طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد

طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد

همانطور که می‌دانید در ایران حق طلاق با مرد است. از این رو زن‌ها برای طلاق و جدا شدن باید دلایل قابل قبولی را به دادگاه ارائه دهند تا حکم طلاق از طرف زن صادر شود. یکی از این دلایل قابل قبول، طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد است.

ناتوانی جنسی یکی از شرایط عسر و حرج محسوب می‌شود و خانم در صورتی که بتواند این موضوع را ثابت کند می‌تواند برای طلاق یک طرفه اقدام کند. در این مقاله قصد داریم درباره طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد همه چیز را توضیح دهیم.

آیا طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد امکان پذیر است؟

طبق قانون مدنی در کشور ایران طلاق از طرف زن پذیرفته نمی‌شود؛ مگر اینکه خانم دلیل مناسبی برای طلاق داشته باشد. یکی از این مواردی که زن با استفاده از آن می‌تواند درخواست طلاق خود را به دادگاه صادر کند، این است که زن در عسر و حرج باشد.

ناتوانی جنسی مرد پس از ازدواج نیز یکی از مصادیق عسر و حرج به شمار می‌رود. ناتوانی جنسی مرد موارد مختلفی از جمله زود انزالی، سرد مزاجی، اختلالات نعوظی، مقطوع بودن آلت تناسلی و سایر موارد را شامل می‌شود.

بنابراین می‌توان اینطور بیان کرد که طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد امکان پذیر است. در صورتی که دلیل طلاق موارد ذکر شده باشد، در چنین شرایطی زن می‌تواند درخواست طلاق خود را به دادگاه ارائه دهد و در ادامه دادگاه حکم طلاق را صادر نماید.

لازم است به این نکته اشاره کنیم که قطع بودن آلت تناسلی و اختلالات نعوظی (عنن) که به عنوان موارد ناتوانی جنسی مرد شناخته می‌شوند، از عیوب فسخ نکاح نیز هستند. البته این عیب‌ها فوری هستند. به این معنا که زن به محض آنکه از این موضوع مطلع شود باید به سرعت درخواست صدور حکم فسخ نکاح را صادر نماید. در واقع نباید در این خصوص تعلل کند.

طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد

 شرایط طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد

به طور کلی طلاق به دلیل ناتوانی‌های جنسی مرد شرایط خاصی دارد. در واقع برای انجام این کار باید اقدامات خاصی را در نظر گرفت. در قدم اول مرد باید برای اثبات ناتوانی جنسی خود به پزشکی قانونی مراجعه کند. پزشکی قانونی مرد را مورد معاینه قرار می‌دهد و در صورت مشاهده هر گونه عیب، مدرکی جهت اثبات ناتوانی جنسی مرد ارائه می‌دهد.

 پس از تأیید پزشکی قانونی، زن می‌تواند برای طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد (از موارد عسر و حرج) اقدام کرده و هزینه‌های طلاق را به طور کامل پرداخت کند.

در صورتی که زن و مرد برای طلاق با یکدیگر به تفاهم رسیده باشند یا به عبارت دیگر طلاق توافقی مطرح شده باشد، می‌توانند هزینه دادگاه و هزینه‌های مربوط به طلاق را همراه یکدیگر پرداخت نمایند.

مراحل و نحوه طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد

پس از آن که شرایط طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد را مورد بررسی قرار دادیم، نوبت نحوه و مراحل طلاق به این دلیل می‌رسد. به طور کلی از آن جایی که این نوع از طلاق طلاق از طرف زن است مراحل آن نیز نسبت با سایر طلاق‌ها مثل طلاق یک طرفه و طلاق از طرف مرد متفاوت است. این مراحل شامل اقدامات زیر هستند:

 1. تنظیم دادخواست طلاق به دلیل عسر و حرج زن 
 2. مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی برای ایجاد حساب کاربری در سامانه ثنا
 3. تهیه مدارک لازم جهت اثبات ناتوانایی جنسی مرد
 4. مراجعه دوباره به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی جهت ارائه مدارک و ارجاع آن‌ها به دادگاه
 5. شرکت در جلسات رسیدگی
 6. بررسی مدارک ارائه داده شده و شواهد موجود و در نهایت صدور حکم نهایی طلاق توسط دادگاه
 7. مراجعه به دفاتر ثبت ازدواج و طلاق برای جاری شدن صیغه طلاق

مدارک لازم برای طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد

برای طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد نیاز به ارائه برخی از مدارک است که باید از طریق دفاتر خدمات الکترونیکی به دادگاه ارائه شوند. مدارک لازم جهت طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد عبارتند از:

 • دادخواست طلاق
 • نام کاربری و رمز عبور سامانه ثنا
 • مدارک هویتی زن مانند شناسنامه و کارت ملی 
 • کپی و یا اصل عقدنامه
 • نامه تأیید پزشکی قانونی مبنی بر ناتوانی جنسی مرد
 • حضور دو نفر شاهد عاقل و بالغ مرد

هزینه طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد

به طور کلی هزینه طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد موارد متعددی را شامل می‌شود. همچنین به بخش‌های متفاوتی اختصاص می‌یابد. از این رو بخشی از هزینه‌های پرداختی حق الزحمه وکیلی است که روی پرونده شما مشغول به فعالیت است. این هزینه بر اساس وکیل انتخابی شما تعیین می‌شود. در واقع بسته به نرخ دستمزد وکیل مورد نظر شما، محاسبه می‌گردد.

اما بخش دیگری از هزینه‌ها مربوط به مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیکی، ارسال و ثبت دادخواست طلاق، هزینه‌های مرتبط با دادرسی و موارد از این قبیل است که نرخ مشخصی دارند.

فسخ نکاح از جانب زن

نمونه دادخواست طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد

در این بخش از مقاله یک نمونه دادخواست طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد را برایتان ارائه می‌کنیم. تا با فرم کلی و اطلاعات موجود در این دادخواست آشنا شوید.

خواهان: مشخصات هویتی زوجه و آدرس و شماره تماس او

خوانده: مشخصات هویتی زوج و آدرس و شماره تماس او

موضوع خواسته: صدور حکم طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد

دلایل و منضمات: مدارک هویتی از قرار شناسنامه و کارت ملی – کپی مصدق عقد نامه

شرح ستون خواسته:

با سلام و احترام

ریاست محترم دادگاه…..

اینجانب………. فرزند……………. به کد ملی………………. در مورخ …./…../…… در دفترخانه شماره……… به آدرس………………. و بر طبق سند نکاحیه شماره………. که کپی مصدق آن، به پیوست، تقدیم می‌گردد، به عقد نکاح دائم خوانده محترم، جناب آقای………………. فرزند……………… به کد ملی ……………….. در آمده ‌ام و تا کنون، در قید زوجیت ایشان هستم.

اما، از آن جا که ایشان، مبتلا به عنن بوده و توانایی نعوظ جنسی ندارند، بنده، در عسر و حرج به سر می‌برم و به همین علت، از مقام محترم، صدور حکم طلاق به دلیل ناتوانی جنسی زوج را خواستارم و از آن جا که زوج، منکر عنن خویش هستند، از مرجع محترم، تقاضای ارجاع ایشان به پزشکی قانونی جهت اثبات عنن و بررسی آن مستدعی است. 

فسخ نکاح از جانب زن به علت مشکلات جنسی ممکن است؟

به طور کلی در جواب این سؤال که آیا فسخ نکاح از جانب زن به علت مشکلات جنسی مرد ممکن است یا خیر، باید پاسخ مثبت دهیم. در واقع هر زمان در مرد عیبی وجود داشته باشد، زن می‌تواند پس از اثبات آن عیب، درخواست فسخ نکاح یا فسخ ازدواج را به دادگاه ارائه نماید.

یکی از عیب‌های ممکن در مردان ناتوانی جنسی است. از این رو همانطور که طلاق به دلیل ناتوانی جنسی امکان پذیر است، فسخ نکاح نیز از جانب زن به این دلیل ممکن خواهد بود.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با چگونگی این فرآیند و سایر اطلاعات مورد نیاز خود با مشاوران مؤسسه حقوقی دادنیک و یا وکیل طلاق از طرف زن در ارتباط باشید.

سوالات متداول

مدارک مورد نیاز جهت طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد چیست؟

مدارک هویتی، داشتن گواهی پزشکی قانونی، داشتن عقدنامه، متن دادخواست طلاق، نام کاربری و رمز عبور سامانه ثنا

آیا امکان طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد وجود دارد؟

با وجود آن که در کشور حق طلاق با مردان است، اما در برخی موارد از جمله ناتوانی جنسی مرد، امکان طلاق از طرف زن ممکن خواهد بود.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

طلاق توافقی یا حق طلاق
طلاق توافقی یا حق طلاق
مهریه در طلاق بائن
مهریه در طلاق بائن
وکیل طلاق توافقی در مشهد
وکیل طلاق توافقی در مشهد
وکیل طلاق توافقی در اهواز
وکیل طلاق توافقی در اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)