وکیل انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور

وکیل-انحصار-وراثت-ایرانیان-خارج-از-کشور

  وکیل انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور می‌تواند امور انحصار وراثت شما را بدون نیاز به حضورتان در ایران انجام دهند. حتما می‌دانید که ایرانیان خارج از کشور باید امور ازدواج، طلاق، ارث و وصیت خود را مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران انجام دهند.

این موضوع ارتباطی به این ندارد که شخص یک سال یا چند سال مقیم کشور دیگری است. اگر یکی از اعضای خانواده یا فامیل شما در ایران فوت کردند و شما جز وراث ایشان حساب می‌شوید، می‌توانید به یک وکیل پایه یک دادگستری در ایران وکالت دهید تا به نمایندگی از شما برای امور اداری انحصار وراثت اقدام کند.

وکیل انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور

موسسه حقوقی دادنیک به صورت تخصصی در زمینه امور حقوقی و کنسولی ایرانیان خارج از کشور فعالیت می‌کند و شما می‌توانید از یکی از روش‌هایی که در ادامه توضیح می‌دهیم به آنها وکالت دهید تا صفر تا صد امور انحصار وراثت متوفی را انجام دهند. از دریافت گواهی فوت متوفی تا دریافت گواهی انحصار وراثت و تقسیم و تحریر ترکه بدون نیاز به حضور شما در ایران انجام می‌شود.

شما می‌توانید با کارشناسان حقوقی موسسه دادنیک تماس بگیرید یا از طریق واتس‌آپ یا ایمیل پیام دهید تا مشاوره رایگان دریافت کنید. کارشناسان به صورت دقیق و مرحله به مرحله شما را راهنمایی می‌کنند.

چگونه به وکیل در ایران وکالت دهیم؟

برای وکالت دادن به وکیل انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور می‌توانید از دو طریق سامانه ثنا یا میخک وکالت دهید. سامانه میخک (مدیریت یک‌پارچه خدمات کنسولگری) متعلق به وزارت امور خارجه است. شما می‌توانید در سامانه میخک ثبت نام کنید، ثبت وکالت‌نامه را انتخاب کرده و با کمک وکیل خود یک وکالت‌نامه تنظیم و در سامانه ثبت کنید.

بعد از ثبت وکالت‌نامه باید احراز هویت انجام دهید تا وکیل شما بتواند وکالت‌نامه را از وزارت امور خارجه در ایران دریافت کند و امور انحصار وراثت شما را انجام دهد. روش دیگر استفاده از سامانه ثنا است. برای وکالت‌ دادن از طریق سامانه ثنا هم باید ثبت نام و احراز هویت انجام شود. بعد از این موارد باید ابتدا یک قرارداد الکترونیک تنظیم و امضا کنید. در نهایت وکیل می‌تواند امور انحصار وراثت شما را انجام دهد.

مراحل انحصار وراثت

افرادی که در خارج از کشور ساکن هستند می‌توانند حدود اختیارات وکیل خود را مشخص کنند که فقط برای دریافت گواهی انحصار وراثت اقدام کنند تا تقسیم و تحریر ترکه را نیز انجام دهند.

دریافت گواهی انحصار وراثت

وکیل انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور برای انجام امور مربوط به انحصار وراثت باید مراحل زیر را انجام دهد.

 • دریافت گواهی فوت: اولین مرحله دریافت گواهی فوت از ثبت احوال است.
 • استشهادیه انحصار وراثت: وکیل باید به همراه سه نفر از افرادی که همه وراث را می‌شناسند به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کنند تا وراث تائید شوند و مشخص شود متوفی ورثه دیگر ندارد.
 • دادخواست انحصار وراثت: وکیل باید به شورای حل اختلاف شهری که آخرین محل سکونت متوفی بوده مراجعه کند و دادخواست انحصار وراثت را تنظیم و ثبت کند.
 • مالیات بر ارث: لیست اموال متوفی باید به اداره مالیات تحویل داده شود تا مالیات بر ارث، بر اساس ماترک و طبقات ارث مشخص شود.
 • چاپ آگهی: در انحصار وراثت نامحدود یک آگهی در روزنامه کثیرالانتشار چاپث می‌شود تا ثابت شود متوفی ورثه‌ی دیگری ندارد.
 • صدور گواهی: بعد از انجام تمام این مراحل گواهی انحصار وراثت صادر می‌شود و بر اساس آن امکان تقسیم و تحریر ترکه وجود دارد.
وکیل انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور
وکیل انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور

تقسیم و تحریر ترکه

همان‌طور که توضیح دادیم وراثی که در خارج از ایران ساکن هستند، می‌توانند فقط برای دریافت گواهی انحصار وراثت یا هم دریافت گواهی و هم تقسیم و تحریر ترکه به وکیل انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور وکالت دهند.

اگر برای تقسیم و تحریر ترکه هم وکالت دهند وکیل باید دادخواست جداگانه‌ای برای تقسیم و تحریر ثبت کند. در این حالت باید لیست دقیق اموال متوفی را اعلام کند تا با توجه به نوع اموال و طبقات وراث سهم هر یک از ورثه مشخص شده و تقسیم انجام شود.

 نتیجه گیری

ایرانیان خارج از کشور می‌تواند از طریق سامانه میخک به وکیل انحصار وراثت که وکیل پایه یک دادگستری است وکالت دهند تا امور انحصار وراثت آنها را از دریافت گواهی تا تقسیم و تحریر ترکه انجام دهد. برای مشاوره حقوقی رایگان می‌توانید با کارشناسان ما از طریق واتس‌آپ و ایمیل در ارتباط باشید.

۵/۵ - (۴ امتیاز)
تیم تحریریه دادنیک

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های امور حقوقی خانواده، انحصار وراثت، امور وکالتی و کنسولی ایرانیان داخل و خارج از کشور منتشر می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در تماس باشید.

4 دیدگاه برای “وکیل انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور

 1. مینا خلیلی گفته:

  انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور که در کانادا فوت کرده باشه هم قابل انجام هستش؟

  • koohiwork گفته:

   وقت بخیر
   بله ایرانیان در هر کشوری زندگی کنند احوال شخصیه شون مطابق قوانین ایران انجام میشه. باید به وکیل انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور وکالت بدن. لطفا در واتس آپ به کارشناسان ما پیام بدید

  • koohiwork گفته:

   خیر در صورتی که به وکیل انحصار وراثت در ایران وکالت بدید دیگه نیاز به حضور وراث برای انجام امور انحصار وراثت نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *