سامانه میخک انگلیس

سامانه میخک انگلیس

ایرانیان مقیم خارج از کشور، از جمله ایرانیان مقیم انگلیس، برای برخوردار شدن از بیشتر خدمات کنسولی، نیاز به ارتباط با وزارت امور خارجه دارند. این خدمات از خدمات شناسنامه‌ای تا گرفتن برخی از مدارک مانند گذرنامه را شامل می‌شوند. برای برخورداری از این خدمات ایرانیان سراسر دنیا باید که در سامانه‌ای به نام میخک (سامانه یکپارچه خدمات کنسولی) مراجعه نمایند. این سامانه به صورت غیرحضوری بیشتر مراحل این خدمات را به هموطنان ارائه می‌کند. در این مقاله قصد داریم تا با سامانه میخک انگلیس و خدماتی که به کاربران ارائه می‌کند، آشنا شویم و همچنین درباره یکی از مهم‌ترین این خدمات که مربوط به ثبت و یا وکالت طلاق می‌شود، اطلاعات بیشتری کسب نماییم.
اگر نیاز به دریافت راهنمایی برای استفاده از خدمات سامانه میخک دارید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در واتس‌آپ در ارتباط باشید تا مشاوره رایگان دریافت کنید.

 سامانه میخک چیست؟

سامانه «مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی» و یا به طور خلاصه «سامانه میخک»، پرتالی است که به صورت غیرحضوری خدمات کنسولی مورد نیاز ایرانیان مقیم خارج را به آنان ارائه می‌کند. خدمات این سامانه بیشتر در زمینه امور صدور گذرنامه، شناسنامه‌ای و هویتی، تایید اسناد گوناگون، حمایت‌های قضایی و کنسولی، تنظیم وکالتنامه و خدمات دیگر است. روال کار در این سامانه به طور مثال سامانه میخک انگلیس به این ترتیب است که ابتدا کاربر برای خود یک پروفایل ایجاد کرده و سپس مدارک لازم را در این سامانه بارگذاری می‌کند. در مرحله بعدی، وزارت امور خارجه مدارک را بررسی و مراتب را با ایمیل به اطلاع کاربر می‌رساند.

ثبت نام در سامانه میخک

برای ثبت نام در سامانه میخک ابتدا به آدرس mikhak.mfa.gov.ir مراجعه کنید. برای شروع کار با این سامانه، ابتدا باید یک پروفایل جدید به نام خود در این سامانه تشکیل دهید. برای این کار شماره ملی و یک آدرس ایمیل معتبر را وارد نمایید. سپس از بین رمز عبور یکبار مصرف و یا دائمی، یکی را انتخاب کرده و به این ترتیب یک پروفایل در سامانه میخک به نام شما ساخته می‌شود. حال می‌توانید اطلاعات شخصی مانند شماره تلفن، آدرس محل سکونت، وضعیت اقامت و یا دیگر اطلاعات لازم را در سایت، وارد و ثبت نمایید.

 دریافت کد رهگیری از سامانه میخک انگلیس

در مرحله بعدی، شما وارد پروفایل خود شده و بسته به خدماتی که نیاز دارید، بخش مورد نظرتان را در سایت انتخاب می‌کنید. در این مرحله باید مدارک عمومی شخصی و نیز مدارک مربوط به خدمات کنسولی مورد نظر را که اسکن کرده‌اید، در سایت بارگذاری کنید. پس از تایید این مرحله، نوبت به وزارت امور خارجه است که این مدارک و خدمات مورد نظر شما را بررسی کرده و نتیجه را از طریق ایمیل به اطلاع شما می‌رساند. در این ایمیل یک کد رهگیری که مخصوص پرونده شما است، به ایمیل شما ارسال خواهد شد. بقیه مراحل معمولا به صورت حضوری و با همراه داشتن این کد، انجام خواهد شد.

 احزار هویت در این سامانه چگونه انجام می‌شود؟

معمولا پس از ثبت درخواست و دریافت کد رهگیری لینکی برای مراجعه با سفارت و احراز هویت برای کاربران ارسال می‌شود. در اکثر مراکز، شما برای تعیین وقت سفارت باید از طریق لینک ارسالی اقدام نموده و در وقت اعلام شده همراه با مدارک به سفارت مراجعه کرده و در حضور نماینده قانونی سفارت، وکالت‌نامه‌های لازم را امضا کنید. در بعضی کشورها نیز امکان احراز هویت به صورت اسکایپی و بدون مراجعه حضوری ممکن خواهد بود.

راهنمای استفاده از سامانه میخک

خلاصه مراحل استفاده از خدمات کنسولی در سامانه میخک عبارت است از:

 • مراجعه به سامانه از طریق نشانی mikhak.mfa.gov.ir
 • ایجاد پروفایل جدید به نام کاربر
 • ورود به سامانه و بارگذاری مدارک
 • بررسی مدارک و دریافت کد رهگیری
 • احراز هویت به صورت حضوری
 • انجام بقیه مراحل توسط وزارت امور خارجه و یا سفارت

 

سامانه میخک انگلیس
سامانه میخک انگلیس

 خدمات سامانه میخک

خدمات کنسولی مورد نیاز ایرانیان که توسط این سامانه به آن رسیدگی می‌شود، فراوان است. موارد زیر مهم‌ترین این خدمات است:

1. امور سجلی

در این بخش از سامانه شما می‌توانید صدورگواهی فوت، تولد، ازدواج، طلاق، گواهی عدم سوء پیشینه و … را انجام دهید.

2. ثبت وکالت نامه در سامانه میخک

در این بخش شما می‌توانید در امور مربوط به کارهای بانکی، انحصار وراثت، امور تحصیلی، طلاق توافقی و یک طرفه و … را به یک وکیل پایه یک دادگستری در داخل، وکالت دهید.

3. امور گذرنامه‌ای

در این بخش می‌توانید امور مربوط به تمدید و یا صدور گذرنامه را در سامانه میخک انگلیس پیگیری نمایید.

4. تشکیل پرونده تحصیلی

این بخش درباره تایید مدرک تحصیلی از دانشگاه‌های خارجی و یا دیگر موارد به کاربران کمک می‌کند.

5. تایید و یا استعلام مدارک

در این بخش شما می‌توانید مدارک مورد نیاز مانند مدارک تحصیلی، درمانی و اداری را برای تایید و یا استعلام بارگذاری نمایید.

طلاق در انگلیس

ایرانیان مقیم کشور انگلیس برای ثبت و به انجام رساندن مراحل طلاق به صورت قانونی، دو راه در پیش رو دارند. آنان می‌توانند با استفاده از قوانین انگلستان و یا قوانین ایران، از یکدیگر جدا شده و مراحل قانونی آن را به اتمام برسانند.
برای طلاق با قوانین ایران، شما باید وکالت‌نامه‌ای را به یک وکیل طلاق در ایران آماده کرده و از طریق سامانه میخک انگلیس و یا ثنا به ثبت برسانید.

قوانین طلاق انگلستان

قوانین طلاق در انگلستان با قوانین طلاق در ایران تفاوت‌های اساسی دارد. اما به صورت کلی می‌توان گفت که برای انجام مراحل طلاق در این کشور ابتدا باید «تقدیم دادخواست» صورت بگیرد. برای بررسی این دادخواست شروطی لازم است.
این شروط شامل این موارد است که ازدواج باید به صورت رسمی به ثبت رسیده باشد، از زمان شروع ازدواج یک سال گذشته باشد و همچنین باید به اثبات برسد که روابط درحال فروپاشی و شکست است.

در این کشور اگر یکی از زوجین درخواست طلاق داده باشد، باید موارد خیانت، رفتارهای غیر منطقی و ترک زندگی مشترک را به اثبات برساند. پس از طلاق نیز قاضی باتوجه به شرایط دو طرف برای حضانت و وضعیت فرزندان تصمیصم گیری کرده و برای اموال نیز قانون تصنیف اموال برای هر دو طرف اعمال می‌گردد.

اگر ساکن انگلستان هستید و برای طلاق به این روش فکر می‌کنید می‌توانید همچنین با یک وکیل طلاق ایرانی در انگلستان بیشتر در مورد این موضوع مشورت نمایید.

طلاق ایرانیان در انگلستان با استفاده از سامانه میخک انگلیس

برای ثبت طلاق توافقی و یا ثبت وکالت‌نامه برای گرفتن وکیل در ایران شما می‌توانید از سامانه میخک استفاده نمایید. برای این منظور شما باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • ایجاد پروفایل در سامانه میخک
 • ورود به بخش پروفایل و وارد نمودن اطلاعات کامل خود
 • مراجعه به بخش تایید اسناد و قسمت وکالت نامه
 • وارد کردن اطلاعات کامل وکیل در ایران و نوع وکالت نامه که «وکالت طلاق» است.
 • دریافت کد رهگیری
 • مراجعه به یکی از نمایندگی‌های مورد تائید وزارت امور خارجه و سامانه میخک انگلیس برای احراز هویت
 • امضای وکالت نامه با نظارت و تایید متصدی مربوطه در نمایندگی ایران برای انجام طلاق توافقی در ایران و یا طلاق یک طرفه در ایران
 • آپلود متن کامل وکالت‌نامه در سامانه میخک که در آن حدود اختیارات وکیل به صورت شفاف آورده شده باشد.

سفارت ایران در انگلیس

سفارت ایران در انگلستان به آدرس 16 ,PRINCES GATE LONDON S.W.7 ENGLAND قرار دارد. شماره تماس 2253000-2254000(207 0044 ) و ساعات کار دوشنبه تا جمعه از ساعت از ساعت ۹ صبح الی 17 است.

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره دارید از طریق واتس‌آپ با ما در ارتباط باشید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
3/5 - (2 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

سامانه میخک استانبول
سامانه میخک استانبول
تمدید گذرنامه در سامانه میخک
تمدید گذرنامه در سامانه میخک
سامانه میخک آلمان
سامانه میخک آلمان
دریافت گواهی عدم سوء پیشینه
دریافت عدم سوء پیشینه خارج از کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *