گواهی عدم سوپیشینه ایرانیان خارج ازکشور

گواهی عدم سوپیشینه ایرانیان خارج ازکشور

در این مقاله قرار است درباره گواهی عدم سوپیشینه ایرانیان خارج ازکشور توضیح دهیم. معمولا این گواهی را برای امور استخدام‌های دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و اما به صورت کلی ممکن است مورد نیاز افراد برای امور مختلف شود.

گواهی عدم سوپیشینه چیست؟

گواهی عدم سوپیشینه در واقع اثبات می‌کند که آیا اشخاص در گذشته مرتکب جرایم قضایی شده‌اند یا خیر؟ بر اساس ماده 25 قانون مجازات اسلامی که در ادامه عنوان می‌کنیم سوپیشینه شامل موارد زیر می‌شود.

 • محکومیت قطعی کیفری در جرائم عمدی، پس از اجرای حکم یا شمول مرور زمان، در مدت زمان مقرر در این ماده محکوم را از حقوق اجتماعی به عنوان مجازات تبعی محروم می‌کند:
 • هفت سال در محکومیت به مجازاتهای سالب حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی
  سه سال در محکومیت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه مجنی علیه باشد، نفی بلد و حبس تا درجه چهار
  دو سال در محکومیت به شلاق حدی، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه مجنیٌ علیه یا کمتر از آن باشد و حبس درجه پنج

تبصره ۱: در غیر موارد فوق، مراتب محکومیت در پیشینه کیفری محکوم درج می‌شود لکن در گواهی‌های صادره از مراجع ذیربط منعکس نمی‌رسد مگر به درخواست مراجع قضائی برای تعیین یا بازنگری در مجازات

نحوه دریافت گواهی عدم سوپیشینه

ایرانیان داخل کشور در گذشته این گواهی را از دفتر پلیس +10 دریافت می‌کردند و به این صورت بود که باید با مدارک شناسایی به این مرکز مراجعه می‌کردند و فرم مربوط به درخواست این گواهی را کامل کرده و گواهی را دریافت می‌کردند.

امروزه باید برای درخواست این گواهی از طریق سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه هست، اقدام کنند. برای این کار باید در این سامانه ثبت نام و به قسمت دریافت گواهی عدم سوپیشینه مراجعه کنند اطلاعات مربوطه را وارد و درخواست خود را ثبت کنند.

گواهی عدم سوپیشینه ایرانیان خارج ازکشور

اما موضوع اصلی مقاله ما درباره گواهی عدم سوپیشینه ایرانیان خارج ازکشور است. اینکه این افراد از چه طریقی می‌توانند این گواهی را دریافت کنند. در گذشته ایرانیان مقیم خارج از کشور باید به سفارت ایران در کشوری که در آن ساکن بودند مراجعه و درخواست خود را ثبت می‌کردند. اما امروزه با راه اندازی سامانه میخک (مدیریت یک‌پارچه خدمات کنسولگری) انجام این امور راحت شده است.

 

گواهی عدم سو پیشینه ایرانیان خارج از کشور
گواهی عدم سو پیشینه ایرانیان خارج از کشور

ثبت نام میخک

برای ثبت نام در سامانه میخک باید ابتدا اسم سایت مخک را در مرورگر خود جستجو کنید. بعد از ورود به سامانه باید اطلاعات هویتی خود (مانند کدملی، شماره و سریال شناسنامه، تاریخ تولد، نام پدر و…) و همچنین اطلاعات محل سکونت (آدرس، کد پستی، کشور و شهری که در آن ساکن هستید) و اطلاعات تماس (موبایل و تلفن ثابت) را وارد کنید. بعد از تکمیل ثبت نام می‌توانید از کلیه امور حقوقی و کنسولگری قابل انجام از طریق این سامانه اقدامات لازم را انجام دهید.

گواهی عدم سوپیشینه ایرانیان خارج ازکشور

بعد از ثبت نام در این سامانه باید وارد قسمت امور سجلات شوید. در این قسمت شما می‌توانید اموری مانند ثبت ازدواج، ثبت طلاق، درخواست شناسامه، درخواست ترجمه و ثبت گواهی فوت، درخواست ترجمه و ثبت گواهی ولادت و همچنین درخواست گواهی عدم سوپیشینه را داشته باشید. بعد از انتخاب گزینه مورد نظر، وارد صفحه‌ای می‌شوید که باید سفارت ایران را در کشوری که در آن ساکن هستید انتخاب کنید.

بعد از انتخاب سفارت باید مشخصات فردی خود شامل نام و نام خانوادگی لاتین، نام خانوادگی قبلی، اسم مستعار، شماره شناسنامه، محل و تاریخ تولد، مجل صدور، جنسیت، ملیت، وضعیت تاهل، نام پدر و مادر خود را وارد کنید.

بعد از وارد کردن مشخصات فردی باید اطلاعات مربوط به گذرنامه خود را وارد سامانه کنید. این اطلاعات شامل شماره گذرنامه، تاریخ و محل صدور، محل اقامت، مدت اقامت، تاریخ و محل آخرین خروج، علت اقامت، علت درخواست، سابقه فقدان سابقه جعل، مخدوشی، خروج غیر مجاز، نحوه دریافت اقامت دائم (خانواده، کار، پناهندگی، تحصیل و همسر) را وارد می‌کنید.

در قسمت بعد باید اطلاعات مربوط به تحصیل و اشتغال خود را وارد کنید. محل تحصیل در ایران و خارج، شغل، درآمد و شغل پدر شامل مواردی است که باید آن را کامل کنید.

سپس باید اطلاعات همسر و فرزندان خود را وارد کنید و به صورت کامل اطلاعات محل سکونت خود در ایران و خارج از ایران را تکمیل کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی عدم سوپیشینه

 • عکس پرسنلی فرد خدمت گیرنده
 • تصویر صفحه اول شناسنامه
 • گدرنامه خدمت گیرنده
 • کارت ملی خدمت گیرنده
 • کارت/ برگ/ ویزای اقامت خدمت گیرنده

موارد گفته شده برای دریافت این گواهی از طریق سامانه میخک بود. اگر قصد دریافت این گواهی به صورت حضوری را دارید باید به سفارت مراجعه کنید. علاوه بر مدارک گفته شده باید رسید پرداخت دریافت این گواهی، تعدادی عکس سه در چهار و دو سری فتوکپی از مدارک گفته شده را نیز همراه خود داشته باشید.

هزینه و مدت زمان انجام کار

هزینه دریافت گواهی عدم سوپیشینه ایرانیان خارج ازکشور 32 یورو و حداکثر مدت زمان انجام این‌کار یک روز است. برای پیگیری دریافت گواهی خود می‌توانید به آدرس sejellat@mfa.gov.ir ایمیل دهید و سوالات خود را بپرسید.

 

اعتبار گواهی عدم سوپیشینه ایرانیان خارج ازکشور

به صورت کلی مدت اعتبار این گواهی 6 ماه است و این مدت برای ایرانیان داخل و خارج از کشور صدق می‌کند. بعد از 6 ماه اگر مجدد به استفاده این گواهی بود باید از ابتدا برای دریافت آن اقدام شود.

دستورالعمل دریافتی از سامانه میخک

مراجعه حضوری

پس از تکمیل درخواست خود در سامانه میخک به همراه مدارک زیر، شخصاً جهت ارائه درخواست خود و انجام انگشت‌نگاری دیجیتال به دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران مراجعه نمایید:

 • تکمیل درخواست گواهی عدم سوء پیشینه، ذیل مجموعه امور سجالت، در سامانه میخک
 • تکمیل پرسشنامه امور کنسولی فرم 001
 • اصل گذرنامه معتبر
 • اصل شناسنامه عکس‌دار جمهوری اسلامی ایران
 • اصل کارت ملی
 • هزینه طبق اطلاعیه 600 هزینه گواهی عدم سوء پیشینه و هزینه انگشت نگاری دیجیتال
 • هزینه پست جهت ارسال برگه عدم سوء پیشینه پس از صدور طبق فرم 600 مراجعه غیر حضوری

پستی

تنها در صورت قادر نبودن به مراجعه حضوری، مدارک زیر را از طریق پست به دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در ………. ارسال نمایید:

 • ارسال رسید درخواست دریافتی پس از تکمیل درخواست گواهی عدم سوء پیشینه، ذیل مجموعه امور سجالت، در سامانه میخک
 • تکمیل پرسشنامه امور کنسولی فرم 001
 • تصویر رنگی از صفحه اول گذرنامه معتبر ایرانی
 • تصویر رنگی از کلیه صفحات شناسنامه عکس‌دار جمهوری اسلامی ایران
 • تصویر رنگی کارت ملی
 • تعداد 2 نسخه کارت انگشت نگاری واضح، صحیح، با رعایت کامل نکات فنی
 • دو قطعه عکس
 • هزینه طبق اطلاعیه 600
 • هزینه پست جهت ارسال برگه عدم سوء پیشینه پس از صدور طبق فرم 6
به این پست امتیاز دهید
تیم تحریریه دادنیک

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های امور حقوقی خانواده، انحصار وراثت، امور وکالتی و کنسولی ایرانیان داخل و خارج از کشور منتشر می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)