حذف نام همسر از شناسنامه

پاک کردن نام همسر از شناسنامه

زنان و مردانی که از همسران خود جدا می‌شوند، ممکن است درگیر مسائل پیچیده‌ای باشند. برای مثال عده‌ای از افراد مطلقه به حذف نام همسر از شناسنامه خود تمایل زیادی دارند، از این‌رو برای این کار باید درگیر راه‌حل‌های قانونی و حقوقی شوند. زیرا حذف کردن نام همسر خیلی راحت انجام نمی‌شود و قوانین مخصوصی دارد. برای این کار باید براساس قوانین ثبت‌شده اسناد و مدارک الزامی را به دفاتر ثبت ازدواج ببرند یا در دادگاه صالحی مدارک خود را ارائه دهند و برای حذف نام همسر خود حکم بگیرند. در صورتی که قصد دارید نام همسر خود را از شناسنامه‌تان حذف کنید، می‌توانید از کارشناسان و متخصصان حرفه‌ای موسسه حقوقی دادنیک کمک بگیرید. این کارشناسان به صورت آنلاین و از طریق واتس اپ با شما در ارتباط خواهند بود.

وکیل برای حذف نام همسر از شناسنامه

بدون‌شک می‌دانید که حذف نام همسر از شناسنامه همانند سایر مسائل قانونی کشور ایران قواعد و مقررات ویژه‌ای دارد. بدین‌ترتیب نمی‌توان بدون انجام روند حقوقی نام همسر سابق خود را از شناسنامه حذف کرد. در واقع برای این کار به کمک یک وکیل نیاز خواهید داشت.

از آنجایی که وکلا اطلاعات حقوقی مناسبی دارند، طی روند حذف نام همسر نیز به شما کمک می‌کنند تا سریع‌تر و راحت‌تر به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کنید. با انتخاب یک وکیل خبره می‌توانید بدون نگرانی و دردسر نام همسر سابق یا فوت‌شده خود را از شناسنامه حذف کنید و حتی شناسنامه المثنی بگیرید.

در صورتی که برای انتخاب وکیل حقوقی مناسب خود به کمک نیاز دارید، می‌توانید از متخصصان و کارشناسان حرفه‌ای موسسه حقوقی دادنیک کمک بگیرید. این کارشناسان می‌توانند در انتخاب وکیل مورد نظر به شما کمک کنند.

پاک‌کردن نام همسر ازشناسنامه بعد از فوت

اگر همسر فردی فوت کند و او دوباره ازدواج کند، می‌تواند برای حذف نام همسر از شناسنامه‌اش دست به کار شود. به طور کلی بعد از ثبت ازدواج جدید، فرد می‌تواند برای حذف نام همسر فوت‌شده‌اش اقدام کند. کافی است برای ثبت درخواست خود به ثبت احوال سر بزند. در نظر داشته باشید، در این مورد باکره بودن یا نبودن خانم هیچ فرقی در این روند قانونی ندارد.

حذف نام همسر از شناسنامه دختر باکره

در صورتی که خانمی بعد از جدایی از همسر خود همچنان باکره باشد، می‌تواند نام همسر سابقش را از شناسنامه حذف کند. در این روند خانم باکره باید به ثبت احوال سر بزند و مدارک لازم را جهت حذف نام همسر سابقش ارائه دهد. سپس تقاضای خود را به ثبت برساند. توجه داشته باشید این روند به طور معمول چند ماه طول می‌کشد. اما خانم می‌تواند یک شناسنامه المثنی برای خود دریافت کند.

پاک‌کردن نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق

براساس قوانین ثبت‌شده به منظور حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق، زوجین 2 راه در پیش‌رو دارند. در ادامه این 2 راه را به طور خلاصه برای شما شرح می‌دهیم:

 •   در صورتی که خانم هنگام طلاق همچنان دوشیزه باشد، خانم و آقا می‌توانند به صورت جداگانه به اداره ثبت احوال مراجعه کنند و درخواست خود را برای حذف نام همسر سابق خود به ثبت برسانند. بهتر است بدانید در این روش به طور حتم باید گواهی بکارت خانم توسط پزشک قانونی صادر شود. به عبارت دیگر اگر پزشک قانونی دوشیزگی خانم را تایید کند، زن و شوهر هر دو می‌توانند خیلی راحت برای حذف نام همسر دست به کار شوند.
 •   در صورتی که خانم دوشیزه نباشد، نمی‌تواند خیلی راحت بعد از طلاق خود به منظور حذف نام همسر سابقش دست به کار شود. در این صورت باید همسر دوم خود را انتخاب کرده باشد و بعد از ثبت ازدواج رسمی آنها، برای حذف نام همسر سابقش اقدام کند. فراموش نکنید، بدون ثبت رسمی ازدواج دوم، نام همسر سابق از شناسنامه حذف نمی‌شود. زیرا باید همسر دوم از ازدواج قبلی مطلع باشد.

 

پاک کردن نام همسر از شناسنامه
پاک کردن نام همسر از شناسنامه

مدارک لازم برای حذف نام همسر از شناسنامه

در صورتی که مدارک لازم برای حذف نام همسر را به اداره ثبت احوال ارائه دهید و تمام هزینه‌های این روند را به موقع پرداخت کنید، در ضمن با کمک یک وکیل خبره می‌توانید طی مدت زمان کوتاه، نام همسر قبلی خود را از شناسنامه حذف کنید. در ادامه لیستی از مدارک لازم را در اختیار شما می‌گذاریم:

 •       دو قطعه عکس
 •       دادنامه طلاق
 •       اصل طلاق‌نامه زوجین یا کپی آن
 •       گواهی فوت همسر
 •       اصل شناسنامه
 •       اصل کار ملی
 •       گواهی بکارت خانم که توسط پزشک قانونی صادر شده است

برای انتخاب وکیل قانونی خود و انجام سریع روند حذف نام همسر از شناسنامه می‌توانید از طریق واتس اپ با کارشناسان موسسه حقوقی دادنیک ارتباط برقرار کنید. این افراد به صورت آنلاین و در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگو شما خواهند بود.

شرایط پاک‌کردن نام همسر از شناسنامه

یکی از شروط اصلی حذف نام همسر از شناسنامه، مربوط به عدم نزدیکی و برقراری رابطه زناشویی بین زوجین است. تنها زوجینی می‌توانند نام همسر سابق خود را از شناسنامه‌شان حذف کنند که هیچ رابطه زناشویی بین آنها صورت نگرفته باشد. در غیر این صورت بعد از ثبت ازدواج دوم آقا یا خانم می‌توانند برای حذف نام همسر سابق خود دست به کار شوند.

البته در صورت فوت همسر نیز می‌توان اسناد و مدارک لازم را به اداره ثبت احوال ارائه داد و درخواست خود را در مورد حذف نام همسر به ثبت رساند. در این صورت خانم یا آقا شناسنامه المثنی دریافت می‌کنند. همچنین باکره بودن خانم یکی از مسائلی است که بر روی سرعت روند حذف نام همسر سابق تاثیرگذار خواهد بود.

حذف نام همسر از شناسنامه در طلاق توافقی

فرقی ندارد خانم و آقا به صورت توافقی از یکدیگر جدا شوند یا براساس طلاق یک‌طرفه برای جدایی اقدام کرده باشند. شرایط حذف نام همسر بعد از طلاق به همان شکلی است که پیش‌تر ذکر کردیم. این روند به 2 صورت انجام می‌شود. در ضمن از شرایط اصلی حذف نام همسر برقراری یا عدم برقراری رابطه زناشویی بین زوجین است. در واقع طلاق توافقی یا طلاق یک‌طرفه تفاوتی در روند حذف نام همسر ایجاد نخواهند کرد.

قانون پاک‌کردن نام همسر از شناسنامه

قانون حذف نام همسر از شناسنامه تنها شامل حال خانم‌های باکره خواهد بود. در واقع براساس قانونی که به ثبت رسیده است، تنها خانم‌هایی می‌توانند برای حذف نام همسرشان دست به کار شوند که همچنان موقع طلاق باکره بوده یا طلاق در دوران عقد از همسر خود طلاق گرفته باشند.

تنها در صورتی می‌توان بدون ثبت ازدواج دوم، نام همسر سابق را از شناسنامه حذف کرد که خانم بعد از طلاق خود دوشیزه باشد. در صورتی که ازدواج دوم یا سوم خانم باشد، او نمی‌تواند از این قانون بهره‌مند شود. باکره بودن خانم یکی از اصلی‌ترین شرایط برای حذف نام همسر به حساب می‌آید.

پاک‌کردن نام شوهر سابق از شناسنامه

در صورتی که خانم موقع جدایی از همسر خود باکره باشد، خیلی راحت می‌تواند به اداره ثبت احوال مراجعه کند و درخواستی برای حذف نام شوهر سابق خود به ثبت برساند. به زبان ساده خانم با ارائه گواهی بکارت خود که توسط پزشک قانونی صادر شده است، می‌تواند برای حذف نام شوهر سابقش دست به کار شود.

همچنین اگر خانم با شوهر سابق خود رابطه زناشویی برقرار کرده باشد، نمی‌تواند نام شوهر سابق خود را از شناسنامه‌اش حذف کند، مگر اینکه ازدواج دوم خود را به ثبت رسمی برساند. در صورتی که شوهر دوم خانم از ازدواج قبلی او با خبر باشد، خانم می‌تواند برای حذف نام همسر خود اقدام کند.

البته به روش‌های دیگری نیز می‌توان نام شوهر سابق را از شناسنامه پاک کرد. برای مثال خانم به دادگاه صالح محل صدور شناسنامه خود مراجعه کند. این دادگاه بعد از بررسی‌های لازم ممکن است  اعلام کند که حذف نام امکان‌پذیر خواهد بود. در این صورت خانم می‌تواند نام شوهر سابقش را از شناسنامه پاک کند.

حذف نام شوهر اول از شناسنامه (شوهر سابق)

حذف نام شوهر اول از شناسنامه نیز شرایطی همانند حذف نام همسر بعد از طلاق دارد. بدین‌صورت که اگر خانم باکره باشد می‌تواند برای حذف نام همسر خود از شناسنامه اقدام کند ولی اگر باکره نباشد باید خواستگار جدید خود را به دادگاه معرفی کند و بعد از ثبت رسمی ازدواج دوم خود می‌تواند برای حذف نام همسر اولش دست به کار شود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (3 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

شکایت از نمایشگاه ماشین
شکایت از نمایشگاه ماشین
وکیل در قدس
وکیل در شهر قدس
مقدار جعل در جعاله
مقدار جعل در جعاله
تفاوت ادعای جعل سند و انکار و تردید
تفاوت ادعای جعل سند و انکار و تردید

17 پاسخ

  1. سلام یعنی واقعا امکان داره با خواستگار فعلی خود اقدام به حذف نام همسر سابق کرد

   1. درود
    بعد از ازدواج مجدد می توانید این کار را انجام دهید.

 1. گواهی بکارت دارم برای حذف اسم همسر از شناسنامه ام چقدر زمان بره؟

 2. سلام من میتونم به شما وکالت بدم برای حذف نام همسر از شناسنامه؟ هزینش چقدری میشه؟

 3. سلام
  من همسرم دو سال پیش فوت شدن
  میتونم درخواست حذف اسم همسر از شناسنامه بدم؟

 4. حذف نام همسر از شناسنامه چقدر هزینه برداره؟ وکیل انجام میده ؟؟؟؟

  1. درود
   لطفا با مشاورین تیم حقوقی دادنیک تماس بگیرید.

 5. سلام قصد ازدواج مجدد دارم. نام شوهر سابق از شناسنامه با چه شرایطی قابل حذفه؟

 6. یعنی در هیچ صورتی نمیشه اسم همسر سابق از شناسنامه حذف شه بعد از داشتن رابطه؟

 7. باسلام و خسته نباشید و قبولی عبادات .
  احمدلو هستم من سال ۹۷ عقدی با یکی از بستگان داشتم حدود ۴ ماه بعد به طلاق توافقی کشیده شد و وارد زندگی زناشوئی نشدیم میخوام ( دوشیزه بودن موقع طلاق ﴾ بدونم الان چطور میتونم نام همسر قبلی رو از شناسنامه حذف کنم البته قبل از ازدواج مجدد ؟
  الان نیاز به گواهی بکارت ک توسط پزشک قانونی صادره میشه هست بعد چند سال که از طلاق میگذره ؟ممنون میشم راهنمایی کنید
  سپاس .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *