طلاق بدون حضور شاهد

طلاق بدون حضور شاهد

طلاق یکی از فرآیندهای حقوقی است که مراحل و ضوابط مخصوص به خود را دارد. صحت طلاق بدون حضور شاهد عادل تأیید نمی‌شود. اما برای بسیاری از افراد این سؤال مطرح است که آیا می‌توان صیغه طلاق را بدون حضور شهود جاری کرد.

در این مطلب از وب سایت مؤسسه حقوقی دادنیک، شما را با قوانین حاکم درباره طلاق بدون حضور شاهد آشنا خواهیم کرد. شما برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از مشاوره تلفنی رایگان این مؤسسه حقوقی نیز بهره مند شوید.

شرایط و حکم طلاق بدون حضور شاهد

طبق ماده 1134 قانون مدنی، حکم طلاق بدون حضور دو شاهد خوانده نمی‌شود. در واقع این ماده به الزامی بودن شاهد در زمان بیان شدن حکم طلاق اشاره دارد.

بنابراین درباره این موضوع که مردم درباره عدم حضور شاهد برای جاری شدن صیغه طلاق از وکیل طلاق جویا می‌شوند باید گفت بر اساس اصول و ضوابط موجود، طلاق بدون حضور شاهد امکان پذیر نیست. اگر زوجین بدون حضور دو شاهد عادل طلاق بگیرند، این صیغه طلاق اعتبار ندارد و باطل است.

آیا طلاق توافقی بدون حضور شاهد امکان پذیر است؟

با اینکه ماده 1134 قانون مدنی تأکید می‌کند جدایی باید با صیغه طلاق و در حضور حداقل دو نفر مرد بالغ و عادل واقع گردد، برای بسیاری از زوجین در حال جدا شدن این سؤال مطرح است که آیا حکم طلاق توافقی بدون حضور شاهد اجرا می‌شود؟

در پاسخ باید بگوییم که طلاق توافقی که یکی از رایج ترین انواع طلاق به حساب می‌آید، مانند طلاق یک طرفه فارغ از آنکه طلاق از طرف زن باشد یا مرد، نیاز به حضور شاهد دارد.

آیا طلاق توافقی بدون حضور شاهد امکان پذیر است؟

طلاق از طرف زن بدون شاهد

اگر زن با داشتن وکالت طلاق یا بر مبنای دلایل عسر و حرج درخواست طلاق داده باشد، برای جاری شدن حکم طلاق از طرف زن مانند سایر انواع طلاق، به دو شاهد بالغ و عادل نیاز است. توجه داشته باشید که حتی اگر طلاق غیابی باشد و مرد در زمان خوانده شدن حکم طلاق حاضر نباشد، حتماً باید دو شاهد در دفتر ثبت اسناد رسمی ازدواج و طلاق حضور داشته باشد.

طلاق از طرف مرد بدون شاهد

با اینکه حق طلاق با مرد است و هر زمان که تصمیم بگیرد و حق و حقوق مادی زن را پرداخت کند، می‌تواند برای جدایی رسمی و قانونی از او اقدام کند، اما اجرای حکم طلاق بدون حضور شاهدهای بالغ و عادل امکان پذیر نخواهد بود. البته فراموش نکنید که حضور شاهدان تنها در زمان خوانده شدن صیغه طلاق است و نیازی به حضور این دو نفر در جلسات دادگاه نیست.

نکته مهمی درباره طلاق از طرف مرد بدون حاضر شدن دو شاهد وجود دارد و آن هم اینکه مردی که قصد جدایی از همسرش را دارد باید برای انجام کارهای اداری طلاق به دفتر اسناد رسمی مراجعه کند. در این شرایط اگر بدون حضور شاهدها حکم طلاق خوانده شود، نه تنها حکم طلاق ثبت نشده در دفتر اسناد رسمی باطل است، بلکه مجازات عدم ثبت طلاق برای مرد نیز اعلام خواهد شد. بنابراین نباید طلاق بدون حضور شاهد را دست کم گرفت.

توجه داشته باشید که گاهی طلاق از طرف مرد یا زن امکان پذیر است اما آنها هیچ کدام دو شاهد برای جاری شدن حکم طلاق ندارند. در این حالت سردفتر می‌تواند دو شاهد به زن و مرد معرفی کند تا فرآیند طلاق پایان یابد.

دلیل حضور شاهد در طلاق

فرقی ندارد طلاق توافقی باشد یا یک طرفه، زیرا برای جاری شدن صیغه طلاق به دو شاهد عادل و بالغ نیاز است. علت این الزام، عدم انکار زوجین یا دیگران از جاری شدن صیغه طلاق است.

البته گاهی زوجین به دلیل لجبازی با یکدیگر و علل غیرمنطقی دست به طلاق می‌زنند و باعث شکستن بنیان‌های خانواده می‌شوند. وجود دو شاهد عادل و بالغ از طلاق عجولانه و طلاقی با دلیل غیرمنطقی و مشکلات قابل حل جلوگیری خواهند کرد.

جمع بندی

در این مقاله از وب سایت مؤسسه حقوقی دادنیک، به شما توضیح دادیم که طلاق بدون حضور شاهد امکان پذیر نیست و نوع طلاق یا درخواست دهنده طلاق در این اصل تغییری ایجاد نمی‌کنند.

در ضمن علل اهمیت حضور شاهدان را هنگام جاری شدن صیغه طلاق بیان کردیم. شما می‌توانید اطلاعات کامل تر را از طریق مشاوره واتساپی رایگان مؤسسه حقوقی دادنیک به دست آورید.

سوالات متداول

آیا طلاق بدون حضور شاهد امکان پذیر است؟

خیر. بر اساس ماده 1134 قانون مدنی برای اینکه حکم جاری شده طلاق مورد تأیید قرار گیرد به حضور دو شاهد مذکر، عادل و عاقل نیاز است. در غیر این صورت حکم طلاق باطل خواهد بود.

دلیل حضور شاهد عادل در طلاق چیست؟

شاهدان هنگام جاری شدن طلاق حاضر می‌شوند تا از انکار خوانده شدن صیغه طلاق جلوگیری کنند. این افراد مانع از جدایی زوجین به خاطر دلایل غیرمنطقی یا تصمیمات عجولانه آنها می‌شوند.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (15 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

طلاق در آذربایجان
طلاق در آذربایجان
وکیل طلاق توافقی در اصفهان
وکیل طلاق توافقی در اصفهان
رفع توقیف اموال برای مهریه
رفع توقیف اموال برای مهریه
غربالگری قبل از طلاق توافقی
غربالگری قبل از طلاق توافقی

4 پاسخ

 1. طلاق بدون حضور شاهد رو میشه وکیل انجام بده؟ بعنی وکیل برای ثبت طلاق بده دیگه نیازی به شاهد برای طلاق نیست؟

  1. سلام، وقت شما بخیر
   بله می توانید در صورتی که وکیل داشته باشید.

  1. سلام، وقت شما بخیر
   بله امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)