. می‌توان گفت نوع حساب آقا مهم نیست، هر حسابی را خانم می‌تواند به عنوان مهریه خود توقیف کند. به طور معمول حساب‌های آقا بعد از 2 تا 3 ماه توقیف و به حساب خانم واریز می‌شود.

رفع توقیف سهم‌الارث برای مهریه

سهم‌الارث نیز یکی دیگر از دارایی‌هایی به حساب می‌آید که برای زندگی و مایحتاج آقا ضروری نیست. از این‌رو اگر خانم برای دریافت مهریه خود اقدام به توقیف سهم‌الارث آقا بابت مهریه می‌کند، آقا به هیچ‌وجه نمی‌تواند به منظور رفع توقیف اموال برای مهریه دست به کار شود.

حتی اگر سهم‌الارث آقا هنوز به طور کامل انحصار وراثت نشده باشد باز هم خانم می‌تواند برای توقیف این اموال دست به کار شود. ارث جزء اموال قابل‌توقیف آقا به حساب می‌آید که خانم می‌تواند خیلی راحت برای توقیف آنها اقدام کند.  

رفع توقیف خط موبایل برای مهریه

فراموش نکنید تنها اموالی که برای مایحتاج زندگی روزمره و عادی آقا استفاده می‌شود، قابل‌توقیف نخواهند بود. در ضمن اموالی که آقا از طریق آنها درآمد کسب می‌کند نیز قابل‌توقیف نیستند. برای مثال اگر خانم خط موبایل آقا را برای مهریه توقیف کند، آقا می‌تواند برای رفع توقیف خط موبایل خود اقدامی انجام دهد.

بدین‌صورت که آقا باید به دادگاه ثابت کند برای شغل و درآمد خود نیاز به یک خط موبایل دارد و این تلفن جزء اسباب اساسی کار او محسوب می‌شود. پس رفع توقیف خط موبایل برای مهریه امکان‌پذیر خواهد بود. در ضمن اگر با از دست دادن این خط موبایل کاسبی آقا خراب شود، رفع توقیف این خط موبایل خیلی راحت صورت می‌گیرد.

رفع توقیف ماشین برای مهریه

ماشین به طور معمول جزء اموال اصلی و ضروری زندگی آقا به حساب نمی‌آید، در نتیجه خانم می‌تواند برای توقیف ماشین آقا نیز اقدام کند. البته در برخی موارد رفع توقیف ماشین برای مهریه امکان‌پذیر خواهد بود. پیش از این نیز گفتیم اموالی که به درآمد آقا منجر شوند و در صورت توقیف این اموال زندگی آقا از بین برود، خانم نمی‌تواند آنها را توقیف کند.

برای مثال در صورتی که آقا با تاکسی یا ماشین شخصی خود کار کند و این خودرو منبع درآمد آقا محسوب شود، بعد از اینکه خانم ماشین را توقیف کرد، آقا می‌تواند با ارائه اسناد لازم به دادگاه، رفع توقیف از ماشین خود را در پیش گیرد. ماشین آقا اگر منبع درآمد او محسوب شود، خانم نمی‌تواند آن را توقیف کند.

رفع توقیف حساب بانکی برای مهریه

به طور کلی تمام حساب‌های بانکی آقا و حتی پول نقد او جزء اموال قابل‌توقیف محسوب می‌شوند، زیرا حساب بانکی مرد جزء اموال ضروری مرد نیست. در نتیجه خانم می‌تواند برای توقیف حساب‌های بانکی آقا دست به کار شود و مرد به هیچ‌وجه نمی‌تواند این توقیف را از حساب بانکی خود رفع کند.

مراحل رفع توقیف اموال 

همان‌طور که گفتیم بعد از اینکه خانم به ازای دریافت مهریه خود اقدام کرد و ابلاغیه به دست آقا رسید ولی هیچ اقدامی انجام نداد، خانم می‌تواند اموال آقا را توقیف کند. در صورتی که اموال آقا به ناحق توقیف شده باشند، آقا می‌تواند به منظور رفع توقیف اموال برای مهریه دست به کار شود.

در ادامه و به منظور تکمیل روند رفع توقیف اموال برای مهریه، آقا باید با توجه به حکم توقیفی که به آن اعتراض دارد در دادگاه اسناد و مدارک لازم را ارائه دهد. در ضمن باید این اسناد خود را از طریق اداره اجرای ثبت در اختیار دادگاه بگذارد و بعد از استعلام دارایی‌های آقا، رفع توقیف انجام می‌شود.

روش رفع توقیف اموال 

شاید برای شما سوال شود که چطور می‌توان اموال آقا را از توقیف پرداخت مهریه رفع کرد؟ در صورتی که آقا به اداره اجرای ثبت مراجعه کند و اسناد لازم را در آنجا ارائه دهد، سپس اموال آقا از توقیف خارج می‌شوند. همچنین آقا می‌تواند اسناد و مدارک لازم را به دادگاه ارائه دهد تا استعلام بگیرند و رفع توقیف اموال آقا تکمیل شود.

در حالت دوم ممکن است زوجین به توافق برسند و براساس رضایت طرفین، آقا برای رفع توقیف اموال خود دست به کار شود. در این صورت باید برگه سازش زوجین به همراه سایر اسناد به دادگاه و اداره اجرای ثبت انتقال پیدا کند تا مراحل رفع توقیف اموال برای مهریه به طور کامل انجام شود.

حضور وکیل در روند رفع توقیف اموال 

فراموش نکنید همان‌طور که توقیف اموال کار سخت و پیچیده‌ای است و به طور تقریبی خیلی دیر به نتیجه می‌رسد، رفع توقیف اموال برای مهریه نیز به همین شکل خواهد بود. می‌توان گفت رفع توقیف اموال نیاز به اطلاعات حقوقی کاملی دارد که آقا بتواند از حق واقعی خود دفاع کند. بنابراین حضور وکیل بسیار کاربردی خواهد بود.

توصیه می‌کنیم برای انجام تمام امور حقوقی مربوط به رفع توقیف اموال خود از یک وکیل خبره کمک بگیرید، زیرا وکلا بهترین افراد برای دفاع از حقوق شما هستند. برای انتخاب وکیل مورد نظر خود می‌توانید از کمک کارشناسان و متخصصان حرفه‌ای موسسه حقوقی دادنیک کمک بگیرید.

مدت زمان رفع توقیف اموال برای مهریه

رفع توقیف اموال برای مهریه مدت زمان مشخصی ندارد. در واقع این مسئله تحت تاثیر مسائل بسیاری قرار دارد. از این‌رو نمی‌توان زمان مشخصی را برای رفع توقیف اموال آقا تخمین زد. به طور کلی با توجه به اسنادی که آقا ارائه می‌دهد و قابل‌توقیف یا غیرقابل‌توقیف بودن اموال آقا مدت زمان رفع توقیف اموال متغیر خواهد بود.

رفع توقیف اموال آقا به درخواست زن

معمولا توقیف اموال آقا برای مهریه در طلاق از طرف زن اتفاق می‌افتد. بهتر است بدانید که خانمی که حق طلاق دارد نمی‌تواند به صورت همزمان برای طلاق و مهریه خود اقدام کند. زمانی که زن و شوهر برای پرداخت و دریافت مهریه به توافق برسند، خانم ممکن است برای رفع توقیف اموال آقا خودش دست به  کار شود. به خاطر داشته باشید اگر رفع توقیف اموال برای مهریه به درخواست خانم انجام شود زمان کمتری لازم خواهد بود.

اگر خانم برگه سازش خود را به دادگاه بدهد و مراحل رفع توقیف اموال را در پیش گیرد، شرایط پرداخت مهریه تغییر می‌کند. در ادامه صلح زوجین، زن باید درخواست خود برای رفع توقیف اموال را به صورت کتبی به اداره ثبت ارسال کند. به عبارت دیگر خانم باید از ادامه روند توقیف اموال آقا انصراف دهد. در این صورت اموال آقا از توقیف رفع می‌شوند و پرونده توقیف اموال آقا مختومه اعلام می‌شود.

اعتراض به توقیف ملک بابت مهریه

در صورتی که خانم به ناحق اموال آقا را برای دریافت مهریه خود توقیف کند، آقا این حق را دارد که در مورد توقیف اموال خود اعتراض کند. البته اعتراض آقا باید به موقع و براساس دلایل و اسناد معتبر و محکمه‌پسند به ثبت برسد. در ضمن آقا باید برای ثبت اعتراض خود، برگه اعتراض‌نامه معتبری تهیه کند.

برای مثال اگر آقا تنها دارای یک ملک مسکونی باشد و خانم آن ملک را توقیف کند، آقا می‌تواند با ارائه اسناد ضروری به اداره اجرای ثبت ثابت کند که تنها همین ملک را دارد. بنابراین این ملک آقا غیرقابل‌توقیف خواهد بود. فراموش نکنید متن اعتراض‌نامه آقا باید تکمیل و معتبر باشد تا بتوان به عنوان یک سند از آن استفاده کرد.

در صورتی که برای نوشتن اعتراض‌نامه خود به کمک وکیل نیاز دارید، می‌توانید از متخصصان و کارشناسان حرفه‌ای موسسه حقوقی دادنیک کمک بگیرید. براساس آمار به دست‌آمده بهتر است آقا برای اعتراض به توقیف ملک خود به ازای پرداخت مهریه با کمک یک وکیل دست به کار شود.

سوالات متداول

 1. امکان رفع توقیف اموال برای مهریه وجود دارد؟

بله، با توجه به نوع اموال آقا که می‌تواند مستثنیات دین باشد، امکان رفع توقیف اموال وجود دارد.

 1. رفع توقیف اموال چگونه انجام می‌شود؟

برای رفع توقیف اموال باید آقا به اداره‌ی اجرای ثبت یا دادگاه مراجعه کند و با تنظیم لایحه، درخواست رفع توقیف را تقدیم کند.

 1. امکان رفع توقیف حساب بانکی وجود دارد؟

خیر به هیچ وجه امکان رفع توقیف حساب بانکی آقا وجود ندارد. در هر صورت بعد از اقدام خانم، حساب بانکی توقیف می‌شود.

 1. رفع توقیف سند خانه یا پول پیش منزل چگونه است؟

در صورتی که آقا مالک یک آپارتمان باشد که در آن ساکن باشد، مستثنیات دین محسوب شده و رفع توقیف می‌شود، همچنین امکان توقیف پول پیش منزل وجود ندارد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (5 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

حضانت فرزند
قوانین گرفتن حضانت فرزند
قانون جدید طلاق از طرف زن
قانون جدید طلاق از طرف زن
قوانین طلاق در ایران
قوانین طلاق در ایران
طلاق در آمریکا
قوانین و مراحل طلاق در آمریکا چگونه است؟

29 پاسخ

 1. سلام من زمینی را بصورت عمرایی به فرزندم بدون هیچ گونه دریافت وجهی انتقال دادم سایان ذکر است ایشان فقط همین یک قطعه زمین را دارد حالا خانمش برای مهریه آن را از طریق ثبت توقیف نمود آیا فرزندم میتواند آنرا بخاطر اینکه فقط تمام اموالش همین است وعمرایی است از توقیف درآورد

  1. درود
   خیر جزو مستثنیات دین نیست.

 2. سلام..مهربه خودمو اجرا گذاشتم خونه و زمین شوهرمو مسدود کردم..شوهرم میخواد خونه رو به نامم بزنه ولی من زمینشو میخوام..اون میتونه بزور خونه رو که به اندازه مهریمه به نامم بزنه

  1. درود
   بله میتونن به اندازه مهریه شما از اموال خودشون انتخاب کنن.

 3. سلام
  من هیچ مالی به نام خودم ندارم. نه خونه نه ماشین هیچییییییی
  خانمم اگه برای توقیف اموال برای مهریه اش دادخواست بده چی میشه؟

  1. درود
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین تیم دادنیک تماس بگیرید.

 4. سلام من وکیل میخوام برای رفع توقیف خونه و ماشینم برای مهریه حانم.
  راهنمایی میکنید؟

  1. درود
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین تیم دادنیک تماس بگیرید.

 5. سلام
  ممنون از تیمه قوی و کاره بزرگتون
  من در مرحله ی طلاق هستم
  ملک و سندی به نامم نیست ولی یک باغ ویلا که وکالتی هست به ناممه ،این باغ ویلا سند نداره و وکالتی خریده توسط من
  سوالم اینکه آیا زوجه میتونه توقیف کنه این باغ رو؟
  البته در حال حاضر فقط حساب های بانکی بسته شده
  سوال ۲:تو حساب بانکیم ۷میلیون پول بوده که مدتی پیش ۳.۴۰۰.۰۰۰تومان کم شده و به حساب زوجه واریز شده،خواستم کمک بدید که به چه دلیلی کسر صورت کرفته

  1. سلام، وقت شما بخیر
   در صورتی که فقط همین ملک را داشته باشید و در آن زندگی کنید جزو مستثنیات محسوب می شود و توقیف نمی شود.
   در مورد حساب بانکی هم به بانک مراجعه کنید.

 6. سلام خانه پدری من بطور مشاعی با برادرانم به ارث رسیده میتونم قبل اینکه توقیف بشه به برادرم منتقل کنم؟ شامل توقیف اموال برای مهریه نمیشه؟

  1. درود
   سهم الارث شامل موارد توقیف اموال میشود.

 7. برای رفع توقیف اموال برای مهریه زنگ زدم به دفتر دادنیک
  بسیار خوب راهنمایی شدم
  ممنونم

 8. سلام من توی یه خونه سکونت دارم که اجاره ایه و یه خونه خیلی قدیمی و کوچیک دارم که تو یه شهرستانه و از محل کارم خیل دوره واقعا قابل سکونت نیست. میخوام بدونم قابلیت توقیف داره و اگر توقیف شه میتونم قاونی رفع توقیف اموال بخوام؟

  1. درود
   قابلیت توقیف داره و در صورت اثبات موارد مندرج در متن می تونین رفع توقیف بکنید.

 9. سلام من و شوهرم سازش کردیم و یک خونه و ماشینش توقیفه. برای رفع توقیف اموال که برای مهریم بود، من باید اقدام کنم یا خود همسرم؟

  1. درود
   اگر زوجه اقدام کنه سریع تر رفع توقیف خواهد شد.

 10. اطلاعات ارائه شده شما حقوق دانان محترم موسسه بسیار نافع ره گشاست..سپاسگزارم

  1. سلام، وقت شما بخیر
   خوشحالیم که تونستیم کمک کنیم 🙂

 11. با سلام.من در حال جدایی از شوهرم هستم.در این بین متوجه شدم که ۲ فروش نامه عادی زمین ، بنام همسرم وجود دارد که اکنون در اختیار من است.اما شوهرم ادعا میکنم که آن ها جعلی هستند و اعتبار قانونی ندارد و من نمیتوانم کاری بکنم و اصرار میکند که آنها را به او بدهم.اگر این دو فروش نامه را به دادگاه ارائه بدهم میتوان از صحت آنها باخبر شد یا خیر و بجای مهریه آنها را بردارم؟با تشکر از پاسخگویی شما

  1. سلام، وقت شما بخیر
   در صورتی که بتوانید ثابت کنید این موارد واقعی هستند بله، می توان از آنها برای مهریه استفاده کرد.

  1. سلام، وقت بخیر
   وکیل متخصص برای رفع توقیف خانه می تونند کار شما را انجام دهند. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان حقوقی دادنیک تماس بگیرید.

 12. من به فوریت برای رفع توقیف اموال برای مهریه به وکیل نیاز دارم. همسرم ماشین و خط 912 منو توقیف کرده. چیکار باید بکنم؟

  1. وقت بخیر
   لطفا برای دریافت راهنمایی درباره رفع توقیف اموال از طریق واتساپ با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید.

   1. سلام وقت به خیر. یک مغازه اجاره ای که محل کسب بوده با تمام اجناس داخلش که از ضروریات زندگی مردم بودند دو ماه توسط ثبت برای مهریه توقیف و پلمپ شد. و بعدا در هیات نظارت رفع توقیف شد. الان می توان تقاضای جبران خسارت داد ؟ و اصلا کلا برای توقیف مستثنیات دین هم میشه بعد از رفع توقیف تقاضای جبران خسارت داد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)