توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه

توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه

بدون‌شک از اهمیت مهریه باخبر هستید. بسیاری از طلاق‌ها درگیر مسئله مهریه هستند. در واقع می‌توان گفت مهریه یکی از موانع بزرگ بر سر راه زوجین است. در بیشتر مواقع خانم از مهریه خود نمی‌گذرد و آقا نیز از پرداخت این حق خانم سرباز می‌زند. در نتیجه با مسائل مختلفی همانند توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه روبه‌رو می‌شویم.

متاسفانه در حال حاضر و با توجه به شرایط بد اقتصادی، خانم‌ها حاضر نیستند از این حق مسلم خود بگذرند و بدون توجه به وضعیت مالی همسر خود، برای دریافت مهریه‌شان اقدام می‌کنند. ناگفته نماند در برخی موارد نیز آقا توانایی مالی خوبی دارد اما نمی‎خواهد مهریه خانم را پرداخت کند. در این صورت خانم باید خودش دست به کار شود و به صورت قانونی مهریه‌اش را دریافت کند.

اگر قصد دارید مهریه خود را به اجرا بگذارید یا قصد دارید سهم الارث همسر خود را توقیف کنید، می‌توانید از کمک کارشناسان و متخصصان حرفه‌ای موسسه حقوقی دادنیک کمک بگیرید. این افراد به صورت آنلاین و از طریق واتس اپ با شما در ارتباط هستند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پاسخ خود دست پیدا می‌کنید.

توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه در عقد دائم

به ازدواجی که زمان مشخصی برای آن تعیین نشده باشد، عقد دائم گفته می‌شود. در این نوع ازدواج خانم و آقا با توجه به نظرات خود مهریه‌ای را مشخص می‌کنند. در ازدواج دائم با توجه به عندالمطالبه یا عندالاستطاعه بودن مهریه، خانم می‌تواند برای دریافت مهریه خود دست به کار شود. حتی بدون طلاق یا در طلاق توافقی نیز امکان گرفتن مهریه وجود دارد. برای آشنایی بیشتر می توانید مقاله شرایط دریافت یا بخشیدن مهریه در طلاق توافقی را مطالعه کنید.

در نظر داشته باشید، بعد از اینکه خانم درخواست دریافت مهریه را ثبت کرد، دادگاه اموال آقا را بررسی می‌کند. اگر اموال آقا جزء مستثنیات دین و غیرقابل‌توقیف باشند، آقا می‌تواند به صورت اقساط مهریه همسر خود را پرداخت کند. در ادامه اگر به آقا سهم الارث برسد، خانم می‌تواند آن مال را توقیف کند.

پس اگر خانم برای دریافت مهریه خود دست به کار شود و آقا از پرداخت مهریه سرباز بزند یا وضعیت مالی خوبی برای پرداخت مهریه نداشته باشد، خانم می‌تواند به اموال افراد فوت‌شده در خانواده آقا رجوع کند. سپس سهم الارث آقا را بابت مهریه خود تحت توقیف قرار دهد.

توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه
توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه

توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه در عقد موقت

عقد موقت مخالف عقد دائم است. به عبارت دیگر مدت ازدواج خانم و آقا در عقد موقت مشخص خواهد بود. از این‌رو در عقد موقت باید مهریه مشخص شود، در غیر این صورت عقد موقت به طور کامل باطل است. طی این نوع ازدواج نیز خانم می‌تواند برای دریافت مهریه خود دست به کار شود.

طی عقد موقت در صورتی که آقا اموالی برای پرداخت مهریه خانم نداشته باشد، خانم نمی‌تواند به اموال افراد فوت‌شده خانواده آقا مراجعه کند. در صورتی که به آقا ارثیه‌ای تعلق بگیرد، خانم نمی‌تواند برای توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه دست به کار شود. این موضوع برعکس عقد دائم است.

به طور کلی طی عقد موقت خانم جز وراث آقا محسوب نمی‌شود. در نتیجه حتی در صورت فوت آقا باز هم ارثی به ایشان تعلق نمی‌گیرد. بنابراین توقیف سهم الارث در عقد موقت بابت مهریه امکان‌پذیر نخواهد بود.

مراحل توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه

اگر قصد دارید برای دریافت مهریه خود سهم الارث همسرتان را توقیف کنید، باید براساس مراحل زیر پیش بروید:

 •       تنظیم دادخواست مطالبه مهریه از آقا
 •       تقاضای دریافت درخواست توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه از دادگاه
 •       مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی
 •       ثبت درخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی
 •       انجام کارشناسی‌های لازم از طریق دادگاه
 •       شروع مزایده و فروش اموال و سهم الارث آقا
 •   در صورتی که تکلیف اموال مشخص نباشد، خانم باید درخواستی به دادگاه ارسال کند تا تکلیف اموال در ابتدا مشخص شود و سپس اموال برای مزایده و فروش آماده شوند

برای انجام هر یک از این مراحل بهتر است از کمک وکلا خبره استفاده کنید. به منظور انتخاب وکیل مورد نظر خود می‌توانید از طریق واتس اپ با کارشناسان و متخصصان حرفه‌ای موسسه حقوقی دادنیک مشورت کنید. این افراد در انتخاب وکیل به شما کمک می‌کنند.

نقش وکیل در توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه

به طور حتم می‌دانید که روند و مراحل توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه طولانی و پیچیده است. بدین‌ترتیب شما باید از مسائل قانونی و حقوقی کاملی باخبر باشید تا بتوانید به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کنید. فراموش نکنید قبل از توقیف سهم الارث آقا، مسئله انحصار وراثت در میان خواهد بود، پس این موضوع به طور قطع نیاز به حضور وکیل دارد.

پیچیدگی‌های این پرونده نیاز به وکیلی دارد که از اطلاعات حقوقی خوبی برخوردار باشد، توجه داشته باشید هر اقدام اشتباه طی این مراحل ممکن است به ضرر شما باشد و شما را از حقتان محروم کند. بنابراین توصیه می‌کنیم برای توقیف اموال آقا بابت مهریه  از تخصص یک وکیل حرفه‌ای کمک بگیرید.

برای مشاوره و رسیدن به نتیجه مطلوب در کوتاه‌ترین زمان ممکن، می‌توانید با مشاوران و متخصصان حرفه‌ای موسسه حقوقی دادنیک مشورت کنید. این افراد به صورت آنلاین و حتی رایگان می‌توانند اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما بگذارند.

روش‌های توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه

خانم به روش‌های مختلفی می‌تواند مهریه خود را از سهم الارث آقا مطالبه کند. البته روش توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه به مسائل مختلفی بستگی دارد. در واقع روش‌های متفاوتی برای این کار وجود دارند. در برخی موارد ارثیه بعد از فوت همسر به خانم تعلق می‌گیرد، در برخی موارد نیز مهریه از سهم الارث آقا پرداخت می‌شود.

بعضی مواقع نیز آقا مهریه خانم را به طور اقساط پرداخت می‌کند ولی به طور ناگهانی یکی از اعضای خانواده او فوت می‌کند و ارثیه خوبی برای آقا تعیین می‌شود، در این صورت نیز خانم می‌تواند برای تغییر روند و میزان دریافت مهریه خود اقدام کند. در ادامه 2 مورد از مهم‌ترین روش‌های دریافت مهریه از ارثیه آقا را توضیح می‌دهیم:

توقیف اموال زوج بعد از فوت او

در صورتی که آقا فوت کند و مهریه خانم را پرداخت نکرده باشد، از سهم الارث آقا به خانم تعلق می‌گیرد. زیرا مهریه حق مسلم خانم است و جزء دین‌های همیشگی آقا به حساب می‌آید. در نتیجه اگر آقا فوت کند تمام بدهی‌های او باید از دارایی‌های باقی‌مانده پرداخت شود. یکی از این بدهی‌ها مهریه خانم است.

بعد از اینکه خانم برای مطالبه مهریه خود دست به کار شد، اموال و دارایی باقی‌مانده از آقا محاسبه  و مهریه خانم براساس این اموال پرداخت می‌شود. حتی اگر دارایی آقا بیش از مهریه خانم باشد، مبلغی به اندازه مهریه به خانم تعلق می‌گیرد، نه مبلغی بیشتر. البته اگر طی وصیت‌نامه جداگانه‌ای آقا خودش اموال بیشتری را به خانم بخشیده باشد، حق خانم از سهم الارث آقا افزایش می‌یابد.

توقیف ارثی که به زوج رسیده است

زمانی که خانم برای دریافت مهریه خود دست به کار شود و آقا دارایی برای پرداخت مهریه خانم نداشته باشد، خانم می‌تواند سهم الارثی که به آقا تعلق گرفته است را توقیف کند. در صورتی که یکی از بستگان شوهر فوت کرده باشد و از دارایی‌های فرد فوت‌شده اموال خوبی به آقا برسد، خانم می‌تواند مهریه خود را از این سهم الارث مطالبه کند.

در برخی موارد بعد از فوت یکی از بستگان همسر، خانم مهریه خود را بلافاصله به اجرا می‌گذارد زیرا  انگیزه مطالبه مهریه رسیدن به همان مال است. اگر خانم مهریه خود را قسطی بگیرد و ناگهان به آقا سهم الارث خوبی برسد، اجرای روند مهریه و مبلغ آن به طور حتم تغییر می‌کند.

اقدامات لازم پس از توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه

تا به اینجای مقاله با روش‌ها و مراحل توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه آشنا شدید. اما پس از توقیف سهم الارث آقا باید چکاری انجام داد؟ در ادامه اقدامات لازم پس از انجام توقیف سهم الارث را به زبان ساده نام می‌بریم:

 •       صدور قرار تامین درخواست توسط دادگاه
 •       تنظیم دادخواست مطالبه مهریه
 •       ارسال دادخواست مطالبه مهریه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی
 •       انتخاب وکیل مناسب برای جلوگیری از رفع توقیف سهم الارث آقا
 •       پرداخت هزینه دادرسی ( مبلغی حدود 3.5 درصد از قیمت روز سکه‌های مهریه خانم)

در نظر داشته باشید این اقدامات بعد از تکمیل مراحل توقیف سهم الارث آقا الزامی هستند. البته با انتخاب وکیل معتبر و خبره می‌توانید سریع‌تر و راحت‌تر به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کنید. در نتیجه بهتر است وکیل حرفه‌ای را برای اجرای این روند انتخاب کنید. در ضمن می‌توانید از کارشناسان موسسه حقوقی دادنیک نیز کمک بگیرید.

گرفتن مهریه از سهم‌الارث شوهر

مهریه حق مسلم خانم است و آقا تا آخر عمر و حتی بعد از فوتش باید مهریه خانم را به طور کامل پرداخت کند. در صورت فوت آقا، خانم می‌تواند مبلغی به اندازه مهریه خود از دارایی باقی‌مانده آقا کسب کند. اگر که یکی از اطرافیان آقا فوت کند، خانم باز هم می‌تواند از سهم الارثی که به آقا می‌رسد مهریه خود را مطالبه کند.

در نظر داشته باشید اگر خانم برای گرفتن مهریه خود از سهم الارث آقا اقدام کند و پدر شوهرش همچنان زنده باشد، هیچ سهمی از دارایی پدر شوهر به او تعلق نمی‌گیرد زیرا پدر شوهر هیچ وظیفه و مسئولیتی در پرداخت مهریه عروس خود ندارد. حتی اگر پسر فقیر باشد و نتواند مهریه همسرش را پرداخت کند، باز هم پدر شوهر نقش و حقی در پرداخت این مبلغ ندارد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

توقیف خانه برای مهریه
توقیف خانه برای مهریه
سامانه ثبت من
سامانه ثبت من
نحوه جدا کردن یارانه
نحوه جدا کردن یارانه
قرارداد فرانچایز چیست؟
همه چیز درباره قرارداد فرانچایز

8 پاسخ

 1. خداروشکر یه جا دیدیم قانون گذار به نفع زن برای مهریه توقیف گسترده تری گذاشته…

  1. سلام وخسته نباشید باعرض معذرت که وققتون رو میگیرم بنده 5 سال پیش به خاطر بدهی به زندان افتادم خانم بنده دراین زمان رفته و طلاق غیابی گرفته بود وچون چیزی نداشتم که ازم مهریه بگیره به سهمی که قراربود بهم برسه شکایت کرده بود درضمن خانم بعد4سال ازطلاق دوباره ازدواج کرد شکایت که کرده بود چون خانم درزمانی که زندان بودم برای من برگ ثنا گرفته بود وشماره ای که خواهرم بهم داده بود اون شماررو داده بود تو برگ ثنا منم بعد زندان شماره رو انداختم دور وشماره خودمو استفاده کردم به همین خاطر شکایتی برای من نمیومد خانم از این فرصت استفاده کرده من نه دادگاه رفتم نه چیزیرو امضا کردم میگه یه نفرمامور به جای تو امضاکرده که سهمت به من میرسه الان خونه داره فروش میره خانمم به جای من سهم میبره منم میمونم توخیابونا بازم میگم من چیزی امضا نکردم میگه ماموردادگاه به جای تو امضا داده اینم بگم من اون زموناببخشی معتاد بودم الان ترک کردم تاثیری اگه داشته باشه توپرونده اینکار میشه یکی به جای من امضا بده بدون خبر من خیلی از زحماتتون متشکرم خواهشا راهنمایی بفرمایید

   1. درود
    خانم می توانند برای گرفتن مهریه از طریق سهم ارث شما اقدام کنند.

 2. حالا اقا باید چکار کند که این اتفاقات نیفتد برای سهم الارث که به ایشان میرسد؟چون بالاخره اقا این مال را برای خانواده و فرزندان و میخواهد سرمایه گذاری کند.اینطوری که باشد رویه خوبی ایجاد میشود برای مودت و تقویت کانون خانواده؟

 3. همسر من هیچی نداره ولی سهم الارثش از پدرش یه دنگ مغازست بابت مهریه توقیف میشه آره؟

 4. حتما باید قبل از فروختن سهم الارث برای توقیف دادخواست مهریه بدم یا بعدشم میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *