نحوهٔ شکایت از همسایه

شکایت از همسایه

امروزه زندگی شهرنشینی سبب ایجاد آزار و اذیت‌هایی برای اهالی یک مجتمع مسکونی شده است. در مواردی می‌توان از آزار و اذیت همسایه از طریق مراجع حل اختلاف صالح، اقدام به شکایت کرد. راه‌های شکایت از اذیت همسایه متفاوت است.

ساده‌ترین راه شکایت از همسایه، تذکر و حل اختلاف به‌صورت مسالمت‌آمیز و از طریق مدیر ساختمان است. در صورت تداوم مزاحمت می‌توان از طریق نیروی پلیس، ارسال اظهارنامه و شکایت از طریق مراجع قضایی نسبت به حل مشکل اقدام کرد.

درصورتی‌که قصد شکایت از اذیت همسایه خود را دارید، اگر وکیل پایه یک دادگستری، پیگیری پرونده شما را به عهده داشته باشد، مدت زمان رسیدگی سریع‌تر و بهتر انجام می‌شود. برای اخذ مشاوره حقوقی و وکیل می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

روش‌های طرح شکایت از همسایه

امکان ایجاد آزار و اذیت هم از سوی همسایگان مجاور و هم از سوی سایر اهالی ساختمان وجود دارد. در شرایطی اقدام و مزاحمت همسایه بر خلاف‌شرع است و گاهی نیز این مزاحمت مصداق جرم است. روش‌های مختلفی برای طرح شکایت از آزار و اذیت همسایه وجود دارد. در ادامه به مؤثرترین روش‌های شکایت از همسایه اشاره کرده‌ایم:

جلسه با مدیر ساختمان

برای شکایت از همسایه‌ای که ایجاد مزاحمت می‌کند، بهتر است قبل از اینکه به مراجع قضایی یا پلیس مراجعه کنید، مشکلاتتان را با مدیر ساختمان در میان بگذارید.

طبق قوانین تملک آپارتمان‌ها، همه ساکنین باید یک نفر را به‌عنوان مدیر ساختمان انتخاب کنند. مدیر ساختمان یکی از ساکنین ساختمان است که بر اساس معیارهای مختلف توسط ساکنین یک مجتمع مسکونی انتخاب می‌شود.

مدیر ساختمان وظیفه دارد، امور مختلف ساختمان را پیگیری کند و سامان دهد. همچنین هر گونه تخلفات این حوزه را سریعاً رفع کند. از طرفی ازآنجایی‌که مدیر ساختمان نماینده تمام ساکنین است می‌تواند از همسایه خاطی نیز شکایت کند.

روش های شکایت از همسایه

ارسال اظهارنامه

یکی از روش‌های مرسوم شکایت از همسایه ارسال اظهارنامه است. اظهارنامه در حقیقت یکی از روش‌های ابتدایی شکایت است.

درصورتی‌که جلسه با مدیر ساختمان نتیجه‌بخش نبود. از اظهارنامه به‌عنوان یک روش پیشگیرانه جهت مطالبه حقوق خود، قبل از اقامه دعوا استفاده کنید.

برای ارسال اظهارنامه باید متن شکایت خود به نزدیک‌ترین دفتر خدماتی ارائه کنید تا ثبت گردد. باتوجه‌به اینکه ادعاها و مندرجات اظهارنامه نوعی اقرار محسوب می‌شود و می‌تواند مورد ادعا و ارجاع طرف مقابل قرار گیرد بهتر از پیش از تنظیم آن با یک وکیل پایه یک دادگستری مشورت کنید.

شکایت از طریق پلیس ۱۱۰

در صورتی علی‌رغم ارسال اظهارنامه، مزاحمت همسایه برطرف نشود، می‌توان از طریق پلیس اقدام کرد. در شرایطی اقدامات همسایه مصداق جرم است که در این صورت نیروی پلیس صلاحیت دخالت خواهد داشت. برای مثال مصرف مواد مخدر، ایجاد مزاحمت برای خانم‌ها و دزدی در قانون مجازات جرم شناخته شده‌اند.

یکی از مزایا اقدام از طریق نیروی پلیس این است که در صورت حضور به‌موقع نیروی پلیس در زمان ارتکاب جرم، شرایط صورت‌جلسه خواهد شد و در دادگاه به‌عنوان یک دلیل محکمه‌پسند قابل‌استناد است.

شکایت از طریق مراجع قضایی

شکایت از طریق مراجع قضایی به معنی شکایت نزد دادگاه است. برای این کار باید به دفتر خدمات قضایی الکترونیک مراجعه کرد و نسبت به تنظیم و ثبت شکایت اقدام نمود.

با ثبت شکایت، مرجع قضایی صالح به رسیدگی مشخص و روند رسیدگی حقوقی یا کیفری آغاز می‌شود. در ابتدا پرونده به شورای حل اختلاف ارجاع می‌شود تا نسبت به ایجاد صلح و سازش مابین طرفین اختلاف اقدام کند. در صورت عدم رفع‌اختلاف دادگاه رسیدگی خواهد کرد.

بهتر است برای تضمن روند رسیدگی و تسریع صدور رأی از خدمات یک وکیل استفاده کنید.

دلایل شکایت از همسایه

برخلاف گذشته، زندگی شهری به آپارتمان‌نشینی محدود شده است. به همین دلیل اختلافات همسایگی افزایش‌یافته است. عدم وجود فرهنگ آپارتمان‌نشینی باعث شده در این حوزه اختلافات زیادی بین ساکنین یک ساختمان مسکونی ایجاد شود.

از مهم‌تری دلایل شکایت از همسایگان می‌توان به ایجاد مزاحمت برای سایر اهالی اشاره کرد. موارد زیر از رایج‌ترین شکایت اذیت و آزار همسایه است:

 • درگیری با اعضای مختلف ساختمان
 • ایجاد خسارت به بخش‌های مختلف ساختمان
 • توهین به ساکنین دیگر ساختمان
 • ریخت زباله در محوطه ساختمان
 • عدم رعایت بهداشت در فضای مشترک ساختمان
 • عدم پرداخت شارژ ساختمان
 • شکایت از سروصدای بچه همسایه

نمونه رای شکایت از همسایه

در ادامه رایی در خصوص شکایت نسبت به مزاحمت همسایه مورد اشاره قرار گرفته است:

در خصوص دادخواست آقای… به طرفیت خانم… به خواسته رفع مزاحمت از یک باب پارکینگ مسکونی باتوجه‌به اوراق پرونده خواهان اظهار نموده است که مالک پلاک ثبتی به شماره… فرعی از… اصلی مفروز و مجزی از پلاک… فرعی از اصلی مذکور بخش ۳ تهران است و در سند مالکیت خواهان حق عبور از پارکینگ شماره ۳ متعلق به خوانده درج است؛ ولی او مانع عبور است.

خوانده پاسخ داد مزاحمتی ندارد و حاضر است تا خواهان از پارکینگ خود استفاده کند. خواهان پاسخ مذکور را خلاف واقع دانست دادگاه از کلانتری محل درخواست تحقیق محلی نمود مأمور اعزامی به نقل از همسایه طرفین، عدم اذن خوانده در تردد خواهان را تصدیق نمود.

دادگاه پس از بررسی نظر به حق عبور خواهان در سند مالکیت به استناد ماده ۱۶۲ قانون آیین دادرسی مدنی حکم به رفع مزاحمت خوانده از تردد خواهان و عبور از پارکینگ شماره ۳ متعلق به خوانده صادر و اعلام می‌گردد. رأی صادره حضوری است ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظر در محاکم تجدیدنظر استان تهران است و تجدیدنظرخواهی مانع از اجرای حکم نمی‌گردد.

نمونه رای شکایت از همسایه

شکایت از ساخت‌وساز همسایه

اقدام به ساخت‌وساز ساختمان مستلزم دریافت مجوزهای قانونی از نهادهایی از جمله شهرداری است. ساخت‌وساز غیراصولی و بدون مجوز قانونی از طریق کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری قابل‌پیگیری است.

عدم رعایت اصول مهندسی در ساخت انواع ساختمان زمینه طرح شکایت از ساخت‌وساز همسایه را ایجاد خواهد کرد. از جمله متداول‌ترین علت‌های شکایت از ساخت‌وساز همسایه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تراشیده شدن دیوار مشترک بین ساختمان‌ها هنگام ساخت‌وساز
 • ساخت غیراصولی به‌طوری‌که مانع عبور نور شود.
 • ساخت‌وساز ساختمان مجاور در ساعات غیرقانونی
 • انجام عملیات ساخت بدون توجه به در خطر بودن ساختمان مجاور
 • وارد شدن آسیب به ساختمان مجاور هنگام ساخت‌وساز
 • مختل‌شدن عبور همسایه برای انجام فرایند ساخت‌وساز

هنگام ساخت‌وساز باید قوانین و آیین‌نامه‌های شهرداری، ابلاغیه‌های وزارت مسکن و راه و شهرسازی و غیره رعایت شود. در غیر این صورت امکان شکایت از ساخت‌وساز از همسایه مهیا می‌شود.

مراجع طرح شکایت از ساخت‌وساز همسایه

برای شکایت از ساخت‌وساز همسایه می‌توان به مراجع زیر مراجعه و اقدام به ثبت شکایت کرد:

شهرداری

یکی از نخستین مراجع شکایت از ساخت‌وساز همسایه، شهرداری است. برای این منظور می‌توان به شهرداری منطقه مراجعه و نسبت به اعلام مشکل موجود اقدام کرد. سپس تیم نظارت و بازرسی شهرداری به منطقه موردنظر اعزام می‌شود تا تحقیقات لازم شروع شود.

سامانه ۱۳۷ و ۱۸۸۸

از طرفی دیگر مزاحمت ای ساخت‌وساز را می‌توان از طریق دو سامانه ۱۳۷ و ۱۸۸۸ نیز پیگیری کرد. این سامانه‌ها، برای رسیدگی به شکایت‌های ساخت‌وساز ایجاد شده‌اند.

ثبت شکایت در این سامانه‌ها به‌صورت غیرحضوری انجام می‌شود. تخلفات ثبت شده در این سامانه‌ها از ابعاد مختلفی توسط تیم نظارتی آنها بررسی می‌شوند. سپس موضوع به واحد مربوط برای اخذ تصمیم ارجاع می‌شود.

شکایت از حیوان خانگی همسایه

نگهداری حیوانات در آپارتمان درصورتی‌که منجر به ایجاد مزاحمت و خطر شود یا حیوان خانگی جز حیوانات ممنوعه باشد جرم بوده و قابل‌شکایت است.

در صورت مهیا بودن شرایط برای مثال ایجاد مزاحمت ناشی آن صدای سگ و خروس یا نگهداری برخی حیوانات ممنوعه مثل مار، سوسمار و غیره می‌توان باتوجه‌به قانون اقدام به شکایت کرد.

به‌منظور شکایت از حیوان خانگی همسایه می‌توان از طریق مدیر ساختمان، ارسال اظهارنامه قضایی، تماس با مأمورین کلانتری، تهیه استشهادیه محلی و شکایت قضایی اقدام کرد. باتوجه‌به لزوم تنظیم یک شکایت حرفه‌ای و قانونی بهتر است از کمک یک وکیل پایه یک دادگستری استفاده کنید.

ضمانت اجرای نگهداری حیوانات غیرقانونی پرداخت جریمه نقدی و ضبط حیوان است. لازم به ذکر است، این امر منوط به تصویب طرح صیانت از حقوق عامه، در مقابل حیوانات مضر و خطرناک، توسط شورای نگهبان خواهد بود.

شکایت از سروصدای همسایه

در روابط همسایگی، یکی از حقوق لازم‌الرعایه حق بر آرامش و آسایش است. همسایگان حق ندارند با سروصدای بلند و آزاردهنده آسایش سایرین را مختل کنند.

طبق قانون مالک یک مال می‌تواند هر گونه تصرفی در اموال خود ایجاد کند؛ اما این تصرفات مالکانه نباید باعث نقض حقوق سایر اشخاص شود. طبق اصل ۴۰ قانون اساسی هیچ‌کس نمی‌تواند اعمال حق خود را وسیله ضرر رساندن به دیگری کند.

برای شکایت از همسایهٔ پرسروصدا راهکارهای مختلفی پیشروی شما است. اولین قدم حل‌وفصل مسالمت‌آمیز اختلاف از طریق هیئت‌مدیره ساختمان است. درصورتی‌که این روش پاسخ داد اقدامات قضایی نظیر تماس با مأموران کلانتری، ارسال اظهارنامه قضایی و شکایت رسمی در مراجع قضایی پیشنهاد می‌شود.

جمع‌ بندی

یکی از مشکلات رایج زندگی در آپارتمان‌ها مزاحمت همسایگان است. اذیت آزار همسایه می‌تواند شامل اقدامات ساختمانی، سروصدای غیرمتعارف یا نگهداری حیوان خانگی شود. به‌طورکلی برای شکایت از همسایه مزاحم راه‌های مختلفی از جمله مصالحه از طریق مدیر ساختمان، ارسال اظهارنامه، کمک‌گرفتن از مأمورین کلانتری و شکایت رسمی در مراجع قضایی وجود دارد.

لازمه اقدام حقوقی برای شکایت از همسایه آشنایی با قوانین و مقررات رسیدگی و تنظیم یک لایحه مستند و مستدل است که به این منظور بهتر است از یک وکیل کمک بگیرید؛ بنابراین مؤسسه حقوقی دادنیک آماده است شما را در زمینه شکایت از اذیت همسایه همراهی و پشتیبانی کند.

سؤالات متداول

چه مدارکی برای شکایت از همسایه لازم است؟

به‌طورکلی هرگونه مدرکی که مثبت ادعای ایجاد ضرر شود، مفید است این مدارک می‌تواند شامل اظهارنامه، شهادت شهود، استشهادیه همسایگان و غیره گردد.

مرجع رسیدگی به شکایت از همسایه کجا است؟

به‌طورکلی دادسرا و شورای حل اختلاف دو مرجع مرسوم رسیدگی به شکایت از همسایه‌اند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (2 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

وکیل در اردبیل
وکیل در اردبیل
وکیل در ارومیه
وکیل در ارومیه
بهترین وکیل در شیراز
وکیل در شیراز
وکیل در گرگان
وکیل در گرگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *