مجازات حبس مردان در قانون مهریه

مجازات حبس مردان در قانون مهریه

به پول یا دارایی مرد که در هنگام ازدواج تعهد می‌کند تا آن را به عنوان پیشکش یا هدیه به همسر خود اعطا نماید، مهریه می‌گویند. پرداخت کردن مهریه لازم بوده و شوهر اجازه باز پس گیری آن را نخواهد داشت. در این مقاله قصد داریم در رابطه با مجازات حبس مردان در قانون مهریه مطالبی را برایتان ارائه دهیم.

همچنین در رابطه با انواع مهریه نکاتی را عنوان سازیم. بنابراین در صورت تمایل می‌توانید تا انتهای این مقاله همراه وب سایت دادنیک باشید. علاوه بر این می‌توانید در خصوص مسائل و مشکلات حقوقی متفاوت خود از خدمات مجموعه دادنیک مانند مشاوره تلفنی و واتساپی رایگان بهره مند شوید.

انواع مهریه

برای آنکه بتوانیم در رابطه با مجازات حبس مردان در قانون مهریه صحبت کنیم، ابتدا باید آشنایی کاملی در رابطه با انواع مهریه داشته باشیم. بنابراین در این بخش از مقاله انواع مهریه را نام برده و هرکدام را به طور خلاصه توضیح خواهیم داد.  این موارد عبارتند از:

مردی درحال دادن مهریه

مهرالمسمی

در این مهر، زن و مرد پیش از عقد میزان و مقدار مهریه را تعیین و ثبت می‌کنند. از آنجایی که این نوع از انواع مهر مورد رضایت طرفین است، محدودیتی در خصوص آن وجود ندارد.

 مهرالمثل

 این نوع از انواع مهریه بر اساس خصوصیات زن، وضعیت خانوادگی، تحصیلات و جایگاه اجتماعی وی است. این نوع از مهریه را اطرافیان و خویشاوندان زن تعیین می‌کنند. مهرالمثل بیشتر از آنکه شکل قراردادی داشته باشد جنبه عرفی دارد.

مهرالمتعه

این مدل از مهریه به عنوان مهری شناخته می‌شود که در زمان عقد تعیین نشده نباشد اما پیش از عمل زناشویی اصرار به طلاق وجود داشته باشد. این مهریه شباهاتی با مهرالمثل دارد. با این تفاوت که در آن شرایط حال مرد (مانند غنا و فقر) مورد سنجش قرار می‌گیرد و مقداری به عنوان مهر از طرف مرد به زن پرداخت می‌گردد.

عند المطالبه

 این مهریه به عنوان مهری شناخته می‌شود که زن هر زمان آن را طلب کند مرد باید آن را پرداخت نماید. همچنین زن می‌تواند تا زمانی که مهر آن پرداخت نشده است، هیچکدام از وظایف خود را در برابر شوهرش انجام ندهد.

در صورتی که مرد به لحاظ مالی توانایی پرداخت مهریه معلوم را نداشته باشد، باید مدارکی را ارائه کند تا نشان دهنده این موضوع باشد و تقاضای اعسار کند.

عند الاستطاعه

این نوع از مهریه زمانی پرداخت می‌شود که مرد به لحاظ مالی توانایی پرداخت مهریه معلوم را داشته باشد. در واقع در این مدل از مهریه زن باید تمکن و استطاعت مرد را توسط مدارکی ثابت نماید.

مؤجل 

در این نوع از مهریه زمان خاصی برای پرداخت مهریه تعیین خواهد شد. از این رو زن پیش از آن حق درخواست مهریه را ندارد. در این نوع از مهریه حق حبس وجود ندارد. زیرا زن در زمان عقد خود مهر خود را مدت دار کرده است.

آیا مهریه زندان دارد؟

یکی از مهم ترین سؤالاتی که امروزه زوجین و خانواده‌ها در رابطه با مجازات حبس مردان در قانون مهریه دارند این است که آیا مهریه زندان دارد؟ در رابطه با این سؤال باید عنوان کنیم که همه ما می‌دانیم در سال‌های اخیر بسیاری از افراد ناتوان در پرداخت مهریه، وارد زندان‌ها شده ‌اند. 

این افراد به دلایل موجه و یا غیر موجه با زندانیانی در حبس بودند که ممکن است در برخی از موارد، دچار جنایت‌های کیفری شده باشند. اما امروزه قوانین و مقررات جدیدی در رابطه با مجازات حبس مردان در قانون مهریه شکل گرفته است. دلیل این قوانین و مقررات جدید این است که متخصصان حقوقی تصمیم گرفتند شرایط زندانیان مهریه را بهبود ببخشند.

در قانون جدید که در ادامه مقاله بیشتر به آن خواهیم پرداخت، تنها در صورتی که مرد به هیچ عنوان توانایی پرداخت بدهی زن را نداشته باشد به زندان نخواهد رفت. البته این مورد هم در شرایط خاص صورت می‌گیرد. لازم است عنوان کنیم شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قانون مهریه، یک وکیل ماهر تحت عنوان وکیل مهریه بگیرید تا با آن پیرامون این مسئله مشورت نمایید. 

مطالبی در خصوص گرفتن مهریه یا بخشش مهریه و همچنین هزینه وکیل برای به اجرا گذاشتن مهریه از مواردی هستند که می‌توانید با ورود به وبسایت دادنیک و ارتباط با مشاوران و وکلای آن کسب نمایید.

قانون جدید زندان در خصوص مهریه

بر اساس آخرین تغییرات در مجازات حبس مردان در قانون مهریه باید عنوان کنیم امروزه در صورتی که مرد نتواند مهریه زن را پرداخت کند، به زندان نمی‌رود و یا اگر حبس باشد آزاد می‌گردد. همچنین پرداخت مطالبه زن به صورت عندالاستطاعه صورت می‌گیرد. یعنی مرد باید طبق وضعیت مالی خود و در حد توان و تمکن مالی، مهریه زن را پرداخت نماید. 

همچنین در تغییرات جدید مجازات حبس مردان در قانون مهریه، در صورتی که مرد توانایی پرداخت کامل مهریه را نداشته باشد و این موضوع را به دادگاه اثبات نماید، می‌تواند از اقساط مهریه استفاده کند. به عبارتی مهریه را به صورت قسط بندی شده به همسر خود اعطا کند.

حلقه ازدواج و پرداخت مهریه

در هر حالت مرد باید دو شاهد به دادگاه معرفی کند که از وضعیت مالی مرد آگاهی کامل داشته باشند تا بتوانند اطلاعات دقیقی از میزان توانایی مالی مرد به دادگاه ارائه دهند. نکته قابل ملاحظه این است که در صورتی که میزان مهریه بیشتر از ۱۱۰ عدد سکه باشد؛ دادگاه تنها ضمانت اجرای همین ۱۱۰ سکه را خواهد داد. به عبارت دیگر زمانی که مرد ۱۱۰ سکه را پرداخت کند، حتی اگر میزان مهریه بیشتر از آن مبلغ باشد، آزاد خواهد شد.

جمع بندی

 سعی کردیم در این مقاله به طور مختصر و مفید به موضوع مجازات حبس مردان در قانون مهریه و آخرین تغییرات آن بپردازیم. 

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با موضوعات مختلفی چون انواع طلاق، طلاق توافقی، توقیف خانه برای مهریه، توقیف سهم الارث برای مهریه، توقیف اموال برای مهریه و سایر موارد به سایت دادنیک مراجعه کنید تا با وکلای حقوقی درجه یک و ماهر این تیم تماس حاصل فرمایید و از خدماتی مانند مشاوره تلفنی رایگان و مشاوره واتساپی رایگان این مجموعه استفاده کنید.

سؤالات متداول

انواع مهریه را نام ببرید؟

مهریه انواع متفاوتی مانند مهرالمسمی، مهر المثل، مهرالمتعه، عند المطالبه، عند الاستطاعه و مؤجل دارد.

آیا مهریه زندان دارد؟

امروزه برای بهبود شرایط زندانیان مهریه، قوانینی وضع شده است که باعث می‌شود از زندانی شدن مردانی که توانایی پرداخت مهریه را ندارند، جلوگیری شود. بنابراین در بسیاری از موارد در قانون جدید، مهریه زندان ندارد.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

قانون جدید حکم جلب مهریه
قانون جدید حکم جلب مهریه
گرفتن مهریه بدون طلاق
گرفتن مهریه بدون طلاق
مهریه همسر دوم
مهریه همسر دوم
راه های مطالبه مهریه چیست
راه های مطالبه مهریه چیست؟

2 پاسخ

  1. سلام همسر من برای مهریه رفته داخواست داده ولی هنوز وقت دادگاه مشخص نشده من 20 ملیون پول پیش دارم و یه ماشین سمند قدیمی که هنوز سند به نامم نشده ایا میتونن منو زندانی کنن

    1. سلام، وقت بخیر
      می توانید درخواست قسط بندی شدن مهریه بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *