وکیل خانواده کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

وکیل خانواده
خانواده متشکل از یک زوج به همراه فرزندانشان است و یک بخش کوچک از جامعه را شکل می‌دهد. با وجود اینکه اعضای خانواده‌ها معمولاً نسبت به هم گذشت دارند و سعی می‌کنند از حریم خانه و خانواده محافظت کنند، اما مشکلات ریز و درشتی که بین اعضای خانواده رخ می‌دهد اجتناب‌ناپذیر است. به همین خاطر است که برای طرح دعاوی خانوادگی نیاز به وکیل خانواده دارید. وکیل خانواده با زیر و بم مشکلاتی که از ابتدای شروع زندگی مشترک زوجین رخ می‌دهد آشنا است و به خوبی می‌داند که در هر مرحله از اختلافات خانوادگی چطور باید پرونده را پیش ببرد و از موکلش دفاع کند. برای طرح دعاوی خانوادگی و داشتن یک وکیل خانواده حرفه‌ای از طریق واتساپ با وکلای موسسه دادنیک در ارتباط باشید.

وکیل خانواده کیست؟

وکیل خانواده در امور دعاوی خانوادگی متخصص است و در زمینه حل مشکلات و دعاوی اعضای خانواده‌ها و اشخاص حقیقی فعالیت می‌کند. از جمله دعاوی خانوادگی که با صلاحدید دادگاه خانواده به آن‌ها رسیدگی می‌شود می‌توان به طرح دعاوی خسارت ناشی از بر هم زدن نامزدی، نکاح دائم و موقت، اذن در نکاح، شروط ضمن عقد زن، ازدواج مجدد، استرداد جهیزیه، دریافت مهریه، دریافت اجرت‌المثل زن، تمکین و نشوز، طلاق، رجوع از طلاق، حضانت فرزندان، تعیین میزان نفقه و دریافت آن و… اشاره کرد.

وکیل خانواده آقا یا وکیل خانواده خانم

مشکلات خانوادگی گاهی پیچیده‌تر از آنچه تصور می‌کنید می‌شود و برای اینکه وکیل خانواده بتواند پرونده دعاوی خانوادگی را بپذیرد باید به تمام جوانب موضوع آشنا باشد. در این مواقع آقایان ترجیح می‌دهند که با وکیل خانواده آقا مشکلات خانوادگی که دارند را در میان بگذارند تا رسیدگی به پرونده آن‌ها با سرعت و دقت بهتری انجام شود. در نقطه مقابل بسیاری از خانم‌ها از مطرح کردن مشکلات خانوادگی مرتبط با زناشویی و… خودشان با یک آقا خجالت می‌کشند و ترجیح می‌دهند این مشکلات را با وکیل خانواده خانم مطرح کنند. با توجه به شرایطی که زوجین دارند، امکان طرح دعاوی خانوادگی توسط آقا و خانم را دارند و هیچ تفاوتی بین اجرای قانون برای کسانی که وکیل خانوادگی آن‌ها آقا یا خانم باشد وجود ندارد. بلکه ویژگی‌های متمایز وکیل خانواده است که می‌تواند در به نتیجه رسیدن پرونده حقوقی موثر باشد. وکیل خانواده آقا یا وکیل خانواده خانم

ویژگی‌های وکیل خانواده خوب

وکیل خانواده خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ اغلب کسانی که نیاز به طرح دعاوی خانوادگی دارند و به دنبال یک وکیل کار بلد و زبده هستند این سوال را مطرح می‌کنند. برای اینکه انتخاب وکیل خانواده برایتان ساده‌تر باشد، ویژگی‌های یک وکیل خوب برای رسیدگی به دعاوی خانوادگی در ادامه توسط دادنیک ارائه شده است.
 • دانش و آگاهی کافی در زمینه طرح دعاوی خانوادگی
 • تمرکز داشتن روی یکی از حوزه‌های دعاوی خانوادگی و حرفه‌ای بودن در این زمینه
 • دارا بودن اخلاق حرفه‌ای جهت رسیدگی تمام و کمال به پرونده موکل
 • صداقت و امانت دارای در تمام مراحل طرح دعاوی خانوادگی و رسیدگی به پرونده‌های طلاق، نفقه و…
 • توجه به مصلحت موکل و پیش بردن پرونده با صلاحدیدهای موجود
 • توانایی طرح دعاوی به صورت حرفه‌ای و قدرت سخنوری و تمرکز بالا تا حصول نتیجه راضی کننده از پرونده
بر اساس ماده 4 قانون حمایت خانواده، طرح دعاوی خانوادگی مربوط به ازدواج مجدد، طلاق، مهریه، خسارت دوران نامزدی، تمکین و نشوز و حضانت از فرزند در صلاحیت دادگاه خانواده است.

وظایف وکیل خانواده

قبل از اینکه برای طرح دعاوی خانوادگی اقدام کنید، لازم است که وظایفی که وکلای خانواده برای رسیدگی به پرونده‌های مطرح شده در زمینه مشکلات خانواده دارند را بشناسید. این وظایف عبارتند از:
 • پیشگیری از ایجاد تشدید اختلاف و برقراری صلح بین اعضای خانواده تا حد امکان
 • تلاش برای نتیجه‌بخش بودن دعاوی مطرح شده با رعایت اصول اخلاقی
 • دفاع تمام و کمال از حقوق موکل
 • رسیدگی به پرونده و پیگیری پرونده تا رسیدن به نتیجه
 • شفافیت در پیشبرد پرونده و پاسخ دهی به طور کامل به سوالات موکل
 • حفظ اسرار موکل و مطرح نکردن مواردی که کمکی به پیشبرد پرونده نمی‌کند
 • ارائه اطلاعات دقیق و کامل در تمام مراحل پیشبرد پرونده به موکل
 • حاضر شدن در دادگاه جهت رسیدگی به پرونده دعاوی خانوادگی به عنوان نماینده موکل جهت دفاع از او
 • انجام امور قضایی، طرح لایحه، قرارداد و نامه‌نگاری برای پیش بردن پرونده
 • مستندسازی جلسات دادگاه و گزارش‌ها و مدارک موجود جهت دفاع از حقوق موکل
وظایف وکیل خانواده

بهترین وکیل خانواده

با توجه به اینکه مشاوره وکیل خانواده از طرف وکلای زیادی مطرح می‌شود؛ اما،کسانی که نیاز به یک وکیل خانواده حرفه‌ای دارند نمی‌توانند به راحتی درباره انتخاب وکلای حقوقی مد نظرشان برای طرح دعاوی خانوادگی تصمیم‌گیری کنند. به همین خاطر متقاضی ممکن است مدت زمان زیادی را صرف جستجو برای پیدا کردن وکیل مد نظرش کند و بازه زمانی که برای رسیدگی و نتیجه‌گیری از پرونده‌اش دارد را از دست بدهد. برای انتخاب بهترین وکیل خانواده باید سابق وکیل و پرونده‌های موفقی که در این زمینه داشته است را بررسی کنید. چون وکلای حرفه‌ای در دعاوی خانوادگی راه و روش پیش بردن پرونده‌های استرداد جهیزیه، دریافت نفقه، گرفتن مهریه، دریافت حضانت فرزند و اجرت‌المثل را به خوبی می‌شناسند؛ بنابراین با کمک این وکلا می‌توانید تمام حق و حقوقتان را در دادگاه دریافت کنید یا با مصلحت‌اندیشی پرونده را با بخشیدن قسمتی از حق و حقوقتان در بازه زمانی کوتاه‌تری به نتیجه برسانید. وکلای موسسه حقوقی دادنیک با شرایط طلاق توافقی و طرح دعاوی خانوادگی و قوانین و مقررات آن آشنایی کامل دارند؛ بنابراین با کمک وکلای این موسسه می‌توانید مدارک کافی برای پرونده‌ای که دارید جمع‌آوری کنید و با طرح دعاوی حقوقی پرونده خودتان را در کمترین زمان در دادسرا به نتیجه برسانید.

سؤالات متداول

 1. مهم‌ترین وظیفه وکیل خانواده چیست؟
پیشگیری از شدت گرفتن اختلافات خانوادگی در دعاوی خانوادگی مهم‌ترین وظیفه وکیل خانواده است.
 1. برای طلاق توافقی می‌توانیم از وکیل خانواده کمک بگیریم؟
وکلای خانواده برای طرح کلیه دعاوی خانوادگی مانند طلاق، مهریه، حضانت فرزند و … همراه موکلین هستند.
 1. آیا حضور وکیل در دعاوی خانوادگی لازم است؟
با توجه به اینکه وکلای حقوقی شناخت کاملی درباره قوانین و مقررات طرح دعاوی خانوادگی دارند، پرونده‌هایی که در این زمینه مطرح می‌شود را بهتر به نتیجه می‌رسانند.
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

طلاق از طرف مرد چقدر طول می‌کشد؟
مدت زمان طلاق از طرف مرد
انواع طلاق
آشنایی با انواع طلاق و بهترین روش طلاق
وکیل طلاق توافقی در تبریز
وکیل طلاق توافقی در تبریز
طلاق با داشتن بچه
طلاق با داشتن بچه

6 پاسخ

  1. درود
   لطفا با مشاورین تیم دادنیک تماس بگیرید.

 1. میتونم برای وکیل خانواده از موسسه شما درخواست بدم؟ بابت حضانت فرزند بعد از ازدواج میخوام

 2. سلام همسر من توی پرداخت نفقه بچه ها کوتاهی میکنه و هرچی درآمد داره خرج خونواده خودشه وکیل خانواده باید بگیرم برای پیگیری این موضوع؟

  1. درود
   بله میتونید از وکیل خانواده کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)