حقوق شهروندی در رسانه های اجتماعی

حقوق شهروندی در رسانه های اجتماعی

حقوق شهروندی در رسانه‌های اجتماعی مانند حقوق شهروندی در فضای واقعی، تعریف مشخصی دارد. مواردی مانند آزادی بیان، حق مشارکت در فضای مجازی و مشارکت آزادانه در بحث‌ها، حق حمایت از هر گروه سیاسی، حق استفاده آزاد از امکانات فضای مجازی به‌صورت تساوی، داشتن امنیت و تامین امنیت کودکان و نوجوانان از جمله حقوق شهروندی در فضای مجازی است.

شما به‌عنوان یک شهروند باید از حقوق شهروندی در اینترنت آگاه باشید. با این آگاهی در صورتی که ناعدالتی در مورد شما صورت گرفت؛ با شناخت حقوق شهروندی خود به این مورد پی برده و برای احقاق حق خود اقدام می‌کنید.

همچنین راهنمایی‌های یک وکیل پایه یک دادگستری در این زمینه برای شما مفید خواهد بود.

حقوق شهروندی چیست؟

حقوق شهروندی جمعی از حقوق و آزادی‌های فرد است که هر شهروند در کشور می‌تواند از آن‌ها بهره ببرد. این حقوق باید به طور مساوی و بدون تبعیض نژادی، جنسیتی، مذهبی، قومیتی و غیره برای تمام افراد در دسترس باشد. حقوق شهروندی معمولا شامل حقوق سیاسی مانند داشتن حق رای، حق دسترسی به اطلاعات، داشتن حریم خصوصی، حق آزادی بیان و حق قضاوت شدن در دادگاه‌های منصفانه، حق دسترسی به خدمات اجتماعی، تعلیم و آموزش و موارد دیگر است. حقوق شهروندی در هر کشور بر اساس قوانین آن کشور تعیین می‌شوند.

با مشخص شدن و رعایت این حقوق در جامعه، شاهد ایجاد یک محیط عادلانه، برقراری امنیت و همچنین ایجاد تعادل و مساوات بین شهروندان هستیم. همچنین آگاهی از حقوق شهروندی از اهمیت زیادی برخوردار است. هر شهروند وظیفه دارد از حقوق خود آگاهی داشته باشد و در صورت بروز ناعدالتی، مسیر قانونی برای احقاق حقوق خود را بشناسد.

حقوق شهروندی چیست

حقوق شهروندی در رسانه‌های اجتماعی

امروزه زمان زیادی را در رسانه‌های اجتماعی سپری می‌کنیم. سوشیال‌مدیا هم شکلی از جامعه است و نیازمند حد و مرزها و قوانین مختص به خودش است. در فضای مجازی هم لازم است که حقوق شهروندی تعریف شده و به آ‌ن‌ها احترام گذاشته شود. حقوق شهروندی در رسانه‌های اجتماعی برای تضمین حقوق اساسی و شراکت مساوی افراد در فضای مجازی، تعریف شده‌اند. مهم‌ترین حقوق شهروندی در رسانه‌های اجتماعی عبارت‌اند از:

آزادی بیان، مهم‌ترین حقوق شهروندی در فضای مجازی

این مورد به معنی این است که فرد بتواند نظرات، انتقادات و دیدگاهش را بدون سانسور و تبعیض در فضای مجازی بیان کند. داشتن آزادی بیان همواره مهم‌ترین حقوق شهروندی در فضای واقعی یا مجازی است. احقاق این حقوق سبب می‌شوند که افراد همواره بتوانند شخصیت خودشان را به راحتی بیان کنند. با دیگران بحث و گفتگو کنند و در خصوص مسائل مختلف آگاهی بیشتری داشته باشند. به یاد داشته باشید که استفاده از این حق، نیازمند مسئولیت‌پذیری در استفاده از آزادی بیان است. به طوری که در استفاده از آن حقوق دیگران نقض نشود.

حق دسترسی به اطلاعات

از دیگر حقوق شهروندی در فضای مجازی اجازه دسترسی به اطلاعات است که به طور مساوی به تمام اعضای جامعه تعلق می‌گیرد.

حفظ حریم خصوصی از مهم‌ترین حقوق شهروندی

از مهم‌ترین حقوق شهروندی در فضای مجازی حفظ حریم خصوصی و اطلاعات شخصی است. کاربران همواره باید این اطمینان را داشته باشند که اطلاعات آن‌ها حفظ شده و سرقت یا جاسوسی نمی‌شود. اطلاعاتی مانند نام، آدرس، ایمیل و سایر اطلاعات که معمولا در اپلیکیشن‌ها ثبت می‌شوند؛ باید محفوظ بمانند.

درنتیجه، بسیار مهم است که شرکت‌های مرتبط با رسانه‌های اجتماعی در خصوص حفاظت از اطلاعات کاربران کوشا باشند و هر اقدام امنیتی که برای تضمین امنیت این اطلاعات لازم است؛ انجام دهند. درواقع رعایت حریم خصوصی از مهم‌ترین مسئولیت‌هایی است که اپلیکیشن‌ها باید در قبال کاربران قبول کنند.

حقوق سیاسی

آزادی حق رای از مهم‌ترین حقوق سیاسی شهروندان است. آن‌ها باید بتوانند در تمام فعالیت‌های سیاسی آزادانه شراکت کنند. به‌عبارتی هیچ حزب و گروه سیاسی حق سلب آزادی بیان گروه دیگر را ندارد و همه باید بتوانند نظرشان را آزادانه بیان کنند.

حق تعلیم و آموزش

کاربران حق دارند به تساوی از فضای مجازی برای آموزش و یادگیری استفاده کنند. به موجب این حق کاربران برای انتشار آگاهی و آموزش باید به فضای مجازی دسترسی داشته و بتوانند برای افزایش آگاهی شهروندان و انتقال دانش از فضای مجازی بهره ببرند.

تساوی دسترسی به خدمات اجتماعی

همه افراد باید بدون تبعیض و به تساوی از ابزارها و خدمات رسانه‌های اجتماعی بهره ببرند. هیچ گروه و حزب به واسطه عقیده خود حقی بیشتر یا کمتر از گروه دیگر در استفاده از خدمات مجازی ندارد.

حقوق کودکان و نوجوانان

یکی از مهم‌ترین حقوق شهروندی در فضای مجازی، حقوق کودکان و نوجوانان است. قوانین خاصی در خصوص حضور کودکان و نوجوانان در محتواهای موجود در فضای مجازی وجود دارد که بر اساس آن کودک نباید تحت هیچ نوع آزار فیزیکی یا روحی قرار بگیرد یا بر خلاف میلش در محتوا حضور داشته باشد.

تامین امنیت شهروندان

پلتفرم‌های اینترنتی همیشه خطرات و تهدیداتی را برای کاربران ایجاد می‌کنند. تامین امنیتی در برابر این خطرات از حقوق شهروندی در رسانه‌ های اجتماعی است. حقوقی مانند حفاظت از اطلاعات، مقابله با تهدیدات امنیتی، جلوگیری از تبلیغات مخرب و محافظت ویژه از کودکان و نوجوانان شامل این موارد است. با رعایت حقوق شهروندی در رسانه‌های اجتماعی محیط سوشیال‌مدیا و اینترنت، تبدیل به یک محیط ایمن و مطمئن برای کاربران می‌شود. از این طریق شرکت‌های مرتبط با رسانه‌های اجتماعی موظف هستند که همواره امنیت کاربران را حفظ کنند.

اهمیت شناخت حقوق شهروندی در فضای مجازی و مشاوره با وکلا

معاونت رئیس جمهور با انتشار منشور حقوق شهروندی برخی حقوق مانند آزادی اندیشه و آزادی بیان مطبوعات، دسترسی آزاد به اطلاعات، امکان ابراز هویت فرهنگی و آفرینش هنری، حق شرکت در انتخابات و تعیین سرنوشت اجتماعی از اصلی‌ترین حقوق شهروندی است. در این منشور همچنین تاکید شده است که کاربران باید بتوانند به منابع اطلاعاتی دسترسی داشته و ابزارهای لازم برای مشارکت کامل همه شهروندان در رسانه‌های اجتماعی فراهم شود.

طبق این منشور شهروندان می‌توانند از همه رسانه‌ها مطابق قانون بهره ببرند و سرنوشت خود را به آن طور که می‌خواهند؛ رقم بزنند. حق داشتن ارتباط مردم با هم و ارتباط مردم با دولت از دیگر حقوق مهم شهروندی است که باید به آن توجه شود. مردم باید به اطلاعات لازم و ارتباطات کافی دسترسی داشته باشند تا به واسطه آن در ارتقا فرهنگ‌های قومیتی و گروهی خود نقش داشته‌باشند. استفاده از شبکه‌های مجازی و رسانه‌ها امروزه یک ابزار مهم برای مشارکت اجتماعی بیشتر و انتقال اطلاعات در مناسبت‌های مختلف است. به‌عبارتی شهروندان باید بتوانند آزادانه در فضای مجازی حضور پیدا کرده و از امکانات موجود بهره ببرند.

اهمیت شناخت حقوق شهروندی در فضای مجازی و مشاوره با وکلا

کاربران با آگاهی از حقوق شهروندی خود و احقاق آن می‌توانند از بروز ناعدالتی در حق خود و اطرافیان‌شان جلوگیری کنند. در صورتی که آگاهی کافی از حقوق شهروندی در فضای مجازی ندارید یا در این خصوص به کمک و مشاوره نیاز دارید؛ کارشناسان ما در دادنیک شما را راهنمایی می‌کنند. قوانین استفاده از ابزار فضای مجازی و نحوه ارتباط در این فضا کاملا مشخص است و ساز و کارهای قانونی خود را دارد. در صورتی که فردی مانع احقاق هرکدام از حقوق شهروندی شما شود؛ می‌توانید در پی احقاق آن بربیایید.

جمع‌بندی

حقوق شهروندی در رسانه‌های اجتماعی از حقوق مسلم هر شهروند است. ناآگاهی از این حقوق باعث می‌شود که افراد یا ارگان‌های خاطی بتوانند این حقوق را از شما سلب کنند. درحالی که با شناخت حقوق شهروندی در اینترنت همواره می‌توانید طالب حق خود باشید و اجازه سلب آن‌ها را ندهید.

درصورتی که تصور می‌کنید در یک مورد به خصوص حقوق شهروندی در رسانه‌های اجتماعی از شما سلب شده است؛ می‌توانید با وکلا دادنیک مشورت کنید. وکلا و کارشناسان ما شما را از حقوق شهروندی خود آگاه کرده و برای احقاق حقوق‌تان به شما کمک می‌کنند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

استرداد جهیزیه
استرداد جهیزیه
وکیل در رشت
وکیل در رشت
خیار تدلیس در قانون مدنی
خیار تدلیس در قانون مدنی
اجرت‌المثل نگهداری از پدر و مادر
اجرت المثل نگهداری از پدر مادر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *