هزینه وکیل برای اجرای مهریه

هزینه وکیل برای اجرا مهریه

با وجود اینکه مهریه حق مسلم خانم است و از لحظه جاری شدن خطبه عقد مرد وظیفه دارد این دین خود را به خانم پرداخت کند ولی زمانی که خانم برای گرفتن مهریه خود دست به کار می‌شود به حمایت و دانش یک وکیل خبره نیاز دارد. بدون‌شک می‌دانید وکیل نیز به ازای ارائه خدمات هزینه‌ای دریافت می‌کند. ولی سوال این است که هزینه وکیل برای اجرای مهریه چقدر خواهد بود؟ اگر شما هم قصد دارید از همسر خود جدا شوید و هنوز اقدام رسمی برای این کار انجام نداده‌اید توصیه می‌کنیم از کمک وکلا حرفه‌ای استفاده کنید تا سریع‌تر به نتیجه مطلوب خود برسید. کارشناسان موسسه حقوقی دادنیک نیز می‌توانند به صورت آنلاین و از طریق واتس اپ به شما مشاوره دهند.

هزینه وکیل برای اجرای مهریه چقدر است؟

هزینه وکیل برای اجرای مهریه به نوع روش گرفتن مهریه، نوع طلاق، شرایط جدایی، و پیچیدگی‌های پرونده زوجین بستگی دارد. همان‌طور که می‌دانید هر پرونده شرایطی متفاوت از دیگر پرونده‌ها دارد بنابراین حق الوکاله وکیل منتخب نیز متفاوت خواهد بود. به خاطر داشته باشید وکیل با توجه به میزان مهریه درصد مشخصی دریافت می‌کند. برای مثال اگر مهریه 10 میلیون تومان محاسبه شود، 6 درصد از این مبلغ به وکیل تعلق می‌گیرد. به طور معمول فرد متقاضی و وکیل طی قرارداد مشخصی به توافق می‌رسند. فراموش نکنید حق الوکاله وکیل با رضایت طرفین مشخص و پرداخت می‌شود. از این‌رو می‌توان گفت در برخی پرونده‌ها وکلا هزینه کمتری دریافت می‌کنند زیرا با موکل خود سازگاری بیشتری دارند. به همین دلیل نمی‌توان رقم مشخص و دائمی را به عنوان هزینه وکیل در ازای دریافت مهریه در نظر گرفت.

هزینه وکیل برای اجرای مهریه طلاق توافقی

طی طلاق توافقی شما می‌توانید بدون حضور وکیل نیز روند طلاق خود را پیش برید ولی حضور وکیل باعث راحت‌تر و سریع‌تر انجام شدن کارها می‌شود. پیش از این نیز اشاره کردیم که هزینه وکیل برای اجرای مهریه متفاوت است. حتی طی طلاق توافقی نیز باز هم وکلا هزینه مشخص و یکسانی دریافت نمی‌کنند.

به طور کلی هزینه حق الوکاله به صورت توافقی بین وکیل و موکل مشخص می‌شود. از این‌رو اگر از هر وکیل طلاق توافقی در مورد هزینه اجرای مهریه سوال بپرسید، به طور حتم پاسخ متفاوتی دریافت می‌کنید. به طور میانگین هزینه وکیل برای دریافت مهریه در طلاق توافقی با توجه به میزان مهریه خواهد بود. اما در نظر داشته باشید که اصولا در طلاق توافقی مهریه بر اساس توافقات زوجین اجرا می‌شود. 

با کمک گرفتن از متخصصان حرفه‌ای موسسه حقوقی دادنیک می‌توانید وکیل طلاق توافقی پیدا کنید که هزینه منصفانه‌ای دریافت کند. در بسیاری موارد وکلا دادنیک با توجه به شرایط موکل خود هزینه‌ای را مشخص می‌کنند و برای اجرای مهریه نیز درصد مشخصی از مهریه را به عنوان حق الزحمه خود می‌گیرند.

هزینه وکیل برای اجرا مهریه
هزینه وکیل برای اجرا مهریه

هزینه وکیل برای اجرای مهریه بدون طلاق

از آنجایی که مهریه حق مسلم زوجه است، او می‌تواند بلافاصله بعد از جاری شدن خطبه عقد برای گرفتن مهریه خود دست به کار شود یا برای بخشیدن مهریه خود اقدام کند. به عبارت دیگر خانم می‌تواند بدون اقدام برای طلاق، درخواست مهریه خود را به صورت رسمی به ثبت برساند. فراموش نکنید روند به اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق کمی طولانی و پیچیده است.

به منظور به اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق خانم باید از طریق اداره ثبت اقدام کند یا اینکه دادخواست حقوقی خود را در اختیار سازمان مربوطه بگذارد. برای ثبت دادخواست دریافت مهریه خانم باید به محضری که عقد خود را ثبت کرده‌اند مراجعه کند و از آنجا برای به اجرا گذاشتن مهریه دست به کار شود.

با انتخاب وکیل شما می‌توانید این روند را به وکیل خود بسپارید. با انتخاب وکیلی منصف می‌توانید با هزینه کمی مهریه خود را به اجرا بگذارید. ولی به طور معمول وکلا با توجه به میزان مهریه حق الزحمه خود را طلب می‌کنند و به دریافت مهریه در زمان طلاق یا گرفتن آن بدون طلاق خیلی توجه ندارند.

هزینه وکیل برای اجرای مهریه در تهران

به خاطر داشته باشید وکلا در تهران می‌توانند مبلغی کمتر یا بیشتر از تعرفه حق الزحمه خود دریافت کنند. به زبان ساده ممکن است وکیل در تهران به ازای مطالبه مهریه هزینه کمی دریافت کند در حالی که وکیل دیگری دوبرابر همین هزینه را طلب می‌کند.

هزینه وکیل برای اجرای مهریه متاسفانه مبلغ مشخصی ندارد و دریافت مبلغی بیش از حق تعرفه وکلا هیچ ایراد قانونی نخواهد داشت.

پیش از این نیز گفتیم وکیل دریافت مهریه، با توجه به مبلغ و ارزش مهریه خانم برای خود حق الوکاله‌ای انتخاب و اعلام می‌کند و طی یک قرارداد مشخص موکل موظف به پرداخت این مبلغ خواهد بود. در ضمن با توجه به شرایط و پیچیدگی‌های روند به اجرا گذاشتن مهریه، وکیل مبلغ متفاوتی درخواست می‌کند.

البته نحوه پرداخت نیز بین موکل و وکیل به صورت توافقی مشخص می‌شود. در بسیاری از پرونده‌ها وکیل مهریه تضمین می‌کند که خانم مهریه خود را به طور کامل دریافت می‌کند و بعد از مطالبه مهریه، حق الوکاله خود را از مهریه می‌گیرد.

هزینه وکیل برای اجرای مهریه در طلاق از طرف مرد

از آنجایی که طلاق حق مرد است، در صورتی که مرد بخواهد از همسر خود جدا شود روند ساده‌تری در پیش خواهد داشت. در واقع به هنگام طلاق از طرف مرد، زوجه و زوج به یک توافق مشخص می‌رسند و مرد با توجه به توان مالی خود برای پرداخت مهریه دست به کار می‌شود.

با توجه به اینکه روند اجرای مهریه طی طلاق از طرف مرد ساده‌تر است، به طور حتم حق الزحمه وکیل نیز کمتر خواهد بود. توجه داشته باشید فرد موظف به پرداخت کامل مهریه خانم است، مگر اینکه براساس یک توافق رسمی زوج و زوجه برای دریافت مهریه با یکدیگر قرارداد مشخصی تعیین کنند.

توصیه می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بهتر و بیشتر در مورد هزینه وکیل برای اجرای مهریه طی طلاق از طرف مرد، از متخصصان حرفه‌ای موسسه دادنیک مشورت و کمک بگیرید زیرا این افراد با توجه به تجربه درخشانی که دارند می‌توانند وکیل مناسب و منصفی را به شما معرفی کنند.

هزینه وکیل برای اجرای مهریه در طلاق از طرف زن

به طور حتم می‌دانید که طلاق از طرف زن همیشه پیچیده‌تر از طلاق از طرف مرد و طلاق توافقی خواهد بود. بنابراین اجرای مهریه نیز طی این نوع طلاق روند پیچیده‌تری دارد، بدین‌ترتیب هزینه وکیل نیز بیشتر می‌شود. در صورتی که خانم برای دریافت مهریه خود اقدام کند، بهتر است از حضور یک وکیل نیز بهره‌مند شود.

با حضور این وکیل به طور قطع روند به اجرا گذاشتن مهریه برای خانم ساده‌تر می‌شود و لازم نیست خانم وقت زیادی را برای به اجرا گذاشتن مهریه خود صرف کند. البته که با توجه به شرایط دریافت مهریه و توافق میان خانم و آقا شاید این روند کمی ساده‌تر شود و وکیل بتواند راحت‌تر مهریه را به اجرا بگذارد.

به هر حال هزینه وکیل برای اجرای مهریه طی طلاق از طرف زن به طور حتم بیشتر از سایر هزینه‌های وکلا در انواع طلاق‌ها خواهد بود. این در حالی است که طلاق از طرف مرد ساده‌تر  و راحت‌تر انجام می‌شود زیرا همیشه حق طلاق با مرد است.

هزینه وکیل برای اجرای مهریه در طلاق خارج از کشور

ایرانیانی که ساکن کشورهای خارجی هستند برای به اجرا گذاشتن مهریه خود باید از یک وکیل طلاق در ایران کمک بگیرند. به منظور استخدام یک وکیل برای به اجرا گذاشتن مهریه، فرد متقاضی باید به سامانه میخک مراجعه کند.

 این سامانه توسط وزارت امور خارجه راه‌اندازی شده تا ایرانیان ساکن در خارج از کشور بتوانند پرونده‌های حقوقی خود را پیگیری کنند. بعد از تکمیل ثبت‌نام در این سامانه و به هنگام انتخاب نوع خدمت، فرد متقاضی باید درخواست تنظیم وکالتنامه را در نظر بگیرد.

 سپس با ارائه اطلاعات وکیل منتخب خود و دریافت کد رهگیری می‌تواند وکیلی را در ایران به عنوان نماینده رسمی خود معرفی کند تا روند به اجرا گذاشتن مهریه را برای او پیش برد.

 بدین‌ترتیب وکیل به عنوان نماینده فرد متقاضی ساکن در خارج از کشور مراحل به اجرا گذاشتن مهریه را شروع می‌کند و به همین دلیل حق الزحمه بیشتری می‌خواهد. البته هزینه وکیل برای اجرای مهریه هیچ عدد و رقم مشخصی ندارد و همیشه با توجه به شرایط پرونده و میزان مهریه محاسبه می‌شود.

بهترین وکیل برای گرفتن مهریه

در صورتی که به دنبال انتخاب بهترین وکیل برای وصول مهریه خود هستید، باید به ویژگی‌های مثبت وکیل توجه داشته باشید. وکیلی خوب است که به اندازه کافی در زمینه گرفتن مهریه تخصص، تبحر، و سابقه داشته باشد.

 در ضمن وکیل گرفتن مهریه باید با تمام قوانین و روند قضایی اخذ مهریه آشنا باشد. با اینکه مهریه از حقوق مسلم خانم به حساب می‌آید ولی برای دریافت این حق، وکیل با سختی و پیچیدگی‌های زیادی روبه‌رو می‌شود. برای مثال ممکن است آقا برای فرار از دین اقدام کند در نتیجه وکیل باید حق خانم را بگیرد.

به همین دلیل وکیل باید از تمام راه‌های فرار از دین مطلع باشد و از سلب شدن حق خانم جلوگیری کند. در ضمن بهترین وکیل مهریه نه تنها به قوانین مربوطه تسلط کافی دارد بلکه می‌تواند در دادگاه و در حضور قاضی نیز حق مسلم خانم را به طور کامل طلب کند.

همچین وکیل خوب فن بیان و گویش قوی دارد از این‌رو می‌تواند برای اجرا گذاشتن مهریه و مطالبه آن خیلی راحت دست به کار شود.

تعرفه حق‌الوکاله وکیل مهریه

ناگفته نماند در بیشتر پرونده‌ها دستمزد وکیل طی یک قرارداد بین موکل و وکیل به صورت توافقی مشخص می‌شود ولی در صورتی که طرفین قرارداد نتوانند بر سر یک مبلغ مشخص به توافق برسند، بهتر است از تعرفه حق الوکاله استفاده کنند. البته تعرفه حق الوکاله نیز در دادگاه‌های مختلف و قراردادهای صادره متفاوت است.

چند درصد مهریه به وکیل تعلق می‌گیرد؟

در ابتدای این مقاله توضیح دادیم که وکیل به طور معمول مبلغی را به عنوان حق الوکاله خود دریافت می‌کند. این مبلغ می‌تواند براساس توافق بین موکل و وکیل انتخاب شود یا براساس تعرفه رسمی هزینه وکیل برای اجرای مهریه در نظر گرفته شود. در هر حال وکیل برای اجرای مهریه دستمزد طلب می‌کند.

به طور معمول حدود 10 درصد از مهریه قابل وصول خانم به وکیل او تعلق می‌گیرد. البته ممکن است خانم و وکیل خود به توافق برسند که مبلغ حق الوکاله او به شکل دیگری محاسبه و پرداخت شود. فراموش نکنید تنها بخشی از دستمزد وکیل در ابتدا پرداخت می‌شود و مابقی آن بعد از وصول مهریه قابل مطالبه خواهد بود. 

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (9 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

شخصی درحال دادن مهریه در طلاق
ریز و درشت مهریه در طلاق خلع
طلاق در دوران عقد چقدر طول میکشد؟
طلاق در دوران عقد چقدر طول میکشد؟
تفاوت طلاق رجعی و بائن
تفاوت‌ طلاق بائن و رجعی
تقسیم اموال بعد از طلاق
تقسیم اموال بعد از طلاق

7 پاسخ

 1. هزینه وکیل برای اجرای مهریه در تهران چجوری محاسبه میشه؟

  1. درود
   متفاوت هست.
   برای اطلاعات بیشتر با مشاور حقوقی دادنیک تماس بگیرید.

 2. سلام مهریم 14 سکه و 4 تا نیم ست طلاست.شما بخواین کارای مهریه رو انجام بدید چقدر برای اجرای مهریه هزینه میگیرین؟

  1. درود
   با مشاورین تیم دادنیک تماس بگیرید راهنماییتون کنن.

 3. کاش همه وکیلا از تعرفه مشخص برای هزینه اجرای مهریه استفاده میکردن

  1. لطفا از طریق واتساپ با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید تا به صورت کامل شما رو راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)