توقیف خانه برای مهریه

توقیف خانه برای مهریه

همه ما می‌دانیم که به هنگام دعوا و مشاجره طرفین دعوا به یکدیگر رحمی ندارند و هرکس به فکر گرفتن حق خود است. در ازدواج و مهریه دادن نیز همین حالت وجود دارد، زمانی که خانم برای گرفتن مهریه خود اقدام می‌کند شرایط و موقعیت مالی مرد را در نظر نمی‌گیرد و تنها حق خودش را می‌خواهد. بنابراین در خیلی موارد ما شاهد توقیف خانه برای مهریه بوده‌ایم.

اگر سوال شما نیز در مورد نحوه توقیف خانه به ازای مهریه است این مقاله را تا انتها بخوانید. زمانی که خانم به ازای مهریه خود برای توقیف اموال آقا دست به کار می‌شود، توقیف خانه نیز ممکن خواهد بود ولی آقا می‌تواند بر روی حکم صادر شده اعتراض کند. کارشناسان حرفه‌ای موسسه حقوقی دادنیک می‌توانند شما را با روند توقیف خانه به ازای گرفتن مهریه آشنا کنند.

آیا توقیف خانه در ازای مهریه امکان‌پذیر است؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت توقیف خانه در ازای مهریه زمانی امکان‌پذیر است که آقا خانه دیگری برای سکونت خود داشته باشد. خانم می‌تواند برای گرفتن مهریه خود اموال آقا را توقیف کند ولی با بررسی‌های دادگاه و کارشناسان مشخص می‌شود که آیا آقا تنها همین خانه را دارد و یا اینکه خانه‌های دیگری نیز به نام او وجود دارند.

پس توقیف تنها منزل مسکونی آقا امکان‌پذیر نیست بلکه مرد باید دارای حداقل 2 خانه باشد تا بتوان منزل او را توقیف کرد. بهتر است قبل از انجام هر کاری با وکیل مربوط در ارتباط باشید. برای دریافت اطلاعات درباره هزینه وکیل برای اجرای مهریه یا رفع توقیف اموال برای مهریه هستید، می‌توانید از طریق واتس اپ و به صورت آنلاین نیز با کارشناسان حرفه‌ای موسسه حقوقی دادنیک مشورت کنید و در این مورد راهنمایی بگیرید.

ثبت درخواست به منظور توقیف خانه برای مهریه

با جاری شدن خطبه عقد زن و مرد در برابر یکدیگر مسئولیت و تکلیفی خواهند داشت. یکی از همین تکالیف مهم مرد در برابر زن، پرداخت مهریه است. در صورتی که مرد از پرداخت مهریه فرار کند، زن خودش می‌تواند برای دریافت مهریه دست به کار شود و حکم توقیف اموال آقا را به صورت قانونی دریافت کند.

یکی از اموال آقا که در بیشتر موارد توقیف می‌شود خانه یا املاکی است که به نام او سند دارد. به منظور ثبت درخواست توقیف خانه برای مهریه، خانم باید به یکی از واحدهای اجرای ثبت اسناد رسمی مراجعه کند تا ثابت شود که آقا بیش از یک خانه دارد و در ادامه برای مطالبه مهریه خود دادخواستی بگیرد.

مراحل توقیف خانه در ازای مهریه

همان‌طور که گفتیم پرداخت مهریه جزء وظایف مهم و غیرقابل انکار آقا است بنابراین بعد از اینکه خطبه عقد جاری شد خانم می‌تواند هر زمانی که خواست برای دریافت مهریه خود اقدام کند.

یکی از اموالی که در بسیاری موارد توقیف می‌شود خانه آقا است البته در صورتی که آقا بیش از 1 خانه داشته باشد، می‌توان خانه او را به ازای مهریه توقیف کرد. به خاطر داشته باشید خانم به منظور توقیف خانه برای مهریه باید طبق مراحل زیر پیش رود:

 •       مراجعه به اداره ثبت
 •       استعلام اموالی که به نام زوج ثبت شده‌اند
 •       مراجعه به دفتر ثبت املاک
 •       اقدام برای توقیف اموالی که قابل‌توقیف هستند

شرایط توقیف خانه برای مهریه

پیش از این نیز گفتیم توقیف خانه برای مهریه کمی با توقیف سایر اموال به ازای مهریه متفاوت است. در صورتی که آقا تنها یک خانه برای سکونت داشته باشد، خانم نمی‌تواند این خانه را توقیف کند. در واقع پرداخت مهریه تا جایی امکان‌پذیر است که به زندگی عادی آقا لطمه وارد نکند و جزء واجبات زندگی شخصی او نباشد.

از این‌رو اگر آقا بیش از 1 خانه داشته باشد، خانم می‌تواند برای توقیف آن خانه در ازای گرفتن مهریه خود دست به کار شود. شرایط و مراحل توقیف خانه با کمک و حضور یک وکیل خبره سریع‌تر پیش می‌رود.

توقیف خانه برای مهریه
توقیف خانه برای مهریه

رفع توقیف آپارتمان برای مهریه

زمانی که خانم برای گرفتن مهریه خود دست به کار می‌شود و به عبارت دیگر مهریه خود را به اجرا می‌گذارد، تمام اموالی که به نام آقا سند دارند یا حتی قولنامه شده‌اند قابل توقیف خواهند بود. به زبان ساده در ابتدا به اجرا گذاشتن مهریه و بدون بررسی‌های لازم کلیه اموال آقا توقیف می‌شوند.

در ادامه این روند در صورتی که خانه از واجبات زندگی فرد باشد، می‌توان در جهت رفع توقیف آن دست به کار شد. در واقع آقا بعد از توقیف خانه‌اش در ازای مهریه می‌تواند به دادگاه مراجعه کند و برای رفع توقیف درخواست دهد. در ضمن آقا می‌تواند در مورد حکم صادرشده نیز اعتراض کند و به طور حتم به اعتراض او رسیدگی می‌شود.

حضور وکیل هنگام توقیف خانه برای مهریه

بدون‌شک متوجه شدید که روند توقیف خانه برای مهریه، دارای پیچیدگی‌های بسیاری است. همچنین خانم از روش‌های مختلفی می‌تواند برای وصول مهریه خود اقدام کند ولی با کمک وکیل می‌تواند بهترین، کم‌هزینه‌ترین، سریع‌ترین، و راحت‌ترین راه را در نظر بگیرد.

بدین‌ترتیب اگر قصد دارید برای دریافت مهریه خود درخواستی ثبت کنید و به دادگاه دادخواست دهید، توصیه می‌کنیم از کمک یک وکیل خبره استفاده کنید. مشاوره حقوقی وکیل حرفه‌ای می‌تواند به شما کمک کند سریع‌تر به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید.

آیا یک خانه برای مهریه توقیف میشود؟

باید گفت خانم نمی‌تواند تنها خانه مرد که برای ادامه زندگی او لازم و ضروری است را توقیف کند. البته ارزش و بهای خانه نیز مهم خواهد بود.

مستثنیات دین در پرداخت مهریه

هر شخصی برای ادامه زندگی خود به پول و درآمد نیاز دارد. همچنین خانه نیز یکی از واجبات زندگی افراد به حساب می‌آید. از این‌رو به منظور دریافت مهریه تنها اموال و دارایی‌هایی که اضافه بر نیاز آقا هستند به عنوان مهریه در اختیار خانم قرار می‌گیرند. به اموالی که برای زندگی عادی و روزمره آقا الزامی هستند و نمی‌توان آنها را برای مهریه به خانم تحویل داد، مستثنیات دین گفته می‌شود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
1/5 - (1 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

حق و حقوق زندانی
حق و حقوق زندانی
توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه
توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه
خرید و فروش خودرو ایرانیان خارج از کشور
خرید و فروش خودرو در ایران
ساعت کاری دادگاه‌ها و دادسراهای قوه قضاییه
ساعت کاری دادگاه‌ها و دادسراهای قوه قضاییه در سال 1403

12 پاسخ

 1. خانم چرابایدخانه توقیف کندبرای مهریه؟
  این چه قانونیه که هم فرزندآوری بشه هم خانم بخاطرمهریه زندگی رابهم بزنه اصلاًبه عقل جوردرنمیاد

 2. سلام آقا یه زمین قولنامه ای معامله کرده جزو توقیف خونه برای مهریه محسوب میشه اخه هنوز رسما به نامش نشده.

  1. درود
   اموال قولنامه ای هم در مجموع توقیفات قرار میگیرند.

  2. اگر فروشنده و صاحب سند ملک در دادگاه حاضر شود و شهادت دهد صاحب قول نامه مالک حساب می شو

 3. اگر وکیل بگیرم برای توقیف خونه همسرم بابت مهریه دیگه لازم نیست خودم حضوری مراجعه کنم جایی؟

 4. سلام طباطبایی هستم. خارج از ایران زندگی میکنم
  میتونم حکم توقیف خانه همسرم رو برای مهریه از اینجا بگیرم یا حضورم در ایران الزامی هست. با تشکر

  1. درود
   موسسه دادنیک این کار رو براتون انجام میده.

 5. توقیف خانه برای مهریه حتما باید بیش از یه دستگاه آپارتمان و ملک باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *