دریافت کد رهگیری از سامانه میخک

دریافت کد رهگیری از سامانه میخک

ایرانیان خارج از کشوری که قرار است از خدمات کنسولی، حقوقی و وکالتی سایت میخک استفاده کنند، نیاز به دریافت کد رهگیری از سامانه میخک دارند. در واقع کد رهگیری فایلی است که به کمک آن می‌توانند برای تکمیل درخواست خود از این سامانه اقدام کنند. برای گرفتن کد رهگیری از سامانه میخک نیاز است ابتدا ثبت نام در سامانه میخک را انجام دهید. سپس از بین خدمات مختلف سامانه میخک گزینه‌ی موردنظر خود را انتخاب کنید، اطلاعات مورد نیاز را تکمیل و مدارک را آپلود کنید تا بتوانید کد رهگیری دریافت کنید. در همین ابتدا بهتر است بدانید که برای استفاده  از همه خدمات سامانه میخک نیاز به دریافت کد رهگیری دارید.

اگر برای دریافت کد رهگیری از سامانه میخک نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید از طریق واتس‌آپ با کارشناسان حقوقی موسسه دادنیک در ارتباط باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

نحوه ثبت نام در سامانه میخک

همان‌طور که توضیح دادیم قبل از هر کاری باید ثبت نام در سامانه میخک را انجام داده و پروفایل شخصی خود را ایجاد کنید. برای ثبت نام باید به آدرس  mikhak.mfa.gov.ir  مراجعه کرده و گزینه‌ی ثبت نام را انتخاب کنید.

در صفحه‌ی جدید باید آدرس ایمیل شخصی و کد ملی خود را وارد کرده و دریافت رمز عبور یکبار مصرف را بزنید. کد شش رقمی که برای شما ارسال شده را وارد کرده، تا بتوانید ادامه ثبت نام را انجام دهید.

بعد از ورود به سامانه باید اطلاعات هویتی زیر را وارد کنید.

 • نام و نام خانوادگی (فارسی و انگلیسی)
 • نام پدر (فارسی و انگلیسی)
 • تاریخ تولد
 • شماره و سریال شناسنامه
 • کشور، استان و شهر محل تولد
 • کشور، استان و شهر محل صدور شناسنامه
 • شغل
 • تحصیلات

بعد از تکمیل این اطلاعات باید کشور محل سکونت خود را انتخاب کنید. در ادامه باید آدرس، کد پستی، شماره تلفن ثابت و شماره موبایل خود را وارد کنید.

زمانی که گزینه صفحه‌ی بعد را انتخاب می‌کنید یک صفحه جدید برای شما باز می‌شود که همه اطلاعات وارد شده در سایت را به شما نمایش می‌دهد. در صورتی که از صحت اطلاعات وارد شده اطمینان حاصل کردید، می‌توانید ثبت نهایی اطلاعات را انجام دهید. لطفا دقت داشته باشید اگر اطلاعات شما به اشتباه وارد شود برای تصحیح آن باید به سفارت مراجعه کنید و امکان ویرایش از سامانه میخک وجود ندارد.

راهنمای استفاده از سامانه میخک

برای دریافت کد رهگیری از سامانه میخک بعد از ثبت نام باید یکی از خدمات این سامانه را انتخاب کنید. سامانه میخک (مدیریت یک‌پارچه خدمات کنسولگری) همان سامانه تاک قدیم (تائید اسناد کنسولی) است. البته خدمات جدیدی به آن اضافه شده است که در ادامه برای شما توضیح می‌دهیم.

ثبت وکالتنامه در سامانه میخک

ثبت وکالتنامه در سامانه میخک یکی از خدمات این سایت است. شما می‌توانید برای انواع اموری که در ادامه توضیح می‌دهیم به وکیل پایه یک دادگستری یا یکی از اعضای خانواده خود در ایران وکالت دهید.

امکان صدور وکالتنامه برای انواع امور خرید و فروش ملک یا خودرو، طلاق توافقی، طلاق از طرف خانم یا آقا، انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور، بخشیدن مهریه، خرید و فروش سهام، وکالت تام و جامع و … وجود دارد. بعد از انتخاب هر کدام از انواع وکالتنامه، یک کد رهگیری برای شما ارسال می‌شود که باید به کمک آن احراز هویت و تائید مدارک را انجام دهید.

برای مثال اگر زوج ایرانی در خارج از کشور قصد طلاق توافقی دارند و می‌خواهند به وکیل طلاق در ایران وکالت دهند باید به قسمت وکالتنامه مراجعه کنند. هر کدام به صورت جداگانه وکالتنامه طلاق گیرنده زن و طلاق دهنده مرد را انتخاب کرده و ثبت نهایی را انجام می‌دهند. بعد از دریافت کد رهگیری و انجام احراز هویت و تائید مدارک و امضای وکالتنامه، وکیل طلاق در ایران می‌تواند به وزارت امور خارجه مراجعه و وکالتنامه را دریافت کند.

 

دریافت کد رهگیری از سامانه میخک
دریافت کد رهگیری از سامانه میخک

صدور یا تمدید گذرنامه از سامانه میخک

شما برای صدور گذرنامه خود یا فرزندتان باید برای دریافت کد رهگیری از سامانه میخک اقدام کنید. برای این کار باید گزینه امور گذرنامه را انتخاب کرده و مدارک مورد نیاز را با توجه به خدمت خود انتخاب کنید. در نهایت یک کد رهگیری برای شما ایمیل می‌شود که به کمک آن به سفارت مراجعه کنید.

امور سجلات

ایرانیان خارج از کشور برای انواع امور دریافت گواهی ولادت، گواهی فوت، تعویض یا دریافت شناسنامه، شناسنامه المثنی و … می‌توانند قسمت امور سجلات را در پروفایل شخصی خود انتخاب کرده و مدارک مورد نیاز را بارگذاری کنند. تا بتوانند کد رهگیری دریافت کنند. توجه داشته باشید دریافت کد رهگیری از سامانه میخک به معنای اتمام کار نیست و با کد رهگیری باید برای حضور در سفارت اقدام کنید.

تائید مدارک تحصیلی و درمانی

اگر مدتی برای درمان یا تحصیل در خارج از کشور بودید یا قرار است برای درمان یا تحصیل به خارج از کشور مراجعه کنید، باید از این قسمت استفاده کنید.

در واقع باید مدارک تحصیلی یا درمانی خود را بارگذاری کنید تا یک کد رهگیری از سایت میخک دریافت کنید.

سایر خدمات سامانه میخک

علاوه بر موارد دیگر شما می‌توانید از سایر خدمات این سامانه مانند امور تابعیت، استعلام گواهی‌نامه، تائید مدارک و … استفاده کنید. به صورت کلی فرقی نمی‌کند از کدام خدمت استفاده کنید و در نهایت باید کد رهگیری را دریافت کنید.

دریافت کد رهگیری از سامانه میخک

تا این قسمت به صورت کلی با ثبت نام سامانه میخک و انواع خدمات آن آشنا شده‌ایم و می‌دانیم که برای استفاده از هر کدام از خدمات باید کد رهگیری دریافت کنیم. برای گرفتن کد رهگیری از سامانه میخک باید مراحل زیر را طی کنید:

 • ثبت نام در سامانه میخک
 • انتخاب خوع خدمت (ثبت وکالتنامه، امو گذرنامه، امور سجلات و …)
 • تکمیل اطلاعات
 • بارگذاری مدارک
 • ثبت نهایی اطلاعات
 • دریافت کد رهگیری در قالب فایل PDF از طیق ایمیل

 

احراز هویت در سامانه میخک

بعد از دریافت کد رهگیری از سامانه میخک باید برای احراز هویت و تائید مدارک به صورت حضوری یا غیر حضوری از سفارت ایران در کشوری که ساکن هستید وقت بگیرید.

به این صورت که به آدرس appointment.mfa.gov.ir  مراجعه کرده، کد رهگیری و کد ملی خود را وارد می‌کنید. بعد از انتخاب روز و ساعت از این سامانه به صورت حضوری یا اسکایپی با کارمند سفارت ارتباط می‌گیریم.

امکان احراز هویت اسکایپی برای ایرانیان مقیم آمریکا و کانادا وجود دارد. ایرانیان خارج از کشوری که در کشورهای اروپایی و … زندگی می‌کنند باید بعد از دریافت نوبت به همراه کد رهگیری و مدارک اقامت خود به سفارت ایران مراجعه کنند.

سخن آخر

در این مقاله به صورت کامل با ثبت نام در سامانه میخک، خدمات مختلف آن و دریافت کد رهگیری از سامانه میخک را توضیح دادیم. اگر نیاز به راهنمایی برای استفاده از خدمات میخک دارید می‌توانید از طریق واتس‌آپ با کارشناسان حقوقی موسسه دادنیک در ارتباط باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.2/5 - (27 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

سامانه میخک بحرین
سامانه میخک بحرین
سامانه میخک استانبول
سامانه میخک استانبول
ثبت نام در سامانه میخک
راهنمای ثبت نام در سامانه میخک
سامانه میخک فرانسه
سامانه میخک فرانسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *