دادخواست جلب ثالث

رسیدگی به دادخواست جلب ثالث

دادخواست جلب ثالث، دادخواستی است که از طرف یکی از طرفین دعوای اصلی، نسبت به شخصی ثالث، ثبت می‌شود و طی آن، دعوایی علیه او، اقامه خواهد شد. مراحل و نحوه تنظیم و ثبت این دادخواست، با تکمیل قسمت‌های مختلف دادخواست انجام می‌شود.

بنابراین، در این مقاله از دادنیک به بررسی دادخواست جلب ثالث در مرحله بدوی و تجدیدنظر، نحوه تنظیم و مراحل ثبت آن می‌پردازیم. درصورتی‌که در این زمینه نیازمند دریافت مشاوره حقوقی هستید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دادخواست جلب ثالث در مرحله بدوی و تجدیدنظر

جلب ثالث، یکی از انواع دعاوی طاری است؛ دعاوی طاری، بر اساس ماده ۱۷ قانون آیین دادرسی مدنی، دعوایی است که در اثنای رسیدگی به دعوای دیگر، از طرف خواهان یا خوانده یا شخص ثالث یا از طرف متداعیین اصلی بر ثالث اقامه خواهد شد.

درصورتی‌که دعوا، توسط خواهان یا خوانده دعوای اصلی، علیه ثالثی اقامه شود، دعوای جلب ثالث، مطرح شده است که طرح آن، هم در مرحله بدوی و هم تجدیدنظر، ممکن است. طبق ماده ۱۳۵ قانون آیین دادرسی مدنی، هر یک از اصحاب دعوا که جلب شخص ثالثی را لازم می‌داند، می‌تواند تا پایان جلسه اول دادرسی، جهات و دلایل خود را ارائه و ظرف سه روز پس از جلسه، با تقدیم دادخواست، از دادگاه درخواست جلب او را کند، چه دعوا در مرحله نخستین باشد یا تجدیدنظر.

دادخواست جلب ثالث در مرحله بدوی و تجدیدنظر

نحوه تنظیم دادخواست جلب ثالث

خواهان جلب ثالث در مرحله تجدیدنظر یا بدوی، باید، قسمت‌های مختلف دادخواست را به‌دقت، تکمیل کند سپس از طریق مراجع صالح، به دادگاه، ارسال نماید.

در واقع  خواهان باید، در فایل تنظیمی دادخواست خود، در بخش‌های مربوطه، اطلاعات کامل خواهان، اطلاعات کامل خوانده، موضوع خواسته، دلایل و منضماتی که به استناد آن‌ها خود را محق در نظر می‌گیرد و همچنین، شرح موضوع خواسته را درج و سپس، فایل آن را به دفاتر خدمات قضایی ارائه دهد، تا دادخواست جلب ثالث وی، به دادگاه، ارسال گردد.

مراحل و نحوه ثبت دادخواست جلب ثالث

بر خلاف گذشته که افراد، باید درخواست یا همان دادخواست جلب ثالث خود را حداکثر تا سه روز بعد از جلسه و اظهار جهات و دلایل جلب ثالث در دادگاه، به دفتر دادگاه تحویل می‌دادند، امروزه، برای این امر، باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، مراجعه و اقدام به ثبت دادخواست جلب ثالث نمود.

فرد باید، با کمک یک وکیل یا شخصاً، دادخواست خود را تنظیم کند؛ سپس، برای ارسال دادخواست جلب ثالث به دادگاه، از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، با دردست‌داشتن مدارکی نظیر نام کاربری و رمز عبور سامانه ثنا، همچنین، مدارک مثبت ادعای خویش، به نزدیک‌ترین دفتر خدمات الکترونیک قضایی، مراجعه، و اقدام به ثبت و ارسال آن به دادگاه نماید.

رسیدگی به دادخواست جلب ثالث

هنگامی که تنظیم دادخواست جلب ثالث انجام و تقدیم دادگاه می‌گردد، درصورتی‌که فرصت کافی برای ابلاغ و رعایت مواعد قانونی مهیا نباشد، در این صورت دفتر دادگاه دادخواست جلب ثالث را ضمیمه دادخواست اصلی می‌کند و در روز رسیدگی به دادگاه ارائه خواهد کرد و دادگاه هم دستور تجدید جلسه، ابلاغ دادخواست جلب ثالث و ضمائم آن را به اصحاب دعوا صادر خواهد نمود و وقت رسیدگی جدیدی تعیین می‌شود و اصحاب دعوا به دادرسی دعوت می‌گردند.

زمانی به دادخواست جلب ثالث توام با دعوای اصلی رسیدگی خواهد شد که شرایط ماده ۱۷ قانون آیین دادرسی مدنی وجود داشته باشد یا با دعوای اصلی از یک منشأ و یا دارای ارتباط کامل باشد، در غیر این صورت دادگاه دو دعوا را تفکیک می‌کند و در صورت صلاحیت داشتن، جداگانه به آن‌ها رسیدگی خواهد کرد و در صورت عدم صلاحیت به دادگاه صالح ارجاع می‌دهد.

نحوه رسیدگی دادگاه به دادخواست جلب ثالث مانند نحوه رسیدگی به دعوای اصلی است.

رسیدگی به دادخواست جلب ثالث

شرایط و مهلت و هزینه دادرسی جلب ثالث

برای اقامه دعوای جلب ثالث باید همه شرایط اقامه دعوا در آیین دادرسی مدنی مهیا باشد. شرایطی من‌جمله این که اهلیت ثالث  یا مجنون، کودک و سفیه نبودن وی.

همچنین کسی که ثالث را جلب می‌نماید که در اصطلاح حقوقی جالب نامیده می‌شود، باید خود را در برابر ثالث محق حق بداند و برای او نفع شخصی در دعوا موجود باشد. دعوایی که طرح می‌شود باید مشروع و قانونی باشد و قبلاً در دادگاه مطرح و رسیدگی نگردیده باشد.

جلب ثالث با ارائه دادخواستی به دادگاه آغاز می‌گردد و بنابراین باید تمام شرایط دادخواست رعایت شود.

همچنین دعوای جلب ثالث در دادگاهی انجام گردد که دعوای اصلی در جریان است. حتی اگر صلاحیت محلی موجود نباشد. جلب ثالث همچنین صرفاً زمانی ممکن است که دعوا در حال رسیدگی بوده و باید در مهلت مشخص مطرح گردد.

شخصی که ثالث را جلب می‌نماید، تا پایان جلسه اول دادرسی باید دلایل و جهات جلب ورود را به دادگاه ارائه کند و پس از آن تا حداکثر ظرف سه روز مهلت وجود دارد دادخواست جلب ثالث را تقدیم دادگاه نماید.

هزینه دادرسی جلب ثالث برابر با دعوای اصلی در هر مرحله از دادرسی، بدوی و تجدیدنظر، برابر خواهد بود. به‌عنوان‌مثال، در مرحله بدوی، در دعاوی مالی تا دویست میلیون ریال، هزینه دادرسی دو و نیم درصد ارزش خواسته، و بیشتر از آن سه ونیم درصد نسبت به مازاد دویست میلیون ریال محاسبه می‌شود.

جمع‌بندی

به‌موجب نهاد جلب ثالث در دعاوی طاری، هر یک از اصحاب دعوای اصلی قادرند در جلسه رسیدگی، تا پایان جلسه دادرسی، جلب شخص ثالثی را در راستای محکومیت وی و جلوگیری از طرح دعوای جداگانه و یا به علت سایر موارد پیش‌بینی‌شده در قانون، درخواست کنند و جلب ثالث، مستلزم ارائه دادخواست است. رسیدگی به دادخواست جلب ثالث مانند دعوای اصلی خواهد بود.

باتوجه‌به فوریت زمانی حلب ثالث، پیچیدگی حقوقی و عدم قابلیت تجدیدنظرخواهی به جز در صورت محکومیت ثالث توصیه می‌کنیم با مشورت یک وکیل دادگستری دادخواست جلب ثالث خود را تنظیم کنید.

وکلای مؤسسه حقوقی دادنیک آماده‌اند شما را مسائل  و چالش‌های حقوقی پیرامون جلب ثالث پشتیبانی کنند.

سؤالات متداول

اگر رأی به طور غیابی صادر شود محکوم علیه غیابی چگونه می‌تواند جلب ثالث کند؟

خوانده‌ای که خود یا وکیلش، در جلسه رسیدگی بدوی، حضور نداشته و لایحه‌ای نیز ثبت نکرده، باید دادخواست جلب ثالث را با دادخواست اعتراض واخواهی، هم زمان، به دادگاه صالح، ارسال نمایند.

آیا قرار رد دادخواست جلب ثالث قابل‌تجدید نظرخواهی است؟

مطابق ماده ۱۴۰ قانون آیین دادرسی مدنی اگر دادخواست جلب ثالث رد شود، این قرار مستقلاً قابل تجدیدنظر نیست و فقط با حکم راجع به اصل دعوا قابل‌تجدید نظر خواهد بود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (1 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

اجرت‌المثل نگهداری از پدر و مادر
اجرت المثل نگهداری از پدر مادر
وکیل در اهواز
وکیل در اهواز
شکایت از پمپ بنزین
نحوهٔ شکایت از پمپ‌بنزین
مزایا و معایب صدور قرار بازداشت موقت
مزایا و معایب صدور قرار بازداشت موقت برای متهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *