اولین قدم برای طلاق توافقی

اولین قدم برای طلاق توافقی

اولین قدم برای طلاق توافقی ثبت نام در سامانه تصیم است. زوجین پس از توافق بر سر مسائل مالی و تفاهم برای جدایی باید در سامانه تصمیم ثبت نام کرده و برای جلسات مشاوره وقت قبلی تعیین کنند. البته در صورتی که برای پرونده جدایی وکیل طلاق توافقی داشته باشید، نیازی به شرکت در جلسات مشاوره نیست و وکیل طلاق توافقی صفر تا صد کار را بدون نیاز به حضور شما در هیچ مرحله‌ای انجام می‌دهد.

در ادامه، مطالبی را در رابطه با اولین اقدام برای طلاق توافقی و همچنین هر آن‌چه که باید در مورد این نوع از طلاق بدانید را برای شما عزیزان بیان کند. پیشنهاد می‌کنیم که تا انتها با ما همراه باشید تا قدم اول برای طلاق توافقی را توضیح دهیم. در صورتی که برای طلاق خود به وکیل نیاز دارید با کارشناسان حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

فرم درخواست مشاوره رایگان

"*" indicates required fields

اولین قدم برای طلاق توافقی

اولین قدم برای طلاق توافقی این است که متقاضیان بایستی در ابتدا در “سامانه تصمیم (طلاق)” ثبت نام کرده و برای شرکت در جلسات مشاوره نوبت اخذ کنند تا بتوانند مراحل بعدی طلاق توافقی را در اسرع وقت طی کرده و از یکدیگر جدا شوند.

مراحل و روند طلاق توافقی

برای طلاق توافقی نیز هم‌چون دیگر انواع طلاق بایستی مراحلی را طی کنید. با توجه به این موضوع در ادامه به مراحل طلاق توافقی بیان شده است.

 • در اولین گام برای طلاق توافقی بایستی زوجین به یکی از مراکز مشاوره خانواده بهزیستی مراجعه کرده تا بتوانند پس از طی جلسات مشاوره، گواهی عدم انصراف از طلاق را دریافت کنند.
 • در مرحله بعدی زوجین یا وکیل آن‌ها می‌توانند درخواست طلاق توافقی را به یکی از دفاتر الکترونیک قضایی ارائه کرده و ثبت کنند.
 • در مرحله سوم، وقت دادرسی تعیین خواهد شد و از طریق یک پیامک از طرف سامانه ثنا به زوجین ابلاغ می‌شود تا طرفین یا وکیل آن‌ها در ساعت و روز تعیین شده در دادگاه خانواده حضور پیدا کنند.
 • در جلسه برگزار شده، قاضی نظر کارشناس مشاوره را بررسی کرده و با در نظر داشتن توافقاتی که بین طرفین انجام گرفته است، رای طلاق یا گواهی عدم امکان سازش را که حداکثر 3 ماه از تاریخ صدور اعتبار دارد؛ صادر می‌کند.
 • در مرحله آخر طرفین با به همراه داشتن گواهی عدم امکان سازش، می‌توانند در دفترخانه طلاق حضور پیدا کنند و در نهایت با اجرا شدن صیغه طلاق از یکدیگر جدا شوند.

در این اپیزود از دادنیک تاک با دکتر نعیمی، وکیل پایه یک دادگستری، به طور مفصل در مورد طلاق توافقی و حق طلاق صحبت کرده‌ایم.

شرایط طلاق توافقی

طلاق توافقی شرایطی دارد که هر یک از طرفین بایستی به آن پایبند بوده تا بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن این پروسه را به نتیجه برسانند. از این رو در ادامه به شرایط طلاق توافقی اشاره شده است.
• رضایت طرفین
• پرداخت تمام حق و حقوق مالی زن در صورت عدم بخشش آن
• توافق بر روی مسائلی هم‌چون مهریه، حضانت فرزندان و …
• ارائه گواهی عدم بارداری از طرف زن
• مراجعه به یکی از مراکز مشاور خانواده بهزیستی
• ارائه گواهی عدم انصراف از طلاق

مدارک لازم برای طلاق توافقی

اگر قصد دارید که به صورت توافقی طلاق بگیرید و می‌خواهید روند رسیدگی به پروسه پرونده‌تان سریعا پیش برود، بایستی در ابتدا مدارک لازم برای طلاق توافقی را در اختیار داشته باشید. در عین حال باید به این موضوع توجه داشته باشید که در صورت عدم ارائه کامل مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی، دادخواست شما در این خصوص از دفتر خدمات قضایی به دادگاه ارجاع داده نخواهد شد. از این رو در ادامه به مدارک طلاق توافقی اشاره شده است.
• اصل و کپی شناسنامه زوجین
• اصل و کپی کارت ملی زوجین
• اصل و کپی سند ازدواج
• وکالت نامه محضری طلاق (در صورتی‌که حق طلاق به زن داده شده باشد)
• توافق‌نامه طلاق توافقی
• گواهی عدم بارداری زوجه به همراه شرح آزمایشات پزشکی
• دریافت گواهی عدم امکان سازش پس از شرکت زوجین در جلسات مشاوره
لازم به ذکر است که اگر سند ازدواج به هر دلیلی در دسترس نباشد، بایستی رونوشتی از آن را تهیه کنید. این رونوشت نیز طبق بخشنامه جدیدی که در راستای طلاق توافقی ارائه شده است، حداکثر تا 3 ماه اعتبار خواهد داشت.

توافقنامه طلاق توافقی

اگر زن و مرد قصد داشته باشند که به صورت توافقی از یکدیگر جدا شوند، بایستی در ابتدا بر سر مسائل مالی و غیر مالی به توافقات لازم برسند، لذا در این خصوص توافقنامه طلاق توافقی را تنظیم خواهند کرد. در واقع هر مطلبی که در این توافقنامه ذکر شده باشد برای دادگاه اعتبار داشته و مبنای رای طلاق قرار خواهد گرفت.

وکیل طلاق توافقی چه نقشی را در پروسه جدایی ایفا خواهد کرد؟

همواره داشتن وکیل در پرونده‌های طلاق می‌تواند به شما کمک کند که سریع‌تر به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید. طلاق توافقی نیز از این قضیه مستثنی نیست و شما می‌توانید از وکیل متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا در تمامی مراحل طلاق شما را همراهی کرده و بهترین نتیجه را برایتان حاصل کند.

به طور کلی اگر از یک وکیل طلاق توافقی در زمان طلاق کمک بگیرید، می‌توانید در زمان بسیار کوتاه تری، حکم طلاق را دریافت کرده و اقدام به جدایی کنید. اما در صورتی که بخواهید خودتان پرونده طلاق توافقی را پیگیری کنید، ممکن است به دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی در این زمینه تا 3 ماه نیز درگیر پروسه آن باشید.

جمع بندی

همواره طلاق آخرین راه است و در صورتی که زوجین تصمیم خود را در این خصوص گرفته باشند، می‌توانند با داشتن شرایط لازم و طی مراحلی به زندگی مشترک خود پایان دهند. از این رو ما در دادنیک سعی بر این داشتیم که در مطالب ذکر شده به اولین قدم برای طلاق توافقی و همچنین هر آن‌چه که باید در مورد طلاق توافقی بدانید، اشاره کنیم.
در عین حال اگر شما همراهان عزیز تصمیم خود را برای طلاق توافقی گرفته‌اید و نیاز به دریافت مشاوره در این خصوص دارید، می‌توانید از طریق شمار تماس‌ موجود در سایت دادنیک با مشاورین و وکلای مجرب ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

در اولین قدم برای طلاق توافقی چه باید کرد؟

برای این‌که پروسه طلاق توافقی را شروع کنید، بایستی در اولین قدم به سامانه تصمیم (طلاق)” مراجعه کنید.

گواهی عدم امکان سازش صادر شده از طرف دادگاه، چه مدت اعتبار دارد؟

گواهی عدم امکان سازش صادر شده از طرف دادگاه حداکثر 3 ماه اعتبار خواهد داشت.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.9/5 - (14 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

هزینه طلاق در دوران عقد
هزینه طلاق در دوران عقد
هزینه طلاق غیابی چقدر است؟
هزینه طلاق غیابی
نفقه فرزند دختر
نفقه فرزند دختر
تحت چه شرایطی زن می تواند طلاق بگیرد؟
تحت چه شرایطی زن می تواند طلاق بگیرد؟

10 پاسخ

 1. من امروز اولین قدم برای طلاق توافقی رو برداشتم و با مشاور شما صحبت کردم. مرسی از خانم کیمیا تکران خیلی با حوضله منو راهنمایی کردن. ممنونم. حتما هفته بعد حضورا میام خدمتتون.

 2. خیلی داستان طلاق توافقی پیچیده شده. چرا انقدر سختش کردن. هزینه وکیل برای طلق توافقی چقدره الان؟

  1. سلام، وقت شما بخیر
   برای اطلاع از هزینه های وکیل لطفا با مشاوران حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

 3. من در مورد توافقنامه طلاق توافقی سوال داشتم. میشه در مورد حضانت فرزند توافق نکنیم و طبق قانون باشه. بچه من دختره. 12 سالشه. مرسی

  1. سلام، وقت شما بخیر
   فرزند دختر 12 ساله از دایره حضانت خارج شده است.

 4. من هنوز تو اولین قدم برای طلاق توافقی موندم. چون شوهرم موافقت نمی کنه. میگه مهریه رو ببخش. من میگم 110 تا میبخشم. و 4 تا سکه بهم بده. قبول نمی کنه. خسته شدم

 5. من شنیده بودم اولین مرحله برای طلاق توافقی جلسات مشاوره هستش. میشه شرکت نکنیم اگر شما وکیل ما باشین؟ لطفا بهم زنگ بزنین.
  0938*****21

  1. سلام، وقت شما بخیر
   بله در صورتی که با دادنیک باشید نیازی به شرکت در هیچ یک از مراحل از جمله جلسات مشاوره نیست.
   حتما، میگم همکارانم باهاتون نماس بگیرن.

 6. من عضو ثنا هستم. الان اولین قدم برای طلاق توافقی رفتن به دفتر وکیله یا دفترخدمات؟ من میخوام وکیل داشته باشم

  1. سلام، وقت شما بخیر
   اگه دادنیک وکیل شما باشد اولین مرحله جلسه با وکیل متخصص است. پس از آن نیازی نیست کاری انجام دهید و وکیل تمام مراحل را ظرف مدت 20 الی 30 روز انجام می دهد و رای طلاق توافقی شما را می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)