طلاق توافقی یا حق طلاق

طلاق توافقی یا حق طلاق

به نظر شما طلاق توافقی یا حق طلاق، کدام بهتر هستند؟ برای پاسخ به این پرسش باید با شرایط، مراحل، و حتی هزینه‌های هر یک از این موارد آشنا شویم. این 2 مورد تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. طلاق توافقی به معنای توافق زن و شوهر برای جدایی و حق و حقوق آنها است. در حالی که حق طلاق معنای دیگری دارد.

با داشتن حق طلاق خانم می‌تواند به جای آقا وکیل انتخاب کند و مراحل طلاق را پیش برد. در واقع طلاق با داشتن حق طلاق نیازی به حضور آقا ندارد. برای انتخاب وکیل خبره در این مورد می‌توانید از کارشناسان و متخصصان حرفه‌ای موسسه حقوقی دادنیک کمک بگیرید. این افراد به صورت آنلاین و از طریق واتس اپ نیز پاسخگو هستند.

فرم درخواست مشاوره رایگان

"*" indicates required fields

طلاق توافقی یا حق طلاق، کدام بهتر است؟

طلاق توافقی یا حق طلاق وابسته به حضور وکیل هستند. به عبارت دیگر به منظور تشخیص اینکه طلاق توافقی بهتر است یا حق طلاق، باید مراحل این 2 را با یکدیگر مقایسه کنید. در نظر داشته باشید اگر وکیل در هر یک از این طلاق‌ها حضور داشته باشد، روند جدایی سریع‌تر انجام می‌شود.داشتن حق طلاق از این بابت خوب است که خانم برای جدایی خود نیازی به حضور آقا ندارد. همچنین لازم نیست در دادگاه مدارک و اسناد محکمه‌پسندی ارائه دهد. در صورتی که خانم تنها به جای آقا وکیل انتخاب کند و خودش امور را در دست بگیرد، ممکن است روند جدایی کمی طولانی شود.طلاق توافقی نیز از این بابت خوب است که اگر خانم و آقا وکیل انتخاب کنند، خیلی سریع می‌توانند طلاق خود را به ثبت برسانند. از آنجایی که طی طلاق توافقی خانم و آقا بر سر مسائل مختلف به توافق رسیده‌اند، کافی است وکیل مراحل دادگاه را پشت سر بگذارد تا طلاق آنها خیلی سریع ثبت شود.

حق طلاق یا وکالت در طلاق چیست؟

بدون‌شک می‌دانید که حق طلاق با مرد است. به زبان ساده آقا می‌تواند در هر زمان و حتی بدون ارائه اسناد و مدارک محکمه‌پسند از همسر خود جدا شود. البته مرد باید تمام حقوق زن را پرداخت کند. همچنین بعضی از مردان این حق را به همسر خود می‌دهند. انتقال وکالت در طلاق به خانم به 2 صورت امکان‌پذیر است:

 1.   زن و شوهر بعد از گذشت زمانی از ازدواج خود به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کنند و در آنجا آقا طی وکالتنامه رسمی، حق طلاق را به همسر خود اهدا کند. در این حالت ممکن است نیاز باشد خانم مهریه خود را ببخشد و بعد حق طلاق دریافت کند. البته اینکه حق طلاق بهتر است یا مهریه را خود زوجین باید تصمیم بگیرند. در واقع دفاتر ثبت اسناد بخشیدن مهریه در ازای حق طلاق را راحتتر انجام می‌دهند. 
 2.   در زمان جاری شدن صیغه عقد و به هنگام امضای سند ازدواج، آقا به صورت مکتوب و طی سندی معتبر برای طلاق و جدایی به همسر خود وکالت می‌دهد.

به خاطر داشته باشید جدایی با داشتن حق طلاق ساده‌تر از طلاق‌های یک‌طرفه است. البته وکالت در طلاق یا حق طلاق باید شروط لازم را شامل شود. در اینجا 3 مورد از شروط الزامی وکالت در طلاق را نام می‌بریم:

 •   حق طلاق باید بلاعزل باشد. بدین‌ترتیب که خانم در هر زمانی بتواند برای جدایی دست به کار شود. به عبارت دیگر وکالت در طلاق نباید مدت اعتبار مشخصی داشته باشد و بدون حضور آقا بتوان طلاق را ثبت کرد.
 •   حق توکیل به غیر داشته باشد. با داشتن چنین حقی خانم بتواند به جای همسر خود وکیلی انتخاب کند و مراحل طلاق را بدون حضور مرد پیش برد.
 •   حق اسقاط در تجدید نظرخواهی و فرجام‌خواهی نیز یکی دیگر از شروط الزامی در حق طلاق به حساب می‌آید. با داشتن چنین حق و شرطی خانم لازم نیست 41 روز برای ثبت دادنامه طلاق خود صبر کند. بلکه بلافاصله می‌تواند به دفتر ثبت طلاق سر بزند و صیغه طلاق خود را به ثبت برساند.

برای داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله “قانون جدید حق طلاق” از بلاگ دادنیک را مطالعه کنید.

در این اپیزود از دادنیک تاک با دکتر نعیمی، وکیل پایه یک دادگستری، به طور مفصل در مورد طلاق توافقی و حق طلاق صحبت کرده‌ایم.

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی یا حق طلاق روش‌های آسانی برای جدایی به حساب می‌آیند. طی طلاق توافقی همان‌طور که از نام این طلاق مشخص است، خانم و آقا در مورد مسائل مختلف از جمله مهریه، اجرت‌المثل، نفقه، حضانت فرزند، و سایر موارد به توافق می‌رسند. سپس برای جدایی خود دست به کار می‌شوند.توجه داشته باشید برای ثبت طلاق توافقی زوجین هم می‌توانند خودشان اقدام کنند و هم می‌توانند وکیلی برای ثبت طلاق خود در نظر بگیرند. به طور حتم با حضور وکیل روند جدایی سریع‌تر و بدون دردسر به نتیجه می‌رسد. برای انتخاب وکیل ماهر می‌توانید از کارشناسان موسسه حقوقی دادنیک کمک بگیرید.اگر زوجین بخواهند خودشان برای طلاق توافقی اقدام کنند، در ابتدا باید به سامانه تصمیم بروند و ثبت‌نام خود را تکمیل کنند. سپس برای شرکت در جلسات مشاوره وقت بگیرند. این جلسات به طور معمول 2 تا 4 ماه بعد از ثبت‌نام آغاز می‌شوند. در ادامه و بعد از جلسات مشاوره باید گواهی عدم سازش دریافت کنند. تمام این مراحل بدون حضور وکیل طول می‌کشد.

طلاق توافقی یا حق طلاق
طلاق توافقی یا حق طلاق

طلاق گرفتن از طریق توافقی یا وکالتی 

پیش از این نیز گفتیم طلاق توافقی یا حق طلاق روش‌های ساده‌ای برای جدایی محسوب می‌شوند ولی تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. ناگفته نماند حضور وکیل در روند هر یک از این طلاق‌ها باعث تسریع و تسهیل مراحل جدایی می‌شود.در ضمن طلاق گرفتن طی طلاق توافقی و حق طلاق روش‌های خاص خود را دارد. به منظور ثبت جدایی طی طلاق توافقی خانم و آقا بر سر تمام مسائل به توافق می‌رسند و برای ثبت طلاق خود دست به کار می‌شوند. در این نوع طلاق زوجین هم خودشان می‌توانند برای جدایی اقدام کنند و هم می‌توانند با استخدام وکیل طلاق توافقی، خیلی سریع‌تر به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کنند.برای طلاق گرفتن از طریق حق طلاق یا وکالت در طلاق، خانم باید به جای همسر خود وکیلی را انتخاب کند. در این صورت لازم نیست آقا طی مراحل جدایی در دادگاه حاضر شود. به طور کلی حضور وکیل در هر یک از این طلاق‌ها یاری‌دهنده مراحل جدایی خواهد بود. بدون حضور وکیل خبره، روند جدایی به طور معمول بیشتر طول می‌کشد.

دریافت یا بخشیدن مهریه

در بیشتر موارد طی طلاق توافقی یا حق طلاق خانم مهریه خود را می‌بخشد. همان‌طور که می‌دانید در طلاق توافقی خانم و آقا بر سر مهریه به توافق می‌رسند. برای مثال خانم با آقا توافق می‌کند که مهریه خود را دریافت کند یا بخشی از آن را طی شرایط خاص از آقا بگیرد. در بیشتر مواقع نیز خانم بخشیدن مهریه را انتخاب می‌کند. براساس قوانینی که به تازگی وضع‌شده‌اند، خانمی که حق طلاق می‌گیرد باید مهریه خود را ببخشد. بنابراین در صورتی که خانم وکالت در طلاق داشته باشد، مهریه‌ای به او تعلق نمی‌گیرد. البته برخی از دفاتر اسناد رسمی هنوز به این قانون پایبند نیستند ولی به طور کلی خانم به ازای دریافت حق طلاق مهریه خود را می‌بخشد.

حق طلاق سریع‌تر است یا طلاق توافقی

برای پاسخ به این پرسش باید گفت حضور وکیل در زمان اجرای این 2 مورد تاثیر زیادی دارد. طی طلاق توافقی خانم و آقا باید در سامانه تصمیم ثبت‌نام کنند، برای نوبت مشاوره خود منتظر بمانند، در جلسات مشاوره شرکت کنند، گواهی عدم سازش بگیرند، و در آخر طی جلسات دادگاه حاضر شوند و طلاق خود را به تدریج به ثبت برسانند.مدت زمان طلاق با داشتن حق طلاق نیز دست کمی از طلاق توافقی ندارد. خانم باید به جای همسر خود وکیلی انتخاب کند، سپس خودش به همراه آن وکیل در تمام مراحل جدایی حاضر شود تا به تدریج نتیجه مطلوب و جدایی حاصل شود. این در حالی است که با حضور وکیل در وقت صرفه‌جویی می‌شود.طی طلاق توافقی و طلاق با داشتن حق طلاق، وکیل می‌تواند بدون نیاز به حضور زوجین یا موکل خود مراحل جدایی را پیش برد. با حضور وکیل لازم نیست زوجین در جلسات مشاوره شرکت کنند یا با داشتن حق طلاق و انتخاب وکیل، حضور خانم نیز در روند جدایی الزامی نیست و تمام مراحل سریع پیش می‌رود.  

طلاق توافقی یا طلاق یکطرفه

طلاق توافقی یا حق طلاق زن هر 2 باعث شوند روند جدایی ساده‌تر از طلاق‌های یک‌طرفه انجام شود. همچنین در وقت زوجین صرفه‌جویی می‌شود. طلاق توافقی طلاقی است که زن و شوهر برای جدایی خود به توافق رسیده‌اند و مراحل طلاق را با یکدیگر پیش می‌برند. ولی در طلاق با داشتن وکالت در طلاق خانم به تنهایی دست به کار می‌شود. با داشتن حق طلاق زن خودش می‌تواند بدون توجه به رضایت همسر خود برای جدایی دست به کار شود و به جای همسرش وکیلی را استخدام کند.همچنین خانم می‌تواند برای خودش نیز وکیل جداگانه‌ای انتخاب کند. ناگفته نماند وکیل خانم و آقا نباید یک نفر باشد. طی طلاق با داشتن حق طلاق زوجین باید وکلا جداگانه‌ای داشته باشند.

طلاق ایرانیان خارج از کشور

برای ثبت جدایی از طریق طلاق توافقی یا حق طلاق، ایرانیان ساکن در خارج از کشور باید براساس قوانین طلاق ایرانی دست به کار شوند. نگران نباشید برای ثبت چنین طلاق‌هایی لازم نیست به ایران سفر کنید. بلکه با ارائه اسناد و مدارک و پرکردن فرم‌های مربوطه به صورت آنلاین و غیرحضوری می‌توان برای ثبت طلاق دست به کار شد.فراموش نکنید از آنجایی که ایرانیان در خارج از کشور ساکن هستند، برای طلاق خود باید وکیلی را انتخاب کنند. به منظور استخدام وکیل طلاق توافقی، ایرانیان خارج از کشور باید به سامانه میخک یا ثنا مراجعه کنند. در ادامه با تایید کارشناسان درخواست وکالتنامه افراد متقاضی صادر می‌شود. سپس وکیل ایرانی آنها می‌تواند روند جدایی را در کشور ایران پیش برد و در آخر گواهی طلاق را صادر کند. همچنین این گواهی از طریق پست قابل‌ارسال است. به طور کلی حضور وکیل برای طلاق ایرانیان خارج از کشور الزامی خواهد بود.

نقش وکیل در طلاق توافقی یا حق طلاق

پیش از این نیز به حضور وکیل در طلاق توافقی یا حق طلاق اشاره کردیم. در صورتی که وکیل برای این طلاق‌ها استخدام شود، به طور قطع روند جدایی سریع‌تر به ثبت می‌رسد. بنابراین حضور وکیل به تسریع روند پرونده جدایی کمک می‌کند. فرقی ندارد به چه روشی از همسر خود جدا می‌شود، وکیل خبره می‌تواند سریع‌تر به نتیجه مطلوب دست پیدا کند.

برای انتخاب وکیل ماهر می‌توانید از کارشناسان و متخصصان حرفه‌ای موسسه حقوقی دادنیک کمک بگیرید. این کارشناسان به صورت آنلاین و از طریق واتس اپ نیز با شما در ارتباط هستند. به هر حال برای تسریع روند جدایی خود بهتر است از کمک وکلا ماهر بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

حق طلاق و وکالت طلاق چه تفاوتی دارند؟

حق طلاق در حقیقت همان وکالت در طلاق است. به‌طور کلی حق طلاق با مرد است؛ هنگامی که زوج حق طلاق را به زن بدهد در حقیقت وکالت طلاق به زوجه تعلق گرفته است.

طلاق با داشتن حق طلاق چقدر طول می‌کشد؟

به طور کلی طلاق با داشتن وکلات طلاق چیزی حدود 6  الی 9 ماه زمان می‌برد؛ اما درصورتی که وکلای دادنیک وکالت شما را به عهده بگیرند در مدت بسیار کوتاه تری طلاق شما انجام می شود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.7/5 - (14 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

حق حبس چیست؟
حق حبس زوجه چیست؟
طلاق دادن زن بدون مهریه
طلاق دادن زن بدون مهریه
حقوق زن در طلاق از طرف مرد چیست؟
حقوق زن در طلاق از طرف مرد
وکیل طلاق در تهران
وکیل طلاق در تهران

18 پاسخ

 1. سلام من حق طلاق دارم اما نمیدونم شرایطی که گفتین رو داره یا نه

  1. درود
   با مشاورین تیم حقوقی دادنیک تماس بگیرید.

  1. درود
   در طلاق توافقی، با توافق زوجین وضعیت حضانت فرزند مشخص میشه.

 2. طلاق توافقی خوبیش اینه که سریع انجام میشه حق طلاق هم خوبه اما خب توافقی بی دردسرتره بدون دعوا و اطلاع خونواده ها.

 3. سلام من حق طلاق دارم اما آقا با طلاق توافقی هم مشکلی نداره پیشنهاد شما چیه؟

  1. درود
   تفاوت زیادی در روند حقوقی نیست اما میتونید بدون حضور آقا از حق طلاق استفاده کنید.

 4. سلام من سال پیش حق طلاق از همسرم گرفتم به صورت رسمی توی دفتر ثبت الان بخوام جداشم باید برم از ثبت بپرسم؟

  1. درود
   خیر مراحل دیگه ای داره لطفا با مشاورین تیم دادنیک تماس بگیرید.

 5. هم برای طلاق توافقی هم برای حق طلاق باید حتما وکیل داشته باشیم؟

 6. سلام من حق طلاق دارم خودم باید پیگیری کنم یا میتونم به شما بسپرم؟ هزینه ها چقدر است؟

  1. درود
   ما این کار رو براتون انجام میدیم.
   لطفا با مشاورین تیم حقوقی دادنیک تماس بگیرید.

 7. سلام اگر مرد در خواست طلاق بدهد وزن راضی نباشد چه مراحلی هست یا می توان بدون حضور در جلسه طلاق آانآنان

 8. بین طلاق توافقی یا حق طلاق بنظر من بهتره که با حق طلاق اقدام کرد. تکلیفت مشخصه اینجوری و با خودت فقط طرفی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

خانم شادمهری

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)