نحوه گرفتن اقامت امارات

نحوه گرفتن اقامت امارات

امارات متحده عربی‌، یکی از کشورهای توسعه‌یافته حاشیه خلیج فارس است که حدود ده میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور با بهبود وضعیت اقتصادی و ارتقای رفاه زندگی، مهاجران زیادی را از سراسر جهان، به‌خصوص کشورهای همسایه جذب کرده‌است؛ به‌گونه‌ای که حدود ۹۰ درصد جمعیت امارات را مهاجران تشکیل داده‌اند که حدود نیم میلیون نفر از این جمعیت، ایرانیان هستند.

در این مطلب از بلاگ دادنیک، قصد داریم به بررسی نحوه گرفتن اقامت امارات، شرایط‌ و هزینه‌های آن بپردازیم. اگر شما هم جزو کسانی هستید که می‌خواهید اقامت امارات را دریافت کنید اما اطلاعات کافی در این زمینه ندارید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

شرایط گرفتن اقامت امارات برای ایرانیان

کشور امارات متحده عربی و شهر دبی، یکی از پرطرفدارترین مقاصد برای مهاجرت در بین کشورهای خاورمیانه‌ای است. این کشور شرایط خوبی برای مهاجرین در نظر گرفته‌است و به دلیل چندفرهنگی بودن، با مهاجران به‌خوبی رفتار می‌شود. کشور امارات برای جذب نیروی متخصص و سرمایه‌گذاران خارجی، ویزای طلایی را در نظر گرفته‌است که پنج و ده سال اعتبار دارد.

 اما لازم است بدانید، مهاجران هرگز نمی‌توانند اقامت دائمی و شهروندی کشور امارات را دریافت نمایند. اما افراد متقاضی مهاجرت به امارات، در صورتی که واجد شرایط باشند، می‌توانند اقامت خود را تمدید کنند. همان‌طور که گفتیم نحوه گرفتن اقامت امارات، با توجه به شرایط متقاضیان متفاوت است و اگر هرکدام از شرایط زیر را داشته‌باشید می‌توانید برای اخذ اقامت امارات، اقدام کنید:

 • از طرف یک کارفرما در دبی، پیشنهاد شغلی داشته‌باشید.
 • در یکی از مراکز آموزشی و دانشگاه‌های امارات تحصیل کنید.
 • تحت تکفل یک شهروند در امارات باشید.
 • در امارات متحده عربی سرمایه‌گذاری کنید.
 • اقدام به خرید ملک در امارات کنید.
شرایط گرفتن اقامت امارات برای ایرانیان

نحوه گرفتن ویزای طلایی امارات

ویزای طلایی امارات متحده یکی از راه‌های جدید اخذ اقامت امارات است. این ویزا ده سال اعتبار دارد و به متخصصین، پزشکان، افراد دارای‌ مدرک دکتری، پژوهشگران و … اهدا می‌شود. برای اینکه بیشتر با ویزای طلایی امارات آشنا شوید، در ادامه شرایط اخذ ویزای طلایی امارات را مرور می‌کنیم:

 • مهارتهای خاص: افرادی‌که دارای مهارت و استعداد ویژه‌ای باشند، اختراعات پزشکی داشته‌باشند یا در‌ زمینه‌های هنری استعداد خاصی داشته‌باشند، می‌توانند برای اخذ ویزای طلایی امارات اقدام کنند.
 • قرارداد کاری: یکی دیگر از شرایط اخذ ویزای طلایی امارات، داشتن قرارداد کاری ‌با کارفرما در امارات است.
 • تایید ارگانهایدولتی: افرادی که شامل‌ ویزای طلایی می‌شوند باید‌ به تناسب رشته خود، مورد تایید یکی ارگان‌های شورای دانشمندان امارات، وزارت فرهنگ یا وزارت اقتصاد باشند.

حداقل دو شرط از شرایط زیر را داشته باشند:

 1. فارغ‌التحصیل مقطع دکتری در‌یکی از ۵۰۰ دانشگاه معتبر‌ جهان باشند.
 2. داشتن جایزه یا دیپلم افتخار در رشته‌ای که برای آن درخواست داده‌اند.
 3. فعالیت‌های پژوهشی‌ معتبر‌ علمی
 4. فعالیت در انجمن‌های مربوطه
 5. ده سال سابقه کار تخصصی با مدرک دکتری
 6. تخصص داشتن در رشته‌های موردنیاز امارات

بررسی راه ‌های گرفتن اقامت امارات

اخذ اقامت امارات از‌چند طریق‌ امکان‌پذیر است و متقاضیان می‌توانند با توجه به شرایط و امکانات خود، مناسب‌ترین راه‌ را برای دریافت اقامت امارات انتخاب‌ کنند.

سرمایه‌گذاری، ادامه تحصیل، کار و استخدام شدن در دبی، راه‌های اصلی اخذ اقامت امارات است اما از در شرایطی، از طریق ازدواج و تولد در امارات نیز می‌توان اقامت این کشور را اخذ کرد. در ادامه نحوه گرفتن اقامت امارات را از طریق راه‌های ذکر شده، به‌طور جامع توضیح خواهیم داد.

 اخذ اقامت امارات از طریق‌ کار

متقاضیان اخذ اقامت امارات از طریق کار و استخدام شدن در دبی، باید در شغلی که برای آن درخواست می‌دهند مهارت کافی داشته‌باشند و متخصص باشند. ویژگی‌های جسمانی، سوابق تحصیلی و رزومه‌ کاری از جمله عواملی است که در اخذ اقامت کاری امارات مورد توجه است. برای اینکه در کشور امارات استخدام شوید باید یک پیشنعاد شغلی از طرف یک کارفرمای مستقر در امارات دریافت کنید.

در این شرایط کارفرمای اماراتی مراحل صدور ویزای کاری شما را پیگیری می‌کند و شما در‌ مدت زمان نسبتا کوتاهی وارد خاک امارات می‌شوید و مراحل دریافت اقامت خود را انجام می‌دهید. البته کارفرما در صورتی می‌تواند اقدام به استخدام یک نیروی خارجی کند، که هیچ نیروی متخصصی برای آن سمت شغلی‌ در امارات وجود نداشته‌باشد.

اخذ اقامت امارات از طریق تحصیل

کشور امارات دانشگاه‌های‌ معتبر و سیستم آموزشی ارتقا یافته‌ای دارد و دانشجویان خارجی که بالای ۱۸ سال سن داشته‌باشند، می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، به کشور امارات مهاجرت کنند. ویزای تحصیلی امارات یک ساله است و دانشجویان باید هر سال ویزای خود را تمدید نمایند. البته دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیلی اگر قصد ماندن در امارات را داشته‌باشند، باید در این کشور استخدام شوند.

از‌ مهم‌ترین مراکز آموزشی امارات می‌توان به دانشگاه آمریکایی شارجه، دانشگاه عجمان، دانشگاه ابوظبی، دانشگاه الحسن و دانشگاه خلیفه اشاره کرد. جالب است بدانید که پردیس دانشگاه‌های‌ معتبر بین‌المللی مانند دانشگاه انگلیس‌ و سوربن فرانسه در‌ امارات وجود دارد و دانشجویان می‌توانند پس از دو سال تحصیل در این پردیس‌ها، به دانشگاه اصلی انتقالی بگیرند.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های امارات حدود ۱۲ هزار دلار در سال است و نیاز به مدرک زبان آیلتس دارد.

اخذ اقامت امارات از طریق تحصیل

اخذ اقامت امارات از‌ طریق‌ سرمایه‌گذاری

کشور امارات به‌دلیل زیرساخت‌های اقتصادی قوی و موقعیت استراتژیک در منطقه، یکی از‌ پرسودترین کشورها برای سرمایه‌گذاری است. ثبات سیاسی، اقتصاد آزاد، ارتباطات قوی بین‌المللی و وجود منابع طبیعی فراوان، از جمله دلایلی است که این کشور را به بستری‌ مناسب برای سرمایه‌گذاری و شروع کسب‌ و کار، تبدیل کرده‌ است.

برای اخذ اقامت امارات از‌ طریق سرمایه‌گذاری می‌توانید از سه طریق خود حمایتی، ثبت شرکت و خرید ملک اقدام کنید که در ادامه هرکدام را به تفکیک، توضیح داده‌ایم:

اخذ اقامت امارات از طریق خودحمایتی

متقاضیانی که بازنشسته شده‌اند و تمکن مالی دارند، می‌توانند از طریق‌ ویزای خودحمایتی به امارات مهاجرت کنند. این ویزا برای افراد بالای ۵۵ سال صادر‌ می‌شود و پنج سال اعتبار‌ دارد. افراد متقاضی ویزای خودحمایتی باید ماهیانه ۲۰ هزار‌ درهم حقوق بازنشستگی داشته‌باشند یا یک الی دو میلیون درهم موجودی حساب داشته‌باشند و یا یک ملک به ارزش یک الی دو میلیون درهم داشته‌باشند.

اخذ اقامت امارات با ثبت شرکت

ثبت شرکت در امارات یکی از بهترین راه‌های اخذ اقامت امارات است. با ثبت شرکت در امارات می‌توانید‌ برای خانواده‌تان نیز ویزای امارات را دریافت کنید. اعتبار ویزایی که از این طریق‌ صادر‌ می‌شود دو الی سه سال است و در مدت زمان یک ماه صادر می‌شود.

متقاضیان می‌توانند در‌ رشته‌های بازرگانی، حرفه‌ای و صنعتی مجوز ثبت شرکت در دبی ‌را کسب نمایند.

اخذ اقامت امارات با خرید ملک

نحوه گرفتن اقامت امارات با خرید ملک بسیار آسان است. افرادی که در امارات ملک می‌خرند، باتوجه به ارزش ملک، می‌توانند دو الی شش سال در امارات اقامت داشته‌باشند. حداقل سرمایه برای خرید ملک در امارات یک میلیون درهم است و خرید ملک فقط در مناطق آزاد امارات امکان‌پذیر است.

لازم به ذکر است افراد با خرید ملک اجازه کار در این کشور را ندارند و برای فعالیت و کار کردن در امارات، باید مجوز کار دریافت نمایند.

اخذ اقامت امارات از طریق ازدواج

اخذ اقامت امارات از طریق ازدواج شرایط‌ نسبتا پیچیده‌ای دارد. به‌عنوان مثال اگر یک مرد خارجی با یک زن اماراتی ازدواج کند نمیتواند اقامت امارات را کسب کند اما اگر یک زن خارجی با مردی که تابعیت امارات را داشته‌باشد ازدواج کند، اقامت امارات را دریافت خواهد کرد.

اخذ اقامت امارات از طریق ازدواج موقت است و معمولا سه الی هفت سال است. همچنین اگر ازدواج صوری باشد و زوجین پس از مهاجرت به امارات، طلاق بگیرند، اقامت فرد خارجی باطل خواهد شد و دولت امارات با آن‌ها برخورد می‌کند.

اخذ اقامت امارات با تولد در امارات

تولد نوزاد در امارات، به‌ تنهایی باعث اخذ اقامت این کشور نمی‌شود. تنها در صورتی که پدر  و مادر نوزاد نامعلوم باشد و یا نوزاد از‌ مادری اماراتی و پدری نامعلوم متولد شده‌باشد، می‌تواند تابعیت امارات را داشته‌باشد.

اقامت با پناهندگی در امارات

پناهندگان در کشور امارات وضعیت مطلوبی ندارند چرا که این کشور، هیچ ارزشی‌ برای‌ پناهندگان قائل نیست و اخذ اقامت امارات از طریق پناهندگی امکان‌پذیر نیست. پناهندگان می‌توانند تا زمانی که کشور سوم خود را پیدا کنند در امارات بمانند اما دولت امارات هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال آن‌‌ها نخواهد داشت.

هزینه‌ های زندگی در امارات

دبی شهری مدرن است و از سطح بالای کیفیت زندگی برخوردار است. به‌طبع، هزینه‌های زندگی در این شهر نیز زیاد است و برای اینکه یک زندگی با سطح رفاه استاندارد در دبی را تجربه کنید، باید درآمد کافی داشته‌باشید.

در مجموع هزینه‌هایی که برای زندگی در دبی خواهید داشت، به‌طور میانگین به شرح زیر است:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه، حدود ۸ هزار درهم در ماه
 • هزینه‌های آب و برق‌ و گاز حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ درهم در ماه
 • هزینه‌های شخصی هر فرد حدود ۴ هزار درهم در ماه

همچنین دولت امارات فقط افراد اماراتی را بیمه می‌کند و مهاجران باید هزینه‌ای را برای دریافت خدمات بیمه نیز بپردازند.

هزینه‌ های زندگی در امارات

هزینه گرفتن اقامت امارات

در مطالب بالاتر نحوه گرفتن اقامت را ذکر کردیم، هزینه‌های اخذ اقامت امارات با توجه به روش انتخابی فرد متقاضی متفاوت است.

 در زیر، به هزینه‌های دریافت اقامت امارات از‌ تمام راه‌های‌ گفته شده، نگاهی‌می‌اندازیم:

 • هزینه اخذ‌ ویزا از طریق ثبت شرکت ۱۰۰۰ درهم
 • هزینه اخذ‌ ویزای تحصیلی ۱۰۰ درهم
 • هزینه اخذ گلدن ویزای پنج ساله ۶۵۰ درهم
 • هزینه اخذ گلدن ویزای ده ساله ۱۱۵۰ درهم
 • هزینه اخذ ویزای بازنشستگی ۹۰۰ درهم
 • هزینه اخذ ویزای همراه ۲۶۸ درهم

مدارک لازم برای اخذ اقامت امارات

مدارک لازم برای اقامت امارات از تمام روش‌ها تقریبا یکسان است اما در بعضی روش‌ها مانند ثبت شرکت، مدارک تکمیلی نیاز است. اما در‌ مجموع مدارک اصلی که برای دریافت اقامت امارات نیاز دارید به شرح زیر است:

 • یک قطعه عکس پرسنلی
 • پر کردن فرم‌های سفارت
 • کپی و اصل مدارک هویتی
 • گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار
 • مدارک تحصیلی ترجمه شده
 • رزومه کاری‌ و سوابق
 • بیمه‌نامه مسافرتی

مزایای اخذ اقامت امارات

زندگی در امارات و دبی به‌عنوان شهری پیشرفته و به‌روز، مزایای فراوانی دارد که از‌جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از امکانات پیشرفته و رفاه کامل
 • بهرمندی از سیستم آموزشی باکیفیت و هم‌سطح با اروپا
 • سیستم حمل و نقل مناسب
 • پایین بودن آمار جرم و جنایت و بهرمندی از امنیت بالا
 • معافیت از پرداخت مالیات

 اقامت امارات و نحوه اخذ تابعیت

معمولا کسانی که به امارات مهاجرت می‌کنند می‌خواهند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند، اما دولت امارات قوانین سختی ‌برای اخذ اقامت دائم وضع کرده‌است و دریافت تابعیت امارات برای مهاجران تقریبا غیرممکن است. افراد تنها در صورتی می‌توانند اقامت دائم و شهروندی امارات را دریافت کنند که:

 • سی سال در این کشور زندگی کرده‌باشند.
 • ·          یا با یک مرد اماراتی ازدواج کرده‌باشند و حداقل سه سال از زندگی مشترک‌شان گذشته‌باشد. همچنین اگر فردی‌ که تابعیت امارات را دارد، تابعیت یک کشور دیگر را بگیرد، تابعیت امارات از او سلب می‌شود.

جمع بندی

در این مطلب از بلاگ دادنیک به بررسی نحوه گرفتن اقامت امارات، شرایط و هزینه‌های زندگی ‌در امارات پرداختیم. متقاضیان می‌توانند از طریق‌ وکلای مجرب دادنیک اقدام به اخذ اقامت امارات کنند و مسیر خود را تخصصی پیش‌ببرند. فراموش نکنید که هیچ یک از راه‌های ذکر شده برای اخذ اقامت امارات، منجر به دریافت تابعیت این کشور نمی‌شود و مهاجرین تنها می‌توانند اقامت موقت خود را در امارات تمدید نمایند.

سوالات متداول

ایا با خرید ملک در امارات میتوانیم در این کشور کار کنیم؟

برای کار کردن و استخدام شدن در امارات، باید مجوز کار دریافت کنید.

هزینه اجاره آپارتمان در دبی چقدر است؟

هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در دبی حدود ۸ هزار درهم است.

سرمایه لازم برای ثبت شرکت در امارات چقدر است؟

برای ثبت شرکت سهامی خاص در امارات پنج میلیون درهم و ثبت شرکت سهامی عام سی میلیون درهم سرمایه لازم است.

راحتترین راه اخذ اقامت دبی کدام است؟

ثبت شرکت در دبی، آسانترین راه مهاجرت به کشور امارات است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.9/5 - (12 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

3 پاسخ

 1. امارات کشور پر هزینه ایه به نسبت بقیه کشورها گرفتن اقامتش هم با هزینه های سنگین باید باشه.

 2. من در مورد نحوه گرفتن اقامت امارات سوال داشتم. از طریق ثبت شرکت اقامت میگیرین؟

  1. درود
   لطفا با مشاوران دادنیک تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *