هزینه وکیل ملکی

هزینه وکیل ملکی

برای اینکه بتوانید در انواع دعاوی ملکی از حق خود دفاع کنید لازم است از تجربیات یک وکیل ملکی باسواد بهره ببرید. اما شاید دغدغه اکثر موکلین، هزینه اخذ وکیل ملکی است. حق‌الوکاله وکیل ملکی هر سال بر اساس تعرفه‌ای مشخص می‌شود. اما وکیل و موکل می‌توانند در مورد این موضوع، با یکدیگر توافق کنند و قیمت منصفانه‌ای تعیین کنند.

ما در موسسه حقوقی داد نیک در این مقاله به معرفی انواع این دعاوی و هزینه وکیل در خصوص هر یک از این دعاوی پرداخته‌ایم. برای اخذ اطلاعات بیشتر دراین‌خصوص می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

انواع دعاوی ملکی

قبل از ورود به بحث باید به طور خلاصه با انواع دعاوی ملکی آشنا شویم. در دعاوی ملکی موضوع اصلی اختلاف اموال غیرمنقول هستند؛ اما این اموال می‌توانند منجر به اختلافات متنوعی گردند که هریک در مراجع حل اختلاف متفاوت و با قوانین مختلفی قابل‌بررسی است. به‌طورکلی می‌توان دعاوی ملکی را به سه دسته تقسیم کرد:

انواع دعاوی ملکی

دعاوی ملکی حقوقی

 دعاوی ملکی حقوقی دعاوی هستند که عنصر مجرمانه‌ای در آن رخ نداده است. از جمله:

 • الزام به تنظیم سند رسمی
 • الزام به اخذ پایان کار
 • وکالت فروش ملک
 • الزام به اخذ مفاصاحساب مالیانی
 • اخذ ثمن
 • سرقفلی

دعاوی ملکی کیفری

 این دعاوی شامل مواردی هستند که با وقوع یک جرم همراه شده‌اند. مانند:

 • فروش مال غیر،
 • جعل سند ملی،
 • خیانت‌درامانت،

دعاوی ملکی ثبتی

 مواردی که در جریان ثبتی ملک رخ‌داده و منجر به اختلاف شده است در این دسته قرار می‌گیرد. مثل:

 • دعوای ابطال سند رسمی،
 •  ابطال عملیات اجرایی ثبت،
 •  ابطال نظریه هیئت حل اختلاف اداره ثبت،
 • افراز و تفکیک املاک مشاع،

هر یک از این دسته دعاوی در مراجع مختلف حقوقی، مطرح و پیگیری می‌شود؛ لذا طرح دعوای ملکی، باتوجه‌به موضوع دعوا، مرجع حل اختلاف صالح، قوانین و آیین‌نامه‌های مجری نیازمند وکالت وکیل ملکی متخصص است. وکیل ملکی، یک وکیل دادگستری است که در حوزه دعاوی ملکی به طور تخصصی عمل می‌کند و در این زمینه به رویه قضایی و قوانین موضوعه اشراف کاملی دارد.

در مورد چه مسائلی وکیل ملکی می‌تواند به شما کمک کند؟

عده‌ای وظیفه وکیل را تنها دفاع از حقوق موکل خود در دادگاه می‌دانند؛ درحالی‌که وکیل ملکی می‌تواند در بسیاری از مسائل به شما کمک کند. موارد زیر از حوزه‌هایی است که می‌توانید از وکیل ملکی کمک بگیرید:

 • دعاوی: چنانچه قصد طرح دعوا دارید یا به طرفیت شما دعوایی مطرح شده است اخذ وکیل ملکی می‌تواند روند دادرسی را تغییر دهد.
 • مشاوره: هنگام نقل انتقال، خریدوفروش، ثبت، افراز، اجاره و غیره می‌تواند با دریافت مشاوره از یک وکیل ملکی، احتمال اختلاف را پایین بیاورید.
 • تنظیم قرارداد: تنظیم صحیح قرارداد به‌طوری‌که بتواند احتمال رجوع به دادگاه را کاهش دهد و ضمانت اجرای نقض مناسبی داشته باشد از جمله کارهایی که وکیل ملکی می‌تواند به‌خوبی انجام دهد.
 • مشکلات ثبتی: تنظیم سند رسمی، افراز، تفکیک و سایر مسائل ثبتی هر یک دارای قوانین متنوعی هستند؛ لذا اقدام بدون مشورت با یک وکیل ملکی آگاه می‌تواند به شکست شما در پرونده منجر شود.

این موارد تنها گوشه‌ای از مزایای مشورت با یک وکیل ملکی است. بسیاری از افراد از ساده‌ترین قوانین حوزه املاک آگاه نیستند؛ بنابراین اخذ وکیل ملک می‌تواند در هزینه و وقت شما صرفه‌جویی کند و مانند بیمه‌ای از ضرر احتمالی جلوگیری نماید.

هزینه وکیل ملکی

به‌طورکلی در ایران در حرفه وکالت، علی‌رغم تنوع و پیچیدگی‌ها موجود تخصص‌های مختلف هنوز تعریف نشده است. همین امر باعث می‌شود عده‌ای از وکلا که تخصص لازم را ندارند صرفاً با دریافت یک حق‌الوکاله ناچیز پرونده‌ای را به بن‌بست حقوقی برسانند.

وکیل ملکی یک وکیل دادگستری است که در حوزه دعاوی با موضوع اموال غیرمنقول تجربه کاری، سواد و آگاهی بیشتری دارد. حق‌الوکاله هریک از پرونده‌های ملکی تحت‌تأثیر عوامل مختلف متفاوت است.

هزینه وکیل ملکی

عوامل مهم در تعیین هزینه وکیل ملکی

فاکتورهای مختلفی در هزینه حق‌الوکاله وکیل ملکی مؤثر هستند. برخی از این عوامل عبارت‌اند از:

 • نوع دعوای مطروحه اعم از حقوقی، کیفری، ثبتی
 • متراژ و قیمت ملک
 • نوع خدمات موردنیاز موکا از جمله مشاوره، دفاع در دادگاه، تنظیم قرارداد و غیره.
 • مرحله رسیدگی دعوی‌اتم از بدوی، تجدیدنظر، اجرا و اخذ محکوم به
 • محل وقوع مال غیرمنقول
 • تجربه و تخصص وکیل
 • تحصیلات وکیل ملکی
 • پیچیدگی فنی و حقوقی پرونده

ما در موسسه حقوقی داد نیک سعی کرده‌ایم در زمینه دعاوی ملکی به طور تخصصی فعالیت کنیم.

هزینه وکیل ملکی چگونه پرداخت می‌شود؟

به‌طورکلی هر دعوا شامل ۴ مرحله است:

 • رسیدگی بدوی
 • رسیدگی تجدیدنظر
 • فرجام‌خواهی
 • اجرای رأی و اخذ محکوم به

عده‌ای تصور می‌کنند در صورت اخذ وکیل باید کلیه حق‌الوکاله را باید یک جا بپردازند، درصورتی‌که هزینه هریک از این مراحل، جداگانه محاسبه و پرداخت می‌گردد. البته حق مشاوره نیز که جهت بررسی پرونده است، جداگانه محاسبه می‌شود.

لازم به ذکر برخی از وکلا حدود ۶۰ درصد حق‌الوکاله خود را در ابتدا دریافت می‌کنند و ۴۰ درصد مابقی را موکول به اخذ رأی می‌نمایند. در واقع توافق طرفین تعیین‌کننده اصلی میزان حق‌الوکاله و نحوه پرداخت آن است.

تعرفه حق‌الوکاله وکیل ملکی چقدر است؟

حق‌الوکاله وکیل ملکی در دعاوی مختلف متفاوت است. در یک دسته‌بندی کلی دعاوی ملکی می‌تواند مالی باشد یا غیرمالی.

هزینه وکیل ملکی در دعاوی مالی

دعاوی ملکی مالی مواردی از جمله خلع‌ید، اثبات مالکیت، اثبات حریم ملک، ابطال سند مالکیت و غیره است که منجر به سود و نفع مالی می‌شود. طبق آیین‌نامه تعیین حق‌الوکاله و ماده ۶۲ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب ۱۳۷۹، در دعاوی ملکی مالی که نسبت به آن حکم قطعی صادر شده حق‌الوکاله وکیل ۱۰ درصد بهای خواسته است.

درصورتی‌که حکم قطعی صادر نشده باشد به شرح زیر حق‌الوکاله تعین می‌شود:

خواستهتعرفه حق‌الوکاله
تا سقف ۵۰ میلیون تومان۸ درصد
از مبلغ ۵۰ میلیون تا ۲۰۰ میلیون تومان۸ درصد
از مبلغ ۲۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد تومان۵ درصد
از مبلغ ۱ میلیارد تا ۳ میلیارد تومان۴ درصد
بالاتر از ۳ میلیارد تومان۳ درصد

لازم به ذکر است رعایت درصدهای بالا الزامی نیست و حق‌الوکاله وکیل ملکی باتوجه‌به عوامل مختلف با توافق طرفین تعیین می‌شود.

هزینه وکیل ملکی در دعاوی غیرمالی

دعاوی غیرمالی و حسبی مواردی اعم از رفع تصرف عدوانی، رفع ممانعت از حق، تفکیک ملک، فک رهن و غیره است که لزوماً نفع مالی در پی ندارد. در دعاوی غیرمالی حق‌الوکاله متغیر است این مبلغ می‌تواند بین ۴۰۰ هزار تومان تا ۳۰ میلیون تومان باشد.

هزینه مشاوره وکیل ملکی چقدر است؟

مشاوره حقوقی دارای تعرفه مشخصی نیست. بلکه باتوجه‌به میزان زمانی که وکیل ملکی به بررسی پرونده، مدارک، چالش‌های حقوق و ارائه راهکار اختصاص می‌دهد بستگی دارد. عوامل مختلفی در تعیین حق مشاوره مؤثر هستند مثل تجربه وکیل ملکی، شهرت و برند وکیل ملکی، پیچیدگی حقوقی و فنی پرونده و غیره.

هزینه مشاوره وکیل ملکی چقدر است

حق‌الوکاله وکیل ملکی در رایج‌ترین خدمات حقوقی ملکی

دعاوی ملکی تنوع بسیاری دارند و باتوجه‌به موضوع هر دعوا، مراجع مختلف صلاحیت رسیدگی به اختلاف پیش‌آمده را خواهند داشت؛ بنابراین در ادامه به بررسی مهم‌ترین دعاوی ملکی می‌پردازیم:

حق‌الوکاله وکیل در الزام به تنظیم سند رسمی

الزام به تنظیم سند رسمی یکی از دعاوی رایج ملکی است. فرض کنید ملکی را خریده‌اید و علی‌رغم پرداخت ثمن، مالک حاضر به انتقال رسمی ملک نیست. طبق قانون شما تنها با یک قولنامه مالک شناخته نمی‌شوید و فروشنده نیز می‌تواند ملک را بارها بفروشد و شما را درگیر دعاوی متعدد حقوقی و کیفری کند.

شما در نهایت مجبور می‌شوید در دادگاه به اقامه دعوا بپردازید. اما طرح دعوای حقوقی پیچیدگی‌های حقوقی و فنی بالایی دارد و اقدام حقوقی بدون آگاهی در دادگاه می‌تواند به‌اندازه ازدست‌دادن ملکتان زیان رسان باشد. به همین دلیل لازم است از یک وکیل ملکی کمک بگیرد تا با کاهش زمان و هزینه، شما را در جریان رسیدگی بیمه کند.

هزینه وکیل ملکی در دعاوی الزام به تنظیم سند رسمی باتوجه‌به پیچیدگی‌های پرونده و شرایط ملک تعیین می‌شود.

حق‌الوکاله وکیل ملکی برای انعقاد قرارداد

عده‌ای اهمیت مشورت با وکیل ملکی پیش از انعقاد قرارداد را کم جلوه می‌دهد. درحالی‌که عقد یک قرارداد صحیح می‌تواند احتمال رجوع شما به دادگاه در خصوص اختلافات قراردادی را کاهش دهد.

برای مثال فرض کنید قرارداد اجاره‌ای تنظیم کرده‌اید؛ اما برای تأخیر در پرداخت اجاره، ضمانت اجرای مناسبی درج نکرده‌اید و مستأجران نیز از پرداخت به‌موقع آن خودداری می‌کند. درصورتی‌که از قبل برای این مسئله، ضمانت اجرایی مثل پرداخت روزانه جریمه تعیین می‌کردید، این توافق لازم‌الاجرا بود. 

بهتر است پیش از انعقاد قرارداد با یک وکیل ملکی مشورت کنید و پیش‌نویس قرارداد خود را با نظر یک متخصص تنظیم کنید. حق‌الوکاله وکیل ملکی برای تنظیم قرارداد باتوجه‌به موضوع قرارداد و توافق طرفین تعیین می‌شود.

حق‌الوکاله وکیل ملکی برای دعوای خلع‌ید

خلع‌ید به معنی زمانی است که یک نفر بدون اذن اجازه شما ملکتان را غصب کرده باشد. در این صورت با اقامه دعوای خلع‌ید وی را بیرون کرده و خساراتی که به شما وارد شده را اخذ می‌کنید.

در این دعوا اگر ملک دارای سند رسمی باشد، وکیل ملکی می‌تواند به‌راحتی غاصب را محکوم کند؛ اما درصورتی‌که ملک بدون سند باشد، اثبات ادعای مالکیت لازم است که پیچیدگی‌های خاصی دارد. اخذ وکیل ملکی می‌تواند در زمان و هزینه شما صرفه‌جویی کند و نگرانی‌تان را برطرف کند.

هزینه وکیل ملکی در خصوص فروش ملک شراکتی

ملک مشاع، ملکی است که چند نفر در آن شریک باشند. مثل زمانی که ملکی از پدرتان به شما و سایر فرزندان ارث رسیده باشد. ممکن است قصد فروش ملک مشاع خود را داشته باشید و اما سایر شرکا نسبت به فروش توسط یک شریک رضایت ندهند. اما چون تصمیم‌گیری در مورد فروش باید با اتفاق آرا صورت گیرد این عدم رضایت شرکا منجر به بن‌بست می‌شود.

در این صورت شما می‌توانید وکالت فروش ملک را به وکیل ملکی بسپارید تا با رعایت مصلحت شرکا، ملک را بفروشد. در صورت عدم موافقت شرکا، با اخذ وکیل ملکی می‌تواند از دادگاه، درخواست فروش ملک مشاع را بنماید.

هزینه وکیل ملکی برای هریک از اقدامات حقوقی فوق بر اساس تجربه، موضوع اختلاف و توافق طرفین تعیین می‌شود.

هزینه وکیل ملکی در خصوص فروش ملک شراکتی

جمع‌بندی

دعاوی ملکی، دعاوی هستند که موضوع آنها اموال غیرمنقول است و انواع متنوعی دارند، هر یک از آنها بسته به موضوع اختلاف می‌تواند در یکی از مراجع حقوقی، کیفری یا ثبتی مورد رسیدگی قرار گیرند.

وکیل ملکی اشراف کاملی بر انواع دعاوی ملکی، رویه قضایی حاکم بر آنها، قوانین و مقررات جاری دارد که می‌تواند شما را در جریان رسیدگی همراهی کند. هزینه وکیل ملکی در هر مرحله رسیدگی باتوجه‌به موضوع پرونده متفاوت است و با توافق طرفین تعیین می‌شود.

مؤسسه حقوقی دادنیک آماده است در زمینه دعاوی ملکی شما را راهنمایی کند.

سوالات متداول

دعوای مزاحمت ملکی چیست؟

زمانی که شخصی بدون آن که ملک کسی را تصرف کند، مانع استفاده مالک از ملکش شود، مزاحمت ملکی ایجاد کرده است. طبق قانون هیچ‌کس نمی‌تواند مانع استفاده شما از ملکتان گردد و این مسئله قابل‌پیگیری در دادگاه است.

درصورتی‌که از مرحله بدوی وکیل ملکی اخذ کنیم هزینه مرحله تجدیدنظر نیز جداگانه باید پرداخت شود؟

معمولاً وقتی صفر تا صد یک پرونده را به وکیلی می‌سپارید، وی را در تمامی مراحل بدوی و تجدیدنظر وکیل خود می‌کنید و در صورت توافق بر هزینه دفاع از پرونده، پرداخت مجدد لازم نیست. اما توجه کنید این مسائل با توافق وکیل و موکل تعیین می‌شود.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (1 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

حق کسب و پیشه
حق کسب و پیشه
وجه التزام چیست
وجه التزام چیست؟
اقسام رهن
اقسام رهن
صلح سرقفلی
صلح سرقفلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *