طلاق دادن زن بدون مهریه

طلاق دادن زن بدون مهریه

مهریه یکی از مهم ترین حقوق مادی زنان است که به صورت عندالاستطاعه و عندالمطالبه پرداخت خواهد شد. گاهی پیش می‌آید که طلاق دادن زن بدون مهریه انجام می‌شود. شاید تعجب آور نباشد. زیرا درباره بخشیدن مهریه زیاد شنیده ایم.

اما در این مقاله از وب سایت مؤسسه حقوقی دادنیک شما را با شرایط و شیوه طلاق دادن زن بدون پرداخت مهریه آشنا خواهیم کرد. در ضمن شما برای کسب اطلاعات کامل می‌توانید از مشاوره تلفنی رایگان این مؤسسه و راهنمایی وکلای کاربلد آن بهره مند شوید.

راه‌های قانونی طلاق دادن زن بدون پرداخت مهریه

با توجه به اینکه مهریه حق قانونی زن به حساب می‌آید، برای طلاق دادن زن بدون مهریه باید از یکی از سه راه زیر استفاده کرد.

بخشش مهریه

اگر زن به دلایل مختلفی تصمیم بگیرد مهریه خود را ببخشد، در صورتی که زوجین وارد مراحل طلاق شوند، لازم نیست مرد مبلغی را به عنوان مهریه بپردازد.

طلاق خلع

طلاق خلع نوعی طلاق یک طرفه به حساب می‌آید که زن به دلیل کراهت از زندگی مشترک با همسرش، برای طلاق اقدام می‌کند. اما برای اینکه رضایت مرد جلب شود باید مالی را به مرد ببخشد که به میزان مهریه یا کمی بیشتر و کمتر از آن است. در این شرایط طلاق دادن زن بدون پرداخت مهریه امکان پذیر است.

طلاق توافقی

طلاق توافقی نوعی از طلاق به حساب می‌آید که مرد و زن در ابعاد مختلف از جمله حق و حقوق زن به توافق می‌رسند و زندگی مشترک خود را به پایان می‌رسانند. در این حالت یکی از مواردی که زوجین درباره آن توافق می‌کنند، بخشش مهریه است. بنابراین راهی برای طلاق دادن زن بدون مهریه محسوب می‌شود.

نحوه طلاق دادن بدون مهریه

میزان مهریه یکی از مواردی است که پیش از عقد تعیین می‌شود و زن از همان زمان که به عقد مرد در می‌آید، می‌تواند مهریه را طلب کند. هنگامی که طلاق از طرف مرد صورت می‌گیرد زن با وجود ناشزه بودن، ابتلا به بیماری سخت و حتی خیانت به همسر، مهریه خود را دریافت می‌کند.

البته زن برای طلاق با داشتن حق طلاق هم می‌تواند مهریه خود را بگیرد. اما طلاق دادن زن بدون مهریه هنگامی انجام شود که زن مهریه خود را بخشیده باشد یا اینکه زوجه بخواهد با طلاق توافقی و یا طلاق خلع برای جدایی از همسرش اقدام کند.

نحوه طلاق دادن بدون مهریه

شرایط طلاق دادن زن بدون پرداخت مهریه

اکنون می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که طبق چه شرایطی طلاق دادن زن بدون پرداخت مهریه امکان پذیر است.

 • اولین موقعیتی که مرد به واسطه آن از پرداخت مهریه فرار خواهد کرد، زمانی است که عقد نکاح میان زن و مرد به دلایلی باطل باشد و زوجیتی میان آنها برقرار نباشد. در این حالت لازم نیست که مرد مهریه ای بپردازد.
 • اگر پیش از آنکه رابطه زناشویی میان زوجین برقرار گردد، عقد نکاح فسخ شود، در چنین حالتی فسخ نکاح منجر می‌شود و زن استحقاق گرفتن مهریه را ندارد. البته فراموش نکنید که اگر علت فسخ نکاح ناتوانی جنسی مرد باشد، بدون توجه به وجود حق طلاق برای زن، نصف مهریه را دریافت خواهد کرد.
 • ابراء مهریه شرایط دیگری است که باعث می‌شود امر طلاق دادن زن بدون مهریه به سهولت انجام گیرد.
 • اگر زن بر اساس قوانین طلاق یک طرفه خلع بخواهد رضایت شوهر را جلب کند تا امر طلاق انجام شود، می‌تواند مهریه خود را ببخشد. در این حالت مراحل طلاق دادن زن بدون مهریه پیش می‌روند.
 • گاهی درخواست طلاق توافقی در صورتی به دادگاه داده می‌شود که زن مهریه را بخشیده باشد. در این شرایط مرد می‌تواند بدون نیاز به پرداخت مهریه از زن جدا شود.

بهترین راه فرار از پرداخت مهریه چیست؟

اگر شما هم می‌خواهید بدانید بهترین راه فرار از پرداخت مهریه چیست، باید بگوییم که راه‌های مختلفی وجود دارند که مرد به واسطه آنها از پرداخت همه یا نیمی از مهریه فرار خواهد کرد. برای مثال اگر زوجین قبل از اینکه رابطه زناشویی داشته باشند، از هم جدا شوند، زن تنها نیمی از مهریه را دریافت خواهد کرد. در غیر این صورت بهتر است با مشورت وکیل مهریه روشی را پیش گرفت که به واسطه آن زن تصمیم به بخشیدن مهریه بگیرد.

البته اگر وکیل طلاق از طرف مرد به دادگاه درخواست اعسار زوج را ارائه دهد، دادگاه بررسی کرده و در صورت تأیید شرایط مالی مرد، پرداخت مهریه را به صورت قسطی خواهد کرد. در نتیجه حکم جلب مرد برای پرداخت مهریه صادر نخواهد شد.

بهترین راه فرار از پرداخت مهریه چیست

مزایای داشتن وکیل مهریه

هنگامی که مردی تصمیم به طلاق دادن زن بدون مهریه دارد، می‌تواند با راهنمایی و همراهی وکیل مهریه مدارک لازم را گردآوری کرده و دادخواست را به نحوی تنظیم کند که مراحل طلاق با کمترین دردسر انجام شود.

در این مطلب شما را با شرایط و نحوه طلاق دادن زن بدون مهریه آشنا کردیم. شما می‌توانید با مشاوره واتساپی رایگان، از خدمات وکلای مؤسسه حقوقی دادنیک بهره مند شوید.

سوالات متداول

روش‌های قانونی فرار از پرداخت مهریه چیست؟

پیروی قوانین طلاق خلع یا طلاق توافقی یا فراهم کردن شرایطی که زن به واسطه آنها به بخشیدن مهریه اقدام کند، روش‌های قانونی فرار از پرداخت مهریه به حساب می‌آیند.

آیا طلاق دادن زن بدون پرداخت مهریه ممکن خواهد بود؟

بله. در شرایطی مانند باطل بودن نکاح و یا فسخ نکاح قبل از رابطه زناشویی زن نمی‌تواند مبلغ مشخص مهریه را دریافت کند.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (13 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

مراحل طلاق از طرف زن
مراحل طلاق از طرف زن
قانون جدید حق طلاق
قانون جدید حق طلاق
سلب حضانت فرزند از مادر
سلب حضانت فرزند از مادر
طلاق با داشتن حق طلاق
طلاق با داشتن حق طلاق چقدر طول میکشد؟

3 پاسخ

 1. سلام من همسرم همش تو دادگاه حاضر نمیشه و میگه نه طلاق میدم نه مهریه میدم من چیکار. باید بکنم؟

  1. سلام، وقت شما بخیر
   مهریه حق شماست و می توانید برای گرفتن مهریه اقدام کنید.
   اما برای طلاق گرفتن یا باید حق طلاق داشته باشید و یا یکی از شروط عسر و حرج اتفاق بیوفتد.

 2. طلاق دادن زن بدون مهریه بنظر من کار زشت و بی انصافیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)