طلاق با داشتن حق طلاق چقدر طول میکشد؟

طلاق با داشتن حق طلاق چقدر طول میکشد؟
دریافت دادنامه طلاق از دادگاه
برای مشاوره رایگان در واتساپ روی دکمه زیر کلیک کنید.

طبق قوانین خانواده در ایران حق طلاق با مرد است. به این معنی که مرد هر زمان که تصمیم بگیرد می‌تواند بدون هیچ دلیل موجهی اقدام به طلاق کند. البته در این حالت باید مهریه و نفقه را تمام و کمال بپردازد. گاهی زن در هنگام ازدواج یا پس از درخواست حق طلاق می‌کند. داشتن حق طلاق یا اصطلاح قانونی آن وکالت در طلاق باعث می‌شود هر زمان که زوجه قصد طلاق داشته باشد بدون امضا و اجازه شوهر امکان ثبت و پیگیری دادخواست طلاق راداشته باشد. در این مقاله قصد داریم به پرسش طلاق با داشتن حق طلاق چقدر طول میکشد، پاسخ دهیم. اگر قصد دارید اطلاعات کاملی در ارتباط با داشتن حق طلاق از طرف زن و مدت زمان طلاق در این حالت، داشته باشید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

حق طلاق چیست؟

پیش از آنکه به روند دادگاه و مدت زمان طلاق با داشتن حق طلاق از طرف زن بپردازیم، بهتر است کمی در ارتباط با داشتن وکالت طلاق شرح دهیم. حق طلاق یا وکالت در طلاق، حقی است که مرد می‌تواند به صورت قانونی در اختیار همسرش قرار دهد.

زمانی که مرد حق طلاق را به زوجه می‌دهد، زن می‌تواند هر زمان که مایل باشد درخواست طلاق داده و برای این کار نیاز به اجازه و امضای همسر ندارد. همچنین می‌تواند مهریه خود را نیز طلب کند. لازم به ذکر است که با امضایی که مرد در وکالتنامه طلاق ثبت می‌کند، وکیل می‌تواند وکیل مع الواسطه زوج نیز بشود و در نقش وکیل شوهر در کنار زوجه مراحل دادگاه را برای یک درخواست طلاق توافقی طی کند. پس از ثبت درخواست توافقی، همه مراحل شبیه به مراحل طلاق توافقی پیش خواهد رفت. با امضایی که مرد در وکالتنامه طلاق ثبت می‌کند، وکیل می‌تواند وکیل مع الواسطه زوج شود. برای کسب اطلاعات بیش تر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقالات مراحل طلاق از طرف زن و مراحل طلاق از طرف مرد را مطالعه کنید.

حق طلاق چیست؟

مراحل طلاق با داشتن وکالت طلاق

برای انجام مراحل طلاق با حق طلاق در ابتدا برای شروع درخواست طلاق از طرف زن، باید مدرکی مانند عقدنامه یا رونوشت، اصل شناسنامه و کپی کارت ملی و ترجیحاً کپی شناسنامه و کارت ملی شوهر و وکالت نامه طلاق را تحویل وکیل دادگستری دهید. لازم به ذکر است که در صورت طلاق با داشتن وکالت طلاق داشتن وکیل طلاق توافقی برای مرد اجباری است و حتماً باید از طرف وی اخذ شود. آنچه در این نوع طلاق مهم است، داشتن حق طلاق کامل است.

طلاق با داشتن وکالت طلاق چقدر طول می‌کشد؟

در صورتی که زن در ابتدای ازدواج یا پس از آن وکالتنامه ای از همسر مبنی بر وکالت طلاق کامل دریافت کرده باشد، می‌تواند بدون امضای همسر از او جدا شود. همچنین مرد باید مهریه را بپردازد. در این حالت مدت زمان طلاق نسبت به شرایط دیگر بسیار کوتاه می‌شود. در این حالت انجام تمام مراحل طلاق و ثبت رسمی آن بین 2 الی 3 ماه به طول می‌انجامد.

طلاق با داشتن وکالت طلاق

جمع بندی

همانطور که خواندید داشتن حق طلاق باعث می‌شود روند پرونده تسریع شود و مدت زمان طلاق کاهش یابد. اگر قصد این کار را دارید پیش از اقدام حتماً با یک وکیل مجرب مشورت کنید تا مراحل دادگاه را به درستی طی کنید. برای مشاوره با یک وکیل دادگستری می‌توانید با دادنیک تماس بگیرید یا با کارشناسان، مشاوره واتس اپی داشته باشید.

سوالات متداول

  • طلاق با داشتن وکالت طلاق چقدر طول می‌کشد؟

طلاق با داشتن وکالت طلاق حدود 2 الی 3 ماه طول می‌کشد.

  • حق طلاق کامل چیست؟

گاهی حق طلاق مشروط است. به این معنا که در وکالتنامه بندهایی مانند بخشیدن مهریه از طرف زن یا موارد دیگر دارد. حق طلاق کامل به این معناست که زن بدون هیچ شرطی می‌تواند درخواست طلاق بدهد و پس از گذشت زمانی کوتاه از مرد جدا شود.

4.8/5 - (39 امتیاز)
تیم تحریریه دادنیک

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های امور حقوقی خانواده، انحصار وراثت، امور وکالتی و کنسولی ایرانیان داخل و خارج از کشور منتشر می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در تماس باشید.

این نوشته در طلاق ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان طلاق توافقی:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان طلاق توافقی:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)