طلاق با داشتن حق طلاق چقدر طول میکشد؟

طلاق با داشتن حق طلاق

طبق قوانین خانواده در ایران، حق طلاق با مرد است. به این معنی که مرد هر زمان که تصمیم بگیرد می‌تواند اقدام به طلاق کند. اما اگر حق طلاق با زن باشد طلاق چقدر طول میکشد؟

خانم با داشتن حق طلاق (وکالت در طلاق) می‌تواند بدون نیاز به حضور آقا در هیچ مرحله‌ای اقدام به طلاق بکند. طلاق با داشتن حق طلاق تنها حالتی از طلاق است که داشتن وکیل اجباری است. حضور وکیل به معنای دفاع از آقا نیست و فقط به صورت وکالتی از طرف آقا اقدام به امضای اسناد می‌کند.

در صورتی که حق طلاق دارید و مایل به اقدام به طلاق با حق طلاق هستید، مشاوران حقوقی دادنیک شما را راهنمایی می‌کنند و مراحل طلاق با داشتن حق طلاق بدون نیاز به حضور آقا و خانم در مدت زمان کوتاهی توسط وکلای دادنیک انجام می‌شود.

در این مقاله قصد داریم به پرسش طلاق با داشتن حق طلاق چقدر طول میکشد، پاسخ دهیم و شما را با شرایط طلاق با داشتن وکالت در طلاق آشنا کنیم.

فرم درخواست مشاوره رایگان

حق طلاق چیست؟

پیش از آنکه به روند دادگاه و مدت زمان طلاق با داشتن حق طلاق از طرف زن بپردازیم، بهتر است کمی در ارتباط با داشتن وکالت طلاق شرح دهیم. حق طلاق یا وکالت در طلاق، حقی است که مرد می‌تواند به صورت قانونی در اختیار همسرش قرار دهد.

زمانی که مرد حق طلاق را به زوجه می‌دهد، زن می‌تواند هر زمان که مایل باشد درخواست طلاق داده و برای این کار نیاز به اجازه و امضای همسر ندارد. همچنین می‌تواند مهریه خود را نیز طلب کند. لازم به ذکر است که با امضایی که مرد در وکالتنامه طلاق ثبت می‌کند، وکیل می‌تواند وکیل مع الواسطه زوج نیز بشود و در نقش وکیل شوهر در کنار زوجه مراحل دادگاه را برای یک درخواست طلاق توافقی طی کند.

پس از ثبت درخواست توافقی، همه مراحل شبیه به مراحل طلاق توافقی پیش خواهد رفت. با امضایی که مرد در وکالتنامه طلاق ثبت می‌کند، وکیل می‌تواند وکیل مع الواسطه زوج شود. برای کسب اطلاعات بیش تر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقالات مراحل طلاق از طرف زن و مراحل طلاق از طرف مرد را مطالعه کنید.

مراحل طلاق با داشتن وکالت طلاق

برای انجام مراحل طلاق با حق طلاق در ابتدا برای شروع درخواست طلاق از طرف زن، باید مدرکی مانند عقدنامه یا رونوشت، اصل شناسنامه و کپی کارت ملی و ترجیحاً کپی شناسنامه و کارت ملی شوهر و وکالت نامه طلاق را تحویل وکیل دادگستری دهید. لازم به ذکر است که در صورت طلاق با داشتن وکالت طلاق داشتن وکیل طلاق توافقی برای مرد اجباری است و حتماً باید از طرف وی اخذ شود. آنچه در این نوع طلاق مهم است، داشتن حق طلاق کامل است.

 • در اولین مرحله خانم باید با مدارک مورد نظر به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و دادخواست طلاق از طرف زن را ثبت کند.
 • سپس خانم و آقا باید در جلسات مشاوره شرکت کنند. (در صورتی که پرونده شما به عهده وکلای دادنیک باشد نیازی به شرکت در جلسات نیست.)
 • سپس خانم یا وکیل ایشان باید در تاریخ مشخص شده به دادگاه مراجعه کنند.
 • در مرحله آخر نیز زوجه یا وکیل ایشان باید به دفتر ثبت ازدواج و طلاق مراجعه کرده تا صیغه طلاق جاری شود.

حتما به این نکته توجه کنید که شرکت در جلسات غربالگری و مشاوره مدت زمانی حدود ۳ الی ۵ ماه به طول می‌انجامد. اما در صورتی که پرونده طلاق با داشتن حق طلاق شما به عهده وکلای موسسه حقوقی دادنیک باشد نیازی به حضور شما در هیچ کدام از مراحل نیست. برای راهنمایی بیش‌تر در این باره می‌توانید با استفاده از دکمه های زیر با کارشناسان حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

اگر حق طلاق با زن باشد طلاق چقدر طول میکشد؟

در صورتی که زن در ابتدای ازدواج یا پس از آن وکالتنامه ای از همسر مبنی بر وکالت طلاق کامل دریافت کرده باشد، می‌تواند بدون امضای همسر از او جدا شود. همچنین مرد باید مهریه را بپردازد. در این حالت مدت زمان طلاق نسبت به شرایط دیگر بسیار کوتاه می‌شود. در این حالت انجام تمام مراحل طلاق و ثبت رسمی آن بین ۶ الی ۹ ماه به طول می‌انجامد.

اما همان‌طور که پیش‌تر گفتیم مراحل طلاق با داشتن وکالت طلاق در صورتی که وکیل داشته باشید در مدت زمان کم‌تری انجام می‌شود. مدت زمان طلاق با داشتن حق طلاق با دادنیک ظرف مدت ۱۰ الی ۲۰ روز کاری انجام می‌شود.

مدارک لازم برای طلاق با داشتن حق طلاق

 • وکالتنامه ای که حق طلاق به خانم داده شده است.
 • سند ازدواج
 • شناسنامه و کارت ملی زوج به همراه کپی آن‌ها
 • وکالت نامه بین خانم و وکیل

انواع وکالت در طلاق

معمولا حق طلاق به دو صورت به خانم داده می‌شود:

 • حق طلاق در ضمن عقدنامه: در این حالت هنگام نوشتن عقدنامه، آقا می‌تواند حق طلاق را به خانم بدهد.
 • حق طلاق محضری: در این حالت خانم و آقا با داشتن مدارک مورد نظر (شناسنامه و کارت ملی) به دفترخانه مراجعه می‌کنند و وکالتنامه طلاق به خانم داده می‌شود.

در هر دو روش مرد می‌تواند شروطی مانند بخشیدن مهریه در ازای حق طلاق در وکالت ذکر کند. نکته مهم هنگام تنظیم وکالت در طلاق بلاعزل بودن آن است.

آیا زن با داشتن حق طلاق می تواند طلاق بگیرد؟

همان‌طور که پیش‌تر نیز توضیح دادیم، زن با داشتن وکالت در طلاق می‌تواند بدون رضایت شوهر برای جدایی اقدام کند. برای این منظور رعایت سه شرط زیر در حق طلاق الزامی است:

 • بلاعزل باشد.
 • دارای حق توکیل به غیر باشد.
 • قبول بذل.
 • دارای حق اسقاط در تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی.

اگر حق طلاق با زن باشد مرد میتواند طلاق بگیرد؟

بله، پیش‌تر نیز اشاره کردیم که براساس قانون جدید حق طلاق، حق طلاق با مرد است و هر زمان بخواهد می‌تواند برای جدایی اقدام کند. با دادن حق طلاق به زن این حق از مرد سلب نمی‌شود و اگر زن وکالت در طلاق داشته باشد مرد نیز می‌تواند برای طلاق اقدام کند.

گرفتن مهریه با داشتن وکالت در طلاق

مهریه یکی از حقوق زن در خانواده است که در هر شرایطی به خانم تعلق می‌گیرد. البته در صورتی که یکی از شروط آقا برای واگذاری حق طلاق به زن بخشیدن مهریه باشد، دیگر مهریه به خانم تعلق نمی‌گیرد. اما اگر چنین شرطی وجود نداشته باشد زن یا وکیل مهریه ایشان می‌توانند برای مطالبه مهریه اقدام کنند.

مزایای حق طلاق برای زن

یکی از بزرگترین مزیت های داشتن حق طلاق برای زن این است که مانند مرد هر زمان که بخواهد بدون نیاز به اجازه شوهر می‌تواند طلاق بگیرد. همچنین مدت زمان طلاق از طرف زن در صورتی که وکالت در طلاق نداشته باشد بسیار طولانی است و نیاز به دلایل موجه برای این موضوع است. اما طلاق با داشتن حق طلاق سریع‌تر ثبت می‌شود.

مدارک لازم برای طلاق با داشتن حق طلاق

برای گرفتن حق طلاق از مرد مدارک زیر احتیاج است:

 • شناسنامه مرد و زن
 • کارت ملی آقا و خانم
 • کپی شناسنامه و کارت ملی زوجه
 • سند ازدواج یا عقدنامه

طلاق توافقی بهتر است یا حق طلاق؟

طلاق توافقی و حق طلاق کاملا دو موضوع کاملا متفاوت هستند. در طلاق به صورت توافقی آقا و خانم هردو برای جدایی راضی هستند و به نوعی سریع‌ترین نوع طلاق نیز محسوب می‌شود. اما در طلاق با داشتن حق طلاق زوجین بدون نیاز به حضور و رضایت دیگری برای طلاق اقدام کند.

حتما به این نکته توجه کنید که در طلاق با داشتن وکالت در طلاق از طرف خانم، حتما باید برای مرد وکیل گرفته شود. همچنین بهتر است زن نیز برای انجام امور وکیل داشته باشد. به این ترتیب طلاق یک طرفه سریع‌تر انجام می‌شود و وکیل نیز از پیچیدگی های پرونده به خوبی آگاه است.

نمونه وکالت حق طلاق
نمونه وکالت در طلاق

جمع بندی

همانطور که خواندید داشتن حق طلاق باعث می‌شود روند پرونده تسریع شود و مدت زمان طلاق کاهش یابد. اگر قصد انجام طلاق با داشتن حق طلاق دارید، پیش از اقدام حتماً با یک وکیل مجرب مشورت کنید تا مراحل دادگاه را به درستی طی کنید.

امیدواریم به خوبی پاسخ سوال طلاق با داشتن حق طلاق چقدر طول می‌کشد را دریافته باشید. برای مشاوره با یک وکیل دادگستری می‌توانید با دادنیک تماس بگیرید یا با کارشناسان، مشاوره واتس اپی داشته باشید.

سوالات متداول

طلاق با داشتن وکالت طلاق چقدر طول می‌کشد؟

در صورتی که وکیل نداشته باشید طلاق با داشتن وکالت طلاق حدود ۶ الی ۹ ماه طول می‌کشد. اما با داشتن وکیل این مدت زمان بسیار کوتاه تر است.

حق طلاق کامل چیست؟

گاهی حق طلاق مشروط است. به این معنا که در وکالتنامه بندهایی مانند بخشیدن مهریه از طرف زن یا موارد دیگر دارد. حق طلاق کامل به این معناست که زن بدون هیچ شرطی می‌تواند درخواست طلاق بدهد و پس از گذشت زمانی کوتاه از مرد جدا شود.

آیا دادن حق طلاق به صورت شفاهی قابل استناد است؟

خیر، حق طلاق باید به صورت رسمی و در دفاتر ثبت اسناد رسمی به خانم داده شود. در غیر این صورت فاقد اعتبار است.

آیا با داشتن وکالت در طلاق مهریه به خانم تعلق می‌گیرد؟

بله مهریه جزو حقوق زن است و به ایشان تعلق میگیرد. تنها در صورتی که در وکالتنامه حق طلاق شرط بخشیدن مهریه ذکر شده باشد مهریه تعلق نمیگرد.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

۴.۹/۵ - (۵۸ امتیاز)
تیم تحریریه دادنیک

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های امور حقوقی خانواده، انحصار وراثت، امور وکالتی و کنسولی ایرانیان داخل و خارج از کشور منتشر می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در تماس باشید.

38 دیدگاه برای “طلاق با داشتن حق طلاق چقدر طول میکشد؟

 1. منصوری گفته:

  مرسی از خانم کوهی. خیلی خوب راهنمایی کردن منو وقتی تماس گرفتم.
  سپاس. منصوری از کرج

 2. سیما پیشه ورز گفته:

  من حق طلاق دارم و ساکن کانادا هستم.
  طلاق در کانادا انجام شده و میخوام برای طلاق در ایران اقدام کنم. لطفا به من ایمیل بزنید.

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادنیک گفته:

   سلام، وقت شما بخیر
   همکارانم از طریق ایمیل با شما در ارتباط خواهند بود.

  • اعظم علیپور گفته:

   سلام وقت بخیر من حق طلاق و مهریه و بچه هامو دارم یعنی سند رسمی کردم میتونم برم بدون حضور شوهرم طلاق بگیرم

   • Avatar photo
    تیم تحریریه دادنیک گفته:

    سلام، وقت بخیر
    حضور مرد الزامی نیست و بدون حضور ایشان می توانید اقدام کنید اما برای طلاق با داشتن وکالت در طلاق حتما باید وکیل داشته باشید.
    برای راهنمایی بیشتر و مشاوره با وکیل طلاق از طرف زن با مشاوران حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادنیک گفته:

   سلام، وقت شما بخیر
   برای گرفتن وکالت در طلاق با داشتن مدارک لازم باید به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه نمایید.

 3. مهسا صاحبی گفته:

  من حق طلاق دارم. اما همسرم موافق طلاق توافقی هستش. حتما باید با حق طلاق اقدام کنم؟ یا میشه طلاق توافقی اقدام کنیم؟
  ممنونم از سایت خوبتون

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادنیک گفته:

   سلام، وقت شما بخیر
   تفاوتی ندارد می‌توانید به صورت توافقی هم اقدام نمایید.

 4. بانوی سرخ پوش گفته:

  وکیل برای طلاق با داشتن حق طلاق اجباریه؟
  نمیشه مرد به یکی‌از فامیلای زن‌ وکالت در طلاق بده و دیگه وکیل نگیریم؟

 5. فاطمه سلطان ابادی گفته:

  من ساکن ازمیر ترکیه هستم. حق طلاق دفتزخانه ای از همسرم دارم.
  میتونم به شما وکالت بدم از ایران انجامش بدین. من به دلیل مشغله کاری امکان حضور در ایران رو ندارم.

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادنیک گفته:

   سلام، وقت شما بخیر
   بله، صفر تا صد مراحل طلاق با حق طلاق توسط وکلای دادنیک بدون نیاز به حضور شما در هیچ مرحله‌ای انجام می‌شود.
   برای اطلاعات بیش‌تر می‌توانید مقاله طلاق در ترکیه را مطالعه کنید و یا با مشاوران حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

 6. معصومی گفته:

  من حق طلاق دارم. ساکن تهران هستم. چطور میشه شما کارای طلاقمو‌انجام‌بدین؟
  من کارمندم و اصلا امکان پیگیری این کارا رو ندارم.

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادنیک گفته:

   سلام، وقت شما بخیر
   امکان انجام صفر تا صد مراحل طلاق با داشتن حق طلاق بدون نیاز به حضور شما در هیچ مرحله ای وجود دارد.
   برای اطلاعات بیش‌تر لطفا با کارشناسان حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادنیک گفته:

   سلام، وقت شما بخیر
   بله، مراحل طلاق با داشتن وکالت در طلاق مانند مراحل طلاق توافقی است. فقط در طلاق با داشتن حق طلاق خانم باید از طرف آقا وکیل بگیرد و نیازی به حضور آقا در هیچ مرحله ای نیست.

 7. مهدی گفته:

  سلام. من به همسرم حق طلاق دادم. بعد از طلاق می خواهیم رجوع کنیم.
  عقد نامه جدید زندگی جدید شروع کنیم. مهریه ….بخشیده حق طلاق دادم
  آیا قاضی از برنامه ما اطلاع داشته باشد. نیازی به مشاوره می باشد

 8. اکبری گفته:

  سلام من حق طلاق دارم،همسرم راضی به طلاق نیست آیا میتونه مانع طلاق من بشه؟
  ودوم اینکه ما تابستون برای مشاوره رفتیم نامه گرفتیم اما به طلاق نرسید و کنسل کردیم الان اون نامه مشاوره اعتبار داره یا باید دوباره مشاوره بریم

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادنیک گفته:

   سلام، وقت شما بخیر
   در صورتی که حق طلاق داشته باشید می توانید برای طلاق یک طرفه اقدام کنید و نمی توانند مانع شوند.
   بله دوباره باید برای مشاوره اقدام کنید.
   البته در صورتی که وکلای دادنیک وکالت شما را برعهده داشته باشند احتیاجی به حضور شما در هیچ یک از مراحل از جمله جلسه مشاوره نیست و ظرف مدت کوتاه تری (10 الی 20 روز) تمام مراحل انجام می شود. برای راهنمایی بیشتر با مشاوران حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

 9. اتنا گفته:

  سلام ببخشید یه سوالی ازتون دارم حق طلاق زن بدون توافقی داره فقط مال زن باشه هست یا نه میشه جواب بدین ممنون میشم

 10. رضا گفته:

  من حق طلاق به همسرم دادم و مدتی به مشکل خوردیم اما من نمی‌خوام از هم جدا بشیم آیا راهی هست این حق طلاق باطل بشه؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادنیک گفته:

   سلام، وقت شما بخیر
   در صورتی که حق طلاق بلاعزل باشد خیر، امکان باطل کردن آن وجود ندارد.

 11. سروداغی گفته:

  مرسی از مشاوره خوبتون. من در زمینه طلاق با داشتن حق طلاق با خانم تکران صحبت کردم. خیلی خوب راهنمایی مکردن. بسیار عالی.
  ایشالا هفته بعد حضورا میام ایران و با مجموعه شما آشنا میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان طلاق توافقی:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان انحصار وراثت:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)