وکیل چک

وکیل چک

به دلیل این که پرونده‌های چک ممکن است با پیچیدگی‌های خاص خود همراه باشند، بهتر است برای وصول چک، با وکیل چک مشورت کنید.

وکیل چک برگشتی دادنیک با اطلاع دقیق از قوانین بسیار سریع‌تر پرونده شما را پیش می‌برد.

در صورتی که وکلای پایه یک دادگستری موسسه دادنیک وکالت شما را برای وصول چک برگشتی داشته باشند، نیازی به حضور شما در هیچ مرحله‌ای نیست و وکیل به جای شما تمام مراحل را پیش می‌رود.

در صورتی که به وکیل برای چک برگشتی نیاز دارید، با مشاوران حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

وکیل چک برگشتی دادنیک

بهترین وکیل چک، با داشتن سواد حقوقی و تجربه حل پرونده‌های مختلف، می‌تواند در طول پرونده‌های چک برگشتی شما کمک بسیار خوبی باشد.

از آن‌جا که چک برگشتی هم جنبه کیفری دارد و هم حقوقی، در موردی که چک دارای جنبه کیفری باشد، صاحب چک باید نسبت به مفاد پیگیری و تنظیم شکایت برای وصول طلب خودآگاهی و اطلاعات کافی را به دست آورد.

به همین دلیل ممکن است پروسه وصول چک زمان‌بر و طولانی مدت باشد. به همین دلیل داشتن وکیل چک برگشتی می‌تواند روند شکایت برای چک ثبت نشده یا برگشتی را بسیار کوتاه‌تر کند.

در برخی موارد نیز ممکن است در متن یا پشت‌نویس چک مطالب به طور صحیح وارد نشده باشد و دلیل درج این داده‌های اشتباه اغفال صاحب چک باشد.

در این موارد است که وکیل چک باید علاوه بر مطالبه وجه چک، در مورد عناوینی مانند کلاهبرداری، دزدی و یا جعل سند تجاری از موکل دفاع می‌کند.

موسسه حقوقی دادنیک با تجربه کافی در زمینه وصول چک برگشتی می‌تواند بدون نیاز به حضور شما برای گرفتن مبلغ چک شما را یاری کند.

قانون جدید چک در سال 1403

براساس قانون جدید چک، از سال ۱۴۰۰ فقط دسته چک‌های جدید (چک صیادی) از طریق شعب بانک توزیع می‌شوند. چک صیادی اگر در سامانه صیاد ثبت نشود، اعتبار آنچنانی ندارد.

شخص چک دهنده، باید اطلاعات درج شده روی برگه چک را در سامانه صیاد وارد کند و اصطلاحاً چک را ثبت نماید. البته چک همچنان صادر شده محسوب نمی‌شود و گیرنده نیز باید کد ۱۶ رقمی را در سامانه وارد کند و مطابقت اطلاعات درج شده روی چک را در سامانه تایید کند.

یکی از مزایای قانون جدید چک این است که اگر چک برگشت بخورد صاحب چک می‌تواند فوراً برای صدور اجرائیه توسط مراجع قضایی اقدام کند. به این ترتیب وصول چک برگشتی سریع‌تر انجام می‌شود. البته داشتن وکیل چک برگشتی می‌تواند در این مسیر مشاور بسیار خوبی باشد و وصول چک را سریع‌تر انجام دهد.

مزایای داشتن وکیل چک دادنیک

مزایای داشتن وکیل چک دادنیک

پیچیده ترین و سخت ترین قسمت وکالت پرونده‌های چک برگشتی، سرعت عمل وکیل در توقیف اموال شخص بدهکار است. اگر وکیل شما متخصص در امور چک باشد، در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به توقیف اموال شخص صادر کننده چک اقدام می‌کند.

تجربه نشان داده که اشخاص بدهکار به قصد قرار از دین، به فوریت اقدام به انتقال اموال خود به اطرافیان می‌کنند تا شخص طلبکار موفق به وصول بدهی نشود.

همچنین در طول پرونده شما یک پشتیبان اختصاصی از طرف موسسه حقوقی دادنیک خواهید داشت که شما را از روند پرونده مطلع خواهد کرد. دادنیک تا زمانی که تکلیف پرونده شما مشخص شود در کنار شما خواهد بود.

هزینه وکیل برای چک برگشتی

به دلیل این که اسناد تجاری اعم از چک و سفته جز دسته دعاوی مالی به شمار می‌روند و نیازمند ابطال تمبر و پرداخت مالیات زیاد برای وکلا است، حق الوکاله اجراییه چک با توجه به مبلغ مندرج روی چک و یا سفته تعیین می‌شود.

محاسبه حق الوکاله اجراییه چک براساس میزان سختی کار و تلاش های وکیل مشخص می‌شود.

به طور کلی هزینه وکیل چک برگشتی  حدود ۳ الی ۱۰ درصد از کل مبلغ مندرج در چک است. علاوه‌برآن هزینه دریافت گواهی عدم پرداخت و هزینه دادرسی را هم باید در نظر گرفت.

توقیف اموال چک برگشتی

صاحب چک می‌تواند در تاریخ سررسید، برای وصول آن اقدام کند و در صورتی که حساب آن فاقد وجه کافی باشد و پرداخت نشود، می‌تواند از طریق دریافت گواهی عدم پرداخت، برای توقیف اموال صاحب چک برگشتی، اقدام نماید و معادل با مبلغ چک از طریق اموال توقیف شده صادرکننده چک، برداشت کند.

در این مورد بهتر است که از یک وکیل متخصص چک راهنمایی و مشاوره بگیرید. یک وکیل چک با تخصص و مهارت کاری و تسلط بر شرایط قانونی می‌تواند به راحتی در خصوص اموال صادرکننده چک بهترین مسیر را طی کند.

نمونه دادخواست توقیف اموال چک برگشتی

خواهان: خانم/آقای……..

خوانده: خانم/آقای ……….

وکیل: خانم/آقای ………

تعیین درخواست و میزان آن:

۱- مطالبه وجه چک مورد نظر

۲- خسارت تأخیر تأدیه

۳- صدور قرار توقیف اموال

دلایل: شرح تقاضای مطالبه وجه چک و توقیف اموال

ریاست محترم دادگاه

با احترام به استحضار می‌رساند موکل اینجانب ……. به موجب یک فقره چک بانک ملی به شماره ……… مبلغ …….. ریال معادل ……… تومان از خانم/آقای ……….. طلبکار است. گفتنی است که چک مذکور با استناد به گواهی عدم پرداخت به شماره …….. مورخ …… برگشت خورده است، بنابراین به موجب تقاضای تسلیمی، صدور حکم برای محکومیت خوانده برای پرداخت وجه چک و همچنین خسارت تأخیر تأدیه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت و هزینه‌های دادرسی مربوطه مانند حق‌الوکاله وکلا را درخواست می‌کنم.

با احترام- نام و نام خانوادگی خواهان

مطالبه وجه چک مفقودی

در صورتی که دارنده چک آن را گم کند، می‌تواند وجه آن را مطالبه کند؛ اما دارنده چک باید ابتدا برای ابطال چک مفقودی اقدام کند. پس از آن با اثبات اینکه چک مفقودی به او تعلق دارد می‌تواند با ارائه ضمانت پرداخت، وجه چک را از دادگاه درخواست کند.

به‌طورکلی در صورت مفقود شدن چک، در وهله اول، دارنده چک باید به بانک مراجعه کند و صدور حکم عدم پرداخت چک را درخواست کند.

سپس با مراجعه به مراجع صالح برای شکایت از چک مفقودی (شورای حل اختلاف یا دادسرا) گواهی مفقودی را دریافت کند و برگه اعلام شکایت از چک مفقودی را به بانک تحویل دهد. در صورت احراز مفقود شدن چک توسط دادگاه، چک مفقود شده ابطال خواهد شد.

بهترین وکیل چک در تهران

بهترین وکیل چک علاوه بر تسلط بر حوزه چک باید به متون و کلمات درج شده در چک آگاهی کامل داشته باشد. بهترین وکیل وصول چک برای شما کسی است که در مطالبه چک برگشتی تخصص و تجربه لازم را داشته باشد.

در صورتی که برای وصول چک برگشتی به وکیل چک در تهران نیاز دارید، توصیه می‌کنیم با مشاوران حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

سوالات متداول

داشتن وکیل چک برگشتی اجباری است؟

خیر، داشتن وکیل در پرونده‌های چک الزامی نیست و در صورتی که فرد مایل باشد می‌تواند خودش برای وصول چک اقدام کند. اما به دلیل پیچیدگی‌های پرونده چک، بهتر است با وکیل وصول چک مشورت کنید تا پرونده نیز سریع‌تر انجام شود.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزاری جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

برای اینکه وکالت پرونده خود را به دادنیک بدهم باید چه کاری انجام دهم؟

برای اینکه دادنیک وکالت پرونده شما را به عهده بگیرد ابتدا باید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با کارشناسان حقوقی دادنیک ارتباط برقرار کنید. پس از آن جلسه با وکیل برای شما تنظیم می گردد و مراحل طلاق توافقی شما آغاز می شود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (3 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

تفاوت چک بانکی و بین بانکی
تفاوت چک بانکی و بین بانکی
چک بدون تاریخ
چک بدون تاریخ
هزینه برای وکیل چک برگشتی
هزینه وکیل برای چک برگشتی
مفقودی چک
مفقودی چک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *