سامانه میخک

سامانه میخک

 

در صورتی شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان در خارج از ایران زندگی می‌کنند خواندن مقاله سامانه میخک می‌توانند برای انجام امور حقوقی و کنسولی شما را راهنمایی کند.

همان‌طور که می‌دانید برای انجام یک‌سری امور حقوقی و کنسولی مانند ثبت وکالت‌نامه، امور بانکی یا اداری، دانشگاهی، دریافت گواهی عدم سوءپیشینه از طریق سامانه میخک امکان پذیر است.

در ادامه این متن مراحل ثبت نام در سامانه میخک، احراز هویت در میخک، ثبت وکالت‌نامه، دریافت گذرنامه و … را بررسی می‌کنیم. در صورتی که برای انجام امور مربوط به میخک نیاز به راهنمایی دارید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

سامانه میخک چیست؟

همان‌طور که می‌دانید سامانه میخک یا همان تاک قدیم متعلق به وزارت امور خارجه می‌باشد و برای انجام امور حقوقی و کنسولی ایرانیان خارج از کشور راه‌اندازی شده است.

به عبارت دیگر هر فردی که تابعیت ایرانی دارد برای اموری که در ادامه توضیح می‌دهیم می‌تواند از طریق سامانه میخک اقدامات لازم را انجام دهد. برای مثال اگر فرد ایرانی برای طلاق خود نیاز به وکیل طلاق توافقی در ایران دارد می‌تواند از طریق سامانه میخک به ایشان وکالت دهد.

چه اموری از طریق میخک قابل انجام است؟

تائید اسناد: اسناد رسمی درمانی، تجاری، مالی، تحصیلی و اداری صادر شده از طریق هر کشور باید در کشور دیگر تائید شود. برای این‌کار باید در این سامانه ثبت نام کنید و کد رهگیری دریافت کنید.

امور گذرنامه: در صورتی که قصد دریافت مجدد گذرنامه یا تمدید آن را دارید می‌توانید در سامانه میخک ثبت نام کنید. سپس با آپلود مدارک مورد نیاز درخواست خود را برای گذرنامه ثبت کنید.

امور ثبت احوال: انجام کلیه امور مربوط به ثبت احوال مانند درخواست شناسنامه، ثبت گواهی فوت و ولادت،صدور سند ازدواج و طلاق از طریق میخک انجام پذیر است.

امور دانشجویی: اگر شما در ایران تحصیل کرده باشید نیاز به ارائه اطلاعات تحصیلی مانند هزینه‌های تحصیلی، ریز نمرات، گواهی پایان دوره تحصیلی دارید. که باید در سفارت تائید و ترجمه شود تا قابل ارائه باشد.

تائید اسناد: آپوستیل یا تائید اسناد رسمی برای انواع گواهی‌ها، اسناد رسمی ازدواج و طلاق، گواهی فوت، اساس‌نامه‌ها از طریق میخک انجام می‌شود.

ثبت وکالت‌نامه: شما برای وکالت دادن به وکیل از طریق سامانه میخک می‌توانید به قسمت ثبت وکالت‌نامه مراجعه کنید. برای مثال برای وکالت دادن به وکیل طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور یا وکیل انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور باید از این قسمت مراحل را انجام دهید.

راهنمای سامانه میخک

برای استفاده از خدمات سایت میخک باید ابتدا ثبت نام را انجام داده و بعد گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

ثبت نام در سامانه میخک

شما برای استفاده از سامانه میخک و قبل از انجام هر کاری باید در این سامانه ثبت نام کنید. بعد از انتخاب گزینه ثبت نام باید همه اطلاعات هویتی (نام، شماره و سریال شناسنامه، کد ملی، محل تولد، محل صدور شناسنامه) اطلاعات محل سکونت (آدرس دقیق و کدپستی) اطلاعات تماس (تلفن ثابت و موبایل) همچنین شغل و تحصیلات خود را وارد کنید. ثبت نام در سامانه میخک به کمک ایمیل و کد ملی انجام می‌شود. بعد از ثبت نام در میخک می‌توانید امور کنسولی خود را انتخاب کنید.

ثبت وکالت‌نامه

اگر قرار است وکیلی در ایران امور وکالتی شما را انجام دهد باید این قسمت را انتخاب کنید. شما در قسمت ثبت وکالت‌نامه می‌توانید برای اموری مانند خرید، فروش و اجاره ملک، انواع امور بانکی، خرید و فروش خودرو، ثبت ازدواج، ثبت طلاق، امور مربوط به مهریه، انحصار وراثت، امور نظام وظیفه، تعویض شناسنامه، وکالت‌نامه کلی و کاری و … را ثبت کرد. بعد از ثبت وکالت‌نامه باید مشخصات وکیل خود را وارد کنید. در نهایت باید کد رهگیری دریافت کنید و برای احراز هویت اقدام کنید.

صدور گذرنامه

اموری مانند صدور گذرنامه، رسید درخواست صدور گذرنامه دریافتی از سامانه میخک و تعویض گذرنامه یا پاسپورت از طریق سایت میخک انجام می‌شود. برای صدور گذرنامه، درخواست برگه عبور، درخواست اجازه خروج دانشجو و درخواست اجازه خروج مشمولین باید وارد قسمت امور گذرنامه شوید. برای انجام امور گفته شده باید نوع درخواست خود را ثبت کنید و مدارک عنوان شده در سایت را آپلود کنید. بعد از دریافت کد رهگیری باید به سفارت مراجعه کنید.

افرادی که اعتبار گذرنامه آن‌ها به پایان رسیده یا کشور محل سکونت‌شان تغییر کرده یا صفحات گذرنامه آنها پر شده می‌توانند برای صدور گذرنامه از سامانه میخک اقدام کنند.

امور سجلات و ثبت احوال

برای صدور شناسنامه، درخواست ثبت ازدواج، درخواست ثبت طلاق، درخواست تائید و ترجمه گواهی فوت و ولادت، دریافت گواهی عدم سوپیشینه باید از قسمت امور سجلات اقدامات لازم را انجام دهید.

برای استفاده از هر قسمت باید اطلاعات مربوطه را تکمیل کرده و کد رهگیری را دریافت کنید و برای مراجعه به سفارت وقت رزرو کنید.

امور دانشجویی

اگر نیاز به مدارک دانشجویی خود مانند دریافت ریز نمرات، هزینه و شهریه‌های تحصیلی و مدرک پایان نامه تحصیلی خود دارید باید این قسمت را انتخاب و اطلاعات مورد نظر را تکمیل و مدارک را بارگذاری کنید. بعد از دریافت کد رهگیری برای تائید و احراز هویت باید به سفارت مراجعه کنید.

امورحمایت‌های قضایی و کنسولی

ممکن است به تائید مدارک درمانی خود در ایران (یا کشوری که در آن ساکن هستید) و یا استعلام گواهی‌نامه نیاز داشته باشید که در این صورت باشد امور حمایت‌های قضایی و کنسولی را انتخاب کرده و اطلاعات خود را وارد کنید. کد رهگیری دریافت و به سفارت مراجعه کنید.

امور تابعیت

اگر پدر فرزند شما فرد خارجی است برای دریافت شناسنامه و مشخص کردن تابعیت ایرانی ایشان باید به این بخش مراجعه کنید.

احراز هویت در سامانه میخک

مهم‌ترین مرحله برای تکمیل هر کدام از امور گفته شده انجام احراز هویت است. شما باید برای تکمیل امور انتخابی خود احراز هویت و تائید مدارک هویتی و اقامتی خود را انجام دهید.

احراز هویت در سامانه میخک برای کشورهای مختلف شرایط متفاوتی دارد. برای احراز هویت در کشورهای آمریکا و کانادا بعد از دریافت کد رهگیری باید به صورت آنلاین وقت رزرو کرده و احراز هویت از طریق اسکایپ را انجام دهید. احراز هویت‌کشورهای اروپایی به صورت حضوری و مراجعه مستقسیم به سفارت است. که باید کد رهگیری را دریافت کرده و به صورت آنلاین وقت رزرو کنید و حضورا به سفارت مراجعه کنید.

نحوه گرفتن کد رهگیری از سامانه میخک

با توجه به این‌که بخش زیادی از خدمات به صورت آنلاین انجام می‌شود برای پیگیری راحت امور نیاز به دریافت کد رهگیری دارید. برای دریافت کد رهگیری از سامانه میخک باید ابتدا ثبت نام خود را کامل کنید. بخش مورد نظر خود را انتخاب کرده و مدارک خود را بارگذاری کنید. بعد از تکمیل اطلاعات و بارگذاری مدارک، فایل پی‌دی‌اف کد رهگیری برای شاما ایمیل می‌شود. از طریق این کد رهیگیری می‌توانید برای تکمیل امور و احراز هویت اقدام کنید.

اجازه خروج از کشور همسر از سامانه میخک

همان‌طور که می‌دانید بعد از ازدواج اجازه خروج از کشور خانم با آقا است. که می‌تواند این اجازه را در قالب یک وکالت‌نامه به خانم دهد. در صورتی که آقا خارج از کشور زندگی میکند میتواند اجازه خروج از کشور همسر از سامانه میخک انجام دهد. برای این‌کار باید در سامانه ثبت نام و در قسمت ثبت وکالت نامه خروج از کشور همسر و فرزندان را انتخاب کند.

جمع بندی

شما برای هر یک از امور ثبت وکالت‌نامه، درخواست صدور گذرنامه، تائید اسناد، امور سجلات و ثبت احوال و … باید در سامانه میخک ثبت نام کنید و سپس کد رهگیری را دریافت کنید. بعد از دریافت کد رهگیری باید بسته به قانون کشوری که در آن ساکن هستید برای احراز هویت حضوری یا غیر حضوری اقدام کنید. اگر در ثبت نام میخک یا امور دیگر مربوط به میخک به مشکل برخوردید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (1 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

سامانه میخک هلند
سامانه میخک هلند
سامانه میخک کانادا
سامانه میخک کانادا
دریافت گواهی عدم سوء پیشینه
دریافت عدم سوء پیشینه خارج از کشور
اجازه خروج از کشور همسر سامانه میخک
اجازه خروج از کشور همسر سامانه میخک

27 پاسخ

 1. سلام ، نسترن هستم از دانمارک، من در مورد بار گذاری مدارک در سامانه میخک مشکل دارم ، هر مدرکی را که اسکن می کنم و بار گذاری می کنم ، قبول نمی کنه
  یکبار می گه کوچک أست ، یکبار می گه بزرگ أست ، به هر حال قبول نمی کنه
  ممنون می شوم راهنمایی کنید

  1. وقتتون بخیر
   لطفا در واتساپ اروری که دریافت میکنید رو ارسال کنید تا راهنماییتون کنیم

 2. با سلام، من مقیم سوئد هستم. امروز میخک ثبت نام کردم که برای گرفتن شناسنامه پسرم اقدام کنم. مدت زیادی کل اطلاعات خواسته شده رو وارد کردم و هیچ گزینه ای برای ذخیره اطلاعات هم نبود! آخر سر صفحه ای اومد که ازم خواست که مدارک رو آپلود کنم. چند دقیقه طول کشید یکی از مدارک رو اسکن کنم و توی این مدت همه اطلاعات پرید و رفت نقطه سر خط! این واقعا آزار دهنده هست. درستش اینه که بشه اطلاعات رو دخیره کرد و مثلا روز بعد به کار ادامه داد! حداقل سایتهای سوئدی که اینجوریه. ولی توی سایت وزارت خارجه ایران، مثلا اگر بچه کوچک من این وسط گریه کنه و مجبور بشم برم ساکتش کنم باید همه اطلاعات بپره؟ این مدلی که میخک طراحی شده وقت و اعصاب زیادی از کاربر میبره و متاسفانه خیلیها این دو قلم رو ندارن. امیدوارم سایت بهبود پیدا کنه. با تشکر

  1. سلام، وقت بخیر
   ما خدمات مربوط به میخک رو ارائه می دهیم و این سایت ارتباطی با خدمات ما ندارد.

  2. سلام، وقت بخیر
   ما خدمات مربوط به میخک رو ارائه می دهیم و این سایت ارتباطی با خدمات ما ندارد.

 3. سلام من برای اقامت دو ساله یک ماه است درخواست دادم ولی جوابی نگرفتم و بخاطر شرایطی باید برگردم .چطور میتونم اجازه خروج بگیرم ولی مراحل ناتمام نمونه و کیملیک صادر بشه

  1. وقت بخیر
   لطفا از طریق واتساپ با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 4. با سلام
  آیا سایت ثنا هم برای وکالت دادن به وکیل برای ما که خارج از ایران هستیم, راحتتر از سایت میخک نیست؟ یعنی میشه بدون رفتن به سفارت ایران, در سایت ثنا, ثبت نام کنیم و وکالت به وکلای شما بدیم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله شما از طریق سایت ثنا، بدون فوت وقت و مراجعه حضوری می توانید به وکیل پایه یک دادگستری ایران وکالت بدهید.

 5. سلام وقت بخیر نحوه دریافت تجرد نامه در سامانه میخک به چه صورت است

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادنیک تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 6. من برای گواهی ترجمه شناسنامه حدود ۱۰ روزه که از سایت میخک نمی تونم نوبت بگیرم واین بسیار تعجب داره ! ضمناً گفته میشه حتی ترجمه هم باید توسط سفارت انجام بشه ، بهضی دوستان میگن برو حضوری توی صف ! واقعاً کلافه شدیم از این برنامه ها !!! لطفاً سر وسامان بدید . وآبروی ایران عزیز ما نره !!! اطفاً

  1. سلام، وقت بخیر
   بابت دیر پاسخ دادن به کامنت شما عذرخواهی میکنم
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادنیک تماس بگیرید تا مشکل شمارو بررسی کنند.

 7. سامانه میخک کارای ثبت نامشو شما می تونین برای من انجام بدین؟ من کانادا هستم و هر کاری می کنم نمی تونم تو سامانه میخک ثبت نام کنم.

  1. وقت بخیر
   بله همکاران ما میتونن ثبت نام در سامانه میخک رو براتون انجام بدن و کد رهگیری رو براتون دریافت کنن و توضیحات لازم رو برای احراز هویت خدمتتون عرض کنن. لطفا در واست آپ به کارشناسان ما پیام بدید

 8. سلام وقت بخیر من در انگلیس زندگی میکنم و ثبت نام در سامانه میخک را انجام دادم. برای احراز هویت باید چیکار کنم؟

  1. وقت بخیر
   باید به سایت appointment.mfa.gov.ir مراجعه کنید و یک وقت برای احراز هویت به صورت حضوری تنظیم کنید

 9. یه سری امور اداری و بانکی در ایران دارم. از سامانه میخک میتونم به پدرم در ایران وکالت بدم؟

  1. وقت بخیر
   برای انجام امور اداری میتونید در سامانه میخک ثبت نام کنید و امور اداری و بانکی رو انتخاب و اطلاعات مورد نظر رو تکمیل کنید

  1. سامانه میخک (مدیریت یکپارچه خدمات کنسولگری) همان سامانه تاک (تائید اسناد کنسولی) قدیم هست. با فرق این که خدمات بیشتری در سامانه میخک قابل انجام است

 10. من و همسرم در آلمان زندگی میکنیم. و قصد طلاق توافقی را داریم. چگونه باید از سامانه میخک به وکیل طلاق توافقی در ایران وکالت بدیم؟؟

  1. سلام، وقت بخیر
   با کارشناسان دادنیک در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند.

  2. سلام، وقت بخیر
   با کارشناسان دادنیک در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 11. سامانه میخک خیلی سخته. شما کاراشو انجام میدین؟ من چند بار خواستم وکالتنامه ثبت کنم، ولی نشد. کد رهگیری نداد بهم

  1. وقت بخیر
   بله لطفا در واتساپ به کارشناسان ما پیام بدید تا به صورت کامل شما رو راهنمایی کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *