مهریه خارج از کشور

بهترین روش به اجرا گذاشتن در خارج از کشور

ایرانیان خارج از کشور برای درخواست مهریه، فقط می‌توانند از اموال آقا در ایران درخواست داشته باشند. در این مطلب قصد داریم درباره مهریه خارج از کشور و شرایط دریافت آن توضیح دهیم.

معمولاً به دلیل این که ایرانیان خارج از کشور نمی‌توانند مدت زمان زیادی در ایران حضور داشته باشند بهتر است برای گرفتن مهریه، وکیل مهریه داشته باشند. در این مطلب همه چیز درباره مهریه خارج از کشور را توضیح می‌دهیم. شما می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

شرایط دریافت مهریه خارج از کشور

شرایط درخواست و دریافت مهریه خارج از کشور هم درست مانند زمانی است که زن از داخل کشور برای گرفتن مهریه خود اقدام می‌کند. آنچه باعث ایجاد تفاوت در روند کار می‌شود، عدم حضور زوجه در زمان ارائه درخواست کتبی به منظور صدور اجرائیه درخواست مهریه است.

در این شرایط کمک گرفتن از یک وکیل طلاق ایرانیان خارج از کشور که به تمامی مراحل جدایی و حتی از زمان اجرا گذاشتن مهریه تا دریافت آن آشنا باشد، می‌تواند روند دریافت مهریه را با توجه به شرایط زوج تسریع ببخشد.

بهترین روش به اجرا گذاشتن در خارج از کشور

زن برای به اجرا گذاشتن مهریه (مگر در طلاق توافقی و به اجماع رسیدن برای پرداخت آن) می‌تواند از شوهر خود شکایت کند. زوجه در هر شرایطی می‌تواند با دو روش مختلف یعنی به کمک شکایت در دادگاه خانواده و یا اجرای ثبت برای دریافت مهریه خود اقدام کند و حتی در مواردی که لازم باشد حکم جلب مهریه را دریافت کند.

حکم جلب مهریه در صورتی که مدیون مهریه هنگام احضار در دادگاه حضور پیدا نکند، صادر خواهد شد. حتی بعد از طلاق خارج از کشور هم می‌توان مهریه را به اجرا گذاشت. در هر دو روش مطالبه مهریه، اموال مرد در صورت وجود توقیف خواهند شد. اما به منظور دریافت حکم جلب مهریه، نیاز به دریافت رأی دادگاه ضروری است.

بهترین روش به اجرا گذاشتن در خارج از کشور

مراحل به اجرا گذاشتن مهریه

اجرا گذاشتن مهریه در دوران عقد با زمانی که زن و شوهر برای مدتی با هم زندگی کرده باشند به یک شکل است. اما تفاوت این دو در میزان مهریه است. بر این اساس مهریه دختره باکره نصف مهریه اصلی خواهد بود. به عبارت ساده تر مهریه بعد از جاری شدن خطبه عقد، حق زن است و زوجه می‌تواند در هر زمانی آن را مطالبه کند.

اما میزان و نحوه دریافت مهریه با توجه به شرایط زن و شوهر تعیین می‌شود. برای دریافت مهریه خارج از کشور هم می‌توانید بعد از دادن وکالت به وکیل خود از طریق دفترخانه مهریه خود را به اجرا بگذارید و هم از طریق شکایت در دادگاه روند دریافت مهریه خود را پیگیری کنید. برای ارائه دادخواست دریافت مهریه زوجه باید هزینه مربوط به مطالبه مهریه را پرداخت کند.

گرفتن مهریه از زوج خارج از کشور

اگرچه روند درخواست مهریه خارج از کشور با مطالبه مهریه از داخل به یک شکل خواهد بود، اما ممکن است شرایط زوجه در خارج به گونه ای باشد که روند دریافت مهریه با سختی‌هایی همراه باشد. برای مثال وکیل بدون حضور زن باید به دادگاه اثبات کند که شوهر زوجه از تمکن مالی لازم برخوردار است.

در چنین شرایطی اگر وکیل در کار خود خبره باشد و بتواند این روند را به خوبی طی کند، زوجه می‌تواند در کوتاه ترین زمان ممکن اموال و دارایی‌های مرد را توقیف و مهریه خود را از آن‌ها برداشت کند. گاهی اوقات این روند با سختی‌هایی همراه است که تنها کمک گرفتن از یک وکیل حرفه‌ ای می‌تواند راهگشا باشد.

گرفتن مهریه در صورت خارج بودن مرد

زوجه می‌تواند از طریق ممنوع الخروج کردن زوج، همسر خود را برای پرداخت نکردن مهریه تحت فشار بگذارد. اما گاهی اوقات پیش می‌آید که مرد در خارج زندگی می‌کند. حال سؤال اینجاست که در چنین شرایطی تکلیف مطالبه مهریه چگونه خواهد بود؟ در این شرایط اگر مرد اموالی در ایران داشته باشد زن می‌تواند با توقیف آن‌ها برای گرفتن مهریه خود اقدام کند.

البته باید به نقطه مقابل این حالت هم اشاره کنیم و آن هم زمانی است که مرد از کشور خارج شده است و البته هیچ اموالی در کشور برای توقیف و کسر مهریه ندارد. در چنین شرایطی نمی‌توان کاری برای دریافت مهریه خارج از کشور انجام داد.

وکیل دریافت مهریه از خارج از کشور ایران

دادن وکالت مطالبه مهریه به یک وکیل پایه یک دادگستری می‌تواند روند کار را مطابق با قوانین موجود به جریان بیندازد. البته شما حتی می‌توانید وکالت مطالبه مهریه خود را به شخصی غیر از وکیل مانند یکی از اعضای خانواده بسپارید. اما توجه داشته باشید که یک وکیل مجرب و آگاه به قوانین می‌تواند در زمان سریع تر و به شکل حرفه ای تری طلب مهریه شما را وصول کند.

برای دادن وکالت نامه به یک وکیل باید مهر و امضای سفارت ایران در کشور محل سکونت زن پای سند وکالت نامه باشد. به این منظور متقاضی ارائه وکالت باید از طریق سامانه میخک برای اجرای این روند از خارج از کشور اقدام کند. بسته به کشور مورد نظر ممکن است روند دادن وکالت آنلاین یا حضوری باشد.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی نحوه مطالبه مهریه خارج از کشور پرداختیم و گفتیم که پرداخت نکردن مهریه می‌تواند چه عواقبی را برای زوج به دنبال داشته باشد. اگر شما هم در این زمینه با پرسشی مواجه هستید، می‌توانید سؤالات خود را از طریق راه‌های ارتباطی مختلف مانند مشاوره تلفنی و واتساپی رایگان از وکلای مؤسسه حقوقی دادنیک پیگیری کنید.

سوالات متداول

نحوه مطالبه مهریه خارج از کشور چگونه است؟

مطالبه مهریه خارج از کشور هم درست مانند زمانی است که زن در کشور حضور دارد با این تفاوت که می‌تواند با وکالت دادن به یک وکیل روند دریافت مهریه خود را به صورت غیرحضوری پیگیری کند.

با چه روش‌هایی می‌توان مهریه را مطالبه کرد؟

درخواست مربوط به مطالبه مهریه به دو صورت اجراییه ثبت و شکایت در دادگاه قابل انجام خواهد بود.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.9/5 - (15 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

گرفتن مهریه بعد از ازدواج مجدد
مهریه بعد از ازدواج مجدد
قانون جدید حکم جلب مهریه
قانون جدید حکم جلب مهریه
مهریه همسر دوم
مهریه همسر دوم
بهترین روش گرفتن مهریه
بهترین روش گرفتن مهریه چیست؟

8 پاسخ

 1. سلام وقت شما بخیر
  مهریه من 314 سکه بهار آزادی هست و خودم ساکن آلمان هستم. برای مطالبه مهریم از خارج از کشور میتونم به شما وکالت بدهم؟

 2. همسر من کلی دارایی در ایران داره. میتونم برای مهریه خارج از کشور اقدام کنم؟

  1. سلام، وقت شما بخیر
   برای اموال ایشان در داخل ایران می توانید اقدام کنید

 3. من برای وصول مهریه خارج از کشور نیاز به یک وکیل مهریه دارم. میشه منو راهنمایی کنید؟

  1. سلام، وقت شما بخیر
   بله، لطفا با کارشناسان حقوقی دادنیک در ارتباط باشید تا شما را به طور کامل راهنمایی کنند.

 4. میشه برای گرفتن مهریه خارج از کشور وکیل بگیرم. زهینه ها چه جوریه؟ ساکن نروژ هستم

  1. سلام، وقت شما بخیر
   بله می توانید وکیل بگیرید. در صورتی که وکیل داشته باشید نیازی نیست در هیچ کدوم از مراحل شرکت کنید.
   برای اطلاع از هزینه ها و شرایط لطفا با کارشناسان حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *