اقساط مهریه

اقساط مهریه

در برخی پرونده‌های طلاق، آقا توانایی مالی ندارد تا تمام مهریه خانم را به طور کامل پرداخت کند، در نتیجه با توجه به میزان مهریه زوجه و شرایط مالی آقا و البته براساس تصمیم نهایی دادگاه مهریه را به صورت قسطی پرداخت می‌کنند. شاید برایتان سوال شود مبلغ اقساط مهریه چگونه محاسبه می‌شود؟

در نظر داشته باشید میزان قسط مهریه وابسته به عوامل مختلفی است. پس نمی‌توان گفت مبلغ مربوط به قسط مهریه همه زوجین به طور یکسان محاسبه می‌شود. اگر در مورد اقساط مهریه خود سوالی دارید، می‌توانید از کارشناسان موسسه حقوقی دادنیک کمک بگیرید. این متخصصان حرفه‌ای به صورت آنلاین و از طریق واتس اپ پاسخگو شما خواهند بود.

نحوه محاسبه اقساط مهریه

به خاطر داشته باشید، مبلغ هر قسط مهریه تحت تاثیر عوامل مختلفی است. از این‌رو محاسبه قسط مهریه را دادگاه انجام می‌دهد. در واقع تصمیم نهایی در مورد نحوه پرداخت قسط مهریه به عهده دادگاه خواهد بود. در ادامه به عوامل موثر در میزان مبلغ قسط مهریه اشاره می‌کنیم:

 •       میزان مهریه زوجه
 •       شرایط مالی زوج
 •       دفاع زوجه در مورد تعیین میزان قسط مهریه
 •       مبلغ پیش قسط مهریه

نحوه محاسبه این اقساط برای هر یک از زوجین با دیگری فرق دارد. به طور کلی توانایی مالی زوج بیشترین تاثیر را بر روی محاسبه میزان این اقساط دارد. میزان قسط مهریه یکسان نخواهد بود. در صورتی که مهریه خانم پول نقد باشد، محاسبه مهریه به نرخ روز باید انجام شود 

اقساط مهریه چقدر است؟

به صورت کلی زمانی که اموالی به نام آقا باشد، خانم می‌تواند توقیف اموال آقا را انجام دهد. اگر اموال توقیف شده جز مستثنیات دین باشد، آقا می‌تواند رفع توقیف اموال را انجام دهد. اگر آقا اموالی نداشته باشد مهریه به صورت اقساطی باید پرداخت شود.

به خاطر داشته باشید، برای تعیین اقساط مهریه هیچ معیار مشخصی تعیین نشده است. می‌توان گفت میزان این اقساط به توانایی مالی مرد بستگی دارد. در ضمن قاضی دادگاه بعد از بررسی نهایی وضعیت پرونده زوجین و با در نظر گرفتن وضعیت مالی زوج، میزان مهریه را تعیین می‌کند.

علاوه بر توانایی مالی زوج، میزان مهریه خانم و پیش قسط مهریه نیز در تعیین مبلغ این قسط موثر است. بنابراین نمی‌توان مبلغ دقیقی را به عنوان قسط مهریه زوجه در نظر گرفت. برای هر زوج و زوجه شرایط و میزان قسط مهریه متفاوت است.

حداقل قسط مهریه

در صورتی که مرد توانایی مالی خوبی نداشته باشد به فکر پرداخت حداقل قسط مهریه خواهد بود. به نظر شما حداقل قسط مهریه چقدر است؟ از آنجایی که مبلغ این اقساط به توانایی مالی زوج بستگی دارد، پس نمی‌توان هیچ حداقل کلی برای پرداخت قسط مهریه در نظر گرفت.

برای تعیین حداقل قسط مهریه دادگاه و قاضی به استطاعت مالی زوج توجه می‌کنند. در ادامه قاضی با توجه به تمکن مالی مرد برای پرداخت حداقل مبلغ قسط مهریه تعیین تکلیف خواهد کرد.

تعیین مهریه توسط دادگاه

پیش از این نیز گفتیم دادگاه و قاضی با توجه به عوامل مختلفی همانند میزان مهریه زوجه، توانایی مالی زوج و مبلغ پیش قسط مهریه می‌توانند اقساط مهریه را تعیین کنند. در صورتی که دادگاه این اقساط را مشخص کند، در پرداخت آنها نیز سخت‌گیری خواهد داشت.

از زمانی که حکم پرداخت قسط مهریه به زوج ابلاغ می‌شود، مرد موظف به پرداخت مهریه خواهد بود. از تاریخی که حکم به او ابلاغ می‌شود، آقا باید ماهانه مبلغ قسطی که دادگاه تعیین کرده است را به حساب خانم واریز کند. دادگاه با پرداخت قسط زودتر از موعد مشکلی ندارد، اما آقا نباید در پرداخت اقساط دیرکرد داشته باشد.

اعسار از پرداخت مهریه

با اینکه مهریه حق مسلم خانم است و می‌تواند در هر زمانی مهریه خود را مطالبه کند. اما وضعیت بد اقتصادی  سبب شده پرداخت مهریه حتی به صورت قسطی نیز سخت باشد. در نتیجه بسیاری از زوج‌ها بعد از تعیین مبلغ قسط مهریه درخواست کاهش یا تعدیل در آن را بازگو می‌کنند.

در صورتی که زوج در شرایط نامناسب مالی به سر برد، از دادگاه می‌خواهد در مبلغ قسط مهریه او تجدید نظر شود. دادگاه نیز دارایی‌ها و درآمد مرد را دوباره مورد محاسبه قرار می‌دهد. از آنجایی که وضعیت اقتصادی به طور دائم خراب‌تر از قبل می‌شود، ممکن است دادگاه به این نتیجه برسد که آقا توانایی مالی خوبی ندارد.

در واقع دادگاه دارایی و سرمایه آقا را مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر مرد مالی به غیر اموال عمومی و سرمایه اولیه خود نداشته باشد، می‌تواند مبلغ قسط مهریه را کاهش دهد. در صورتی که زندگی آقا به خاطر پرداخت مهریه مختل شود، دادگاه در این مورد تجدید نظر  و دستور تقسیط دوباره مهریه را صادر می‌کند.

اقساط مهریه
اقساط مهریه

اقساط مهریه در صورت طلاق از طرف آقا

بدون‌شک می‌دانید آقا موظف به پرداخت مهریه خانم است. این موضوع یکی از حقوق مسلم خانم به حساب می‌آید. مرد هنگام جدایی باید تمام حق و حقوق مالی خانم را به طور کامل پرداخت کند. در صورتی که آقا از پرداخت مهریه خانم سرباز بزند، به طور حتم طلاق آنها به ثبت رسمی نمی‌رسد.

پس مرد باید در مورد پرداخت مهریه اقدام کند. در صورتی که استطاعت مالی کافی به منظور پرداخت کل مهریه را به صورت یکجا نداشته باشد، باید از دادگاه بخواهد مهریه را قسط‌بندی کند. مبلغی نیز باید به عنوان پیش قسط مهریه به خانم تحویل داده شود، این مبالغ و موضوعات به طور کامل در دادنامه طلاق ذکر می‌شوند.

در طلاق از طرف آقا حتی اگر خانم برای مطالبه مهریه خود دست به کار نشده باشد، باز هم آقا موظف به پرداخت مهریه است. بنابراین در بیشتر مواقع آقا خودش به دادگاه درخواست می‌دهد تا اقساط مهریه را برای او مشخص کند.

اعتراض به اقساط مهریه

اعتراض به مبلغ قسط مهریه هم برای خانم میسر است و هم آقا می‌تواند به این اقساط اعتراض کند. در صورتی که مرد به مبلغ قسط مهریه اعتراض دارد باید به دادگاه ثابت کند که توانایی مالی او کمتر از مبلغ قسط مهریه خواهد بود. در این حالت آقا باید اعتراض‌نامه مفصلی برای خود تعبیه کند.

اگر که قصد دارید برای قسط مهریه خود اعتراض کاملی ثبت کنید. بهتر است از کمک مشاوران و متخصصان حرفه‌ای بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید با کارشناسان موسسه حقوقی دادنیک نیز در این مورد صحبت کنید تا شما را راهنمایی کنند.

اگر زوجه در مورد مبلغ قسط مهریه همسر خود اعتراض داشته باشد، می‌تواند به دادگاه ثابت کند که سرمایه و توان مالی مرد بیش از این مبلغ قسط است. در ضمن باید لیست دارایی‌های زوج را در اختیار دادگاه بگذارد. فراموش نکنید زوجه نمی‌تواند بدون ارائه دلایل کافی به مبلغ قسط مهریه اعتراض کند.

مجازات عدم پرداخت اقساط مهریه

در صورتی که مرد بعد از تعیین اقساط مهریه از پرداخت این مبلغ سرباز بزند، خانم می‌تواند از او شکایت کند. آقا باید ماهانه مبلغ مشخصی را به حساب خانم واریز کند. در صورتی که در پرداخت قسط مهریه تاخیر داشته باشد، مجازات می‌شود. تاخیر تا 10 روز قابل‌قبول خواهد بود.

اگر مرد تا 10 روز قسط مهریه خود را پرداخت نکند، خانم می‌تواند حکم جلب آقا را بگیرد. علاوه بر اینکه آقا مجازات و حکم جلب در انتظارش است، اگر مهریه خانم را به موقع پرداخت نکند، جریمه مالی نیز شامل حالش می‌شود. حتی در صورتی که آقا توانایی پرداخت قسط در آن ماه را ندارد، باید پیش از سررسید قسط مهریه به دادگاه اعلام کند.

با این کار آقا از دولت فرصت بیشتری می‌خواهد. پس خانم نیز باید صبر کند و نمی‌تواند حکم جلب او را بگیرد. البته جریمه دیرکرد پرداخت قسط مهریه همچنان باقی است. تنها حکم جلب و شکایت خانم از آقا رفع می‌شود. برای درک بیشتر از مجازات در این روند می‌توانید با کارشناسان موسسه حقوقی دادنیک مشورت کنید.

انواع اقساط مهریه

مهریه و اقساط آن به 2 دسته تقسیم می‌شوند:

 •       قسط مهریه عند الاستطاعه: تنها در صورتی که مرد استطاعت مالی داشته باشد، زن می‌تواند مهریه خود را طلب کند.
 •       قسط مهریه عندالمطالبه: خانم بلافاصله بعد از جاری شدن حکم عقد می‌تواند برای دریافت مهریه خود دست به کار شود.

مهریه عندالمطالبه خانم حق مسلم او است. آقا تحت هر شرایطی موظف به پرداخت این مهریه خواهد بود. در نتیجه هیچ موضوعی حتی عدم تمکین خانم سبب نمی‌شود از مهریه خود بگذرد یا محدود شود.

اقساط مهریه افراد کارمند

پرداخت اقساط مهریه برای افراد کارمند خیلی واضح است. اگر زوج توانایی مالی برای پرداخت کامل و یکجا مهریه را نداشته باشد، پس دادگاه مهریه را برای او قسط‌بندی می‌کند. به زبان ساده ماهانه مبلغی به عنوان مهریه خانم از حقوق آقا کسر می‌شود. این مبلغ حتی قبل از اینکه آقا به حقوق خود دسترسی داشته باشد، از حساب حقوقش برداشته می‌شود.  

اقساط مهریه برای افراد بیکار

در صورتی که مرد هنگام جدایی و تعیین مبلغ قسط مهریه بیکار باشد، تکلیف پرداخت مهریه به چه صورت خواهد بود؟ به عبارت دیگر اگر مرد هیچ منبع درآمد مشخصی نداشته باشد، تکلیف اقساط مهریه چگونه است؟ حتی در چنین شرایطی نیز آقا موظف به پرداخت مهریه خواهد بود.

براساس گزارشات به دست آمده اگر آقا در زمان قسط‌بندی مهریه و طلاق، بیکار باشد باید مبلغی از مهریه را به صورت نقدی به خانم پرداخت کند و مابقی مهریه را با اقساط خیلی کم در اختیار خانم بگذارد. علاوه براین، بیکاری آقا دلیلی بر عدم پرداخت مهریه نخواهد بود. این موضوع تنها باعث کاهش قسط مهریه می‌شود.

اقساط مهریه عند الاستطاعه

طی مهریه عندالاستطاعه خطری آقا را تهدید نمی‌کند. در صورت عدم پرداخت قسط مهریه عندالاستطاعه حکم جلب برای آقا صادر نمی‌شود. در صورتی که مرد توانایی پرداخت این مهریه را ندارد باید درخواست بدهد تا اقساط مهریه را برای او کاهش دهند زیرا در صورت عدم پرداخت اقساط باید جریمه نیز بپردازد.

در این نوع مهریه اثبات توانایی مالی زوج بر عهده زوجه است. به عبارت دیگر خانم باید در دادگاه اثبات کند که مرد توانایی مالی برای پرداخت مهریه عندالاستطاعه را دارد. پس نیازی به قسط‌بندی مهریه نیست. ولی اگر در جلسه اول دادگاه توانایی مالی مرد به قاضی ثابت نشود، دادگاه بلافاصله حکم تقسیط مهریه را صادر می‌کند.

مستثنیات دین در پرداخت مهریه

شاید برایتان سوال شود کدام اموال و دارایی آقا برای تعیین توانایی مالی او مورد توجه قرار می‌گیرند. تمام دارایی‌های آقا جزء اموال مورد محاسبه برای مهریه نخواهند بود. در ادامه این اموال و دارایی را به طور خلاصه نام می‌بریم:

 •       منزل مسکونی که مرد در آن زندگی می‌کند
 •       وسایل و اسباب مورد نیاز برای زندگی زوج
 •       میزان خوراک و سایر مواردی که برای ادامه زندگی زوج الزامی هستند
 •       ابزار کار و شغل زوج

موارد ذکرشده در بالا، جزء اموال الزامی و مایحتاج آقا به حساب می‌آیند. پس اگر آقا بر روی حکم قسط مهریه تعیین‌شده توسط دادگاه اعتراض کند و به دادگاه نشان دهد که استطاعت مالی او تنها در حد گذارن زندگی خود یا افراد تحت تکفل او است، پس قاضی و دادگاه نیز ممکن است بر روی میزان مبلغ قسط تجدیدنظر کنند.

حتی اگر آقا خانه و شغل مناسبی داشته باشد ولی این اموال جزء مستثنیات دین به حساب آیند، آقا مجبور نیست کل مبلغ مهریه را به طور کامل و یک‌جا پرداخت کند. به هر حال قسطی کردن مهریه یکی از روش‌ها برای پرداخت و دریافت مهریه زوجه بعد از طلاق است.

توقیف اموال برای مهریه

قبل از اینکه به سراغ موضوع توقیف اموال در راستای پرداخت مهریه برویم، بهتر است با روش‌های مطالبه مهریه نیز  آشنا شوید. مهریه حق مسلم و همیشگی خانم است پس در هر زمانی که بخواهد می‌تواند برای دریافت مهریه خود اقدام کند. در ادامه 2 روش دریافت مهریه را شرح می‌دهیم:

 •       مراجعه زوجه به دادگاه و ثبت درخواست مطالبه مهریه
 •       مراجعه به دفترخانه‌ای که ازدواج خود را ثبت کرده‌اند و درخواست وصول مهریه

فرقی ندارد خانم از کدام روش اقدام کند، در صورتی که آقا بعد از دریافت حکم برای پرداخت مهریه اقدام نکند، به طور حتم به دردسر می‌افتد. با دریافت حکم و ابلاغیه آقا تا 10 روز مهلت دارد برای پرداخت بدهی و دین خود دست به کار شود. اگر هیچ اقدامی از سمت آقا انجام نشود، خانم می‌تواند دست به کار شود.

در واقع خانم با ارائه اسناد و مدارک مربوط به دارایی و اموال آقا و ثبت تقاضای خود می‌تواند درخواست توقیف اموال مرد را صادر کند. حتی خانم می‌تواند حساب‌های بانکی مرد را ببندد. در ادامه یک چهارم از حقوق مرد نیز به خانم تعلق می‌گیرد و به طور ماهانه از حقوق زوج کسر می‌شود.

سخن پایانی

در نظر داشته باشید که اگر خانم مهریه خود را در دفتر ثبت اسناد بخشیده باشد یا ابرا کرده باشد (ابرا محکم‌ترین سند بخشش مهریه است) دیگر نمی‌تواند رجوع از بخشش مهریه را انجام دهد. در واقع خانمی که مهریه را بخشیده باشد دیگر برای اقساطی شدن مهریه، هم نمی‌تواند اقدام کند. برای این منظور می توانید مقاله شرایط مهریه در طلاق توافقی را بخوانید.

 

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

وکیل در تبریز
وکیل در تبریز
وکیل در زاهدان
وکیل در زاهدان
وکیل در تهران
وکیل در تهران
وکیل در مشهد
وکیل در مشهد

13 پاسخ

 1. میخوام خانمم رو طلاق بدم با یه وکیل مشورت کردم گفته میشه اقساطی مهریه رو پرداخت کنم ولی مشکلم پیش پرداخته راهنمایی میکنید

  1. درود
   با مشاورین موسسه دادنیک تماس بگیرید راهنماییتون میکنن.

 2. اقساط مهریه یعنی هر ماه یه مبلغ مشخص از درامد یا در طول سال تقسیم میشه

  1. درود
   با توجه به توانایی مالی زوج تقسیط میشه.

 3. تو طول زندگی مشترک تعداد 5 تا سکه تمام به خانم هدیه دادم میتونم اونا رو از اقساط مهریه کم کنم؟

  1. درود
   خیر هدایا در اقساط مهریه محسوب نمیشن.

 4. اعتراضی به نوع قسط بندی مهریه داشته باشم باید برم دادگاه مجدد درخواست بدم؟

 5. اقساط مهریه چجوری محاسبه میشه. من هیچی به نامم نیست و ماهی 4میلیون حقوقمه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *