طلاق توافقی چقدر طول میکشد

طلاق توافقی چقدر طول میکشد
دریافت دادنامه طلاق از دادگاه
برای مشاوره رایگان در واتساپ روی دکمه زیر کلیک کنید.

طلاق توافقی یکی از رایج‌ترین و ساده‌ترین روش‌های جدایی محسوب می‌شود. بیشتر زوجین سعی دارند به همین شکل از یکدیگر جدا شوند. دلیل محبوبیت بیشتر این نوع طلاق چیست و طلاق توافقی چقدر طول میکشد؟ از آنجایی که زوجین در مورد تمام مسائل به توافق رسیده‌اند، این نوع جدایی زمان‌بر نخواهد بود. در نظر داشته باشید برای اینکه طلاق توافقی شما سریع‌تر انجام شود، بهتر است از کمک یک وکیل خبره استفاده کنید. کارشناسان و متخصصان حرفه‌ای موسسه حقوقی دادنیک می‌توانند در این مسیر شما را راهنمایی کنند و یک وکیل طلاق توافقی خبره را برای شما در نظر بگیرند. این افراد به صورت آنلاین و از طریق واتس با شما در ارتباط خواهند بود.

مدت زمان طلاق توافقی به چه عواملی بستگی دارد؟

برای اینکه بفهمید طلاق توافقی چقدر طول میکشد باید به مسائل مختلفی توجه کنید. برای مثال تاریخی که شما دادخواست طلاق توافقی خود را ثبت می‌کنید نیز در مدت زمان اجرای این حکم موثر است. 

مسئله دیگری که در زمان این انوع طلاق تاثیر گذار است مربوط به سخت‌گیری شعب و دادگاه منتخب خواهد بود. برخی از شعب با بررسی سریع مدارک، حکم طلاق توافقی را به مرحله اجرا درمی‌آورند. در حالی که برخی دیگر از دادگاه‌ها سخت‌گیر هستند و سعی دارند زن و شوهر را به زندگی زناشویی برگردانند. در ادامه به 3 مورد از مهم‌ترین مسائلی که در مدت زمان طلاق توافقی تاثیرگذار است اشاره می‌کنیم:

جلسات مشاوره

به منظور ثبت طلاق توافقی زوجین باید بین 3 تا 8 جلسه مشاوره اجباری شرکت کنند. جلسات مشاوره یکی از عوامل مهمی است که باعث طولانی‌تر شدن روند طلاق توافقی می‌شود.

توافقات طلاق توافقی

طی طلاق توافقی خانم و آقا بر سر مسائلی همانند بخشیدن مهریه یا حتی نحوه دریافت مهریه به توافق می‌رسند. در صورتی که این توافقات مشخص شود و خیلی راحت به مرحله اجرا در بیاید، طلاق توافقی سریع‌تر انجام می‌شود. اما اگر این توافقات نیاز به بررسی و ثبت در دادگاه داشته باشند، به طور حتم به زمان بیشتری نیاز است.

وکیل طلاق توافقی

پیش از این نیز گفتیم اگر برای طلاق توافقی خود وکیل خبره‌ای انتخاب کنید، این وکیل روند و مراحل جدایی شما را پیش می‌گیرد و خیلی سریع به نتیجه مطلوب دست پیدا می‌کنید. در واقع با حضور وکیل طلاق توافقی لازم نیست زوجین در جلسات دادگاه و مشاوره اجباری شرکت کنند. پس روند طلاق آنها سریع‌تر به نتیجه می‌رسد.

مراحل طلاق توافقی چقدر طول میکشد؟

برای اینکه بفهمید طلاق توافقی چقدر طول میکشد باید با مراحل آن آشنا شوید. طلاق توافقی طی چند مرحله انجام می‌شود. در صورتی که برای طلاق توافقی خود وکیلی استخدام کنید، مراحل این نوع جدایی سریع‌تر و کمتر خواهد بود. در ادامه این مراحل را به طور خلاصه نام می‌بریم:

 •       ثبت‌نام در سامانه تصمیم
 •       اخذ نوبت از سامانه نوبت‌دهی مشاوره
 •       مراجعه به مراکز مشاوره خانواده
 •       دریافت گواهی عدم سازش
 •       ثبت دادخواست طلاق توافقی در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی
 •       توافق بر سر مسائلی همانند حضانت فرزند، مهریه، و نفقه
 •       مشخص شدن زمان جلسه دادرسی
 •       شرکت در جلسات رسیدگی به پرونده
 •       اعلام صورت جلسه مربوط به توافقات زوجین
 •       دریافت گواهی عدم بارداری زوجه از مرکز پزشک قانونی معتبر
 •       ارائه گواهی عدم بارداری به دادگاه
 •       صدور حکم طلاق توافقی توسط دادگاه
 •       ارائه حکم طلاق توافقی به دفترخانه رسمی طی 3 ماه
 •       اجرای صیغه طلاق توافقی با حضور 2 شاهد در دفترخانه

جلسات مشاوره طلاق توافقی چقدر زمان می‌برد؟

بسیاری از زوجینی که طلاق توافقی را بهتر از طلاق با داشتن حق طلاق در نظر دارند، بر این باور هستند که طلاق توافقی سریع‌تر به نتیجه می‌رسد. مسئله مهمی که در مورد طلاق توافقی وجود دارد مربوط به جلسات مشاوره آن است. به زبان دیگر باید بررسی کنید که جلسات مشاوره طلاق توافقی چقدر طول میکشد؟

بعد از ثبت‌نام در سامانه نوبت‌دهی مشاوره برای طلاق توافقی، حداقل باید 45 روز تا 2 ماه در نوبت بمانید. در بیشتر مواقع این سامانه نوبت‌دهی کند عمل می‌کند. بعد از اینکه زمان و تاریخ دقیق جلسات مشاوره شما مشخص شد، باید در 3 تا 8 جلسه اجباری این جلسات شرکت کنید.

طلاق توافقی چقدر طول میکشد
طلاق توافقی چقدر طول میکشد

ثبت درخواست طلاق توافقی چقدر طول میکشد؟

در صورتی که خانم و آقا بر سر تمام مسائل مهم به توافق برسند و بتوانند گواهی عدم سازش را دریافت کنند. نوبت به ثبت درخواست طلاق توافقی می‌رسد. ثبت این درخواست نیز تا حدودی زمان‌بر است. خانم و آقا باید در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق، رای طلاق توافقی خود را ثبت کنند.

به منظور ثبت این درخواست بعد از دریافت حکم طلاق توافقی، خانم و آقا تنها 3 ماه فرصت دارند. فراموش نکنید با حضور یک وکیل طلاق توافقی تمام این مراحل و نحوه ثبت درخواست طلاق توافقی راحت‌تر انجام می‌شود.

طلاق توافقی وکیل

همان‌طور که گفتیم بهتر است برای طلاق توافقی به وکیل وکالت دهید. در چنین شرایطی وکیل به عنوان نماینده رسمی زوجین در تمام مراحل جدایی حاضر می‌شود و حتی لازم نیست خانم و آقا در جلسات مشاوره حضور داشته باشند. برای انتخاب وکیل طلاق توافقی خود با متخصصان خبره موسسه حقوقی دادنیک مشورت کنید. این کارشناسان به صورت آنلاین و حتی از طریق واتس اپ نیز می‌توانند پاسخگو شما باشند.

طلاق توافقی با کمک وکیل چقدر زمان می‌برد؟

در صورتی که زوجین خودشان برای ثبت و اجرای طلاق توافقی دست به کار شوند، باید مراحل ذکرشده در بالا را از سر بگذرانند و در تمام جلسات نیز حضور داشته باشند، همین امر سبب طولانی شدن روند طلاق توافقی می‌شود. اما با حضور وکیل طلاق توافقی چقدر طول میکشد؟
طلاق با کمک وکیل طلاق توافقی در مدت زمان کمی انجام می‌شود که کاملا بستگی به تخصص وکیل مربوطه دارد. 

 

طلاق توافقی در دوران عقد چقدر طول می‌کشد؟

دوره عقد به دوره‌ای می‌گویند که صیغه عقد بین خانم و آقا جاری شده ولی این زن و شوهر هنوز به زیر یک سقف نرفته‌اند. طلاق توافقی در دوران عقد نیز تا حدودی سریع انجام می‌شود. مدت زمان ثبت طلاق توافقی در دوران عقد بیش از هر چیزی به توافقات بین زوجین بستگی دارد. برای مثال بخشیدن مهریه یا دریافت آن یکی از مسائل مهمی است که بر مدت زمان طلاق توافقی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور چقدر زمان می‌برد؟

طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور نیز روند خاصی دارد ولی نیازی نیست خانم و آقا به ایران سفر کنند. بلکه با ثبت‌نام در سامانه میخک یا سامانه ثنا می‌توانند  اطلاعات هویتی خود را ارائه دهند. ناگفته نماند برای طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور افراد متقاضی باید به وکیل طلاق توافقی در ایران وکالت دهند.

بعد از تکمیل ثبت‌نام خود در یکی از 2 سامانه ذکرشده در بالا، می‌توانند درخواست صدور وکالتنامه خود را ارسال کنند. سپس وکیل طلاق ایرانی روند جدایی را پیش می‌برد و در آخر گواهی طلاق را برای آنها ارسال می‌کند. تمام این موارد بر روی زمان طلاق توافقی تاثیر می‌گذارند ولی حضور وکیل باعث می‌شود روند طلاق توافقی زودتر انجام شود.

5/5 - (12 امتیاز)
تیم تحریریه دادنیک

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های امور حقوقی خانواده، انحصار وراثت، امور وکالتی و کنسولی ایرانیان داخل و خارج از کشور منتشر می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در تماس باشید.

این نوشته در طلاق ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان طلاق توافقی:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان طلاق توافقی:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)