طلاق در استرالیا

طلاق در استرالیا

این روزها با افزایش نرخ مهاجرت به کشورهای پیشرفته یکی از دغدغه‌های مهم ایرانیان مقیم خارج از کشور آشنایی با قوانین مختلف کشور مبدا است. استرالیا یکی از مقصدهای مورد توجه ایرانیان برای مهاجرت است.  از همین رو در این مقاله قصد داریم به طور ویژه در مورد قوانین طلاق در استرالیا صحبت کنیم. باید بدانید که ایرانیان در هر کشوری که زندگی میکنند باید هم بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران و هم کشوری که در آن ساکن هستند برای طلاق اقدام کنند. برای طلاق با قانون ایران باید به وکیل طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور وکالت دهند تا بدون نیاز به حضورشان در ایران کار طلاق انجام شود . در ادامه این مقاله قوانین طلاق در استرالیا را برای شما توضیح می دهیم و همینطور وکیل طلاق در ایران به شما معرفی می کنیم. در ادامه متن طلاق در استرالیا هم بر اساس قوانین استرالیا و هم قوانین ایران را برای شما توضیح می دهیم.

فرم درخواست مشاوره رایگان

 قوانین طلاق در استرالیا

قوانین طلاق در استرالیا  بسیار ساده هستند. در واقع برای طلاق گرفتن طبق قانون کشور استرالیا شما نیاز نیست دلیل محکمه پسند مشخصی داشته باشید. کافی است پس از ارائه دادخواست طلاق و حضور در دادگاه، آنها را راضی کنید که رابطه شما دچار مشکلی جدی شده است و برای احیای آن کاری نمی‌توان انجام داد. این درخواست می‌تواند از طرف مرد یا زن به دادگاه ارائه شود و در نحوه‌ی رسیدگی آن جنسیت متقاضی تاثیری ندارد. اگر کمتر از ۲ سال از تاریخ ازدواج شما گذشته باشد؛ بر اساس قوانین استرالیا دادگاه به شما پیشنهاد می‌دهد که به مشاوره خانواده مراجعه کرده و برای بهبود رابطه‌ی خود تلاش کنید.

البته اگر یکی از زوجین نخواهند در این جلسات مشاوره شرکت کنند. می‌تواند تقاضای خود را به دادگاه اعلام کرده و پس از ارائه یک اظهارنامه همراه با سوگند مستقیما در جلسه دادگاه شرکت کنند.

 انواع طلاق در استرالیا

در کشور استرالیا طلاق به دو صورت قابل انجام است.

  •       طلاق توافقی
  •       طلاق یک طرفه

در طلاق توافقی زوجین به صورت همزمان و مشترک تقاضای طلاق خود را به دادگاه اعلام می‌کنند.  برای موافقت با این تقاضا کافیست برای دادگاه اثبات شود که دو نفر حداقل به مدت زمان ۱۲ ماه و یک روز جدا از یکدیگر زندگی کرده‌اند. برای اثبات این موضوع افراد می‌توانند شهودی را به دادگاه معرفی کنند.  فرآیند طلاق توافقی در استرالیا معمولاً به سرعت و به سادگی انجام می‌شود.

در درخواست طلاق یک طرفه یکی از زوجین اظهارنامه خود را به همراه یک سوگند نامه به دادگاه رسیدگی کننده به موضوع طلاق ارائه می‌دهد. علاوه بر این اظهارنامه شخص دیگری نیز باید اظهارنامه‌ای را همراه با سوگند تقدیم به دادگاه کند.

در این اظهار نامه شخص به جدا بودن زن و شوهر به میزان ۱۲ ماه و یک روز شهادت می‌دهد. در دادگاه‌های رسیدگی به طلاق‌های یک طرفه باید متقاضی از طریق ادله و سوگند نامه‌ها دادگاه را مجاب کند که روابط زناشویی آنها به بن بست رسیده است.

جالب است بدانید که در دادگاه‌های استرالیا برای اظهارنامه‌ی همراه با سوگند ارزش بسیاری قائل می‌شوند. حتی در برخی موارد اظهار نامه‌ها می‌تواند به تنهایی منجر به رای مثبت در دادگاه شود.

اگر در دادگاه رسیدگی به درخواست طلاق یک طرفه، طرف مقابل ادعای شخص متقاضی را رد کند. متقاضی باید با ارائه مدارکی مثل کاهش فعالیت های زناشویی جدا کردن حسابهای مشترک با بانکی و مدارک از این دست ادعای خود را ثابت کند.

فرد مخالف طلاق نیز می‌تواند به دادگاه اثبات کند که از ازدواج آنها کمتر از ۱۲ ماه و یک روز گذشته و یا این که به نحوی به دادگاه اثبات کند که صلاحیت رسیدگی به این پرونده را ندارد. به این ترتیب ممکن است دادگاه تقاضای طلاق را رد کند.

ارائه دادخواست طلاق به دادگاه در استرالیا

برای ثبت دادخواست طلاق در دادگاه‌های فدرال کشور استرالیا می‌توانید به سادگی اقدام کنید. فرآیند طلاق در این کشور با درخواست به صورت آنلاین یا حضوری آغاز می‌شود.
برای ثبت دادخواست باید هزینه مرتبط با آن را بپردازید و از آن دادگاه پرونده شما را به دفتر ثبت طلاق دادگاه فدرال ارجاع داده و برای آن وقت رسیدگی تعیین می‌شود. برای اینکه پرونده شما قابلیت رسیدگی را داشته باشد، باید موارد زیر در آن رعایت شده باشد.

دادخواست پس از گذشت دو سال از ثبت ازدواج تنظیم شده باشد.

  •       زوجین هر دو اقامت و شهروندی استرالیا را داشته باشند یا در استرالیا زندگی کنند و قصد ادامه زندگی در این کشور را داشته باشد.
  •       از مدت زمان  اقامت آنها در کشور استرالیا بیشتر از ۱۲ ماه گذشته باشد.

البته اگر کمتر از دو سال از ازدواج گذشته باشد، دادگاه به زوجین پیشنهاد می‌دهد که به یک مرکز مشاوره مراجعه کند. اگر یکی از زوجین نسبت به این تصمیم دادگاه مخالف باشد، می‌تواند با ارائه شواهد و مدارکی دادگاه را قانع کند که امکان بازگشت به این رابطه وجود ندارد. برای طلاق در کشور استرالیا تنها سند ازدواج و دادخواست طلاق کفایت می‌کند.

طلاق در استرالیا
طلاق در استرالیا

توافقات طلاق توافقی در استرالیا

در دادگاه‌های مرتبط با دادخواست طلاق در استرالیا به مواردی به صورت همزمان رسیدگی می‌شود. این موارد عبارتند از:

  •       وضعیت فرزندان زیر ۱۸سال و حضانت آنها
  •       تعیین تکلیف اموال مشترک زوجین

برای رسیدگی به این دو مورد  زوجین می‌توانند یه صورت جداگانه با یکدیگر توافق کنند. این توافق باید به دادگاه رسیدگی به حکم طلاق ارائه شود. در صورت عدم توافق دادگاه قبل از طلاق مسئولیت رسیدگی به این موارد را برعهده می‌گیرد.

 تعیین وضعیت حضانت فرزندان

قبل از صدور حکم طلاق باید مابین زوجین در مورد حضانت فرزندان زیر ۱۸ سال توافق صورت گیرد. این توافق باید در دادگاه رسیدگی به طلاق ارائه شود. زوجین باید برای دادگاه این اطمینان را حاصل کنند که فرزندان پس از طلاق از نگهداری مناسبی از جنبه‌های عاطفی و مالی برخوردار خواهند بود. پس از آن پروسه طلاق به جریان می‌افتد.

در صورتی که دادگاه متوجه شود که پس از طلاق زوجین به تعهدات خود در مورد حضانت فرزندان عمل نکرده‌اند، دادگاه آنها را طی حکمی‌تنبیه می‌کند. در قوانین استرالیا این تنبیهات می‌تواند شامل حکم استخدام شخصی برای نگهداری از فرزند، جریمه مالی، اخذ تعهد، پرداخت هزینه دادرسی، شرکت اجباری در برنامه‌های اجتماعی، جریمه مالی و یا حتی زندان باشد.
به علاوه دادگاه در چنین مواردی شرایط جدیدی را تنظیم کرده و عملاً شرایط نگهداری از فرزند را اصلاح می‌کند.

تقسیم اموال مشترک برای طلاق در استرالیا

بر اساس قانون طلاق در استرالیا برای فرآیند تقسیم دارایی‌های زوجین قبل از طلاق، دادگاه چهار مرحله را طی می‌کند. این چهار مرحله عبارتند از:

۱.  تعیین دارایی‌های زوجین

در این مرحله دادگاه مجموعه دارایی‌های خانواده را در نظر می‌گیرد. این دارایی‌ها شامل خانه، ماشین، سایر املاک، پول نقد و جواهرات است. سپس تمام بدهی‌های مربوط به خانواده از این مجموعه دارایی‌ها کسر می‌شود. تا دارایی خالص خانواده مشخص شود.
در استرالیا مهم نیست که دارایی‌ها به نام چه کسی ثبت شده باشد. برای مثال اگر منزل مسکونی تنها به نام زوج باشد در دارایی‌های مشترک در نظر گرفته می‌شود.

۲.  تعیین درصد مشارکت

پس از مشخص شدن مقدار دارایی‌های خالص خانواده، دادگاه میزان مشارکت هر یک از زوجین را در امور خانه مورد بررسی قرار می‌دهد. این مشارکت ها اعم از مشارکت‌های مالی و غیرمالی است.

منظور از مشارکت مالی میزان درآمدی است که در طول زندگی مشترک توسط هر یک از زوجین به دست آمده. مشارکت‌های غیر مالی نیز شامل وظایفی از قبیل بچه‌داری و خانه داری می‌شود.

جالب است بدانید که طبق قوانین ثبت طلاق در استرالیا اگر زن تنها به بچه داری و امور منزل پرداخته باشد و مرد امور مالی خانواده را تامین کرده باشد، برای هر دو مشارکت برابری در نظر گرفته می‌شود. در واقع مشارکت‌های مالی و غیرمالی به یک میزان ارزش و اهمیت دارند.

ارث یا دارایی‌هایی که قبل از ازدواج توسط یکی از زوجین به زندگی مشترک آورده می‌شود باعث می‌شود که  به عنوان درصد مشارکت مالی بیشتر در نظر گرفته می‌شود.

۳.  تعیین نیازهای آینده

در مرحله سوم دادگاه با در نظر گرفتن شرایط فعلی زوجین و امکانات آنها برای گذراندن زندگی آینده میزان نیازهای هر یک از آنها را تعیین می‌کند. سن، میزان سلامتی، قابلیت بدست آوردن درآمد و همچنین حضانت فرزندان در این بخش مورد توجه قرار می‌گیرد.

برای مثال برای یک خانم ۴۰ ساله که در طول زندگی مشترک به صورت سنتی وظیفه نگهداری از خانه و فرزند داری را متقبل شده است، به دلیل اینکه امکان بازگشت به محیط کاری وجود ندارد، حق بیشتری در اموال در نظر گرفته می‌شود.

۴.  جمع بندی و اعلام نظر

در این مرحله دادگاه به بازبینی مراحل یک تا سه می‌پردازد و سعی می‌کند به شکلی کاملا عادلانه تقسیم اموال را انجام دهد. در مرحله جمع‌بندی طول زمان ازدواج نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.
هر چه زمان ازدواج بیشتر باشد،حتی دارایی‌هایی که به صورت غیر مشترک و در زمان قبل از ازدواج یا به صورت ارثیه در حین ازدواج به زندگی مشترک وارد شده‌اند، بیشتر جنبه اشتراکی پیدا می‌کند. اما اگر زمان ازدواج کوتاهتر باشد شخص صاحب دارایی امتیاز بیشتری از این دارایی دریافت خواهد کرد.

 ثبت طلاق ایرانیان در استرالیا

زوج‌های ایرانی مقیم استرالیا که قصد جدایی دارند، باید برای ثبت طلاق خود علاوه بر اقدامات مربوط به کشور استرالیا، اقدامات مربوط به طلاق در کشور ایران را نیز انجام دهند. به عبارت دیگر فرآیند ثبت طلاق برای چنین زوج‌هایی شامل دو بخش است: ثبت طلاق در استرالیا و ثبت طلاق در ایران.

در بخش‌های قبلی این مقاله در مورد قوانین و روند ثبت طلاق در استرالیا صحبت شد. اما برای ثبت طلاق ایرانی زوج‌های مقیم خارج از کشور فرآیند جداگانه وجود دارد. مهم نیست دادخواست طلاق شما از نوع توافقی یا یک طرفه باشد. به هر حال باید درخواست طلاق خود را در سفارت ایران ثبت کرده و از طریق یک وکیل طلاق توافقی در ایران آن را دنبال کنید.

وکیل طلاق ایرانی در استرالیا

برای ثبت طلاق بر اساس قانون ایران لازم است شما از یک وکیل طلاق در ایران در داخل ایران کمک بگیرید. برای وکالت دادن به وکیل طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور باید در سامانه ثنا (متعلق به قوه قضاییه) یا سامانه میخک (متعلق به وزارت امور خارجه) ثبت نام کنید.

احراز هویت را انجام دهید و به وکیل مورد نظر خود وکالت دهید. اگر کارت ملی شما هوشمند باشد امکان استفاده از سامانه ثنا را دارید و در غیر این صورت باید در ثبت نام در سامانه میخک را انجام دهید.

در این مرحله پس از صحبت کردن با وکیل مدارک مورد نیاز برای طلاق ایرانی برای وکیل ارسال می‌شود. وکیل به کمک این مدارک، دادخواست طلاق را در دادگاه های ایرانی به جریان می‌اندازد و تا مرحله ثبت طلاق در محضر خانه و مهر شناسنامه‌ها پیش می‌برد.

طلاق توافقی در ایران

حتی اگر دادخواست طلاق شما توافقی باشد، باز هم برای ثبت طلاق ایرانی خود نیازمند وکیل هستید. براساس قانون ایران برای طلاق توافقی زوجین باید شخصا در دادگاه حضور یابند یا وکیلی از جانب آنها به دادگاه مراجعه کند. بنابراین برای ثبت طلاق توافقی خود نیز علاوه بر مراجعه به سفارت ایران در استرالیا و ارائه دادخواست طلاق باید از یک وکیل نیز کمک بگیرید.

آدرس سفارت ایران در استرالیا

COLOGOA ST.OMALLEY ACT 2606 CANBERRA AUSTRALIA25

 

 

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)
تیم تحریریه دادنیک

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های امور حقوقی خانواده، انحصار وراثت، امور وکالتی و کنسولی ایرانیان داخل و خارج از کشور منتشر می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان طلاق توافقی:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان انحصار وراثت:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)