وکیل طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی

در صورتی که مایل هستید، پرونده طلاق توافقی شما، بدون حضورتان در هیچ مرحله‌ای و در زمان کوتاه‌تری توسط وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادنیک انجام شود، با ما در ارتباط باشید.

وکیل طلاق توافقی صفر تا صد مراحل طلاق توافقی شما را بدون حضور شما انجام داده و رای طلاق را برای شما صادر می‌کند.

همچنین مشاوره با کارشناسان حقوقی دادنیک، رایگان است. در صورتی که به وکیل برای طلاق توافقی نیاز دارید، با مشاوران ما در ارتباط باشید.

فرم درخواست مشاوره رایگان

"*" indicates required fields

برای طلاق توافقی چه باید کرد؟

اولین قدم برای طلاق توافقی این است که آقا و خانم هر دو موافق طلاق باشند و بر روی مسائل مختلف زندگی مشترک (مهریه، نفقه، حضانت فرزند و جهیزیه) به توافق برسند.

هر توافقی بر روی این موارد توسط دادگاه محترم شمرده می شود. سپس باید تصمیم گرفت که پرونده توسط وکیل پیش برود یا خود زوجین اقدام نمایند.

اگر وکلای دادنیک، وکیل طلاق توافقی زوجین باشند، فقط کافیست که به وکیل وکالت دهند و مابقی توسط وکیل و موسسه دادنیک انجام خواهد شد.

اما در صورتی که خودشان اقدام به طلاق توافقی کنند باید ابتدا در سامانه مسیر بهزیستی ثبت نام کنند و در جلسات مشاوره اجباری طلاق (۴تا۶ جلسه) شرکت کنند و بعد از اخذ نامه مشاور، از طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی، دادخواست  طلاق توافقی تنظیم کنند و منتظر جلسات رسیدگی دادگاه باشند.

تعداد جلسات رسیدگی بستگی به دادگاه و قاضی دارد. با توجه به پیچیده و زمانبر بودن روال طلاق توافقی، پیشنهاد می کنیم پرونده را با وکیل طلاق توافقی پیش ببرید.

بهترین وکیل طلاق توافقی تهران

همان‌طور که گفتیم، روند طلاق توافقی در صورتی که وکیل نداشته باشید ممکن است پیچیده و طولانی مدت شود.

در صورتی که وکیل نداشته باشید، کل مراحل شرکت در جلسات مشاوره و جلسات دادگاه (حضور زوجین الزامی است) حدود 8 الی 10 ماه زمان می‌برد.

اما در صورتی که وکیل طلاق توافقی در تهران داشته باشید، مدت زمان طلاق شما بسیار کوتاه‌تر می‌شود.

در این اپیزود از دادنیک تاک با دکتر نعیمی، وکیل پایه یک دادگستری، به طور مفصل در مورد طلاق توافقی و حق طلاق صحبت کرده‌ایم.

چرا دادنیک بهترین انتخاب برای طلاق توافقی است؟

موسسه حقوقی دادنیک به صورت تخصصی در زمینه طلاق و خانواده فعالیت می‌کند.

ما به خوبی با شرایط و مشکلات شما برای طلاق توافقی آشنایی داریم و تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا پرونده طلاق توافقی شما به بهترین نحو و در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود.

علاوه بر این در طول پرونده، بهترین وکیل طلاق توافقی تهران وکیل شما خواهد بود و یک پشتیبان تخصصی نیز در خواهید داشت که شما را از وضعیت پرونده مطلع می‌کند.

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی بسته به این که وکیل کار را انجام دهد یا زوجین، متفاوت است. مدارک مورد نیاز برای ثبت طلاق توافقی توسط زوجین شامل موارد زیر است:

  • گواهی عدم امکان سازش
  • شناسنامه زوجین
  • تصویر کارت ملی زوجین
  • سند ازدواج و آزمایش عدم بارداری

همچنین اگر قرار باشد طلاق توسط وکیل طلاق توافقی انجام شود اصل شناسنامه زوجین، اصل سند ازدواج، تصویر کارت ملی، آزمایش عدم بارداری و قرارداد وکالتنامه تنظیمی در سامانه ثنا مورد نیاز است.

شرایط طلاق توافقی

همان‌طور که توضیح دادیم، مهم‌ترین شرط برای انجام طلاق توافقی، رضایت و توافق زوجین (آقا و خانم) برای طلاق و جدایی است. علاوه بر این نیز زوج و زوجه باید بر سر مسائل مالی و مواردی مانند نفقه، مهریه، اجرت المثل و…. به توافق برسند که در ادامه درباره هرکدام از شرایط طلاق توافقی به طور کامل توضیح داده‌ایم.

توافقات زوجین در مسائل مشترک نیز تحت عنوان توافقنامه طلاق توافقی و با رضایت زوجین تنظیم می گرد.

طلاق توافقی با وکیل و طلاق توافقی بدون وکیل می تواند انجام شود اما همان‌‎طور که احتمالا می‌دانید با داشتن وکیل طلاق توافقی متخصص، شرایط طلاق تفاهمی آسان‌تر خواهد بود.

مراحل طلاق توافقی با وکیل طلاق

در صورتی که خانم و اقا به هر دلیل امکان حضور در مراحل اداری پرونده طلاق را نداشته باشند، می توانند به صورت قانونی به وکیل پایه یک دادگستری وکالت دهند تا مراحل طلاق توافقی بدون حضور زوجین پیش برود.

بعد از اعطا وکالت و اعلام توافقات به وکیل همه امور مانند ثبت و تقدیم دادخواست به دادگاه و شرکت در جلسات و سپس دریافت رای طلاق توسط وکیل انجام می شود.

در صورتی که به وکیل متخصص طلاق توافقی وکالت دهید که به صورت کامل از قوانین و مراحل جدید مطلع باشد طی مدت زمان کوتاه و بدون حضور شما کار به سرانجام رسیده و رای طلاق تقدیم شما می شود.

برای ثبت دادنامه طلاق (اجازه دادگاه برای ثبت طلاق) هم وکیل می تواند به جای خانم و آقا در دفتر ثبت، حضور داشته باشد تا صیغه جاری و مهر طلاق در شناسنامه ها درج شود.

شما می توانید به صورت حضوری یا انلاین با وکلای موسسه حقوقی دادنیک در ارتباط باشید و همه راهنمایی‌های لازم در جهت انجام طلاق توافقی را از مشاوران ما دریافت کنید.

طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور

بر اساس قانون رسمی کشور، افرادی که تابعیت ایرانی دارند باید برای احوال شخصیه ( ازدواج، طلاق، ارث و انحصار وراثت ) مطابق قوانین ایران اقدام کنند. با توجه به این قانون، عزیزانی که خارج از ایران زندگی می کنند و ازدواج آنها مطابق قوانین ایران به ثبت رسیده و قصد جدایی دارند، باید برای ثبت طلاق با قانون ایران اقدام کنند.

در این صورت ۲ راه برای ایرانیان خارج از کشور وجود دارد:

  • در حالت اول باید به ایران آمده و با حضور در دفتر خدمات الکترونیک قضایی برای ثبت دادخواست و سپس حضور در داگاه برای دریافت دادنامه طلاق اقدام کنند.
  • در حالت دوم باید به وکیل پایه یک دادگستری در ایران وکالت دهند.

برای اعطای وکالت به وکیل طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور در ایران دو روش سامانه ثنا و سامانه میخک وجود دارد.

بعد از وکالت دادن به وکیل در ایران و برگزاری جلسات به صورت آنلاین، وکیل می تواند بدون حضور زوجین و بر اساس خواسته ایشان طلاق را پیش ببرد. وکلای موسسه حقوقی دادنیک به صورت تخصصی امور حقوقی ایرانیان خارج از کشور را انجام می دهند.

مدت زمان طلاق توافقی

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای آقا و خانم پیش میاید این است که طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟

مدت زمان طلاق توافقی به موارد مختلفی بستگی دارد و نمی توان زمان دقیقی برای آن مشخص کرد. به عنوان مثال شرکت در جلسات مشاوره، توافقات زوجین برای طلاق ممکن است در مدت زمان طلاق توافقی تاثیرگذار باشد.

البته به صورت کلی می‌توان گفت در صورتی که خودتان بخواهید مراحل طلاق توافقی را طی کنید؛ حدود ۶ الی ۹ ماه زمان می‌برد. اما در صورتی که وکلای موسسه حقوقی دادنیک وکالت شما را به عهده داشته باشند، طلاق توافقی بین ۲۰ الی ۶۰ روز انجام می‌شود.

توافقات طلاق توافقی

مهم‌ترین موضوع در طلاق به صورت توافقی، مذاکرات و به نتیجه رسیدن زوجین سرموضوعات مربوط توافقات مالی و غیر مالی است. توجه داشته باشید که هرتوافقی که زوجین به توافق برسند و هر دو راضی باشند دادگاه به آن احترام گذاشته و دادنامه طلاق بر همین اساس صادر می‌شود.

در ادامه چند مورد از مهم‌ترین و اساسی‌ترین توافقات را برای شما توضیح می‌دهیم. در صورتی که برای هر یک از موارد زیر نیاز به مشورت و پادرمیانی وکیل دارید می‌توانید به کارشناسان دادنیک پیام دهید.

مهریه در طلاق توافقی

مهریه اصلی‌ترین توافق مالی زوجین در طلاق است که باید به آن رسیدگی شود. باورهای اشتباهی در خصوص مهریه در طلاق توافقی وجود دارد که در صورت طلاق به صورت توافقی مهریه به خانم تعلق نمی‌گیرد.

در طلاق توافقی زوجین می‌توانند هر توافقی سر مهریه داشته باشند. خانم می‌تواند با رضایت آقا مهریه خود را دریافت کند، مهریه خود را ببخشد یا قسمتی از مهریه خود را دریافت و قسمت دیگر را ببخشد. مهریه می‌تواند به صورت یکجا پرداخت شود یا به صورت اقساطی و ماهانه به حساب خانم واریز شود.

حضانت فرزند در طلاق توافقی

حضانت فرزند در طلاق توافقی از دیگر موارد مهم و قابل رسیدگی است.

حضانت قانونی فرزند دختر و پسر تا ۷ سالگی با مادر است.

حضانت فرزند دختر از ۷ تا ۹ سالگی با پدر و حضانت فرزند پسر از ۷ تا ۱۵ سالگی با پدر است. بعد از این سن از مدار حضانت خارج می‌شوند.

اگر خانم و آقا توافقی غیر از این موضوع داشته باشند که به مصلحت فرزند ضرری وارد نکند، می‌توانند توافق را به وکیل خود اعلام کنند. همچنین اگر به وکیل حضانت فرزند نیاز دارید می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

استرداد جهیزیه در طلاق توافقی

یکی دیگر از موضوعات قابل مذاکره در طلاق توافقی استرداد جهیزیه است. به صورت قانونی هر یک از زوجین که اسباب منزل را خریداری کرده‌ باشد، در زمان جدایی می‌تواند اسباب مورد نظر را از منزل خارج کند.

اما اگر توافقی دیگری سر این موضوع داشته باشند، قابل اجرا است فقط باید رضایت هر دو نفر لحاظ شود.

نفقه در طلاق توافقی

نفقه در صورتی به خانم تعلق می‌گیرد که تمکین خاص و عام را انجام داده باشد. منظور از تمکین خاص انجام امور زناشویی و منظور از تمکین عام انجام امور منزل است.

اگر توافق زوجین مبنی بر پرداخت نفقه باشد، قابل اجرا است. البته ممکن است در این مورد خانم قصد بخشیدن مقداری از نفقه و یا کل آن را دارا باشد که با توجه به این که طلاق به صورت تفاهمی است، هر تصمیمی که طرفین باهم توافق کرده باشند قابل اجرا است.

اجرت المثل در طلاق توافقی

یکی از حقوق زن بعد از طلاق، اجرت المثل ایام زوجیت است. اجرت المثل برای انجام اموری از منزل که وظیفه ی شرعی زن نبوده است به ایشان تعلق می‌گیرد.

مانند باقی مواردی که گفتیم، میزان اجرت المثل در طلاق توافقی نیز به توافقات بین زوج و زوجه بستگی دارد و زن و مرد باید باهم به توافق برسند. همچنین زن می‌تواند اجرت المثل را ببخشد و یا می‌توانند تعیین میزان آن را به عهده کارشناس دادگاه بگذارند. 

طلاق توافقی بدون مشاوره

همان‌طور که در عناوین قبل توضیح دادیم اگر زوجین طلاق توافقی بدون وکیل را انجام دهند باید در جلسات مشاوره بهزیستی شرکت کنند تا گواهی عدم امکان سازش را دریافت کنند.

جلسات مشاوره بین ۴ تا ۸ جلسه (بسته به نظر مشاور) می‌باشد که حضور هر دو نفر در این جلسات اجباری است.

اما ا وکیل طلاق توافقی از موسسه دادنیک پرونده را پیش ببرد، دیگر نیاز به حضور زوجین در جلسات مشاوره نمی‌باشد چرا که وکیل به جای زوجین در جلسات حضور پیدا کرده و گواهی را دریافت می‌کند.

طلاق توافقی در دوران عقد

طلاق در دوران عقد می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به طور خلاصه باید بدانید که منظور از طلاق توافقی در دوران عقد زمانی است که زن و مرد به هم محرم هستند و صیغه ازدواج بین آن‌ها جاری شده است اما هنوز در یک خانه زندگی نمی‌کنند.

در مقاله مهریه دختر باکره نیز توضیح داده‌ایم که اگر دختر دوشیزه باشد و طلاق در شرایط باکره بودن انجام شود؛ نصف مهریه به ایشان تعلق می‌گیرد و در غیر این صورت مهریه به طور کامل به خانم تعلق می‌گیرد.

در طلاق توافقی در دوران عقد و نامزدی نیز همه مسائل مشترک بین زن و مرد که گفته شد به توافق طرفین بستگی دارد. برای کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در ارتباط باشید. 

آزمایش عدم بارداری

برای انجام طلاق توافقی، آزمایش عدم بارداری نیز باید از طرف زن انجام شود و از عدم بارداری خانم مطمئن شوند. معمولاً هنگام ثبت طلاق و یا هنگام قبل از صدور رای طلاق، زوجه باید با مراجعه به آزمایشگاه یا پزشکی قانونی، درخواست گواهی عدم بارداری داشته باشند و گواهی را به دادگاه و دفتر طلاق ارائه کند.

متن دادخواست طلاق توافقی

ریاست محترم دادگاه های خانواده ……….

با سلام احتراما به استحضار می رساند که اینجانبان بر طبق سند نکاحیه شماره…. دفتر خانه…. ……….در عقد نکاح دائم یکدیگر می باشیم ولی به دلیل اختلافات فی ما بین از دادگاه تقاضای طلاق توافقی داریم و در این راستا از کل مهریه که ……….سکه بهار آزادی می باشد …………سکه در قبال طلاق از جانب زوجه بذل می شود و زوج قبول بذل دارد و ………..سکه باقی مانده به صورت ماهانه ………..سکه پرداخت می گردد. فرزند مشترک ……………… ساله در حضانت ………………. است و نفقه ایشان ماهانه …………هزار تومان برعهده زوج می باشد. جهیزیه زوجه تا قبل از اجرای صیغه طلاق مسترد خواهد شد. زوجین دیگر ادعایی نسبت به هم ندارند لذا صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) مورد استدعاست.

نمونه رای طلاق توافقی
نمونه رای دادگاه طلاق توافقی

وکیل خانم برای طلاق

اگر به دنبال وکیل خانم برای طلاق هستید یا وکیل طلاق توافقی در تهران هستید می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا با توجه به خواسته شما نسبت به وکیل مورد نظر برای شما وقت تنظیم کنیم.

هزینه طلاق توافقی

برای انجام طلاق توافقی، هزینه مواردی مانند هزینه ثبت دادخواست، هزینه مشاوره خانواده، هزینه آزمایش بارداری، هزینه طلاق در محضر پرداخت شود.

البته هزینه طلاق توافقی با وکیل به پیچیدگی‌های پرونده شما مربوط می‌شود. برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره هزینه طلاق توافقی پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

عدم حضور زوجین در دفتر خانه و دادگاه

زمانی که دادنامه طلاق توافقی صادر می‌شود به این معنا است که دادگاه اجازه رسمی مبنی بر جاری شدن صیغه طلاق در دفتر طلاق را صادر کرده است.

امکان حضور وکیل در این مرحله نیز وجود دارد. باری این کار می‌توانید بعد از دریافت دادنامه طلاق خواسته خود را به وکیل اعلام کنید تا به جای خانم و آقا یا یکی از طرفین، وکیل در دفترخانه حضور پیدا کند.

وکیل آنلاین برای طلاق

زمانی که دادنامه طلاق توافقی صادر می‌شود به این معنا است که دادگاه اجازه رسمی مبنی بر جاری شدن صیغه طلاق در دفتر طلاق را صادر کرده است.

امکان حضور وکیل در این مرحله نیز وجود دارد. برای این کار می‌توانید بعد از دریافت دادنامه طلاق خواسته خود را به وکیل اعلام کنید تا به جای خانم و آقا یا یکی از طرفین، وکیل در دفترخانه حضور پیدا کند.

سوالات متداول

شرایط طلاق توافقی چگونه است؟

برای انجام طلاق توافقی زوجین باید بر سر مسائل مالی، حضانت فرزندان، مهریه، نفقه، اجرت المثل و… به توافق برسند.

طلاق توافقی بدون اینکه در هیچ مرحله ای حضور داشته باشیم امکان دارد؟

بله؛ در صورتی که وکالت شما به عهده وکلای موسسه حقوقی دادنیک باشد صفر تا صد مراحل طلاق توافقی بدون نیاز به حضور شما در هیچ مرحله ای در کمتر از ۳۰ روز انجام می‌شود.

برای طلاق توافقی باید مهریه بخشیده شود؟

همان‌طور که توضیح دادیم در این نوع طلاق همه چیز به توافق زوجین مربوط بوده و خانم می‌تواند کل مهریه را دریافت کند، بخشی از آن و یا کل مهریه را ببخشد.

شرکت در جلسات مشاوره در طلاق توافقی اجباری است؟

در صورتی که وکلای دادنیک پرونده شما را به عهده داشته باشند شرکت در جلسات مشاوره و یا دادگاه نیازی نیست و صفر تا صد مراحل بدون نیاز به حضور شما انجام می‌شود. اما در صورتی که خودتان برای طلاق اقدام کنید، بله شرکت در جلسات مشاوره الزامی است.

داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

خیر؛ در صورت تمایل آقا و خانم می توانند خودشان مراحل طلاق توافقی را پیگیری کنند و اجباری به این که وکیل داشته باشند وجود ندارد. اما با توجه به پیچیدگی های پرونده در صورتی که زوجین وکیل داشته باشند مراحل طلاق توافقی با سرعت و دقت بیش‎‌تری پیگیری می شود.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (4 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

وکیل طلاق در ایران
وکیل طلاق در ایران
مدت زمان عده طلاق خلع و مبارات
مدت زمان عده طلاق خلع و مبارات
طلاق در انگلیس
طلاق در انگلیس
عده چیست؟
عده چیست؟

4 پاسخ

  1. مشاورین فوق العاده دارین خانم تکران بسیار صبور و با استعداد هستن موفق باشید

  2. با تشکر از تیم دادنیک به خصوص سرکار خانم تکران با راهنمایی دقیق

  3. هر چی روند ازدواج و طلاق سختر باشه جوان ها بیشتر از ازدواج دور میشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

خانم شادمهری

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)