تمدید گذرنامه در سامانه میخک

تمدید گذرنامه در سامانه میخک

کارشناسان حقوقی موسسه دادنیک می‌توانند به صورت تخصصی برای تمدید گذرنامه از طریق سامانه میخک و تمدید پاسپورت آنلاین شما را راهنمایی کنند. برای اطلاع از شرایط تمدید پاسپورت در خارج از کشور و تمدید گذرنامه آنلاین به مشاوران حقوقی دادنیک پیام دهید.

سامانه میخک چیست؟

سامانه میخک جایگزین سامانه تاک قدیم و مخفف عبارت مدیریت یکپارچه خدمات کنسولگری است. این سامانه توسط وزارت امور خارجه در راستای تسهیل روند امور اداری، قضایی، و حقوقی ایرانیان خارج از کشور روی کار آمده و رفاه آنها را افزایش داده است.

خدمات مختلف سامانه میخک

این سامانه الکترونیکی نوین در مقایسه با سامانه تاک قدیم خدمات بهتر و کامل‌تری در اختیار ایرانیان خارج از کشور قرار می‌دهد. در این بخش به صورت خلاصه خدمات سامانه میخک را نام می‌بریم:

 •       تنظیم انواع وکالتنامه
 •       تمدید گذرنامه
 •       تعویض گذرنامه
 •       امور سجلات (ثبت و ترجمه گواهی ولادت، گواهی فوت، درخواست شناسنامه، درخواست ثبت طلاق یا ازدواج در شناسنامه)
 •       امور مربوط به گواهینامه
 •       امور تحصیلی ( تشکیل پرونده تحصیلی، تایید پرونده تحصیلی)
 •       امور تابعیت (درخواست شناسنامه برای فرزندی که پدری با تابعیت غیر ایرانی دارد)

تمدید گذرنامه سامانه میخک (تمدید گذرنامه خارج از کشور)

افرادی که در خارج از کشور ایران ساکن هستند، بدون توجه به جنسیت و سن و سالی که دارند باید گذرنامه ایرانی داشته باشند. همان‌طور که می‌دانید گذرنامه ایرانی دارای اعتبار مشخصی است، برای مثال پاسپورت ایرانی بعد از ۵ سال منقضی می‌شود، از این‌رو فرد ایرانی ساکن در خارج از کشور باید پاسپورت ایرانی خود را تمدید کند.

بدین‌ترتیب برای تمدید پاسپورت باید از طریق سامانه میخک دست به کار شوند. در قدم اول ثبت نام در سامانه میخک باید انجام شود. با ورود به سامانه میخک و تکمیل ثبت‌نام می‌توان برای تمدید گذرنامه خارج از کشور اقدام کرد. بعد از پشت سر گذاشتن مراحل اولیه وارد پروفایل کاربری خود شوید و تمدید گذرنامه در سامانه میخک را انتخاب کنید.

تمدید گذرنامه خارج از کشور

در صورتی که برای تمدید پاسپورت خود اقدام می‌کنید باید صدور گذرنامه برای خود را انتخاب کنید ولی اگر برای تمدید پاسپورت فرزندتان در این سامانه وارد شده‌اید باید گزینه تمدید پاسپورت برای فرزندم را انتخاب کنید. در مرحله بعد باید نمایندگی دریافت خدمات را مشخص کنید. سپس مشخصات خود را وارد می‌کنید:

 •       کشور محل اقامت
 •       آخرین مرز خروج
 •       تاریخ آخرین خروج از مرز

بعد از تکمیل این بخش‌ها و تعیین دلیل اصلی برای تمدید یا تعویض پاسپورت ایرانی خود باید مدارک لازم را بارگذاری کنید.

مدارک لازم برای تمدید پاسپورت خارج از کشور

 در نظر داشته باشید با توجه به دلیل تمدید یا تعویض پاسپورت، مدارک مورد نیاز نیز متفاوت خواهند بود. در ادامه به طور مفصل مدارک لازم به ازای هر دلیل تمدید یا تعویض پاسپورت را برای شما شرح می‌دهیم.

اگر به دلیل پر شدن صفحات قصد تعویض گذرنامه دارید، باید از تمام صفحات شناسنامه خود عکس بگیرید: عکس صفحه اول، عکس صفحه مشخصات فرزند و همسر، و عکس صفحه توضیحات. در ضمن عکس از کارت ملی نیز یکی از مدارک مورد نیاز است شما می‌توانید به صورت اختیاری این مدرک را بارگذاری کنید.

همچنین عکس صفحه اول گذرنامه، عکس صفحه‌ای که مهر آخرین خروج در آن است، و عکس از صفحه‌ای که مهر آخرین مرز خروج مشخص شده  را باید بارگذاری کنید. در ضمن اگر خانمی برای تمدید پاسپورت خود دست به کار شده است، باید گواهی اجازه خروج از کشور نیز ارائه دهد.

ولی اگر به دلیل مفقود شدن گذرنامه قصد دارید درخواست تمدید پاسپورت خود را در سامانه میخک ثبت کنید، باید گواهی استعلام یا استشهادی معتبر از پلیس محل سکونت خود ارائه دهید. این گواهی ثابت می‌کند که شما گذرنامه خود را گم کرده‌اید. بنابراین تصویر این استشهاد را باید بارگذاری کنید. همچنین باید مدارک دیگری نیز ارائه دهید:

 •       مدرک اقامتی معتبر خدمت گیرنده ( عکس صفحه اول ویزای محل سکونت متقاضی)
 •       عکس از تمام صفحات شناسنامه
 •       عکس پرسنلی ( جدید)
 •       عکس از صفحه اول گذرنامه
 •       عکس از صفحه حاوی مهر آخرین خروج
 •       اجازه خروج از کشور

ناگفته نماند تمام این مدارک باید با فرمت JPG و حجم حداکثر ۳۰۰ کیلو بایت در بخش مورد نظر بارگذاری شوند تا کد رهگیری برای شما ارسال شود.

دلایل مختلف تمدید یا تعویض پاسپورت

به منظور تمدید یا حتی تعویض گذرنامه ایرانی، افراد دلایل مختلفی دارند.

 •       پر شدن صفحات پاسپورت
 •       خاتمه اعتبار گذرنامه
 •       مفقود شدن پاسپورت
 •       مخدوش شدن گذرنامه
 •       نداشتن پاسپورت
 •       تغییر چهره فرد متقاضی
 •       تعویض شناسنامه و مشخصات فردی
 •       تغییر محل اقامت

اگر در مورد سایر دلایل تمدید یا تعویض گذرنامه خود سوالی دارید یا نیازمند راهنمایی‌های بیشتری هستید توصیه می‌کنیم از طریق واتس اپ با کارشناسان حقوقی موسسه دادنیک صحبت کنید.

تمدید پاسپورت خارج از کشور
تمدید پاسپورت خارج از کشور

اجازه خروج از کشور همسر و فرزندان

به منظور اجازه خروج از کشور همسر و فرزندان باید آقا در سامانه میخک وارد شود و ثبت‌نام خود را تکمیل کند، سپس نوع خدمت را ثبت وکالتنامه در نظر بگیرد. در نهایت نوع وکالتنامه را اجازه خروج از کشور همسر و فرزندان انتخاب کند.

در این بخش به همسر خود وکالت می‌دهد تا برای تمدید پاسپورت خود اقدام کند. تا زمانی که آقا این روند را پشت سر نگذارد، خانم نمی‌تواند برای تمدید پاسپورت خود دست به کار شود.

دریافت کد رهگیری سامانه میخک

فراموش نکنید تمام امور قابل انجام در سامانه میخک بعد از دریافت کد رهگیری قابل انجام خواهند بود. فرقی ندارد شما چه نوع خدمتی را انتخاب می‌کنید، به هر حال برای رسیدگی به پرونده شما باید کد رهگیری داشته باشید.

در واقع برای دریافت گذرنامه، تمدید یا تعویض پاسپورت، و سایر خدمات باید کد رهگیری دریافت کنید. بدین‌ترتیب تمام مراحل ذکر شده در بالا را به طور کامل انجام دهید تا کد رهگیری در اختیار شما قرار بگیرد.  بعد از ثبت درخواست تمدید گذرنامه، کد رهگیری که شامل حروف انگلیسی است به همراه مشخصات شما همانند نام، نام خانوادگی،کد ملی، و سفارت کشور منتخب به آدرس پست الکترونیکی شما ارسال می‌شود.

به زبان ساده تنها با داشتن این کد رهگیری می‌توان ادامه مراحل ثبت تمدید یا تعویض گذرنامه را در سفارت ایران پیش برد. از این‌رو برای ثبت درخواست تمدید گذرنامه کد رهگیری را به سفارت تحویل دهید تا کارشناسان ادامه روند پرونده شما پیش برند.

در این بخش به همسر خود وکالت می‌دهد تا برای تمدید پاسپورت خود اقدام کند. تا زمانی که آقا این روند را پشت سر نگذارد، خانم نمی‌تواند برای تمدید پاسپورت خود دست به کار شود.

تمدید گذرنامه آنلاین

برای تمدید گذرنامه خود به صورت آنلاین و غیرحضوری می‌توانید به سامانه میخک مراجعه کنید و بعد از تکمیل ثبت‌نام و مراحل ثبت درخواست تعویض یا تمدید پاسپورت کد رهگیری برای شما ارسال می‌شود. به منظور تمدید گذرنامه آنلاین باید دلیل آن را مشخص، اطلاعات ضروری را وارد، و مدارک مورد نیاز را بارگذاری کنید.

پاسپورت برای فرزند

روند دریافت پاسپورت برای فرزند نیز همانند ثبت درخواست تمدید گذرنامه در سامانه میخک است. شما باید در بخش دریافت‌کننده خدمات دریافت پاسپورت برای فرزندم را انتخاب کنید.

سپس دلیل خود را تعیین و مدارک لازم را بارگذاری کنید. در نهایت کد رهگیری برای رسیدگی به روند دریافت پاسپورت برای فرزند، به آدرس ایمیل شما ارسال می‌شود.

جمع بندی

در این مطلب تلاش کردیم همه چیز را درباره سامانه میخک تمدید گذرنامه توضیح دهیم. همان‌طور که گفتیم، شما می‌توانید برای تمدید گذرنامه در سامانه میخک و تمدید پاسپورت انلاین با مشاوران حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

سوالات متداول

سامانه میخک چیست؟

میخک کوتاه شده عبارت مدیرت یکپارچه خدمات کنسول گری است. از طریق سامانه میخک می توانید برای خدماتی از قبیل تمدید گذرنامه، تعویض گذرنامه، ثبت انواع وکالتنامه و … را اقدام کنید.

تمدید گذرنامه در سامانه میخک چگونه انجام می شود؟

برای تمدید گذرنامه در سایت میخک ابتدا باید ثبت نام کنید. بعد از ثبت نام و کامل کردن اطلاعات خود باید تمدید گذرنامه در سامانه میخک را انتخاب کنید.

چگونه در سامانه میخک پاسپورت را پیگیری کنیم؟

بعد از آن که ثبت درخواست و بارگذاری مدارک در سامانه میخک انجام شد، یک کد رهگیری از سایت میخک برای شما ارسال می شود. یا استفاده از این کد رهگیری می توان از صدور پاسپورت اطلاع یافت.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.4/5 - (36 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

صدور گذرنامه با سامانه میخک
صدور گذرنامه سامانه میخک
ثبت وکالتنامه در سامانه میخک
ثبت وکالت‌نامه در سامانه میخک
سامانه میخک آمریکا
سامانه میخک آمریکا
ترجمه گواهینامه در سامانه میخک
ترجمه گواهینامه در سامانه میخک

18 پاسخ

 1. salam man nemitonam sabte nam konam . safeye sabtenam baz nemishe .lotfan rahnamai konid

  1. درود
   برای راهنمایی دقیق با مشاورین تیم دادنیک تماس بگیرید.

 2. سلام وقت بخیر برای تمدید گذرنامه فرزندم در سامانه میخک درخواست دادم اما اعلام شده که باید مجدد احراز هویت بشه شما میدونید چرا؟

  1. دورد
   بله
   با مشاورین حقوقی دادنیک تماس بگیرید.

 3. واقعا راحت شده تمدید گذرنامه با سامانه میخک. ممنون از اطلاع رسانی

 4. سلام برای تمدید گذرنامه تو سامانه میخک فقط اسکن مدارک کافیه چون من دسترسی به شناسنامم ندارم.؟>

 5. چه گونه کارت ملی نداریم در سامانه میخک درخواست گذرنامه جدید
  باید در سمانه ثبت نام کرد که نمیشه بدون شماره کارت ملی کسی راهنما میدون چگونه وارد سامانه شد بدون شماره کارت ملی

  1. سلام، وقت شما بخیر
   لطفا با مشاوران حقوقی در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 6. همسر من مدتی هست زندگی رو ترک کرده و بهش دسترسی ندارم. برای تمدید گذرنامه میتونم خودم اقدام کنم؟

  1. درود
   اگر در شرایط ضمن عقد ذکر کردید و از سمت آقا وکالت دارید بله قابل تمدید هست. در غیر این صورت خیر.

 7. روزتون بخیر
  من بایستی پاسپورت رو تمدید کنم . چون تاریخ انقضا آن در تاریخ 17/04/2023 ولی نیاز به کمک شماها دارم چون چندین بار خواستم از طریق سامانه میخک ثبت نام کنم متاسفانه موفق نشدم . بهر حال خواهشمندم در این مورد بهم کمک کنید. سپاسگزارم
  روز و روزهای خوبی داشته باشید.

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با مشاوران حقوقی دادنیک از طریق واتساپ یا تلگرام در ارتباط باشید شما را کامل راهنمایی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *