توقیف اموال آقا بابت مهریه

توقیف اموال آقا برای مهریه

بعد از جاری شدن حکم عقد و ازدواج، خانم و آقا وظایفی در قبال یکدیگر دارند که اگر به هر یک از وظایف خود عمل نکنند، به طور حتم پیامدها و شاید مجازاتی برای آنها در نظر گرفته شود. یکی از پیامدهایی که برای مردان پیش می‌آید، توقیف اموال آقا بابت مهریه است. در واقع اگر آقا مهریه خانم را پرداخت نکند، اموال او توقیف می‌شوند. همان‌طور که خانم باید تمکین کند و اگر وظایف خانه‌داری و زناشویی خود را به درستی انجام ندهد، نفقه‌ای به او تعلق نمی‌گیرد، آقا نیز اگر مهریه خانم را به موقع و در زمان خواسته‌شده پرداخت نکند، خانم می‌تواند اموال او را توقیف کند. در صورتی که قصد دارید اموال همسر خود را بابت مهریه توقیف کنید یا اگر همسر شما اموالتان را به خاطر مهریه توقیف کرده است، می‌توانید از متخصصان و کارشناسان موسسه حقوقی دادنیک کمک بگیرید. این کارشناسان به صورت آنلاین و از طریق واتس اپ با شما در ارتباط خواهند بود.

حکم توقیف اموال آقا بابت مهریه بر روی کدام اموال تاثیر می‌گذارد؟

توقیف اموال آقا بابت مهریه نیز شرایط خاصی دارد، به طور کلی خانم می‌تواند تمام اموالی که به نام آقا است و مالکیت آن تحت کنترل مرد خواهد بود را توقیف کند. در ضمن این اموال باید قابل انتقال به غیر نیز باشد. به عبارت دیگر اموالی که قابل‌تملک هستند را می‌توان به خاطر مهریه توقیف کرد.از زمان‌های قدیم مهریه خانم تعداد مشخصی سکه تعیین می‌شد. ولی آقا می‌تواند به ازای مبلغ مهریه اموال خود را به خانم دهد. در صورتی که این کار را نکند، کلیه اموال منقول و غیر منقولی که به نام مرد باشد برای مهریه توقیف می‌شود. چند مورد از این اموال را در زیر نام می‌بریم:

 •       آپارتمان ( محلی غیر از محل سکونت آقا)
 •       ماشین
 •       زمین
 •       حساب‌های بانکی
 •       سهام بورس
 •       موبایل
 •       بخشی از حقوق

توقیف ماشین آقا برای مهریه

با وجود اینکه مهریه حق مسلم خانم است، اما خانم نمی‌تواند اموالی که مایحتاج زندگی روزمره آقا هستند را توقیف کند. البته ماشین جزء مایحتاج مهم هیچ مردی نخواهد بود مگر اینکه آقا از طریق خودرو خود درآمد کسب کند. در این صورت خانم نمی‌تواند ماشین آقا را بابت مهریه توقیف کند.

توقیف اموال بستگان درجه یک

در نظر داشته باشید براساس قوانین ثبت‌شده، در مورد مسائل مالی و توقیف اموال بستگان درجه یک آقا به ازای مهریه، دادگاه تصمیم نهایی را اعلام می‌کند. برخی موارد دادگاه از توقیف این اموال امتناع می‌ورزد. در مقابل طی بعضی از پرونده‌ها، اموال بستگان درجه یک آقا نیز به خانم منتقل شده است. البته این موضوع بستگی به تحویل عین مال نیز دارد، برای مثال مهریه خانم ملک است یا مهریه، و یا حتی پول نقد.

توقیف منزل مسکونی آقا بابت مهریه

منزل مسکونی نیز مایحتاج‌ مهم زندگی روزمره هر فرد است. اگر آقا تنها یک خانه داشته باشد، خانم نمی‌تواند منزل مسکونی آقا را توقیف کند. بنابراین توقیف منزل مسکونی آقا نیز دارای استثنائاتی خواهد بود، تنها در صورتی می‌توان خانه آقا را توقیف کرد که این خانه محل زندگی آقا و افراد تحت تکفل او نباشد.

توقیف حساب‌های بانکی آقا بابت مهریه

مهریه یکی از حقوق انکارناپذیر خانم است. در صورتی که خانم مهریه خود را از آقا بخواهد و بعد از رسیدن ابلاغیه به دست آقا، تا 10 روز هیچ اقدامی نکند، خانم می‌تواند برای توقیف اموال آقا بابت مهریه دست به کار شود.اگر مهریه خانم پول نقد باشد، دادگاه دستوری صادر می‌کند تا تمام حساب‌های بانکی آقا و حساب‌های پس‌انداز او توقیف شوند. روند توقیف حساب‌های بانکی آقا کمی پیچیده خواهد بود. به خاطر داشته باشید این حکم تنها از سوی دادگاه صادر می‌شود. بعد از اینکه خانم درخواست خود را ثبت کرد، دادگاه برای توقیف حساب‌های بانکی آقا دست به کار می‌شود.

نحوه توقیف اموال آقا بابت مهریه

در ابتدا خانم باید درخواست خود را ثبت کند. در ادامه اگر آقا بعد از دریافت حکم ابلاغیه مربوط به پرداخت مهریه، هیچ کاری انجام ندهد، دادگاه می‌تواند برای استعلام اموال آقا دست به کار شود. همچنین اطلاعات حساب‌های بانکی آقا نیز در کنترل دادگاه قرار می‌گیرد.استعلام اموال آقا نیز، باید براساس قوانین دادگاه انجام شود. به خاطر داشته باشید، حتی اگر آقا بعد از ثبت درخواست خانم برای توقیف اموال آقا بابت مهریه، دارایی خود را به نام اشخاص دیگری بزند، باز هم اموالش توقیف می‌شوند. تنها اموالی که برای مایحتاج روزمره آقا لازم هستند، مورد توقیف دادگاه قرار نمی‌گیرند.

توقیف اموال مرد فوت‌شده بابت مهریه

از آنجایی که مهریه دینی بر عهده آقا است، حتی بعد از مرگ زوج، خانم باز هم می‌تواند مهریه خود را مطالبه کند. تا زمانی که خانم برای بخشیدن مهریه خود اقدام نکند، دین آقا در مورد پرداخت مهریه از بین نمی‌رود، حتی بعد از مرگ او. همان‌طور که می‌دانید بعد از مرگ آقا، بدهی‌های او باید از دارایی‌هایش پرداخت شود.مهریه نیز یکی از بدهی‌های آقا است که بعد از فوت شوهر، همچنان پابرجا خواهد بود. برای دریافت مهریه از اموال زوج فوت‌شده، بهتر است از کمک وکیل استفاده کنید. در صورتی که برای انتخاب وکیل خود نیاز به راهنمایی دارید، با متخصصان موسسه حقوقی دادنیک مشورت کنید.ناگفته نماند اگر مرد بعد از فوتش هیچ دارایی نداشته باشد تا خانم مهریه خود را از آن مطالبه کند، وراث آقا هیچ حقی در قبال پرداخت مهریه ندارند. بنابراین هیچ تکلیفی برای پرداخت مهریه وجود نخواهد داشت. برای دریافت مهریه از دارایی مرد فوت‌شده، روندی مشابه دریافت مهریه در صورت زنده‌ بودن مرد انجام می‌شود.

شرایط توقیف اموال آقا بابت مهریه

قبل از اینکه برای توقیف اموال آقا بابت مهریه دست به کار شوید، بد نیست با شرایط کلی این روند آشنایی پیدا کنید. توقیف اموال آقا تنها از طریق اداره ثبت انجام می‌شود اما در صورتی که اداره ثبت نتواند اموال آقا را برای مهریه توقیف کند، خانم می‌تواند از طریق دادگاه دست به کار شود. البته باید دادخواست خود را تنظیم کرده باشد.یکی از شرایط مهم توقیف اموال آقا بابت مهریه، مربوط به نحوه ثبت درخواست برای مطالبه مهریه است. در صورتی که اداره ثبت نتواند طی 2 ماه به درخواست خانم رسیدگی کند، خانم می‌تواند گواهی مربوط به مطالبه مهریه خود را از اداره ثبت دریافت کند و از طریق دادگاه دست به کار شود.توجه داشته باشید، دفاتر خدمات قضایی الکترونیکی و دادگاه‌های خانواده نمی‌توانند قبل از صدور گواهی اصلی توقیف اموال، دادخواست خانم برای مطالبه مهریه و توقیف دارایی‌های مرد را قبول کنند. پیش از این نیز گفتیم، برای توقیف اموال در ابتدا باید از اداره ثبت کمک بگیرید و سپس به دادگاه مراجعه کنید. در صورتی که مهریه شما پول نقد است باید محاسبه مهریه به نرخ روز انجام شود تا به میزان مهریه، اموال آقا توقیف شود.

توقیف اموال آقا برای مهریه
توقیف اموال آقا برای مهریه

کمک وکیل در توقیف اموال آقا بابت مهریه

بدون‌شک می‌دانید که اجرای امور قانونی و حقوقی، با حضور یک وکیل خبره هم سریع‌تر انجام می‌شود و هم راحت‌تر خواهد بود. پس اگر شما نیز برای مطالبه مهریه خود قصد دارید اموال همسرتان را توقیف کنید، به حضور یک وکیل حرفه‌ای نیاز خواهید داشت. وکلا از آداب و روند مسائل حقوقی مطلع هستند.با حضور یک وکیل در روند پرونده مطالبه مهریه خود، سریع‌تر به نتیجه مطلوب می‌رسید. از آنجایی که مطالبه مهریه و توقیف اموال آقا بابت مهریه، روند سخت و پیچیده‌ای دارد، اگر وکیل خوبی انتخاب نکنید ممکن است این روند خیلی طول بکشد و یا حتی شما به نتیجه مطلوب خود دست پیدا نکنید.در ضمن بروز یک مشکل کوچک و اشتباه ریز، می‌تواند روند دریافت مهریه را به نفع آقا تغییر دهد. در نتیجه باید یک وکیل خوب برای خود انتخاب کنید. همچنین می‌توانید از طریق واتس اپ با کارشناسان موسسه حقوقی دادنیک صحبت کنید تا در انتخاب وکیل خبره به شما کمک کنند.

توقیف اموال آقا بابت مهریه در عقد دائم

در صورتی که عقد بین خانم و آقا دائم باشد، در زمان جاری شدن صیغه عقد، مهریه‌ای برای خانم در نظر گرفته می‌شود. بنابراین بعد از عقد دائم خانم می‌تواند برای دریافت مهریه خود دست به کار شود. در صورتی که آقا برای پرداخت مهریه اقدامی نکند، خانم می‌تواند اموال آقا را به ازای مهریه خود توقیف کند.مسئله مهم در توقیف اموال برای مهریه عقد دائم خانم، مربوط به مطالبه مهریه قبل از برقراری رابطه زناشویی و بعد از برقراری ارتباط نزدیک بین زوجین خواهد بود. در صورتی که خانم قبل از برقراری رابطه زناشویی درخواست مطالبه مهریه داشته باشد، تنها می‌تواند به ازای نصف مهریه خود اموال آقا را توقیف کند.

توقیف اموال آقا بابت مهریه در عقد موقت

مهریه خانم در عقد موقت نیز یکی از حقوق مسلم زن به حساب می‌آید که آقا باید بعد از جاری شدن حکم عقد موقت آن را پرداخت کند. در صورتی که خانم درخواست دریافت مهریه داشته باشد و آقا مهریه خانم را پرداخت نکند، زن می‌تواند برای توقیف اموال آقا بابت مهریه دست به کار شود.میزان مهریه خانم در عقد موقت تحت تاثیر برقراری رابطه زناشویی بین زوجین نخواهد بود. به هر حال بعد از جاری شدن حکم عقد موقت آقا باید مهریه خانم را به طور کامل پرداخت کند و اگر از این عمل سرباز بزند، خانم می‌تواند برای توقیف اموال او دست به کار شود.

رفع توقیف اموال آقا بابت مهریه

در بخش نحوه توقیف اموال آقا بابت مهریه، به شرایط توقیف اموال اشاره کردیم. همچنین گفتیم که تمام اموال آقا برای مهریه توقیف نمی‌شوند زیرا خانم نمی‌تواند اموال و دارایی لازم برای زندگی عادی آقا را از او دریافت کند. در برخی موارد خانم بعد از مراجعه به اداره ثبت و به کمک دادگاه می‌تواند حکم توقیف اموالی را بگیرد که از نظر آقا قابل‌توقیف نیستند.بدین‌ترتیب آقا می‌تواند به توقیف اموال خود اعتراض کند. در این صورت مرد باید به اداره ثبت مراجعه و مراحل رفع توقیف اموال برای مهریه را پیش برد. اگر آقا برای خود وکیلی انتخاب کند، به طور حتم راحت‌تر می‌تواند اموال خود را از توقیف درآورد.برای انتخاب یک وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان موسسه حقوقی دادنیک مشورت کنید. در نظر داشته باشید رفع توقیف هر یک از اموال آقا همانند خانه، ماشین، و حساب بانکی او با سایر اموال فرق دارد. برای مثال آقا باید ثابت کند تنها یک خانه دارد و این خانه محل سکونت او است یا ثابت کند ماشین او منبع درآمدش خواهد بود.

مدت زمان توقیف اموال برای مهریه

یکی از مهم‌ترین مسائل برای دریافت مهریه و اجرای توقیف اموال آقا، زمان تکمیل این روند خواهد بود. البته مدت زمان توقیف اموال آقا بابت مهریه به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه 3 مورد از این عوامل را نام می‌بریم:

 •   میزان دارایی‌ها و اموال آقا ( دادگاه باید بررسی‌های لازم را انجام دهد و اموال قابل‌توقیف را از اموال غیرقابل‌توقیف مشخص کند.)
 •       خانم در چه تاریخی برای مطالبه مهریه خود و توقیف اموال آقا دست به کار می‌شود
 •       وجود وکیل یا عدم حضور وکیل در روند توقیف اموال آقا

به طور کلی نمی‌توان زمان مشخصی برای اتمام روند توقیف اموال آقا به ازای دریافت مهریه تعیین کرد. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، می‌توانید از متخصصان حرفه‌ای موسسه حقوقی دادنیک به صورت آنلاین مشورت و راهنمایی دریافت کنید.

مستثنیات دین در پرداخت مهریه

پیش از این نیز گفتیم تمام اموال آقا را نمی‌توان برای مهریه توقیف کرد. در واقع اموالی که آقا برای مایحتاج عادی و روزمره خود به آنها نیاز دارد قابل‌توقیف نیستند. از این‌رو به اموال غیر قابل‌توقیف مستثنیات از دین گفته می‌شود و خانم نمی‌تواند برای دریافت و مطالبه این اموال دست به کار شود.برای مثال اگر آقا تنها یک خانه مسکونی دارد که در آن زندگی می‌کند، خانم نمی‌تواند برای دریافت مهریه خود این خانه آقا را توقیف کند. خودرویی که آقا از طریق آن درآمد کسب می‌کند نیز نمی‌تواند جزء اموال توقیفی به حساب آید. همچنین سایر اسبابی که آقا برای ادامه زندگی روزمره خود به آنها نیاز دارد، مستثنیات دین محسوب می‌شوند.

زن از چه اموالی نمی‌تواند مهریه‌اش را بردارد؟

همان‌طور که گفتیم خانم نمی‌تواند همه اموال آقا را برای مهریه خودش توقیف کند. اموال و وسایلی که برای زندگی روزمره و عادی آقا نیاز هستند غیرقابل توقیف خواهند بود. پس خانم نمی‌تواند از منزل مسکونی آقا، وسایل ضروری برای زندگی، ابزارها و کتاب‌های آقا که برای زندگی عادی و در حد عرف نیاز است، مبلغی دریافت کند.حتی ودیعه خانه و وسایلی که آقا از آنها درآمد کسب می‌کند نیز به خانم تعلق نمی‌گیرد. تلفن و سایر مواردی که اگر آقا آنها را نداشته باشد، به سختی می‌افتد نیز متعلق به خانم نیست. بنابراین خانم نمی‌تواند از تمام اموال آقا به ازای مهریه خود بردارد. در صورتی که خانم مهریه خود را ببخشد، بسته به نوع سند مهریه می‌تواند رجوع از بخشش مهریه را انجام ده. توجه داشته باشید مه قبل از بخشش مهریه محکم‌ترین سند بخشش مهریه را با یک وکیل چک کنید تا بعد مشکلی برای زوجین پیش نیاید.  

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (1 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

سلب حق طلاق از مرد
سلب حق طلاق از مرد
طلاق در خارج از کشور
طلاق در خارج از کشور
شرایط طلاق توافقی
شرایط طلاق توافقی چگونه است؟
وکیل طلاق توافقی در اصفهان
وکیل طلاق توافقی در اصفهان

11 پاسخ

 1. سلام من شنیدم که نمیشه خونه رو از اموال آقا توقیف کرد برای مهریه. درسته ؟ من فقط همین یه خونه رو میتونم توقیف کنم آخه. میشه جواب بدین ضروریه

  1. درود
   اگر شامل مستثنیات دین باشه قابل توقیف نیست.

 2. شوهرم راننده اتوبوسه و مسافر جا به جا میکنه نمیتونم اتوبوسو توقیف کنم بابت مهریه؟

  1. درود
   اگرتنها محل امرار معاش ایشون هست،خیر.

 3. اطلاع نداشتم که بابت مهریه میشه اموال آقا رو توقیف کرد. یه جا قانون به نفع خانوما بود

 4. برای توقیف اموال بابت مهریه اقدام کنم اگه آقا فقط یه ماشین داشته باشه و خطی کار کنه تکلیف چیه؟

  1. درود
   اگر تنها راه امرار معاش آقا از طریق ماشینشون باشه جزو مستثنیات دین هست و قابلیت توقیف ندارد.

 5. من برای توقیف اموال آقا بابت مهریه نیاز به وکیل ماهر دارم. چجوری باید با شما همکاری کنم؟ تهران هستم. سعادت آباد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)