محکمترین سند برای بخشش مهریه

محکم‌ترین سند برای بخشش مهریه

زن بعد از اینکه به عقد آقا درمی‌آید، می‌تواند بلافاصله مهریه خود را ببخشد. ولی روند بخشش مهریه مشخص است و هر خانمی که قصد دارد مهریه خود را ببخشد باید طبق این روند دست به کار شود. در نظر داشته باشید محکمترین سند برای بخشش مهریه، سند کتبی است که در دفترخانه به ثبت رسمی برسد.اگر که قصد دارید به هر دلیلی مهریه خود را به همسرتان ببخشید، باید براساس قوانین وضع‌شده اسناد و مدارک لازم را تهیه کنید و سپس به دفترخانه بروید تا در آنجا به صورت رسمی سند بخشش مهریه خود را به ثبت برسانید. در این مورد اگر سوالی دارید می‌توانید با کارشناسان حرفه‌ای موسسه حقوقی دادنیک که به صورت آنلاین و از طریق واتس اپ نیز پاسخگو هستند، مشورت کنید.

محکمترین سند برای بخشش مهریه چیست؟

از آنجایی که در برخی مواقع خانم بعد از بخشش مهریه خود پشیمان می‌شود و امکان دارد برای دریافت و مطالبه مهریه خود دوباره دست به کار شود، آقایان به دنبال یافتن محکمترین سند برای بخشش مهریه هستند. اگر خانم مهریه خود را ابرا کند، دیگر امکان رجوع به این حق و درخواست مطالبه مهریه وجود ندارد. علاوه بر ابرا مهریه، اگر خانم طی یک سند کتبی در دفترخانه اقرار به دریافت مهریه کند، به هیچ‌وجه نمی‌تواند این برگه اقرار مهریه خود را فسخ کند. بنابراین طی ابرا و اقرار به دریافت مهریه زوجه حق رجوع به مطالبه مهریه را نخواهد داشت. نوع دیگری از این سند بخشش مهریه در ازای حق طلاق است. که در دفتر ثبت اسناد رسمی خانم مهریه خود را بخشیده و وکالت در طلاق دریافت می‌کند.

مدارک لازم برای بخشش مهریه

 بخشیدن مهریه لازم نیست دادگاه مراجعه کنید. کافی است به صورت کتبی متن بخشش مهریه را تنظیم نمایید و با مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی این سند را به ثبت رسمی برسانید. در این بخش مدارک لازم برای ثبت سند رسمی بخشش مهریه را نام می‌بریم:

 •       سند ازدواج یا عقدنامه
 •       شناسنامه و کارت ملی زوجین
 •   امضا پدر خانم (با اینکه خانم اختیار کامل مهریه را خودش در دست دارد، برخی از دفترخانه‌ها امضا و اذن پدر زن را الزامی می‌دانند)

محکمترین سند برای بخشش مهریه غیرقابل‌برگشت

پیش از این نیز گفتیم، تنها در 2 حالت خانم نمی‌تواند از بخشیدن مهریه خود پشیمان شود. در ضمن باید سند بخشش مهریه به طور کتبی در دفترخانه نیز به ثبت رسمی برسد.

 •       ابرا مهریه
 •       اقرار به دریافت مهریه

برای ثبت محکمترین سند برای بخشش مهریه به کجا باید مراجعه کرد؟

همان‌طور که گفتیم برای بخشیدن مهریه لازم نیست به دادگاه مراجعه کنید، کافی است خانم با در دست داشتن مدارک لازم همانند عقدنامه و کارت ملی خود به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه کند. سپس در آنجا یا مهریه خود را ابرا یا اینکه طی یک سند رسمی به دریافت مهریه‌اش اقرار کند.در نتیجه به منظور ثبت محکمترین سند برای بخشش مهریه زوجه باید سند بخشش مهریه خود را به طور کتبی و رسمی در دفترخانه ثبت کند. در چنین حالتی به هیچ‌وجه نمی‌تواند از بخشش مهریه خود پشیمان شود یا دوباره برای مطالبه مهریه اقدام کند. در مقاله بخشیدن مهریه در طلاق توافقی در این باره توضیحات کاملی داده‌ایم.

محکم‌ترین سند برای بخشش مهریه
محکم‌ترین سند برای بخشش مهریه

نمونه اقرارنامه بخشش مهریه

طی این اقرارنامه در ابتدا اطلاعات هویتی خانم و آدرس محل سکونت او ذکر می‌شود. در ادامه و به موجب این سند خانم اقرار می‌کند مهریه ذکر شده در عقدنامه را از همسرش دریافت کرده و آقا نیز این سند را قبول دارد. فراموش نکنید اطلاعات هویتی آقا نیز در این بخش یادداشت می‌شوند.در ادامه این متن حتی ذکر می‌شود که زوجه هیچ ادعایی نسبت به میزان مهریه ذکر شده در بالا نخواهد داشت و هرگونه حق اعتراض یا ادعا در آینده از خانم سلب می‌شود.

بخشش مهریه بدون اجازه پدر

بدون‌شک می‌دانید خانم مالک مهریه خود است و این حق خانم تحت تصرف هیچ‌کسی قرار ندارد. از این‌رو اگر خانم بخواهد مهریه خود را ببخشد، نیازی به اجازه هیچ شخصی ندارد. اما از آنجایی که معمولا مشکلاتی برای دفاتر ثبت اسناد بعد از بخشش مهریه بدون اذن پدر پیش آمده، بدون اجازه پدر اینکار را انجام نمی‌دهند. 

بخشش مهریه با دست نوشته

 بخشیدن مهریه به صورت دست نوشته هیچ اعتباری ندارد. حتی اگر مهر و امضای زوجین و شاهدین درج شود هم قابل استناد نیست. پس بهترین راه برای بخشش مهریه مراجعه به دفتر ثبت اسناد رسمی است. بخشیدن مهریه به صورت شفاهی و دست نوشته قابل استناد نیست. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه بخشیدن مهریه می‌توانید با متخصصان موسسه حقوقی دادنیک مشورت کنید.

متن بخشش مهریه بدون بازگشت

برخی از آقایانی که همسرشان مهریه خود را بخشیده‌اند، برایشان سوال است که آیا خانم می‌تواند رجوع از بخشش مهریه کند؟ یا به عبارت دیگر محکمترین سند برای بخشش مهریه چیست؟ در پاسخ به این سوالات باید گفت در صورتی که خانم به صورت رسمی و طی یک سند کتبی معتبر مهریه خود را ببخشد و این سند به امضای زوجین برسد، مهریه به طور قطع بخشیده شده است و زوجه راه برگشتی ندارد.در ادامه 3 مورد از نحوه نوشتن متن بخشش مهریه بدون بازگشت را برای شما به طور خلاصه شرح می‌دهیم:

 •   ابرا ذمه زوج: در نظر داشته باشید اگر خانم از مهریه خود ابرا کرده باشد، به هیچ‌وجه نمی‌تواند برای مطالبه دوباره آن دست به کار شود.  
 •   صلح مهریه به آقا: خانم و آقا طی این متن با یکدیگر سر مسئله مشخصی قرارداد تنظیم می‌کنند و در ازای آن موضوع خانم مهریه خود را می‌بخشد. ناگفته نماند خانم با برهم زدن این صلح و قرارداد باز هم نمی‌تواند مهریه خود را مطالبه کند.
 •   اقرار به گرفتن مهریه: اگر خانم طبق یک سند مشخص و رسمی اقرار کند که مهریه خود را گرفته است، دیگر نمی‌تواند از موضع خود پایین آید. به زبان ساده انکار بعد از اقرار پذیرفته نیست.

طی متن بخشش بدون بازگشت، در ابتدا باید مشخصات هویتی خانم و آقا ذکر شود و در ادامه موارد صلح را یادداشت کنند. این سند به امضای زوجین می‌رسد و تمام حق و حقوق ذکر شده در آن را باید جدی گرفت و نمی‌توان آن را فسخ کرد.

سوالات متداول

بخشیدن مهریه به صورت دستی قابل قبول است؟

بخشیدن مهریه در خانه و بصورت دستی تحت هیچ شرایطی قابل قبول نیست. بخشیدن مهریه فقط باید در دفاتر ثبت اسناد رسمی انجام شود.

مدارک لازم برای بخشیدن مهریه چیست؟

زن باید در سلامت کامل روحی و روانی به سر ببرد. مدارک مورد نیاز در دقتر خانه عبارت اند از : ۱- اصل کارت ملی ۲- اصل شناسنامه ۳- عقدنامه ازدواج ۴- سند اذن پدر

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (10 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

نحله چیست؟
نحله چیست؟
عسر و حرج چیست؟
عسر و حرج چیست؟
استرداد جهیزیه قبل از طلاق
استرداد جهیزیه قبل از طلاق
فدیه در طلاق
فدیه در طلاق

11 پاسخ

 1. خانوما بدون گرفتن حق طلاق الکی الکی بخشش مهریه انجام ندین.

  1. درود
   جد پدری اگر نبودن نیاز به شاهد دارید.

 2. برای گرفتن حضانت دائمی دخترم صلح کنم برای بخشش مهریه قانونیه؟

 3. سلام مهریم 100تا سکه بود بعد از عقد روی کاغذ نوشتم و بخشیدمش الانم پشیمونم این کاغذ الان سنده برای بخشش مهریه من یا میتونم مهریمو بذارم اجرا؟ عندالمطالبه هم هست.

  1. درود
   تا وقتی که به عنوان سند رسمی در دفتر اسناد ثبت نشده اعتبار قانونی نداره.

 4. سلام من مهریمو تو محضر 113 سکه رو بذل کردم و1سکه ابرا ودر همونجا وکالت طلاق رو هم امضا کردم وروی وکالت یه اقرار غیر مالی داشت بعد چند وقت متوجه شدم پدر شوهرم رفته طلاق گرفته بدون اطلاع من تمام حق وحقوقاتمم بخشیده

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادنیک تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 5. محکم ترین سند برای بخشیدن مهریه همون سندی هستش که تو دفاتر ثبت اسناد ثبت میشه. ابرا مهریه. درسته؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

خانم شادمهری

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)