اجازه خروج از کشور همسر سامانه میخک

اجازه خروج از کشور همسر سامانه میخک

با توجه به قوانین جمهوری اسلامی ایران دختر تا سن 18 سالگی برای خروج از کشور نیاز به اجازه پدر دارد و در صورت تاهل برای خروج از کشور نیاز به اجازه همسر دارد. باید بدانید که قوانین برای افراد با تابعیت ایرانی لازم الاجرا می‌باشد و تفاوتی ندارد خانم در داخل یا خارج از کشور زندگی کند.

پس خانم متاهلی که در خارج از ایران زندگی می‌کند، برای تمدید پاسپورت ایرانی خود، نیاز به اجازه خروج همسر دارد. با توجه به اینکه در خارج از ایران دسترسی به دفتر ثبت اسناد رسمی برای ثبت این اجازه وجود ندارد باید از طریق سامانه میخک، آقا این رضایت نامه را تنظیم و به امضا سفارت جمهوری اسلامی ایران برساند تا قابل استناد باشد. برای انجام این‌کار باید آقا در سامانه میخک ثبت نام کرده و وارد بخش وکالتنامه شود.

گزینه رضایت خروج همسر و فرزندان را انتخاب کرده و فرم مورد نظر را تکمیل کنید تا خانم برای تمدید گذرنامه و خروج از کشور بی‌نیاز به اجازه آقا باشد. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر در این مورد دارید، می‌توانید از طریق واتساپ با کارشناسان حقوقی موسسه دادنیک در ارتباط باشید و مشاوره رایپان دریافت کنید.

دریافت اجازه خروج همسر

طبق قوانین وضع‌شده در کشور ایران، بانوان متاهل برای خروج از کشور نیاز به اجازه همسر خود دارند. این اجازه نیز باید به صورت کتبی و رسمی صادر شود. البته بانوان می‌توانند اجازه خروج را از همسر خود دریافت کنند. برای مثال زنان با اخذ وکالتنامه از همسر خود می‌توانند رضایتنامه خروج از کشور خود را فراهم کنند.

فرقی ندارد هدف زن از سفر به کشور خارجی تحصیل، تفریح، یا کار است. در هر حال باید اجازه کتبی همسر خود را ارائه دهد. از آنجاییکه دریافت اجازه خروج همسر گاهی مشکلات زیادی برای زوجین ایجاد کرده است، بعضی از زنان هنگام عقد، شرط می‌کنند که زن باید اجازه خروج از کشور را داشته باشد.

البته در بعضی موارد نیز زنان وکالتنامه‌ای بلاعزل از همسر خود دریافت می‌کنند. این وکالتنامه را می‌توان با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی به ثبت رساند. اگر یک‌بار این گواهی را دریافت کنند، لازم نیست هربار هنگام خروج از کشور به اجازه همسر خود نیاز داشته باشند. در نظر داشته باشید، امکان دارد اداره گذرنامه تنها وکالتنامه را اجازه رسمی و کتبی برای خروج زن تلقی کند و سایر روش‌ها از نظر اداره گذرنامه بی‌ارزش باشند.

مدارک لازم برای دریافت اجازه خروج همسر

حتی اگر فرد ایرانی ساکن در کشور آمریکا هستید باز هم اجازه خروج همسر آمریکا نیز طبق قوانین کشور ایران خواهد بود. علاوه بر این در صورتی که خانم به هر دلیل نیاز به تمدید گذرنامه در سامانه میخک داشته باشد، باید برای دریافت اجازه رسیم از همسر خود اقدام کند. به منظور دریافت اجازه همسر برای خروج از کشور باید مدارکی را جمع‌آوری کنید که در ادامه چند مورد از این مدارک را نام می‌بریم:

 1.     تکمیل و ارائه پرسشنامه مربوط به اجازه خروج همسر سامانه میخک 
 2.     ارائه عکس پاسپورت ایرانی همسر
 3.     پرسشنامه و گذرنامه شوهر باید در کشور خارجی به طور رسمی تایید شود
 4.     ارائه مدارک اقامتی شوهر و زن در یکی از کشورهای خارجی
 5.      ارائه اصل شناسنامه ایرانی خانم
 6.     پرداخت مبلغی به عنوان تعرفه دریافت این اجازه‌نامه و ارائه قبض رسید آن  

تکمیل فرم مربوط به اجازه خروج همسر

مردان برای خروج از کشور تنها نیاز به گذرنامه دارند. اما زنان با در دست داشتن گذرنامه خود نمی‌توانند به راحتی از کشور خارج شوند. قوانین خروج زنان از کشور با خروج مردان متفاوت است. در صورتی که زن متاهلی بخواهد از کشور خارج شود باید از همسر خود اجازه بگیرد.

بدون‌شک زنان با این قانون مشکل دارند و در بیشتر مواقع مخالف آن هستند.با اینکه زنان خواستار تغییر این قانون اجازه خروج همسر هستند، اما این قانون همچنان در کشور ما اجرا می‌شود. پیش از این نیز گفتیم یکی از مدارک لازم برای دریافت گواهی اجازه خروج همسر، تکمیل پرسشنامه‌ها و فرم‌های مربوطه خواهد بود.با تکمیل اطلاعات هویتی و شخصی اولیه این فرم، شوهر با مسافرت همسر خود موافقت می‌کند.

تکمیل فرم مربوط به اجازه خروج همسر
اجازه خروج از کشور همسر سامانه میخک

صدور وکالت برای اجازه خروج همسر سامانه میخک  

با روی کار آمدن سامانه میخک کلیه امور مربوط به تایید اسناد از جمله صدور وکالت برای اجازه خروج همسر توسط همین سامانه انجام می‌شود. وزارت امور خارجه اجازه خروج همسر سامانه میخک را راه‌اندازی کرد تا افراد در هر کشوری که هستند بتوانند کارهای حقوقی خود را به خوبی انجام دهند. به منظور ثبت وکالتنامه در سامانه میخک برای اجازه خروج همسر سامانه میخک، ابتدا باید به این سامانه وارد شوید. ( راهنمای سامانه میخک را می‌توانید در سایت میخک هر کشور مطالعه کنید.) 

اجازه خروج از کشور همسر سامانه میخک

ابتدا  ثبت‌نام در سامانه میخک را تکمیل کنید. در ادامه وارد صفحه تنظیم وکالتنامه شوید و اطلاعات لازم را به ترتیب وارد کنید. با ثبت نهایی این اطلاعات شما وارد مرحله بعد صدور وکالتنامه می‌شوید. در این مرحله برای دریافت کدرهگیری از سامانه میخک باید اطلاعات خانم و آقا ثبت شود.

نکته مهم اینکه باید هنگام تکمیل اطلاعات لازم دقت زیادی به خرج دهید. در صورتی که اطلاعات اشتباهی وارد شود، نه سفارت و نه فرد متقاضی دسترسی به بخش ویرایش این اطلاعات نخواهد داشت. در ادامه با تایید وکالت خود برای صدور اجازه خروج همسر بهتر است با یک وکیل نیز مشورت کنید.

همچنین باید متن وکالت خود را برای یک وکیل در ایران بفرستید. این فرد با مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی وکالت شما را ثبت می‌کند و از درستی موارد و  الزامات آن مطمئن می‌شود. بدین‌ترتیب زن می‌تواند با در دست داشتن وکالتنامه  شوهر خود، برای خروج از کشور ایران اقدام کند.

در صورتی که در مورد تکمیل فرم یا صدور وکالتنامه خروج همسر سامانه میخک سوالی دارید، می‌توانید با کارشناسان موسسه حقوقی دادنیک ارتباط بگیرید.

سوالات متداول

خانم در خارج از ایران نیاز به اجازه همسر برای خروج از کشور دارد؟

بله، با توجه به این که تابعیت ایرانی ملاک هست، خانم برای خروج از ایران و تمدید پاسپورت نیاز به اجازه همسر دارد.

اجازه خروج از کشور همسر سامانه میخک چگونه است؟

برای صدور وکالت خروج از کشور باید آقا در سامانه میخک ثبت نام کرده و در قسمت صدور وکالتنامه اطلاعات را تکمیل کند.

کد رهگیری به معنای صدور اجازه خروج از کشور است؟

خیر، برای صدور اجازه خروج از کشور باید به کمک کدرهگیری از سفارت ایران در کشور مورد نظر وقت دریافت کنید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (9 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

ترجمه گواهینامه در سامانه میخک
ترجمه گواهینامه در سامانه میخک
ثبت نام در سامانه میخک
راهنمای ثبت نام در سامانه میخک
امور دانشگاهی ایرانیان خارج از کشور
امور دانشگاهی ایرانیان خارج از کشور
راهنمای استفاده از سامانه میخک
راهنمای استفاده از سامانه میخک

11 پاسخ

 1. سلام .لطفا مرا راهنمایی کنید ، من در خارج کشور هستم و کارت موقت اقامت دارم ، اعتبار پاسپورتم تمام شده است ، متاهل هستم ، در سایت میخک نوشته که تنها یکبار اجازه خروج همسر برای اخذ پاسپورت کافیه ، و من قبلا با وکالت همسرم در ایران پاسپورت گرفته ام ، با استناد به سایت من مدارک هویتی خودم را بارگذاری کردم و کد رهگیری دریافت کردم و امروز به بخش کنسولی سفارت مراجعه کردم اما مسول صدور پاسپورت گفت باید همسر اینحا حاضر شود و اجازه خروج من را امضا کند ، همسر من شرایط حضور را ندارد و در دسترس نیست ، آیا من در چهل و چند سالگی برای دومین پاسپورت باید تا ابد منتظر همسر بمانم ، من نیاز ضروری پزشکی دارم با بچه ام به ایران برگردم ….از برخورد مسولین بخش کنسولی سفارت خیلی ناراحت شدم ، این نهادها برای تسهیل امور ایرانیا ن خارج کشور هستند چرا کارها را پیچیده می‌کنند، در حالیکه رییس جمهور کشورمان هم امر کرده اند که شرایط تردد را برای ایرانیان فراهم کنید ، اگر سایت اشتباه می‌گوید چرا اصلاح و به روز نمی‌کنند که ما کلی هزینه مادی و زمانی نکنیم ،…..لطفا کمک کنید …با احترام و سپاس

  1. سلام، وقت شما بخیر
   لطفا از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با مشاوران حقوقی ما در ارتباط باشید و مشکل را درمیان بگذارید تا شما را راهنمایی کنند.

   1. ممنون از پاسخگویی شما …چگونه می‌توان از طریق واتساپ و تلگرام ارتباط گرفت با گروه وکلا؟

    1. سلام مجدد،
     خواهش می‌کنم، شما می‌توانید از طریق شماره تماس 09103303735 با مشاوران حقوقی در ارتباط باشید.
     همچنین دکمه های مشاوره در تلگرام و واتساپ داخل سایت موجود است.

 2. واقعا برای کشورم متاسفم که یه خانم بالغ باید اجازه بگیره از همسر یا پدرش

 3. من برای چند ماه به آمریکا آمده ام و اصل مدارک کارت ملی و شناسنامه ام در ایران است
  خانمم می خواهد به آمریکا بیاید ولی متوجه شده است که گذرنامه اش کمتر از ۶ ماه اعتبار دارد
  با توجه به این که نمی شود شناسنامه و کارت ملی را با پست فرستاد تکلیف چیست

  1. سلام، وقت بخیر
   با دفتر حفاظت منافع واشنگتن تماس بگیرید اگر بدون کارت ملی قبول کردند با ارائه پاسپورت کارتون انجام می‌شود.

  2. سلام، وقت بخیر
   با دفتر حفاظت منافع واشنگتن تماس بگیرید اگر بدون کارت ملی قبول کردند با ارائه پاسپورت کارتون انجام می‌شود.

 4. من شوهرم اجازه نمیده برم ترکیه
  این دلیلی برای طلاق ازش میشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طلاق یکطرفه از سمت خانم ، در واتساپ با ما در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *