وکیل طلاق

وکیل طلاق

وکیل طلاق شخصی است که به موکل خود در حل شدن پرونده‌ی طلاق‌اش، با توجه به قوانین، تبصره‌ها و علل درخواست طلاق، کمک می‌کند. وکیل طلاق در اموری نظیر جدایی، گرفتن حضانت فرزندان، پرداخت نفقه و گرفتن مهریه و مواردی شبیه به این، به افراد کمک می‌کند.

داشتن یک وکیل طلاق خوب می‌تواند به شما کمک کند که روند پرونده‌تان آسان‌تر و با سرعت بیشتری طی شود. در صورتی که در مورد پرونده طلاق خود سوالی داشته یا نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید با مشاوران سایت دادنیک ارتباط برقرار کنید. مشاوران دادنیک به شما کمک می‌کنند طی ده الی سی روز مراحل طلاق شما به پایان برسد.

فرم درخواست مشاوره رایگان

مراحل انجام طلاق

طلاق چه به‌صورت توافقی باشد یا از طرف مرد یا زن، مراحل مشخصی دارد که باید حتماً طی شود. این مراحل عبارت‌اند از:

 1. مراجعه به سایت طلاق و ثبت نام در این سایت و انتخاب مرکز مشاوره.
 2. شرکت در جلسات مشاوره قبل از طلاق که شرکت در آنها الزامی است. بعد از شرکت در این جلسات، مشاوره نظر خود را اعلام می‌کند که در صورت منصرف نشدن شما، گواهی عدم انصراف از طلاق صادر می‌شود.
 3. بعد از این مرحله باید به دفاتر الکترونیک قضایی مراجعه کرده و دادخواست طلاق توسط این دفاتر تنظیم می‌شود. شعبه دادگاه و زمان آن هم مشخص می‌شود.
 4. پرونده طلاق به دادگاه ارجاع داده می‌شود و ابلاغیه حضور در دادگاه از سمت سامانه ثنا به زوجین به‌صورت الکترونیکی ابلاغ می‌شود.
 5. بررسی پرونده طلاق در دادگاه و صدور رای طلاق یا عدم امکان سازش
  اگر با روند انجام مراحل طلاق آشنا نباشید یک وکیل طلاق خوب در تمام این مراحل شما را راهنمایی می‌کند و کمک می‌کند تا بتوانید سریع و بدون درگیری با روند پرونده، طلاق بگیرید.

مراحل انجام طلاق با وکیل

مراحل اولیه طلاق را بالاتر عنوان کردیم. در صورتی که از قوانین حقوقی اطلاعی نداشته باشید و وکیلی هم در هنگام ارائه دادخواست طلاق به دادگاه نداشته باشید، طی کردن روند این مراحل دارای سختی دو چندانی برای شما خواهد بود. انجام تمام مراحل اولیه طلاق و شرکت در تمام جلسات دادگاه به عهده خود شخص خواهد بود و به‌طور معمول به‌قدری روند شرکت در جلسات دادگاه دارای بار روانی شدید و طولانی است که افراد از این خواسته خود منصرف می‌شوند.

بنابراین اگر به‌دنبال پیروزی حتمی در پرونده طلاق خود هستید، باید یک وکیل طلاق خوب را پیش از ارائه دادخواست طلاق انتخاب کنید. در صورتی که دادنیک پرونده طلاق شما را به عهده داشته باشد نیازی به حضور شما در هیچ یک از مراحل نیست و طلاق شما ظرف مدت ۲۰ الی ۳۰ روز کاری انجام می شود.

عدم حضور زوجین در هنگام طلاق

مهم‌ترین وظیفه وکیل طلاق را می‌توان این مورد برشمرد که گاهی زوجین تمایل به شرکت در جلسات دادگاه را ندارند و با دادن وکالت به وکیل خود، می‌توانند این کار را هم به او بسپارند. داشتن وکیل در پیشبرد سریعتر روند پرونده کمک زیادی می‌کند که بدون آن احتمال موفقیت شما در پرونده حقوقی‌تان به حداقل خواهد رسید. خوب است بدانید در صورت‌ توافقی بودن طلاق، نیازی به حضور طرفین در دادگاه نیست و تمام این مراحل توسط وکیل انجام خواهد شد.

انواع روش‌های دادخواست طلاق

روش‌های مختلفی برای ارائه دادخواست طلاق وجود دارد. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

طلاق توافقی

طلاق توافقی همانطور که از اسمش پیداست با توافق طرفین مبنی بر جدایی رخ می‌دهد. برای دادخواست طلاق توافقی ابتدا باید به سامانه طلاق مراجعه کنید و نوع طلاق خود را توافقی انتخاب کنید. همانطور که پیشتر گفتیم، شرکت در جلسات مشاوره پیش از طلاق الزامی است؛ تنها تفاوتی که در این نوع طلاق با سایر روش‌ها وجود دارد، این است که در طلاق توافقی باید زوجین یعنی هر دو طرف گواهی عدم انصراف از طلاق را داشته باشند.

سایر مراحل طلاق توافقی با مراحل اولیه‌ای که پیشتر ذکر کردیم، تفاوت چندانی ندارد؛ یعنی پس از این به دفاتر الکترونیک قضایی مراجعه کرده تا تاریخ دادگاه و شعبه آن مشخص شود و سپس حضور در دادگاه و صدور رای. در این نوع دادخواست طلاق، وکیل طلاق توافقی کار آسان‌تری در پیش دارد و بدون نیاز به حضور طرفین، ظرف کمتر از یک ماه پرونده به اتمام خواهد رسید.

طلاق از طرف زن

در طلاق از طرف زن، خود خانم باید به سامانه طلاق مراجعه کند و دادخواست طلاق دهد. بعد از این نوبت به شرکت در جلسات پیش از طلاق می‌رسد که در صورت منصرف نشدن خانم، گواهی عدم انصراف از طلاق صادر می‌شود.

با در دست داشتن این گواهی می‌توانید به دفاتر الکترونیک قضایی مراجعه کنید تا زمان و شعبه دادگاه مشخص شود. بعد از این ابلاغیه طلاق به‌صورت الکترونیکی برای طرفین ارسال می‌شود که تاریخ و زمان حضور در دادگاه در آن مشخص شده است.

زن در دادخواست طلاق خود، حتماً باید دلیل قانع کننده‌ای به دادگاه ارائه کند. همین موضوع سبب شده روند دادگاه در دادخواست طلاق از سمت خانم کمی پیچیده‌تر طی شود؛ به همین سبب انتخاب وکیل طلاق از طرف زن در این نوع از طلاق اهمیت ویژه‌ای دارد.

طلاق از طرف مرد

در این نوع طلاق، مرد دادخواست خود را در سامانه طلاق ثبت می‌کند سپس با در دست داشتن گواهی عدم انصراف از طلاق که مشروط به شرکت در جلسات مشاوره‌ی قبل از طلاق است، به دفاتر الکترونیک قضایی مراجعه می‌کند تا زمان دادگاه و شعبه آن مشخص شود. در طلاق از طرف مرد، شخص بدون نیاز به هیچگونه دلیل قانع کننده‌ای و با پرداخت حقوق قانونی خانم، می‌تواند از وی جدا شود.

طلاق با داشتن حق طلاق

خانمی که در شروط ضمن عقد نکاح، حق طلاق را از همسر خود بگیرد، زمانی که بخواهد اقدام به جدایی کند، دادخواست وی با روند سریعتری انجام خواهد شد. در این روش از طلاق، خانم دیگر نیاز به ارائه دلیل قانع کننده در دادگاه ندارد و صرفاً با در دست داشتن این وکالت، می‌تواند به دادگاه مراجعه کرده و جدا شود. روند جدایی در طلاق با داشتن حق طلاق خانم، همچون طلاق از طرف مرد، سریعتر انجام می‌پذیرد.

طلاق ایرانیان خارج از کشور

ایرانیان خارج از کشور در صورتی که بخواهند اقدام به جدایی کنند باید به کنسولگری ایران مراجعه کنند و دادخواست خود را در آنجا تنظیم کنند. با تنظیم دادخواست خود، این پرونده به محاکم و دادگاه‌های ایران ارجاع داده می‌شود و پرونده در داخل خود ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد.

با توجه به اینکه گاهی زوجین امکان حضور در ایران را تا پایان صدور حکم پرونده‌شان را ندارند، داشتن وکیل طلاق برای این افراد اهمیت ویژه‌ای دارد. مزیت داشتن وکیل در این موضوع، امکان پیگیری پرونده توسط وکیل تا زمان صدور رای، بدون نیاز به حضور طرفین در دادگاه است. اما باید بدانید وکیل طلاق ایرانیان خارج از کشور، باید تجربه این کار را داشته باشد و نسبت به قوانین حقوقی این حوزه و نحوه‌ی گرفتن وکالت از طرفین که در خارج از کشور هستند، آگاهی داشته باشد.

هزینه وکیل طلاق چقدر است؟

هزینه وکیل در ایران و وکیل طلاق بستگی به نوع پرونده شما دارد. یعنی اینکه دادخواست طلاق از سمت چه کسی تنظیم شده، آیا شخص صرفاً خواهان پیگیری پرونده طلاق است یا در ضمن آن پیگیری وکیل در امور دیگر مثل گرفتن حق حضانت یا دریافت مهریه و نفقه را هم می‌خواهد.

به‌عنوان مثال در دادخواست‌های طلاق از طرف زن که خانم حق طلاق را ندارد، به‌دلیل پیچیده‌تر بودن پرونده و سختگیری بیشتر دادگاه‌ها در این روش از طلاق، هزینه وکیل طلاق نسبت به طلاق توافقی یا طلاق از سمت مرد یا حتی طلاق با داشتن حق طلاق، بیشتر است.

برای مشاوره و آگاهی از هزینه وکیل طلاق می‌توانید  به سایت موسسه دادنیک مراجعه کنید.

جمع بندی

در صورت تصمیم بر طلاق همانطور که پیشتر بیان کردیم، مراحل آن با داشتن یک وکیل طلاق خوب با سرعت بیشتری طی خواهد شد. دادخواست طلاق دارای انواع متفاوتی نظیر طلاق توافقی، ارائه دادخواست طلاق از سمت زن یا مرد و طلاق با داشتن حق طلاق را شامل می‌شود.

در صورت نیاز به مشاوره و آگاهی از انواع روش‌های تنظیم و ارائه دادخواست طلاق می‌توانید به سایت دادنیک مراجعه کنید. مشاوران حقوقی این سایت با توجه به شرایط شما بهترین راه حل و مناسب‌ترین وکلا را به شما معرفی خواهند کرد.

سوالات متداول

مراحل طلاق به چه ترتیب است؟

مراجعه به سایت طلاق و ثبت نام در این سایت، شرکت در جلسات مشاوره قبل از طلاق و دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق، مراجعه به دفاتر الکترونیک قضایی برای ثبت دادخواست و مشخص شدن زمان دادگاه و شعبه آن، ارجاع پرونده به دادگاه و ارسال ابلاغیه به طرفین و اعلام تاریخ و ساعت حضور در دادگاه و در نهایت بررسی پرونده طلاق در دادگاه و صدور رای طلاق یا عدم امکان سازش.

کدام روش طلاق سریعتر نتیجه می‌دهد؟

در طلاق توافقی با توجه به توافق طرفین مبنی بر جدایی، سریعتر از سایر روش‌ها انجام می‌شود. در صورت داشتن وکیل طلاق توافقی، پرونده بدون نیاز به حضور طرفین، ظرف کمتر از یک ماه به اتمام خواهد رسید.

در چه صورتی دادخواست طلاق از سمت زن زودتر نتیجه می‌دهد؟

خانمی که حق طلاق را داشته باشد، دیگر نیازی به ارائه دلیل قانع کننده به دادگاه برای جدایی ندارد و همین سبب می‌شود روند جدایی در این روش سریعتر نتیجه بدهد.

دادخواست طلاق از سمت خانم زودتر به نتیجه می‌رسد یا از سمت مرد؟

اگر خانم حق طلاق نداشته باشد، باید دلیلی قانع کننده به قاضی برای جدایی ارائه دهد؛ اما در مورد آقایان چنین چیزی نیست و آنها با ارائه این دادخواست و پرداخت حقوق قانونی زن بدون نیاز به ارائه دلیل، می‌توانند از همسر خود جدا شوند.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

۵/۵ - (۱۳ امتیاز)
تیم تحریریه دادنیک

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های امور حقوقی خانواده، انحصار وراثت، امور وکالتی و کنسولی ایرانیان داخل و خارج از کشور منتشر می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در تماس باشید.

16 دیدگاه برای “وکیل طلاق

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادنیک گفته:

   سلام، وقت شما بخیر
   بله در صورتی که وکیل داشته باشید، نیازی به حضور شما در هیچ یک از مراحل نیست. برای اطلاعات بیشتر با مشاوران حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادنیک گفته:

   سلام، وقت شما بخیر
   برای اطلاع از هزینه های طلاق لطفا با مشاوران دادنیک در ارتباط باشید.

 1. سعید زارع گفته:

  واقعا بنظر من ادم برای طلاق باید حتما وکیل طلاق بگیره . خیلی بهتر پیش میره. اعصابتتم در سالن های دادگاه خرد نمیشه.

 2. علی رحمتی گفته:

  مراحل انجام طلاق توسط شما رو یمخوام بدونم. ممنون میشم اطلاع بدین بهم. طلاق توافقی منظورمه

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادنیک گفته:

   سلام، وقت شما بخیر
   اولین مرحله برای طلاق توافقی توافق بین شما و زوجه است. بعد از آن طی جلسه با وکیل توافقنامه طلاق توافقی تنظیم میگردد و پرونده شما توسط وکیل متخصص پیگیری می شود.
   طلاق توافقی با دادنیک ظرف 10 الی 30 روز کاری انجام می شود و نیازی به حضور شما در هیچ مرحله ای نیست. در نهایت رای طلاق توافقی برای شما گرفته می شود و طلاق شما انجام می شود.

 3. سالومه.م گفته:

  من معتقدم مراحل انجام طلاق با وکیل خیلی سریعتره. حتما وکیل بگیرین. من سه سال الکی وقت هدر دادم

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادنیک گفته:

   سلام، وقت شما بخیر
   برای اطلاع از تعرفه‌های طلاق توافقی لطفا با مشاوران حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

 4. مسعود رضوی گفته:

  وکیل طلاق برای اینارین خارج از کشور هم دارین؟ من ساکن مالمو سوئد هستم. همسرم هم اینجاست. موافق طلق هم هستش. نیاز به وکیل طلاق داریم

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادنیک گفته:

   سلام، وقت شما بخیر
   بله، لطفا با مشاوران حقوقی در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنیم.

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادنیک گفته:

   سلام، وقت شما بخیر
   طلاق توافقی سریع ترین حالت طلاق است.
   در صورتی که وکیل داشته باشید ظرف مدت کمتر از 1 ماه طلاق شما انجام می شود.

 5. ئیام رضوی گفته:

  من وکالت در طلاق دارم. میتونم بدون حضور همسرم اقدام کنم؟ و میشه وکیل طلاق بگیرم برای خودم. و به حای اون خودم بیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)