خرید، فروش و رهن خانه در ایران

خرید و فروش املاک ایرانیان خارج از کشور

موضوعات مختلفی برای ایرانیان خارج از کشور وجود دارد که می‌تواند به دلیل مسافت زیاد و یا عدم اطلاع این عزیزان، تبدیل به چالش‌های جدی شده و هزینه‌های مادی و معنوی متعددی را برایشان بدنبال داشته باشد.

خرید، فروش و رهن خانه در ایران و بطور کلی امور حقوق ملکی برای ایرانیان خارج از کشور یکی از این چالش‌های مهم است. دعاوی ملکی، دعاوی حقوقی، نظام وظیفه، امور بانکی، سجلی و ترجمه نیز از دیگر موضوعاتی هستند که اگرچه مهم و نیازمند پیگیری هستند اما الزامی به حضور ایرانیان مهاجر ندارند و وکیل می‌تواند به جای فرد تمام امور را انجام دهد.
ایرانیان ساکن خارج از کشور می‌توانند برای خرید و فروش خانه در ایران از وکیل متخصص کمک بگیرند. برای این منظور پیشنهاد می‌کنیم که با کارشناسان حقوقی دادنیک از طریق دکمه های تماس، واتساپ، تلگرام و یا از طریق فرم زیر در ارتباط باشید.

انجام امور اداری و حقوقی املاک ایرانیان خارج از کشور

طبق قانون، کلیه أمور اداری هر فرد می‌تواند بدون حضور وی پیگیری شود به شرط آنکه با تنظیم یک وکالتنامه رسمی و قانونی کارها به یک وکیل پایه یک دادگستری واگذار شود. اعطای وکالت، میانبری‌ست برای ایرانیان خارج از کشور تا بدون حضور فیزیکی در کشورشان بتوانند روندهای قانونی را در ایران دنبال کنند.

روش‌ های اعطای وکالت ایرانیان خارج از کشور

عزیزانی که در خارج از کشور اقامت دارند می‌توانند برای پیگیری أمور اداری و حقوقی خود در ایران یک نفر را به وکالت از خود معرفی کنند.

برای پیگیری اموری که در دادگاه یا مراجع حقوقی رسیدگی می‌شوند، وکیل فرد ملزم است گواهی وکالت پایه یک دادگستری داشته باشد. درنتیجه برای بسیاری از أمور نمی‌توان به شخصی بجز وکیل پایه یک دادگستری اتکا کرد. اعطای وکالت به دو روش انجام می‌شود.

اول اینکه فرد می‌تواند به شخص معتمد خود از جمله اقوام یا آشنایان خود با تنظیم یک وکالتنامه، وکالت دهد.

همانطور که گفتیم برای برخی از أمور، داشتن وکیل با پروانه وکالت الزامی‌ست درنتیجه بهتر است در وکالتنامه‌ای که تنظیم می‌کنید حق توکیل به غیر مطرح شود تا وکیل اولیه بتواند وکالت را به شخص ثالث واگذار کند. در این شرایط وکیل دادگستری به صورت مع‌الواسطه وکالت فرد مقیم خارج را برعهده خواهد گرفت.

راه دوم و ساده‌تر اینکه وکالت بصورت مستقیم و بدون واسطه به یک وکیل پایه یک واگذار شود تا یک فرد حقوقی و آگاه به روندهای قانونی پیگیر أمور اداری و حقوقی شما در ایران باشد.

روش‌ های اعطای وکالت ایرانیان خارج از کشور

نکته مهم:‌ در زمان تنظیم وکالتنامه حتما حدود اختیارات وکیل را مشخص کنید. حدود اختیارات تعیین می‌کند وکیل برای انجام و پیگیری چه موضوعاتی می‌تواند به وکالت از شما اقدام کرده و حق امضا و ورود خواهد داشت. برای مثال اگر فروش املاک ایرانیان خارج از کشور موضوع وکالت است، بهتر است در حدود اختیارات وکالتنامه مشخصا عنوان شود.

فروش املاک ایرانیان خارج از کشور

أمور ملکی مربوط به ایرانیان مقیم خارج تنها محدود به فروش ملک نیست. کارهای اداری مختلفی در رابطه با املاک در ایران وجود دارد که بدون داشتن یک وکیل قابل پیگیری به صورت قانونی و صحیح نیست. برخی از مهم‌ترین اموری که به کمک یک وکیل در ایران می‌تواند به درستی پیگیری شوند شامل:

 • خرید و فروش زمین، آپارتمان، ویلا و سایر املاک غیرمنقول در بنگاه‌های ملکی
 • بازسازی و تعمیرات ملک در ایران زیر نظر متخصصان و کارشناسان فنی مربوطه
 • استعلام اسناد و تعویض اسناد قدیمی به سند تک برگی
 • فسخ یا تمدید قراردادهای ملکی
 • انحصار وراثت و تقسیم ارث میان وراث در ایران
 • پیگیری آگهی‌ها و تبلیغات لازم برای فروش و اجاره ملک در ایران
 • اطمینان از اصالت اسناد ملکی
 • اطمینان از دریافت ثمن به کمک وکیل
فروش املاک ایرانیان خارج از کشور

یک وکیل حقوقی در ایران با استفاده از تخصص و تجربه خود در زمینه املاک می‌تواند به نیابت از موکل خود در ایران در رابطه با صحت اسناد، اطمینان از قیمت ملک، انجام اقدامات لازم برای انعقاد قرارداد و کارشناسی ملک اقدام کرده و از مشکلات حقوقی احتمالی در آینده جلوگیری نماید.

خرید ملک برای ایرانیان خارج از کشور

خرید ملک در ایران یکی از اموری‌ست که در حالت کلی نیازمند حضور خریدار و بررسی جنبه‌های مختلف ملک مورد نظر توسط وی است. ایرانیان خارج از کشور برای خرید ملک در ایران با چالش‌های مختلفی روبرو هستند که تنها با داشتن یک وکیل معتمد و قانونی قابل رفع است.

نوسانات شدید نرخ مسکن طی سال‌های گذشته اطمینان از قیمت‌های ملک در ایران را دشوار کرده است. فروش املاک با اسناد مشکل‌دار، فروش یک ملک به چندین نفر و سایر روش‌های کلاهبرداری نیز موضوعاتی‌ هستند که توسط شیادان و سوداگران بازار ملک در ایران بکار گرفته می‌شوند. حضور یک وکیل در روند خرید ملک در ایران برای شما، می‌تواند شما را از افتادن به دام این روش‌های کلاهبرداری در امان نگهدارد.

بعلاوه أمور مربوط به قراردادهای ملکی در ایران پیچیدگی‌های خود را داشته و عدم اطلاع از روندهای قانونی مربوط به انعقاد، تنظیم و فسخ قرارداد ملکی می‌تواند دردسرهای بزرگ‌تری را برای شما بدنبال داشته باشد.

خرید ملک برای ایرانیان خارج از کشور

دعاوی ملکی ایرانیان خارج از کشور

با مراجعه به دادگاه‌های ایران می‌توان شاهد دعاوی حقوقی و کیفری متعددی بود که موضوع آن‌ها ملکی و أموال غیرمنقول است. تنوع مشکلات پیش آمده ناشی از عدم از اطلاع مالک یا خریدار به قدری زیاد است که نمی‌توان دستورالعمل مشخصی را برای جلوگیری از ایجاد مشکل تنظیم کرد.

خرید، فروش و رهن خانه در ایران از جمله موضوعاتی‌ست که قانون دائما در رابطه با آن‌ها درحال تغییر بوده و به‌روز بودن اطلاعات در رابطه با آن‌ها امری ضروری و غیرقابل انکار است. بعلاوه این بازار، بازاری آشفته و مملو از کلاهبرداران است که بی‌اطلاعی افراد را فرصتی برای سواستفاده‌های شخصی خود می‌دانند.

مهم‌ترین دعاوی ملکی برای ایرانیان خارج از کشور که لازم است توسط یک وکیل دادگستری پیگیری شود شامل تنظیم اسناد رسمی، فک رهن، اخذ پایان کار، اخذ صورت مجلس تفکیکی، ابطال قرارداد، فسخ قرارداد، موقوفات، أجور معوقه، تعدیل اجاره‌بها، سرقفلی و حق کسب، تخلیه اماکن تجاری، تجویز انتقال منافع، اخذ به شفعه و مطالبه ثمن و الزام تحویل مبیع است.

هرکدام از این موضوعات با قوانین متعددی پیوند خورده و پیگیری قانونی آن‌ها جز با همراهی یک وکیل دادگستری امکان‌پذیر نیست.

نحوه انتخاب وکیل برای ایرانیان خارج از کشور

نیاز به یک وکیل متخصص و با تجربه که بتواند در زمینه‌های مختلف پیگیر أمور حقوقی ایرانیان خارج از کشور باشد، امری اجتناب ناپذیر است. بسیاری از عزیزان خارج از کشور به دلایل مختلفی از جمله دوری محل اقامت با ایران، نبود زمان کافی برای مراجعه به ایران یا ممنوع‌الخروجی، امکان پیگیری أمور حقوقی خود در ایران را ندارند. در این شرایط، یک وکیل متخصص می‌تواند پاسخگوی نیازهای این عزیزان باشد.

أمور مختلفی که یک وکیل پایه یک دادگستری می‌تواند در ایران پیگیری کند شامل :

 • أقامه دعاوی حقوقی
 • أمور خانواده (طلاق، انحصاروراثت و …)
 • انعقاد قراردهای مشارکت، ثبت شرکت، بیع و …
 • أمور نظام وظیفه
 • و …

اطلاع از قوانین دائما درحال تغییر درمورد هریک از این موضوعات عملا برای بسیاری از افراد غیرممکن بوده و بعلاوه هزینه‌های ناشی از اشتباه در هر یک از آن‌ها می‌تواند به مراتب بیشتر و آسیب‌زننده‌تر باشد.

نحوه انتخاب وکیل برای ایرانیان خارج از کشور

ایرانیان خارج از کشور می‌توانند به صورت مستقیم یا با واسطه نسبت به انتخاب یک وکیل در ایران اقدام کنند. وکالتنامه یک قرارداد یا عقد است که به واسطه آن موکل، وکیل را برای انجام امر یا اموری نایب خود قرار می‌دهد. این عقد رسمی و قانونی بوده و در موضوعات تعیین شده قابل استناد است.

وکالت می‌تواند به دو شکل مطلق و مقید تنظیم شود. در وکالت مقید، موضوع مورد وکالت مشخص بوده و وکیل صرفا در همان موضوع معین می‌تواند عمل کند اما در وکالت مطلق، وکیل برای تمامی أمور موکل (مالی، ادرای و حقوقی) مختار بوده و نیازی به اجازه مجدد از موکل نخواهند داشت.

أنواع وکالت‌نامه‌های رایج برای ایرانیان خارج از کشور

ایرانیان مقیم خارج با مراجعه به وبسایت میخک می‌توانند وکالتنامه مورد نیاز خود را تنظیم کرده و برای تایید امضا و دریافت نسخه اصلی وکالتنامه با همراه داشتن کد رهگیری و مدارک شناسایی به سفارت یا نمایندگی‌های ایران در محل اقامت خود مراجعه کنند. کارشناسان موسسه حقوقی دادنیک می‌توانند در این زمینه بصورت رایگان شما را راهنمایی کرده و پاسخگوی سوالات شما باشند.

أنواع وکالت‌نامه‌های رایجی که ایرانیان مقیم خارج درخواست می‌کنند شامل :

 • وکالتنامه أقامه دعوی یا حضور در جلسه دعوی
 • وکالتنامه انجام أمور بانکی، مالی و اعتباری
 • وکالتنامه أمور اداری، حقوقی و قضایی
 • وکالتنامه نظام وظیفه و معافیت‌ها
 • وکالتنامه ازدواج ایرانیان خارج از کشور
 • وکالتنامه خرید و فروش ملک در ایران
 • وکالتنامه طلاق، تنفیذ و اجرای طلاق
 • وکالتنامه خرید و فروش سهام و اعتبارات

به طور کلی خرید و فروش خودرو در ایران و خرید و فروش ملک موضوعاتی هستند که بهتر است با همراهی یک وکیل در ایران پیگیری شوند. کسب اطمینان خاطر از صحت قراردادها، راستی‌آزمایی قیمت‌ها و عدم وجود مشکلات حقوقی اهمیت بالایی دارد که جز با حضور یک وکیل با تجربه ممکن نیست.

نمونه وکالتنامه های موفق دادنیک

جمع بندی

همان‌طور که توضیح دادیم، به دلیل مشکلاتی که وجود دارد ایرانیان خارج از کشور نمی‌توانند برای برخی مسائل مالی مانند خرید و فروش خانه به ایران بیایند. به همین دلیل بسیاری ترجیح می‌دهند که برای این امور وکیل داشته باشند.

وکلای مجموعه دادنیک صفر تا صد مراحل خرید، فروش و یا رهن ملک در ایران را بدون نیاز به حضور شما در هیچ مرحله‌ای انجام می‌دهند. برای دریافت مشاوره رایگان واتساپی و تلفنی از وکلای مجرب موسسه حقوقی دادنیک می‌توانید با شماره‌های این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

مهم‌ترین اقدامات وکیل حقوق ملکی در ایران چیست؟

یک وکیل حقوقی در ایران با استفاده از تخصص و تجربه خود در زمینه املاک می‌تواند به نیابت از موکل خود در ایران در رابطه با صحت اسناد، اطمینان از قیمت ملک، انجام اقدامات لازم برای انعقاد قرارداد و کارشناسی ملک اقدام کرده و از مشکلات حقوقی احتمالی در آینده جلوگیری نماید.

در زمان تنظیم وکالتنامه خرید و فروش ملک در ایران چه نکاتی را رعایت کنیم؟

هنگام تنظیم وکالتنامه حتما حدود اختیارات وکیل را مشخص کنید. حدود اختیارات تعیین می‌کند وکیل برای انجام و پیگیری چه موضوعاتی می‌تواند به وکالت از شما اقدام کرده و حق امضا و ورود خواهد داشت. برای مثال اگر فروش املاک ایرانیان خارج از کشور موضوع وکالت است، بهتر است در حدود اختیارات وکالتنامه مشخصا عنوان شود.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (7 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

وکیل در اسلامشهر
وکیل در اسلامشهر
وکیل در کاشان
وکیل در کاشان
وکیل در تهران
وکیل در تهران
نحوه تغییر نام
روش های تغییر نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *