مراحل و شرایط طلاق در دوران عقد

طلاق در دوران عقد

متاسفانه در بعضی موارد زوجین قبل از اینکه با یکدیگر هم‌خانه شوند، با هم به تفاهم نمی‌رسند. همین عدم تفاهم سبب طلاق در دوران عقد می‌شود. شاید فکر کنید طلاق در این دوران با طلاق بعد از ازدواج فرق دارد. باید گفت اینطور نیست. طلاق طی دوران عقد و طلاق در زمان تاهل هیچ فرقی ندارند. در هر 2 صورت صیغه طلاق رسمی جاری شده است، در این صورت طلاق همیشه به یک شکل انجام می‌شود. به دورانی که صیغه عقد جاری شده اما خانم و آقا زیر یک سقف زندگی نمی‌کنند، دوره عقد گفته می‌شود. بنابراین طلاق در این دوران نیز با طلاق بعد از ازدواج هیچ تفاوتی ندارد. در صورت هرگونه سوال در این مورد می‌توانید از کمک کارشناسان موسسه حقوقی دادنیک کمک بگیرید. این کارشناسان به صورت آنلاین و از طریق واتس اپ با شما در ارتباط هستند.

شرایط طلاق در دوران عقد

در نظر داشته باشید طلاق در دوران عقد و طلاق بعد از ازدواج شرایط یکسانی دارند. در نتیجه در صورتی که زن بخواهد از همسرش جدا شود باید براساس شروط ضمن عقد درخواست خود را ثبت کند برای مثال یکی از شروط زیر را به ثبت برساند:

 •       بدرفتاری غیر قابل تحمل مرد
 •       ابتلا مرد به بیماری خطرناک
 •       زایل بودن عقل مرد
 •       اشتغال مرد به کار نادرست
 •       محکومیت به بیش از 5 سال حبس
 •       اعتیاد داشتن

اگر که مرد بخواهد در دوران عقد از همسر خود جدا شود، باید حقوق زن را به طور کامل پرداخت کند. در ضمن اگر زوجین موافق باشند نیز می‌توانند به صورت توافقی در دوران عقد از یکدیگر جدا شوند. در آخر باید گفت شرایط این نوع طلاق با سایر طلاق‌های عادی بعد از ازدواج تفاوتی نخواهد داشت.تنها شرایطی که در جدایی طی دوران عقد با جدایی بعد ازدواج متفاوت است، مربوط به مهریه خواهد بود. پرداخت میزان مهریه به دوشیزگی خانم بستگی دارد. اگر خانم دوشیزه باشد، نصف مهریه را دریافت می‌کند و اگر دوشیزه نباشد باید کل مهریه را به خانم تقدیم کرد.

طلاق از طرف مرد در دوران عقد

طلاق در دوران عقد از طرف آقا با طلاق در دوران ازدواج به خواست زوج هیچ فرقی ندارد. بهتر است بدانید در هر صورت مرد باید حق و حقوق همسر خود را به طور کامل محاسبه و پرداخت کند. در واقع حقوقی از جمله مهریه و اجرت‌المثل خانم باید از طرف آقا پرداخت شوند.در ضمن پرداخت حقوق خانم طی روند جدایی در دوران عقد به 2 روش امکان‌پذیر است:

 •   خانم حق و حقوق خود را به طور کامل ببخشد. در صورت بخشیدن مهریه طلاق از طرف مرد در دوران عقد خیلی سریع انجام می‌شود و هیچ حقی به خانم تعلق نمی‌گیرد.
 •   آقا قبل از درخواست برای جدایی حق و حقوق کامل خانم را محاسبه و پرداخت کند. مهریه حق مسلم خانم است. مرد در هر دورانی باید مهریه خانم را پرداخت کند. البته میزان مهریه در طلاق دوران عقد به دوشیزگی خانم نیز بستگی دارد.

طلاق از طرف خانم در عقد

همان‌طور که گفتیم طلاق در دوران عقد با طلاق بعد از ازدواج هیچ تفاوتی ندارد. از این‌رو اگر خانم بخواهد به صورت یک‌طرفه برای جدایی اقدام کند، باید طبق قوانین اصلی طلاق از طرف خانم دست به کار شود. طلاق از طرف خانم در دوران عقد به 2 صورت امکان‌پذیر خواهد بود:

 •   خانم باید به یکی از شروط 12 گانه ازدواج اشاره کند. در واقع خانم برای جدایی در دوران عقد نیز باید دلیل و اسناد محکمه‌پسندی به دادگاه ارائه دهد.
 •   خانم باید حق طلاق داشته باشد. در صورتی که خانم وکالت در طلاق را از همسر خود دریافت کند، بدون نیاز به حضور مرد در دوران عقد می‌تواند خیلی راحت از زوج جدا شود.

طلاق توافقی در دوران عقد

طلاق توافقی در دوران عقد نیز همانند طلاق توافقی در دوران ازدواج خواهد بود. خانم و آقا برای جدایی خود تصمیم قطعی می‌گیرند. زوجین بر سر تمام مسائل از جمله مهریه، حقوق ، دارایی، و غیره به توافق می‌رسند. طلاق توافقی در دوران عقد یکی از بهترین و راحت‌ترین طلاق‌ها خواهد بود.از آنجاییکه خانم و آقا بر سر مسائل جدایی خود به توافق رسیده‌اند. روند طلاق آنها خیلی طول نمی‌کشد. همچنین با انتخاب یک وکیل مناسب هم می‌توانند در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند و هم لازم نیست هنگام ثبت گواهی طلاق در دادگاه حاضر شوند. طلاق توافقی در دوران عقد سریع‌ترین نوع طلاق در نظر گرفته شده است.

طلاق در صورت باکره بودن خانم در عقد

یکی از مسائلی که در موضوع طلاق در دوران عقد رخ می‌دهد، مسئله دوشیزگی خانم است. در صورتی که خانم هنگام جدایی طی دوران عقد دوشیزه باشد، هیچ عده‌ای برای طلاق آنها وجود ندارد. همچنین مرد نمی‌تواند بعد از جدایی به همسرش رجوع کند. در ضمن مهریه نیز تحت تاثیر دوشیزگی خانم، نصف می‌شود.در ادامه خانم می‌تواند شناسنامه خود را عوض کند و نام یا مهر طلاق را به طور کامل از شناسنامه خود تغییر دهد. مابقی شرایط و قوانین مربوط به طلاق در زمان عقد و در صورت دوشیزگی خانم، با سایر طلاق‌های بعد از ازدواج هیچ فرقی ندارد. البته طلاق توافقی طی دوران عقد همیشه راحت‌تر و سریع‌تر از سایر طلاق‌ها انجام می‌شود.

دلایل طلاق در دوران عقد

متاسفانه در حال حاضر با سخت شدن شرایط اقتصادی و کاهش آستانه تحمل زوجین، در بعضی از موارد ازدواج آنها به ثمر نمی‌رسد. درواقع طی سال‌های اخیر ما بیشتر شاهد طلاق در دوران عقد بوده‌ایم. در ادامه 7 مورد از مهم‌ترین و رایج‌ترین دلایل طلاق در دوران عقد را نام می‌بریم:

 1.   نداشتن تفاهم و ایده‌آل نبودن همسر: در این شرایط زوجین معتقد هستند جدایی در این دوران بهتر از جدایی بعد از تشکیل خانواده خواهد بود.
 2.   طولانی شدن دوران عقد: در صورتی که دوران عقد زوجین بیش از حد معمول باشد و سال‌های زیادی به طول بیانجامد، مشکلات و مشاجرات آنها بیشتر می‌شود و به این نتیجه می‌رسند که جدایی بهتر خواهد بود.
 3.   افزایش هزینه‌های زندگی: وضعیت بد اقتصادی باعث ناامیدی و ترس زوجین می‌شود. از این‌رو از تشکیل ازدواج کناره می‌گیرند.
 4.   گسترش اختلافات: در این شرایط زوجین همدیگر را درک نمی‌کنند و با دلزدگی تصمیم به جدایی خواهند گرفت.
 5.   خیانت: بسیاری از زوجین در دوران عقد به همسر خود خیانت می‌کنند. همین امر سبب دلسرد شدن طرف مقابل می‌شود. بدین‌ترتیب زوجین نمی‌توانند برای خود زندگی تشکیل دهند.
 6.   کتک‌کاری: دعوا و خشونت فیزیکی یکی از اصلی‌تری دلایل طلاق در این دوران به حساب می‌آید.
 7.   مریض بودن یکی از زوجین: دوران عقد بهترین زمان برای شناخت طرف مقابل و پی بردن به مشکلات و اختلالات رفتاری او خواهد بود.
طلاق در دوران عقد
طلاق در دوران عقد

مدارک لازم برای طلاق در دوران عقد

از آنجاییکه طلاق در دوران عقد با طلاق عادی بعد از ازدواج تفاوتی ندارد، در نتیجه مدارک لازم برای این طلاق نیز شبیه طلاق بعد از ازدواج خواهد بود. در ادامه مدارک لازم برای جدایی طی دوران عقد را نام می‌بریم:

 •       شناسنامه زوجین
 •       کارت ملی زوجین
 •       سند یا گواهی رسمی ازدواج
 •       

مدت زمان ثبت طلاق در دوران عقد

روند جدایی و ثبت آن به طور معمول طولانی خواهد بود. فرقی ندارد شما در دوران عقد از همسر خود جدا شوید یا بعد از ازدواج، در هر صورت باید زمانی طولانی را منتظر ثبت طلاق خود بمانید. البته در صورتی که برای طلاق توافقی اقدام کنید، پروسه این طلاق سریع‌تر خواهد بود. در غیر این‌صورت به هر حال باید چندین ماه منتظر ثبت طلاق خود بمانید. به طور کلی اگر یکی از زوجین برای جدایی موافقت نداشته باشد، همین امر سبب طولانی شدن روند طلاق می‌شود. در ضمن پرداخت مهریه یا رسیدگی به انواع حقوق خانم نیز به زمان زیادی نیاز دارد.به همین دلیل ثبت هر نوع طلاقی ممکن است طول بکشد. پس صبور باشید. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر از زمان ثبت طلاق می‌توانید با کارشناسان موسسه حقوقی دادنیک ارتباط بگیرید. آنها به صورت آنلاین نیز آماده پاسخ‌دهی به شما خواهند بود.

قوانین طلاق در زمان عقد

در این راهنما گفتیم که قوانین طلاق در دوران عقد با قوانین طلاق بعد از ازدواج هیچ فرقی ندارد. تنها تفاوت این 2 طلاق مسئله دوشیزگی خانم خواهد بود. اگر خانم در دوران عقد دوشیزه باشد، وضعیت مهریه، عده، و حق رجوع مرد متفاوت می‌شود. در غیر اینصورت تمام موارد و قوانین این 2 طلاق یکسان است.

وضعیت مهریه در دوران عقد

مهریه تحت هر شرایطی حق مسلم خانم به حساب می‌آید و آقا باید این حق را به خانم پرداخت کند. البته وضعیت مهریه در طلاق دوران عقد به دوشیزگی خانم بستگی دارد. در ادامه 2 وضعیت پرداخت مهریه را برای شما شرح می‌دهیم:

 •       در صورتی که زن دوشیزه باشد و بخواهد مهریه بگیرد، تنها نصف مهریه او قابل‌پرداخت خواهد بود.
 •       اگر خانم طی دوران عقد دوشیزه نباشد، در نتیجه مرد باید مهریه زن را به طور کامل پرداخت کند.

تقسیم دارایی در طلاق هنگام عقد

تقسیم دارایی موضوعی است که باید تکلیف آن در سند ازدواج مشخص شده باشد. در صورتی که در سند ازدواج تنصیف اموال یا دارایی ذکر شود، بعد از جدایی اموالی که مرد بعد از عقد رسمی به دست آورده است بین زن و شوهر تقسیم می‌شود. به خاطر داشته باشید این اموال شامل دارایی‌های قبل از ازدواج آنها نخواهد بود.برای مثال اگر هنگام ازدواج در سند ازدواج این حق مربوط به دارایی برای خانم در نظر گرفته شود، زمان جدایی از همسرتان می‌توانید نصف دارایی او را که بعد از عقد شما به دست آورده است به نام خود کنید. در نظر داشته باشید خانه، ماشین، یا مغازه‌ای که قبل از عقد با شما، جزء دارایی‌های او بوده به شما تعلق نمی‌گیرد.همچنین اگر به او ارثی رسیده باشد، این ارث نیز جزء دارایی‌های قابل‌تقسیم به حساب نمی‌آید. در نتیجه تقسیم اموال نیز دارای قوانین مخصوص به خود است. برای تقسیم اموال هنگام طلاق زن و شوهر می‌توانند خود به توافق برسند.

قوانین مربوط به هدایا در طلاق طی عقد

در مورد هدایای دوران عقد نیز قوانین خاصی وجود دارد. به طور معمول هدایای دوران عقد به 2 دسته تقسیم می‌شوند که یکی از این دسته‌ها قابل بازیابی است. در ادامه این 2 دسته هدایا را به طور خلاصه برای شما شرح می‌دهیم:

 •   هدایای مصرفی: در صورتی که آقا هدایایی همانند گل، شیرینی، یا وسایل این چنینی را به خانم هدیه داده باشد، نمی‌تواند درخواستی برای پس فرستادن آنها به ثبت رساند. در واقع این هدایا مصرفی بوده و قابل برگشت نیستند.
 •   هدایای غیر مصرفی: اگر مرد هدایای با ارزش همانند طلا یا وسایل گران‌قیمت را به خانم هدیه داده باشد، می‌تواند در راستای طلاق در دوران عقد این وسایل را از خانم مطالبه کند. به خاطر داشته باشید پس گرفتن هدایا به همین راحتی قابل‌انجام نخواهد بود. مرد در صورتی می‌تواند هدایای غیر مصرفی را از همسر خود پس بگیرد که هنگام خرید این هدایا فاکتوری به نام او ثبت شده باشد. به عبارت دیگر مرد باید هنگام ثبت درخواست خود فاکتور خرید تمام هدایا را ارائه دهد.

آیا حضور وکیل برای طلاق در عقد الزامی است؟

برخلاف نظر عموم مردم که فکر می‌کنند حضور وکیل برای طلاق در دوران عقد الزامی نیست، باید گفت برای هر طلاق و کسب حق و حقوق لازم است از کمک یک وکیل استفاده کنید. به طور معمول وکلا می‌توانند بهترین پیشنهادات و راهکارها را در اختیار شما بگذارند. بنابراین بهتر است برای جدایی خود از وکیل کمک بگیرید.کارشناسان و متخصصان موسسه حقوقی دادنیک می‌توانند در انتخاب وکیل مناسب به منظور جدایی طی دوران عقد به شما کمک کنند. در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد نقش وکیل برای جدایی در دوران عقد می‌توانید با این کارشناسان از طریق واتس اپ و به صورت آنلاین ارتباط برقرار کنید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (6 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

عسر و حرج چیست؟
عسر و حرج چیست؟
بهترین راه به اجرا گذاشتن مهریه
بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه
طلاق در ترکیه
شرایط و مراحل طلاق در ترکیه
قانون ازدواج با اتباع خارجی
قانون ازدواج با اتباع خارجی

22 پاسخ

 1. توی دوران عقد اگر دوشیزه باشید برای طلاق آسوده ترید … داستان کمتره

 2. طلاق تو دوران عقد خیلی سخته با کلی امید و آرزو میخوای شروع کنی یهو…

 3. دوران عقد فهمیدم خانمم قبلا نامزد داشته و هنوز دلبستگی عاطفی دارن. میتونم با همین دلیل طلاق در دوران عقد داشته باشم یا نه؟

  1. درود
   صرف دلبستگی عاطفی از جمله شرایط نیست اما میتونین با پرداخت کلیه حقوق خانم، جدا بشید.

 4. برای طلاق در دوران عقد باید حتما به دادگاه رفت؟ خانم من هیچ جا نمیاد. ولی موافقه

  1. سلام، وقت شما بخیر
   در صورتی که نمی خواهید در هیچ کدام از مراحل حضور داشته باشید می توانید طلاق توافقی را با وکیل انجام دهید.

 5. توی دوران عقد هستم متوجه شدم همسرم تفریحی گل مصرف میکنه… برای طلاق میتونم اقدام کنم؟

 6. طلاق توافقی در دوران عقد نیازمند بخشیدن همه ی مهریه ست یا میتونم بخشی رو نگهدارم؟

  1. درود
   اگر طلاق رجعی باشد برگشت به زندگی ممکن است.

 7. سلام منو شوهرم باهم رابطه داشتیم و سر سوتفاهم مجبور شدیم طلاق بگیریم دوران عقد. الان میشه برگشت یا باید دوباره بریم عقد بخونیم؟

  1. درود
   در صورت عده رجعی در مدت عده، قابل برگشت هستید.

 8. سلام میخوام خانم رو طلاق بدم در دوران عقد هستیم.همه مهریشو باید بدم؟

  1. درود
   بله تمامی حق و حقوقشان باید پرداخت بشه.

 9. وقتتون به خیر
  من دوشیزه نیستم و اینو نمی‌خوام خانواده ام بدونند آیا مهریه ام ببخشم دیگه کسی متوجه نمیشه یا باید دوشیزه بودن یا نبودن حتما برای طلاق مشخص کنند؟

  1. سلام، وقت شما بخیر
   در صورتی که طلاق به صورت توافقی باشد نیازی به آزمایش بارکرگی نیست.

 10. طلاقدردوران عقد یعنی عقد کردین و نرفتین سر خونه زندگی؟ ما عقدیم ولی دیگه نمی خواهیم ادامه بدیم. دوشیزه هم هستم. یشه طلاق در دوران عقد؟

  1. وقت بخیر
   بله کاملا درست فرمودید.
   میتونید برای طلاق در دوران عقد اقدام کنید.

 11. من و زنم سنتی ازدواج کردیم (عقد کردیم)
  ولی الان میبینم که از رفتاراش خوشم نمیاد
  اصلا نمیتونم تحمل کنم خودشم قبول نمیکنه الان میتونم بدون اینکه بهش مهریه بدم طلاقش بدم؟

  1. وقت بخیر
   برای طلاق یکطرفه از سمت آقا باید تکلیف حق و حقوق مالی خانم رو مشخص کنید. لطفا از طریق واتساپ با کارشناسنان ما در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)