مهریه دختر باکره

مهریه دختر باکره

مهریه بر طبق قانون حمایت از خانواده اصلی ترین حق زن بوده که از زمان عقد نکاح به مالکیت او در می‌آید. به موجب این قانون مدنی، زن از زمان عقد ازدواج دائم و ازدواج موقت، مالک مهریه خود بوده و هر زمان که اراده کند، بدون هیچ قید و شرطی حق مطالبه آن را دارد. بنابراین اگر زن و شوهر در دوران عقد، تصمیم به جدایی و طلاق بگیرند و زن دوشیزه باشد، نیمی از مهریه به او تعلق می‌گیرد.

در ادامه به بررسی مهریه دختر باکره خواهیم پرداخت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه طلاق در صورت باکره بودن و مهریه دختر باکره با بهترین وکیل مهریه و مشاوران حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

مهریه دختر باکره

همانطور که در ابتدا بیان کردیم، مهریه یکی از مهم ترین حقوق مالی زن بوده که از زمان عقد نکاح به زن تعلق می‌گیرد. بر طبق ماده 1082 قانون مدنی «به مجرد عقد زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.» اما در برخی از شرایط نظیر طلاق در دوران عقد که ممکن است زن باکره باشد، زن مستحق تمام مهریه خود نبوده و حق مطالبه نصف مبلغ مهریه خود را از همسرش دارد.

همچنین بر اساس ماده 1101 قانون مدنی «هر گاه عقد نکاح قبل از نزدیکی به جهتی فسخ شود، زن حق مهر ندارد مگر در صورتی که موجب فسخ عنن باشد که در این صورت با‌ وجود فسخ نکاح، زن مستحق نصف مهر است.»

مهریه دختر باکره چگونه محاسبه می‌شود؟

بر طبق قانون مدنی، مهریه دختر باکره در طلاق نصف بوده و مرد موظف به پرداخت نیمی از مهریه به زن است. اما اگر زن دوشیزه نباشد، مرد موظف به پرداخت مهریه کامل به زن است. همچنین اگر زن در دوران عقد، مهریه خود را مطالبه کند و قصد طلاق و جدایی (گرفتن مهریه بدون طلاق) نداشته باشد. در این صورت، مرد موظف به پرداخت تمام مهریه است.

مهریه دختر باکره چگونه محاسبه می‌شود؟

اما اگر زن در دوران عقد و دوشیزگی از همسرش جدا شود، زن موظف به برگرداندن نصف مهریه به همسر خود است. بنابراین ملاک نصف شدن مهریه در دوران عقد، باکره بودن دختر در زمان طلاق است.

نحوه به اجرا گذاشتن مهریه دختر باکره

اجرا گذاشتن مهریه دختر باکره با به اجرا گذاشتن مهریه زن در حالت‌های دیگر، تفاوتی ندارد. بنابراین اجرا گذاشتن مهریه به این صورت است که زن یا وکیل مهریه او، ابتدا به دایره اجرائیات ثبت، مراجعه کرده و فرم مطالبه مهریه را پر می‌کند.

سپس از اموال و دارایی‌های رسمی مرد، استعلام حاصل شده و اگر مرد ظرف مدت ده روز از صدور اجرائیه، اقدام به پرداخت مهریه همسر خود نکند، زن حق توقیف اموال آقا برای مهریه را دارد.

سپس زن، اموال همسر خود را در مزایده فروخته و با فروش اموال، مهریه خود را وصول می‌نماید. اما اگر بعد از استعلامات، مشخص شود که مرد مال و دارایی رسمی ندارد یا اموال او به اندازه مهریه همسرش نیست، زن با مراجعه به یکی از شعب دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، دادخواست مطالبه مهریه را تنظیم کرده و درخواست مطالبه مهریه خود را به دادگاه خانواده تقدیم می‌کند.

مهریه دختر باکره در طلاق توافقی

در طلاق توافقی که یکی از انواع طلاق برای زوجین محسوب می‌شود، زوجین با توافق یکدیگر تصمیم به جدایی و طلاق می‌گیرند. زن و شوهر همچنین درباره مواردی نظیر حق و حقوق مالی زن، حضانت فرزندان و غیره به توافق می‌رسند. بنابراین اگر زوجین در دوران عقد تصمیم به طلاق بگیرند و زن باکره باشد، نیمی از مهریه به او تعلق می‌گیرد.

همچنین نحوه پرداخت مهریه در درخواست طلاق از طرف مرد به این صورت است که اگر زن باکره باشد، نیمی از مهریه به او تعلق می‌گیرد اما اگر باکره نباشد، مرد محکوم به پرداخت کامل مهریه به همسر خود است.

در درخواست طلاق از طرف زن نیز زن حق مطالبه مهریه خود را دارد اما برای طلاق باید مدارک کافی و قانونی برای ارائه به قانون گذار را داشته باشد تا بتواند موافقت دادگاه خانواده را برای صدور حکم طلاق دریافت نماید. بنابراین اگر طلاق از طرف زن باشد و زن باکره باشد، با ارائه دلایل محکمه پسند و قانونی به دادگاه خانواده، حق مطالبه نیمی از مهریه خود را از همسرش دارد.

مهریه دختر باکره در طلاق توافقی

رأی دیوان عالی کشور در مورد مهریه دختر باکره چیست؟

در زمینه مهریه دختر باکره در شعبه هشتم دیوان عالی کشور رأیی صادر شده که عبارت است از: «ملاک قانونی و شرعی استحقاق زوجه نسبت به تمام یا نصف مهریه ما فی القباله در موقع طلاق طبق ماده 1092 قانون مدنی صرفاً عمل مواقعه و نزدیکی بوده و پارگی یا عدم پارگی پرده بکارت در خصوص مورد مؤثر در مقام نیست.»

همچنین «طلاق بدون نزدیکی بین زوجین طبق ماده 1155 قانون مدنی موجب انتفاع عده طلاق برای زوجه خواهد بود لذا جهت روشن شدن قضیه و احراز اینکه آیا در موقع طلاق زوجه مستحق تمام یا نصف مهریه خواهد بود و نیز آیا مکلف به رعایت عده طلاق است یا خیر، ضرورت داشته که دادگاه پیرو سابقه زوجه فرجام خواننده را به پزشکی قانونی معرفی تا با معاینه مجدد بالصراحه اعلام دارد که آیا بین زوجین عمل مواقع و نزدیکی انجام شده است یا خیر و سرانجام دادگاه پس از انجام تحقیقات در موارد مرقوم در فوق بر اساس نتیجه محصله با لحاظ دیگر قرائن و امارات موجود در پرونده نسبت به صدور رأی مقتضی اقدام نماید.»

بنابراین طلاق در صورت باکره بودن پیامدهای زیر را در پیش رو خواهد داشت.

 • نصف شدن مهریه
 • عدم نیاز به نگه داشتن مدت عده بعد از طلاق
 • پاک کردن اسم همسر بعد از طلاق در صورت باکره بودن زن

بنابر آنچه در این مقاله از مجله حقوقی دادنیک بیان کردیم، برای دریافت مشاوره در زمینه اقساط مهریه و بخشیدن مهریه بدون شاهد با مشاوران و وکیل مهریه در این مجموعه ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

مهریه دختر باکره در طلاق توافقی به چه صورتی است؟

مهریه دختر باکره در طلاق توافقی نصف می‌شود.

نحوه به اجرا گذاشتن مهریه دختر باکره به چه صورت است؟

اجرا گذاشتن مهریه به این صورت است که زن یا وکیل مهریه، ابتدا به دایره اجرائیات ثبت، مراجعه کرده و فرم مطالبه مهریه را پر می‌کند. سپس از اموال و دارایی‌های رسمی مرد، استعلام حاصل شده و اگر مرد ظرف مدت ده روز از صدور اجرائیه، اقدام به پرداخت مهریه همسر خود نکند، زن حق توقیف اموال مرد برای مهریه را دارد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (11 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

طلاق از مردی که دست بزن دارد
طلاق از مردی که دست بزن دارد
محکم‌ترین سند برای بخشش مهریه
 محکمترین سند برای بخشش مهریه
چرا حق طلاق با مرد است؟
چرا حق طلاق با مرد است؟
در طلاق توافقی چه چیز هایی به زن تعلق میگیرد
در طلاق توافقی چه چیز هایی به زن تعلق میگیرد

7 پاسخ

 1. سلام . من به تازگی شنیده ام که اگر در دوران عقد بین زوج مشکلی پیش بیاد و قصد جدایی داشته باشند ،برای گرفتن مهریه‌ مسئله بکارت و رابطه جنسی مطرح میشه، که نصف پرداخت بشه یا تمام . درصورتی که حدود ۲۵ سال پیش که خواهرم عقد کرد همچین چیزی نبود ،آیا قوانین عوض شده؟ لطفا راهنمایی کنید

  1. درود
   طبق قانون در صورتی که در زمان عقد و قبل از رابطه (خانم باکره باشند) طلاق بگیرند، نصف مهریه به خانم تعلق میگیرد.

 2. به نظرم اول دختری بگیرید تا چند ماه باهاش رابطه نداشته باشید اگه خوشتون نیومد ازش طلاقش بدید. چون باکره هست بهش مهریه طعلق نمیگیره. اینم یه راهنما واسه جوانان

  1. درود
   نصف مهریه بهشون تعلق میگیره بزرگوار.

 3. ‌ ‌ ‌‌‌ ‌
  سلام وقتتون بخیر
  طلاق و مطالبه حقوق صیغه ۹۹ساله چطوریه؟
  ایا میتوان مهریه ای ک در هنگام صیغه ثبت شده را دریافت کنم؟

  1. سلام، وقت شما بخیر
   سوالتون گویا نیست.

 4. سلام مهریه هیچ ربطی به باکره بودن و نبودن ندارد در صورتی که مرد در زمان خواستگاری اطلاع داشته باشد به دلیل آنکه حتی زنانی که طلاق میگیرند وقتی با مرد دیگری ازدواج میکنند میتوانند مهریه بگیرند مهریه هیچ ربطی به بکارت ندارد اگر مرد از نداشتن بکارت زن اطلاع داشته باشد و نصف مهریه را زمان عقد باید پرداخت کنند و نصف دیگر زمانی که زیر یک سقف رفتند باید پرداخت شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)