ترک منزل توسط مرد

ترک منزل توسط مرد

زمانی که پیمان ازدواج بین زن و مرد برقرار می‌شود؛ هر دو مسئول حفظ زندگی و برقراری آرامش برای یکدیگر هستند. به همین خاطر همیشه توصیه می‌کنیم از ازدواج زودهنگام، بدون فکر و مشورت و یا در سنین پایین اجتناب کرده و زمانی وارد زندگی مشترک شوید که بلوغ فکری، آمادگی روحی و البته اقتصادی‎اش را داشته باشید.

در غیر این صورت فشار زندگی و فراز و نشیب‌هایش گاهی به قدری زیاد می‎شود که با مسئله  ترک خانه توسط شوهر یا ترک منزل توسط زن مواجه می‌شویم و البته هر دو باید تبعات قانونی‎‌اش را بپذیرند. در ادامه با همین قوانین مرتبط با ترک  منزل توسط مرد آشنا خواهیم شد.

عواقب قانونی ترک خانه توسط مرد

بر اساس قانون زمانی که آقا مسئولیت زندگی مشترک را رها کرده و خانه‌‌اش را ترک می‌کند، همسرش این حق را دارد تا با مراجعه به دادگاه درخواست:

  • دستگیری و بازداشت شوهر
  • ممنوع‌الخروجی شوهر
  • پرداخت نفقه و مهریه
  • ترک منزل توسط مرد

را بدهد.

متأسفانه، در بسیاری از موارد علاوه بر فشار زندگی برای شخصی که هنوز آمادگی و بلوغ فکری زندگی مشترک را ندارد، عوامل دیگری هم مانند ازدواج مجدد و خیانت،  اعتیاد و موارد دیگر می‌تواند در ترک منزل نقش داشته باشد.

در صورتی که زن با مراجعه به دادگاه مسئله ازدواج مجدد همسر، چه موقت و چه دائم را مطرح کرده و مرد عدالت را رعایت نکرده باشد، یعنی به‌صورت مساوی نفقه پرداخت نکرده و به وظایف زناشویی‎اش عمل نکند، باید با عواقب این ناعدالتی و ترک منزل مواجه شود.

در صورتی که به دادگاه ثابت شود آقا هیچ دلیل موجهی برای ترک منزل نداشته و همچنان در عین داشتن تمکن مالی مناسب، از پرداخت نفقه سرباز می‌زند، دادگاه درخواست زوجه مبنی بر ترک منزل توسط شوهر و عدم پرداخت نفقه را می‌پذیرد و در بعضی موارد زن می‌تواند حکم بازداشت مرد را نیز از قانون بگیرد.

عواقب قانونی ترک خانه توسط مرد

عواقب ترک منزل در صورت مشخص نبودن محل زندگی شوهر

در صورتی که بعد از ترک خانه توسط مرد، محل زندگی او مشخص نباشد، دادگاه امکان درخواست طلاق غیابیبرای زوجه را صادر می‌کند. قانون مرتبط با درخواست طلاق غیابی در صورت ترک منزل توسط شوهر می‎گوید که نیازی به حضور زوج در دادگاه نیست؛ ولی باید مدت‌زمان مشخص ترک منزل توسط او به دادگاه اعلام و ثابت شود.

آیا زنان می‌توانند بعد از ترک منزل از سمت همسرشان، مهریه داشته باشند؟

یکی از سؤالات حقوقی برخی از زنان، وضعیت مهریه‌شان در چنین شرایطی است. گفتیم که اگر آقا منزل را ترک کرده و حاضر به پرداخت نفقه یعنی خرج روزانه زندگی نباشد، زوجه می‌تواند با مراجعه به دادگاه، درخواست بازداشت همسر را بدهد. همچنین این خانم با مراجعه به دادگاه و اثبات شرایط عسر در زندگی، یعنی سختی و دشواری که ادامۀ زندگی را سخت کرده، می‌تواند درخواست طلاق داده  مهریه‌اش را بخواهد. اشاره کردیم که در چنین شرایطی امکان درخواست طلاق غیابی هم وجود دارد.

در این شرایط زوجه باید برای دریافت مهریه، تمامی اموال زوج را به دادگاه معرفی کرده و تا زمان دریافت کامل مهریه، همسرش را ممنوع‌الخروج کرده و حتی اموال آقا را توقیف کند، البته اگر آقا اموالی برای توقیف داشته باشد!

نحوه فرستادن اظهارنامه ترک منزل مرد توسط زن

در صورتی که زوجه بخواهد اظهارنامه ترک منزل توسط مرد را تقدیم دادگاه کند باید با دردست‌داشتن مدارک هویتی مثل شناسنامه و کارت ملی به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و اظهارنامه ترک خانه توسط مرد را درخواست داده و ارسال کند.

ارسال اظهارنامه و یا دعوت مرد برای بازگشت به زندگی مشترک در این مرحله انجام می‌شود. در ضمن اگر زندگی در عسروحرج باشد و این مسئله به قاضی ثابت شود، امکان درخواست حکم طلاق غیابی و درخواست نفقه و مهریه برای زن راحت‌تر خواهد بود.

جمع بندی

در این مقاله درباره قوانین مرتبط با ترک منزل توسط شوهر و عواقب قانونی آن صحبت کردیم. اگر در چنین شرایط ناگواری قرار دارید، برای ارسال اظهارنامه، شکایت از همسر و حضور در دادگاه حتماً با یک وکیل پایه یک دادگستری مشورت کنید. پیشنهاد می‎کنیم برای مشاوره اولیه با مجموعه حقوقی دادنیک تماس گرفته و درباره تمام ابعاد پرونده مطمئن باشید.

مجموعه دادنیک برای راهنمایی  ارائه بهترین راه‌حل، متعهد به موکلین است و با شفافیت کامل پرونده‌ را در مراجع قانونی پیگیری خواهد کرد.

سوالات متداول

در صورت ترک منزل توسط شوهر، آیا حق طلاق به زن تعلق می‌گیرد؟

بله در صورتی که زوج منزل را ترک کرده و نفقه را پرداخت نکند، دادگاه حق طلاق را به زوجه می‌دهد، البته این مسیر آسان نیست و نیاز به اسناد مطمئن برای اقناع قاضی دارد، پس حتماً با وکیل مشورت کرده و در دادگاه حضور پیدا کنید.

شهادت شهود برای ترک خانه توسط مرد به چه معناست؟

شهادت شهود یعنی کسانی در دادگاه حاضر شده و شهادت دهند زوج بدون عذر موجه منزل را برای مدت مشخصی ترک کرده و برنگشته است. وکلا پیشنهاد می‌کنند که این شهود از اعضای خانواده زن نباشند.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (9 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

تکلیف وسایل (اثباث) منزل بعد از طلاق
تکلیف وسایل منزل بعد از طلاق
طلاق در کویت
قوانین و شرایط طلاق در کویت
طلاق به خاطر ترس از رابطه جنسی
طلاق به خاطر ترس از رابطه جنسی
سوالات قاضی در دادگاه طلاق
سوالات قاضی در دادگاه طلاق

4 پاسخ

  1. ترک منزل توسط مرد میتونه از دلایل طلاق یک طرفه از سمت خانم هم باشه؟ برای اثباتش به چه مدارکی نیازه؟

  2. سلام اگر ثابت کنم که شوهرم تمکن مالی داره برای پرداخت نفقه ولی به بهانه اینکه نمیتونه هزینه خونه رو بده میره طولانی مدت ترک منزل میکنه که کار کنه /میتونم حکم جلبش رو بگیرم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)