قانون مهریه 110 سکه

قانون مهریه 110 سکه

در حالت کلی، مطالبه مهریه و نحوه اجرای حکم مربوط به آن به دو صورت در دادگاه مطرح است؛ اول اینکه بانوانی که قصد طلاق گرفتن دارند، باید به دادگاه مراجعه کرده و اقدام به دریافت مهریه می‌کنند. در شکل دوم این موضوع، دریافت مهریه توسط خانم‌ها، بدون طلاق صورت می‌گیرد. با اینکه اصلاحات کلی در قانون حمایت از خانواده مصوب 1391 صورت گرفته است، اما باز هم بسیاری از افراد دچار سرگرمی هستند.

برای مثال می‌توان به روش‌های مطالبه مهریه اشاره کرد. در ماده 22 قانون حمایت خانواده درباره قانون مهریه 110 سکه صحبت شده و اصلاحاتی در مورد آن صورت گرفته است، اما با این حال ابهاماتی در آن وجود دارد. به دلیل وجود همین ابهامات، ما قصد داریم در این مقاله از مطالب دانیک، به قانون مهریه 110 سکه بپردازیم و وضعیت حقوقی آن را مورد بررسی قرار دهیم.

در صورتی که برای گرفتن مهریه به وکیل پایه یک دادگستری نیاز دارید می‌توانید با وکلای متخصص مهریه دادنیک در ارتباط باشید.

مهریه قانونی چقدر است؟

بر اساس ماده 1082 قانون مدنی، مهریه مالی مهم و حقی قانونی است که به محض وقوع عقد و ازدواج به زن تعلق می‌گیرد و تحت هیچ شرایطی، مرد نمی‌تواند از پرداخت مهریه امتناع کند. با رعایت قانون مربوطه، هیچ محدودیتی برای تعیین مقدار آن وجود ندارد اما در حالت کلی مهریه متعارف 110 سکه بهار آزادی است که مرد موظف به پرداخت آن است.

مهریه قانونی چقدر است

آیا سقف مطالبه مهریه 110 سکه است؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم در قانون جدید هیچ سقفی برای تعیین و مطالبه مهریه وجود ندارد. عموم مردم تصور می‌کنند، بر اساس قانون مهریه 110 سکه، پرداخت مهریه بالای 110 سکه امکان پذیر نیست، در صورتی که این تفکر اشتباه است و مهریه به هر تعدادی که باشد، زوج باید آن را پرداخت نماید اما این امر مشمول یک سری قوانین است.

تغییر و تحولی بزرگ در نحوه اجرای حکم مهریه در قانون جدید حمایت از خانواده صورت گرفته است که در واقع هدف از تصویب این قانون، نظم‌ دهی به وضعیت پرداخت مهریه مازاد بر 110 سکه است. مطابق ماده 22 قانون حمایت از خانواده، در صورتی که میزان مهریه بیشتر از 110 سکه باشد، پرداخت آن به توانایی مالی مرد بستگی دارد. پس زوجه نیاز است این امر را اثبات و اموالی را از زوج به دادگاه معرفی کند.

حبس کردن مرد برای گرفتن مهریه بالای صد و ده سکه

به زندان انداختن مرد برای دریافت مهریه، تنها در قانون مهریه 110 سکه (تا میزان 110 عدد سکه) ضمانت اجرای جلب دارد؛ بدین معنی که اگر به دلیل عدم توانایی مالی مرد و یا به هر علت دیگری، امکان پرداخت مهریه وجود نداشته باشد، حبس کردن مرد برای گرفتن مهریه از سمت دادگاه، بدون اثبات توانایی مالی مرد از سوی زن، با درخواست وی امکان پذیر است.

این مورد در واقع امتیازی است که قانون، به جهت رسیدن زوجه به حق قانونی خود، برای زن در نظر گرفته است. اما اگر مهریه بالای 110 سکه باشد، زن نمی‌تواند از مرد شکایت کیفری کند و او را به زندان بیندازد.

قسط بندی مهریه

در صورتی که توانایی مالی مرد به او اجازه پرداخت یک باره تمام مهریه را ندهد، قسط بندی مهریه امکان پذیر است. بنابراین مرد می‌تواند با مطرح کردن ادعای اعسار و اثبات عدم توانایی مالی خود، پرداخت اقساطی مهریه را از دادگاه درخواست کند.

نحوه قسط بندی، میزان و فاصله بین اقساط از سمت دادگاه بر اساس موارد مهمی چون توانایی مالی مرد، درآمد و هزینه‌های زندگی‌ او تعیین می‌شود. البته ناگفته نماند که این امر در قانون مشخص نشده و کاملاً به نظر قاضی بستگی دارد.

نحوه گرفتن مهریه

همیشه یکی از مسائل مورد پرسش نحوه گرفتن مهریه، خصوصاً مهریه سنگین است. بر اساس قانون همانطور که مطالبه مهریه پس از طلاق امکان پذیر است، امکان دریافت مهریه بدون طلاق نیز فراهم است. در حالت کلی زوجه برای مطالبه مهریه می‌تواند به دو روش ذیل عمل کند:

 1. در روش اول باید به دادگاه خانواده مراجعه کرده و دادخواست مطالبه مهریه را تقدیم کند تا دادگاه نیز به این امر رسیدگی کرده و حکم مبنی بر پرداخت مهریه را صادر نماید.
 2. در روش دوم به این صورت است که زن می‌تواند به اداره ثبت محل سکونتش مراجعه کند و مهریه اش را به اجرا بگذارد. به علت ذکر میزان مهریه در سند ازدواج، این امر نیازمند ارائه سند رسمی ازدواج به اداره ثبت است.

گفتنی است که بر اساس قانون مهریه 110 سکه، زوجه برای دریافت مهریه 110 سکه یا کم تر از آن، نیازی به اثبات توانایی مالی زوج به جهت پرداخت مهریه ندارد، تنها می‌تواند مطابق روال عادی به دادگاه مراجعه و مهریه خود را طلب نماید.

البته در صورت ادعای اعسار مرد، دادگاه موظف است به این ادعا رسیدگی و مهریه را قسط بندی کند. اما اگر مهریه بالای 110 سکه باشد، زوجه پس از مراجعه به دادگاه، باید توانایی مالی مرد برای پرداخت مهریه بیش از 110 سکه را اثبات کند که قطعاً به معرفی اموال زوج به دادگاه نیاز است.

نحوه گرفتن مهریه

وکیل مهریه

وکیل مهریه، وکالت مطالبه مهریه نزد دادگاه‌های دادگستری و ادارات ثبت را بر عهده می‌گیرد. به عبارت ساده ‌تر، طرفین هم می‌توانند از وکیل دادگستری کمک بگیرند و هم با کمک وکیل مهریه، قادر به اقدام از طریق اداره اجرای ثبت ازدواج برای دریافت و پرداخت مهریه هستند. بدیهی است که طی کردن روند تمامی مراحل فوق که برای دریافت و پرداخت مهریه، با داشتن یک وکیل می‌تواند برای فرد راحت تر شود.

به عنوان سخن پایانی باید بگوییم آنچه در مطلب فوق گفته شد، چکیده ‌ای از مراحل دریافت مهریه از سوی زن و پرداخت آن از طرف مرد بود. از آنجایی که خواندن تمام جزئیات از حوصله مخاطب خارج است، خالی از لطف نیست که برای اخذ اطلاعات بیشتر، از خدمات وکالت و مشاوره مؤسسه حقوقی دادنیک استفاده کنید.

سوالات متداول

آیا برای دریافت مهریه تا 110 سکه باید توانایی مالی زوج اثبات شود؟

در قانون مهریه 110 سکه، برای دریافت مهریه تا 110 عدد سکه، نیازی به اثبات توانایی مالی مرد یا زوج نیست. زوجه تنها کافی است روال عادی مراجعه به دادگاه را طی کرده و مهریه خود را مطالبه کند.

قانون جدید ممنوع الخروجی مهریه چیست؟

از آنجایی که مهریه یک نوع بدهی محسوب می‌شود و محکومیت دارد، در صورت عدم پرداخت مهریه توسط مردی محکوم شده به مهریه بیش از 110 سکه، زن می‌تواند ممنوع الخروج کردن مرد را تا زمانی که آن را پرداخت کند، درخواست نماید. اگر علت عدم پرداخت، نداشتن توانایی مالی مرد باشد، این حکم تا زمان اثبات اعسار او پابرجاست که مرد می‌تواند با سپردن وثیقه یا جلب رضایت زن، از حالت ممنوع الخروجی خارج شود.

آیا اخذ مهریه سنگین از مرد امکان پذیر است؟

در صورتی که مقررات مخصوص به مهریه رعایت شود، هیچ محدودیتی برای تعیین مقدار آن وجود ندارد. هر مبلغ یا مالی که مشخص می‌شود، به توافق بین زن و مرد باز می‌گردد که مرد موظف است آن را تمام و کمال پرداخت نماید. بنابراین، به اجرا گذاشتن مهریه سنگین و بیش از مهریه متعارف در قانون مهریه 110 سکه، قانونی است، البته نباید فراموش کرد که نحوه دریافت آن در دادگاه و توسط قاضی مشخص می‌گردد.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.9/5 - (14 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

مهریه در طلاق بائن غیر مدخوله
گرفتن مهریه بدون طلاق
گرفتن مهریه بدون طلاق
گرفتن مهریه بعد از ازدواج مجدد
مهریه بعد از ازدواج مجدد
راه های مطالبه مهریه چیست
راه های مطالبه مهریه چیست؟

9 پاسخ

 1. قانون مهریه 110 سکه حتی به 10 سکه هم تغییر بکنه کسی نمیتونه تو این شرایط پرداختش کنه

 2. سلام من یه وکیل نیاز دارم که طبق این قانون مهریه 110 سکه درخواست اعسار بزنم.

  1. درود
   با مشاورین تیم حقوقی دادنیک تماس بگیرید.

 3. سلام من همه مهریم 112 سکه هست اگر اون دوتا رو هم ببخشم میتونم 110 تا رو یک جا به اجرا بگذارم؟

 4. برای قانون مهریه 110 سکه نیاز به وکیل دارم. شما انجام می دین؟ من تهران زندگی می کنم.

  1. درود
   بله. با مشاورین حقوقی موسسه دادنیک تماس بگیرید.

 5. وکیل مهریه طبق این قانون مهریه 110 سکه ای که گفتین چه مقدار در مرحله اول پول میگیره؟؟

  1. درود
   با مشاورین تیم حقوقی دادنیک تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *