محسابه آنلاین مهریه

بعد از بررسی قوانین و شرایط طلاق، نوبت به محاسبه مهریه می‌رسد. مهریه حق مسلم خانم است. بعضی از زوجین هنگام عقد و ازدواج مهریه خود را براساس سکه تعیین می‌کنند و بعضی دیگر نیز پول نقد را به عنوان مهریه در نظر می‌گیرند. محاسبه مهریه به نرخ روز یکی از موضوعات مهم هنگام تعیین مهریه یا قسط‌بندی آن خواهد بود. از آنجاییکه تورم به طور دائم در حال توسعه است و شرایط اقتصادی نیز تغییر می‌کند. هنگام پرداخت مهریه باید نرخ مهریه تعیین‌شده را با توجه به قیمت‌ها و شرایط به‌روز در نظر گرفت. برای مثال اگر شخصی در سال 59 عقد کرده باشد و مهریه‌اش 10 هزار تومان تعیین شود و بخواهد در سال 1400 از همسرش طلاق بگیرد، باید مبلغ مهریه این فرد براساس نرخ به‌روز معین شود. کارشناسان حرفه‌ای و متخصص موسسه حقوقی دادنیک به صورت آنلاین و از طریق واتس اپ با شما در ارتباط خواهند بود. پس اگر در مورد محاسبه نرخ مهریه خود سوال و پرسشی دارید، می‌توانید از این افراد بهترین مشاوره‌ها و راهنمایی‌ها را دریافت کنید.

محاسبه آنلاین مهریه به نرخ روز

خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولوژی، بیشتر مسائل به صورت آنلاین و غیر حضوری قابل‌انجام هستند. محاسبه مهریه به نرخ روز نیز یکی از همین مسائلی است که می‌توان به صورت آنلاین آن را انجام داد. در حال حاضر سایت‌های زیادی برای محاسبه آنلاین میزان مهریه در دسترس کاربران قرار دارند.

آیا تا به حال تاریخ تقویم شمسی را به صورت آنلاین و با کمک سایت‌های اینترنتی، به تاریخ تقویم میلادی تبدیل کرده‌اید؟ محاسبه آنلاین نرخ به‌روز مهریه نیز شبیه به کارایی همین سایت‌های تغییر تاریخ و تقویم خواهد بود. 3 مورد هنگام تعیین نرخ مهریه به صورت آنلاین مهم است:

  •       سال اخذ مهریه
  •       سال عقد و ازدواج
  •       میزان تعیین‌شده مهریه

به طور کلی با وارد کردن سال دریافت و مطالبه مهریه خود و سالی که عقد و سند ازدواج تعیین شده است، می‌توانید مهریه خود را به صورت آنلاین و با نرخ به‌روز محاسبه کنید. با کمک ابزارهای آنلاین و پر کردن باکس‌های مربوطه می‌توانید نرخ مهریه خود را تخمین بزنید.

نرخ به روز مهریه چگونه محاسبه می‌شود؟

فرقی ندارد در چه سالی زن و شوهر عقد کرده باشند، هنگام محاسبه مهریه باید نرخ ‌به‌روز مهریه را در نظر گرفت. محاسبه مهریه به نرخ روز تحت تاثیر شاخص‌های خاصی قرار دارد. همان‌طور که می‌دانید این شاخص‌ها سالانه توسط بانک مرکزی مشخص می‌شوند.

در واقع تمام کالاها و خدمات قابل‌استفاده شاخص ویژه‌ای دارند. بنابراین محاسبه مهریه نیز باید براساس شاخص‌های همان سالی باشد که برای دریافت مهریه اقدام شده است.

کافی است شاخص سالی که عقد کرده‌اید و شاخص سالی که برای مطالبه مهریه خود دست به کار شده‌اید را بدانید. با تقسیم این 2 شاخص و ضرب عدد حاصل به مبلغ مهریه، می‌توانید مهریه خود را براساس نرخ به‌روز محاسبه کنید.

اگر زوجین قصد طلاق توافقی را داشته باشند و توافق زوجین برای پرداخت مهریه باشد، مهریه خانم به نرخ روز محاسبه می‌شود. (در صورت تائید طرفین)

فرمول محاسبه مهریه با نرخ روز

هر حساب و کتابی به طور حتم، دارای فرمول و شاخص مشخصی است. مهریه نیز یکی از همین حساب و کتاب‌ها خواهد بود که براساس شاخص و فرمول ویژه‌ای محاسبه می‌شود. به منظور محاسبه مهریه به نرخ روز، شما باید شاخص سالی که در آن مهریه خود را به مرحله اجرا درآورده‌اید و شاخص سالی که در آن عقد کرده‌اید را بدانید.

در ادامه این 2 عدد را باید تقسیم بر یکدیگر کنید. سپس عدد به دست آمده را در مبلغ مهریه مورد نظر ضرب نمایید. برای درک بهتر از این فرمول مثالی را برای شما آماده کرده‌ایم.

در صورتی که در سال 1371 عقد کرده باشید و در سال 1400 برای مطالبه مهریه خود دست به کار شوید. باید شاخص سال 1399 را تقسیم بر شاخص سال 1371 کنید. سپس مبلغ مهریه خود را که یک میلیون است، باید در عدد حاصل از این تقسیم، ضرب کنید.

فرمول: (شاخص سال قبل درخواست مطالبه مهریه÷ شاخص سال عقد و صدور سند ازدواج)× مبلغ مهریه

محاسبه مهریه به نرخ روز بعد از فوت همسر

بسیاری از افراد بعد از فوت همسر خود و هنگام انحصار وراثت درخواست مطالبه مهریه خود را دارند. اما سوال این است که در صورتی که همسر زوجه فوت کرده باشد، آیا مهریه به او تعلق می‌گیرد و محاسبه مهریه به چه صورت خواهد بود؟

در پاسخ به پرسش اول باید گفت مهریه حق مسلم خانم است و تحت هر شرایط خانم می‌تواند مهریه خود را دریافت کند. در ضمن برخلاف تصور عموم، محاسبه مهریه بعد از فوت همسر نیز براساس شاخص سال فوت زوج تعیین می‌شود. بنابراین زوجه می‌تواند مهریه خود را براساس نرخ به‌روز سال فوت همسرش مطالبه کند.

محاسبه مهریه به نرخ روز
محاسبه مهریه به نرخ روز

محاسبه مهریه نقدی با نرخ روز

در حال حاضر بیشتر زوجین طلا و سکه را به عنوان مهریه خود در نظر می‌گیرند اما پیش‌تر، زوجین براساس مبلغی نقدی مهریه تعیین می‌کردند. برای مثال افرادی که در سال 50 ازدواج کرده‌اند، مبالغی به میزان 10 هزار تومان به عنوان مهریه در نظر گرفتند. اما پرداخت 10 هزار تومان در سال 1400 به عنوان مهریه به طور حتم عجیب خواهد بود.

از این‌رو باید 10 هزار تومان سال 1350 را به شاخص سال 1400 تبدیل کنیم تا نرخ مهریه به‌روز محاسبه شود. فرقی ندارد مهریه نقدی باشد یا غیرنقدی، در صورتی که زن بخواهد مهریه خود را طلب کند، باید براساس شاخص به‌روز مهریه او محاسبه شود.

البته این محاسبه به‌روز در بخشیدن مهریه هیچ تاثیری ندارد. خانم هر وقت که بخواهد و در هر سال و زمانی می‌تواند برای بخشیدن مهریه خود اقدام کند. برای محاسبه نرخ به‌روز مهریه خود می‌توانید از کمک کارشناسان و متخصصان حرفه‌ای موسسه حقوقی دادنیک کمک بگیرید.

قوانین مربوط به محاسبه مهریه با نرخ روز

در بعضی موارد مهریه خانم خیلی سنگین‌تر از توان آقا است. از این‌رو قوانینی برای محاسبه و پرداخت مهریه تعبیه شد. برای مثال بعد از محاسبه مهریه به نرخ روز، در صورت عدم توانایی آقا، مهریه اقساطی می‌شود. البته در صورتی که آقا ملک یا وسایل گران‌بهایی داشته باشد، باید مهریه خانم را به طور کامل بپردازد.

در راستای محاسبه نرخ به‌روز مهریه باید شاخص سال‌ها را در نظر بگیرید. زوجه باید برای محاسبه نرخ مهریه خود درخواست بدهد. طی این دوره زمانی زوج می‌تواند رضایت زوجه را جذب کند تا مهریه خود را ببخشد. اما در صورت ادامه روند بعد از محاسبه مهریه زن می‌تواند این حق مسلم خود را مطالبه کند.

چرا باید مهریه را به نرخ روز محاسبه کرد؟

 مهریه عندالمطالبه است و آقا باید مهریه خانم را در زمان عقد و ازدواج پرداخت کند. اما به طور معمول خانم در لحظه عقد مهریه خود را دریافت نمی‌کند. این عدم دریافت به معنای بخشیدن مهریه نیز نخواهد بود. در صورتی که بعد از چند سال خانم برای دریافت مهریه خود اقدام کند. مرد باید مهریه را به نرخ روز بپردازد.

قرارداد و عقد میان زن و شوهر برای زندگانی آنها بسته می‌شود. اما مهریه یک قرارداد مالی به حساب می‌آید که خانم حق مسلم دریافت این مال را دارد. بنابراین حتی با گذر چندین سال متوالی از زندگی زناشویی، خانم می‌تواند برای مطالبه مهریه خود اقدام کند. از این‌رو باید مهریه خانم به طور قطع براساس نرخ به‌روز محاسبه شود.  

5/5 - (1 امتیاز)