وکیل مهریه چگونه به شما کمک می‌کند؟

وکیل مهریه چگونه به شما کمک می‌کند؟
فرآیند طلاق از نظر عاطفی و روحی آزاردهنده و از نظر مالی و حقوقی پیچیده و گاهی خسته‌کننده است. شناخت نسبی قوانین و مراحل تشکیل پرونده طلاق این امکان را می‌دهد که خودتان را برای آن‌چه در پیش دارید آماده کنید. همچنین این اطلاعات می‌تواند در انتخاب وکیل مهریه به شما کمک کند. گرچه هر طلاق داستان خود را دارد؛ اما چارچوب قانونی آن تقریبا یکسان است. اگر شما یا یکی از نزدیکان‌تان در حال طلاق و در کشمکش گرفتن مهریه هستید، احتمالا این پست به شما کمک می‌کند. در این مطلب به شما یک چشم‌انداز از مسیری که در پیش رو دارید و آن‌چه باید بدانید می‌دهیم. به علاوه نشان می‌دهیم برای حل این مشکل می‌توانید از چه کسانی کمک بگیرید.

مهریه چیست؟

بنابر قانون شرع مهر به معنای صداق، نشانه‌ای از صداقت مرد نسب به همسر خود است. در قوانین حقوقی ایران مهریه بر مبنای سنت و مذهب از حقوق زن به شمار می‌آید. تا جایی که حتی پس از فوت مرد مهریه از ماترک وی قابل مطالبه است.
طبق ماده 1082 قانون مدنی، زن به مجرد عقد، مالک مهریه می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی در آن بنماید.
در هنگام عقد نکاح زن و شوهر با توافق هم میزان مهریه را تعیین می‌کنند و پرداخت آن توسط مرد ضروری است. لازم به یادآوری است، حتی در طلاق توافقی یا درخواست طلاق از طرف زن هم مهریه به زن تعلق می‌گیرد.

انواع مهریه

مهریه می‌تواند هر چیزی باشد که ارزش مالی دارد و قابل تملک است. به عنوان نمونه عین باشد؛ مانند خانه یا زمین. به علاوه منفعت چیزی، مانند اجارۀ خانه یا میوۀ درختان و منافع حیوانات و همچنین تعهد بر کار و اعمال انسان، مثل آموزش یک هنر، هم می‌تواند به عنوان مهریه مشخص شود. مهریه بر اساس شرط استطاعت به دو نوع عند المطالبه و عند الاستطاعه تقسیم می‌شود.

انواع مهر

انواع مهریه از نظر تعیین مهر در نکاح هم به صورت زیر دسته‌بندی می‌شود:
 • مهرالمسمی؛ مقدار مال معینی که هنگام جاری شدن عقد به عنوان مهریه زن تعیین شده است.
 • مهرالمتعه؛ بنابر تعریف ماده 1093، هرگاه مهر در عقد ذکر نشده باشد و شوهر قبل از نزدیکی و تعیین مهر زن خود را طلاق دهد، زن مستحق مهرالمتعه است.
 • مهرالمثل؛ طبق تعریف ماده 1087، اگر در نکاح دائم مهر ذکر نشده یا عدم مهر شرط شده باشد، نکاح صحیح است و طرفین می‌توانند بعد از عقد مهر را به تراضی معین‌ کنند. اگر قبل از تراضی بر مهر معین بین آن‌ها نزدیکی واقع شود، زوجه مستحق مهرالمثل خواهد بود.
 • مهرالسنه؛ در قانون مدنی تعریف مهرالسنه نیامده است. بنابر تعریف منابع فقهی مهرالسنه، مهریۀ دختران پیامبر، با میزان پانصد درهم نقره است. محاسبۀ این میزان با توجه به نوسانات بازار محاسبه می‌شود. در شرایطی که این نوع مهریه در قسمت میزان مهریه نوشته شده باشد چنین مبلغی قابل مطالبه است.
علاوه براین مهریه می‌تواند ترکیبی از انواع مهر باشد. لازم به ذکر است که هرکدام از این موارد شرایط و استثناهای زیادی دارند. وکیل مهریه و خانواده جزئیات آن‌ها را برای‌تان شرح می‌دهد. انواع مهریه

منظور از وکیل مهریه چیست؟

تفاوتی ندارد چه دلایلی شما را به سمت تصمیم به طلاق می‌کشاند؛ درهرحال این فرایند فراز و فرودهای بسیاری دارد. مراحل قانونی متعددی را باید بگذرانید و تصمیم‌های مهمی بگیرید. فرایندی که ماه‌ها و گاهی چندین سال طول می‌کشد. وکیل مهریه کمک می‌کند تا ضمن عبور سریع‌تر از پیچ‌وخم‌های اداری و قضایی تمام مطالبات و حقوق‌تان را دریافت کنید. وکیل مهریه یک وکیل پایه یک دادگستری است؛ که علاوه بر داشتن دانش کافی، به صورت تخصصی در زمینۀ پرونده‌های خانواده فعالیت می‌کند. طبیعی است چنین فردی تسلط بیشتری بر قوانین جدید مهریه، به عنوان یکی دعوی مالی، دارد.

مزایای داشتن وکیل مهریه

قوانین مربوط به مهریه و توقیف اموال مرتبا در حال تغییر است. آشنایی با جزئیات جدیدترین قوانین مهریه باعث می‌شود وکیل طلاق شما به‌راحتی مطالبات شما را وصول کند. مثلا بتواند در عرض مدتی کوتاه، چند روز، حکم توقیف اموال را دریافت کند. همچنین اگر شهر محل سکونت زن و محل عقد یکی نباشد، وکیل می‌تواند بدون حضور موکل خود تمام مراحل پرونده را انجام دهد. برای آشنایی بیش‌تر نیز پیشنهاد می‌کنیم مقاله “هزینه وکیل مهریه” را مطالعه کنید.

قانون جدید مهریه چیست؟

براساس ماده 22 قانون حمایت خانواده میزان مهریه متعارف 110 سکه بهار آزادی است. بنابراین هنگامی که میزان مهریه 110 سکه یا کمتر باشد مرد موظف است این مبلغ را بپردازد. در صورت عدم پرداخت مهریه مطابق قانون با او رفتار می‌شود. این یعنی در صورتی که زن از طریق دادگاه اقدام به مطالبۀ مهریه خود کند، و مرد از پرداخت آن خودداری نماید، حکم به توقیف اموال داده می‌شود. درصورتی که اموالی برای توقیف نداشته باشد، زن می‌تواند از طریق قانون اقدام به جلب همسر کند. مگر اینکه نداشتن توانایی مالی مرد به اثبات برسد. در شرایطی که میزان مهریه بالاتر از 110 سکه باشد؛ ابتدا باید این مقدار پرداخت شود. پس از آن دادگاه براساس بررسی‌هایی که در خصوص تمکن مالی مرد انجام می‌گیرد، در خصوص مابقی مهریه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

نمونه‌ای از اصلاحات قانون مهریه

طبق قوانین قبلی درصورتی که مهریه زن به‌صورت عندالمطالبه قید می‌شد، مرد موظف به پرداخت بود. حتی در صورتی که به دلیل نداشتن توان مالی مهریه را پرداخت نمی‌کرد راهی زندان می‌شد. در مهریه عندالاستطاعه تنها در صورت خودداری مرد از پرداخت مهریه، با وجود تمکن مالی، امکان گرفتن حکم زندان وجود داشت.
مطابق قوانین جدید مهریه و طبق بخشنامه اصلاحیه بند (ج) ماده 18 آیین نامه نحوۀ اجرای محکومیت مالی مهریه امکان محکومیت به زندان مردی که، به دلیل عدم تمکن مالی، شرایط پرداخت مهریه را نداشته باشد وجود ندارد. خواه نوع مهریه عندالمطالبه باشد یا عندالاستطاعه.

راه‌های مطالبۀ مهریه

همان‌طور که گفتیم مطابق قانون مهریه از حقوق زن است؛ اما افراد در هنگام عقد توجه چندانی به این مسئله ندارند. بنابراین در بیشتر موارد هنگام بروز مشکل بین زوجین و تصمیم به ترک زندگی مشترک زن اقدام به مطالبۀ مهریه یا گرفتن مهر می‌کند. آقایان هم در چنین شرایطی یا به دنبال راه‌هایی برای پرداخت‌نکردن مهریه هستند، یا پرداخت اقساطی! در صورتی که زن و شوهر به توافق نرسند، نیاز است راه‌های مطالبه مهریه زن با مشورت وکیل مهریه بررسی شود. موسسه حقوقی دادنیک با وکلای مجرب در حوزۀ خانواده به شما در انتخاب بهترین وکیل مهریه کمک می‌کند. گرفتن حکم ممنوع‌الخروجی زوج از طریق به اجرا گذاشتن مهریه، امکان توقیف و به مزایده‌گذاشتن املاک و پیگیری تمام مراحل طلاق از اقداماتی است که وکیل شما می‌تواند برای‌تان انجام دهد. مطابق قانون زوجه یا وکیل وی می‌توانند مهریه را مطالبه کنند. به صورت مختصر راه‌های قانونی مطالبۀ مهریه توسط زن چنین است:
 1. ارسال اظهارنامه از سوی زن به شوهر. تقاضای توقیف اموال از طریق مراجعه به دفترخانۀ محل اجرای عقد نکاح و سپس ثبت تقاضای وصول مهریه در ادارۀ اجرای اسناد رسمی!
 2. مطالبۀ مهریه از طریق مراجعه به دادگاه و تقدیم دادخواست مطالبه به صورت حضوری یا غیابی.

مدارک لازم برای اجرای مهریه توسط وکیل

 • اصل سند ازدواج
 • اصل شناسنامه
 • اصل کارت ملی
در صورتی که به سند ازدواج دسترسی نداشته باشید، تهیۀ رونوشت آن از دفترخانه‌ای که عقد نکاح در آن به ثبت رسیده است قابل تهیه است.

موسسه حقوقی دادنیک با وکلای حرفه‌ای و مجرب در خصوص خانواده

ما در تیم دادنیک تمام مراحل مطالبۀ مهریه را به کمک وکیل باتجربه پیگیری می‌کنیم. کارشناسان دادنیک کلیۀ اموال و دارایی‌های همسرتان را استعلام می‌کنند. بهترین وکیل مهریه با توجه به شرایط منحصربه‌فرد پروندۀ شما بهترین راه گرفتن مهریه را به شما نشان می‌دهد. پس از آن دادنیک قدم به قدم تا وصول کامل حقوق شما همراه‌تان خواهد بود. وکیل-مهریه

بهترین وکیل مهریه در تهران

هر شهر روال اداری و قضایی نسبتا متفاوتی دارد. اگر ساکن تهران و مایل به پیگیری پرونده مهریه در تهران هستید مراجعه به وکیل مهریه در تهران بهترین راه است. وکیل مهریه تهران با شناخت کامل بر روند کار و گرفتن رای قطعی دادگاه‌ خانواده تهران پرونده شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهد. تیم حقوقی دادنیک از وکلای مجرب خانم و آقا تشکیل شده که سوابق درخشانی در پرونده‌های مهریه و طلاق دارند. برای شروع کافی است با شماره‌های ما تماس بگیرید تا کارشناسان حقوقی دادنیک متناسب با شرایط شخص شما توضیحات اولیه را ارائه دهند. پس از آن بهترین زمان برای اولین جلسه با وکیل مهریه به صورت حضوری و آنلاین برای شما تعیین می‌گردد.

سوالات متداول

 1. هزینه وکیل مهریه چقدر است؟
هزینه وکیل مهریه به موارد مختلفی از جمله پیچیدگی پرونده بستگی دارد.
 1. داشتن وکیل مهریه اجباری است؟
خیر؛ هرکس خودش می‌تواند پیگیر پرونده مهریه خود باشد اما با وجود وکیل مهریه پرونده روند سریع‌تری خواهد داشت و احتمالاً نتیجه نهایی نیز بهتر خواهد بود.
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (13 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

تقسیم اموال بعد از طلاق
تقسیم اموال بعد از طلاق
طلاق زن ناشزه
طلاق زن ناشزه
انواع طلاق بائن
انواع طلاق بائن
ترک منزل توسط زن
ترک منزل توسط زن

15 پاسخ

 1. با توجه به توضیحات من باید مهرالمتعه دریافت کنم. اما توی میزانش مطمئن نیستم شما وکیل مهریه دارین کمکم کنه؟

  1. درود
   بله با مشاورین تیم دادنیک تماس بگیرید.

 2. راست میگن که هزینه وکیل مهریه با میزان مهریه حساب میشه؟

 3. وکیل مهریه در خصوص بذل مهریه هم مشاوره میدن؟ میخوام ببخشم اما به راهنمایی نیاز دارم.

 4. سلام در دوران عقد هستم میخوام بخشی از مهریمو به اجرا بذارم. وکیل مهریه در این خصوص میتونه به من کمک کنه یا صرفا برای بعد طلاق وکیل میگیرن

 5. سلام وقت بخیر
  برای توقیف اموال آقا وکیل مهریه بهتر کمک میکنه به روند قضیه یا تاثیر چندانی نداره؟

  1. درود
   بله تجربه بیشتری در این زمینه دارند.

 6. سلام من میتونم کشیدن سه تا تابلوی نقاشی رو مهریه قرار بدم؟ در این خصوص باید با وکیل مهریه ارتباط بگیرم یا قانونی هستش؟

 7. سلام
  مهریه من 200 سکه تمامه. مطمئنم که قدرت پرداختشو نداره آقا.
  برای توقیف اموالش وکیل مهریه بگیرم یا خودم اقدام کنم هم میتونم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)