سامانه تصمیم و همه چیز درباره آن

سامانه تصمیم

در صورتی که برای طلاق بدون وکیل اقدام کنید، مراحل ثبت نام در سامانه تصمیم (طلاق) و شرکت در جلسات مشاوره حدود 6 الی 9 ماه جدایی به طول می‌انجامد. اما اگر پرونده طلاق توافقی شما با وکیل طلاق توافقی دادنیک پیش رود، نیازی به ثبت نام در سامانه تصمیم ندارید و صفر تا صد مراحل توسط وکیل متخصص طلاق در مدت زمان کوتاهی بدون نیاز به حضور آقا و خانم در هیچ مرحله‌ای انجام می‌شود. برای اطلاعات بیش‌تر با کارشناسان حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

در این مطلب علاوه بر اینکه نگاهی به نحوه عملکرد سامانه طلاق خواهیم داشت، به مراحل ثبت درخواست در آن نیز خواهیم پرداخت.

سامانه تصمیم طلاق چیست؟

بر اساس قانون حمایت از خانواده و همچنین مطابق توافق و همکاری که اخیراً فی ‌ما بین دادگستری (قوه قضاییه) و سازمان بهزیستی کشور صورت گرفته‌، سامانه ای راه اندازی شده است که سامانه تصمیم طلاق نام دارد. راه اندازی این سامانه علاوه بر اینکه می‌تواند از میزان طلاق‌ها بکاهد، قادر است به کاهش هرج و مرج و شلوغی ناشی از مراجعات به دادگاه کمک کند.

زوج‌هایی که در شرایط طلاق هستند، پیش از مراجعه به دادگاه و هر گونه اقدام در این راستا، باید در ابتدا برای طی کردن مراحل طلاق خود به واحدهای مشاوره و مددکاری خانواده مراجعه کنند. بدین منظور الزامی است که در جهت سایت نوبت دهی طلاق درخواست هر نوع طلاق اعم از طلاق توافقی، طلاق از طرف زن و طلاق از طرف مرد اقدام کرده و آن را در سامانه تصمیم طلاق ثبت نمایند.

نکته مهم درباره سامانه طلاق

در شرایطی که زوجین قصد طلاق داشته باشند و پیش از مراجعه به مراکز مشاوره، جهت ثبت تقاضای طلاق از طریق دادگاه اقدام کنند، با رسیدن موعد دادگاه، قاضی حکم طلاق آن‌ها را صادر نکرده و زمان آن را به تعویق می‌اندازد، زیرا وی این حکم را بدون گذراندن جلسات مشاوره توسط زوجین صادر نمی‌کند و در همان مرحله اول، آنان را به مرکز مشاوره ارجاع می‌دهد تا پس از اتمام جلسات مشاوره، بتواند با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، تصمیم نهایی خود را اخذ و حکم را صادر کند.

سامانه تصمیم

ثبت نام در سامانه تصمیم طلاق

برای ثبت نام در سامانه تصمیم طلاق باید به آدرس اینترنتی http://zaman.behzisti.net/ مراجعه کنید و از روی نقشه ای که در اختیارتان قرار گرفته است، به انتخاب استان محل سکونت خود بپردازید. پس از اینکه استان مورد نظر خود را انتخاب کردید، وارد صفحه جدیدی می‌شوید که در آن باید اطلاعات اولیه خود را ثبت نمایید.

این اطلاعات اولیه شامل مشخص شدن نوع درخواست طلاق و انتخاب شهر در قسمت‌های تعیین شده است. حال نوبت به ثبت اطلاعات مربوط به زوج و زوجه می‌رسد که شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی و تلفن همراه است. علاوه بر آن ذکر تابعیت در قسمت مشخص شده ضروری خواهد بود.

در صورت غیر ایرانی بودن، کد اقامت خود را در قسمت مشخص شده تایپ نمایید. در ادامه ثبت نام باید به دریافت نوبت در سامانه تصمیم بپردازید.

دریافت نوبت در سایت طلاق (سامانه تصمیم)

همان‌طور که می‌توانید به صورت اینترنتی در سامانه تصمیم ثبت نام کنید، همانگونه نیز شرایط برای دریافت نوبت آنلاین در این سایت نیز فراهم است. قطعاً این سؤال برایتان پیش می‌آید که مراحل دریافت نوبت از این سامانه به چه صورت است. ما در اینجا به ذکر مراحل آن خواهیم پرداخت:

 1. ورود به سامانه تصمیم: عبارت سامانه تصمیم را جستجو کنید یا به آدرس اینترنتی http://zaman.behzisti.net  بروید.
 2. انتخاب استان و شهر: پس ورود به سایت، صفحه ای برای شما باز می‌شود که در آن نقشه ایران را در اختیارتان قرار می‌دهد. با استفاده از این نقشه امکان این را خواهید داشت که استان و شهر خود را انتخاب نمایید.
 3. ثبت مشخصات هویتی زن و مرد: پس از گذر از دومین مرحله باید به جهت دریافت نوبت آنلاین، چهار مرحله دیگر را طی نمایید که اولین مرحله آن ثبت اطلاعات هویتی زوج و زوجه است.
 4. تعیین مرکز مشاوره: پس از ثبت اطلاعات خود، در قسمت مربوطه باید مرکز مشاوره مورد نظر خود را انتخاب نمایید. لازمه این انتخاب، این است که به محل سکونت خود توجه کنید. به این معنی که مرکزی که انتخاب می‌کنید به محل سکونتتان نزدیک و یا نسبت به آن مناسب باشد.
 5. تعیین زمان مشاوره: پس از اینکه مرکز مشاوره مورد نظر خود را انتخاب کردید، باید به انتخاب تاریخ و ساعت مناسب آن بپردازید. در این انتخاب باید به ظرفیت پذیرش آن مرکز مد نظر دقت کنید. در صورت مشاهده زمان‌های آزاد در مرکز مشاوره مورد نظر و انتخاب تاریخ آن، به ادامه مراحل بپردازید.
 6. تأیید تمام اطلاعات: در مرحله پایانی تمام اطلاعات وارده شده توسط شما در سامانه نمایش داده می‌شود که باید به جهت تأیید صحت آن‌ها، بر روی گزینه مربوطه کلیک کنید. پس از این امر، کدی را دریافت می‌کنید که به نام کد پیگیری شناخته می‌شود. دریافت این کد به این معنی است که مراحل ثبت نام خود را در سامانه تصمیم به پایان رسانده اید.
دریافت نوبت در سایت طلاق

مراجعه به مرکز جامع مراقبت از خانواده

فرقی نمی‌کند طلاق به صورت توافقی یا به درخواست یک طرفه زوج و یا زوجه باشد، در هر حالتی متقاضیان طلاق، باید وارد سامانه ثبت طلاق شوند و به صورت آنلاین نوبت خود را دریافت نمایند. آنان باید پس از دریافت نوبت، با به همراه داشتن مدارک هویتی که شامل شناسنامه و کارت ملی است، در زمان و تاریخ مشخص شده به مرکز جامع مراقبت از خانواده مراجعه کنند.

این مرکز پس از اینکه بررسی‌های اولیه را بر روی پرونده مربوطه و سازش میان زوجین انجام داد، آن را به یکی از شعبات مشاوره یا مددکاری (غربالگری) ارجاع می‌دهد. پس از گذشت 45 روز واحد مشاوره مورد نظر تصمیم و نظر نهایی خود را اعلام می‌دارد.

پیگیری ثبت نام در سامانه تصمیم

همان‌طور که پیش‌ تر خواندید، پس از تأیید تمام اطلاعات و ثبت و دریافت نوبت در سامانه تصمیم، صدور کد پیگیری در این سامانه صورت گرفته و به شما نمایش داده می‌شود. از آنجایی که متقاضی نمی‌تواند وقت اینترنتی اخذ شده در سایت طلاق را پیگیری کند، در چنین شرایطی توصیه مهم این است که کد رهگیری را یادداشت کند یا از آن عکس بگیرد تا در صورت بروز مشکل، با ارائه آن بتواند درصدد حل مشکل پیش آمده برآید.

جمع بندی

با مطالعه مطلب فوق قطعاً این نکته را درک کرده اید که سامانه تصمیم در واقع این هدف را دنبال می‌کند که با ارجاع زوجین به مراکز مشاوره و ارائه روش‌های پیشگیری از اختلاف میان آنان، زوجین را از اقدام به طلاق عجولانه منصرف کند و باعث کاهش نرخ طلاق شود تا خانواده‌های بیشتری حفظ گردد.

علاوه بر این سامانه طلاق باعث شده است زوجین سریع‌تر و آسان‌تر به مراکز مشاوره ارجاع داده شوند تا شاید سازشی سریع‌تری میان آن‌ها صورت بگیرد.

همان‌گونه که گفتیم، در صورتی که نمی‌خواهید هیچ یک از مراحل ذکر شده را انجام دهید، وکلای موسسه حقوقی دادنیک می‌توانند تمام مراحل را برای شما انجام دهند و پرونده طلاق توافقی شما در مدت 10 الی 20 روز انجام شود. برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره سایت تصمیم می‌توانید از طریق دکمه‌های زیر با کارشناسان حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

برای ثبت نام در سامانه تصمیم چه مشخصاتی نیاز است؟

برای ثبت نام در سامانه تصمیم متقاضیان اطلاعات مربوط به زوج و زوجه مانند نام و نام خانوادگی، کد ملی و تلفن همراه نیاز دارند. علاوه بر آن ذکر تابعیت و کد اقامت در صورت غیر ایرانی بودن در قسمت مشخص شده ضروری است.

در صورت سازش میان زوجین چه اتفاقی برای پرونده طلاق رخ می‌دهد؟

در صورتی که پس اتمام جلسات مشاوره، میان زوجین سازش صورت بگیرد، پرونده بایگانی به یکی از دفاتر الکترونیک قضایی ارجاع شده و ادامه پروسه طلاق بر عهده این مراکز قرار می‌گیرد.

دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق از چه طریقی است؟

متقاضیان طلاق باید از طریق سامانه تصمیم اقدام و ثبت نام کنند و به صورت آنلاین نوبت دریافت نمایند. پس از اینکه جلسات مشاوره به پایان رسید، می‌توانند گواهی عدم انصراف از طلاق را از همان مرکز مشاوره و مددکاری خانواده دریافت نمایند.

برای طلاق توافقی هم به ثبت ‌نام در سایت طلاق نیاز است؟

برای طلاق توافقی نیز همانند طلاق یک طرفه باید از طریق سامانه تصمیم اقدام و پس از وارد کردن مشخصات هویتی، نوبت مشاوره دریافت کرد.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (10 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

مدارک لازم برای طلاق از طرف مرد
مدارک لازم برای طلاق از طرف مرد
شخصی درحال دادن مهریه در طلاق
ریز و درشت مهریه در طلاق خلع
طلاق از طرف زن چقدر طول می کشد؟
مدت زمان طلاق از طرف زن
طلاق دادن زن بدون مهریه
طلاق دادن زن بدون مهریه

11 پاسخ

 1. سلاک
  برای افراد زیر 18 سال سامانه تصمیم خطای موبایل به نام میدهد
  چه باید کرد ؟

 2. سلام زن من یک سال است رفته بچه ها ووسایل را نیز برده ومیگه طلاق گرفته چه باید بکنم

 3. طلاق توافقی
  حضانت بچه ها با پدرشون
  ‌نصف مهریه

 4. با سلام بهتر است مشاوره های قبل از ازدواج الزامی شود وزوجین با انواع مسایل روانشناختی ازدواج آشنا شوند مشاوره های طلاق هر چند لازم ومفیدند ولی بنا به دلایلی مشکلات به طور بنیادی پایایی بررسی نمیشه بعضاً برخی از زوجین نیاز به درمانهای روانشناختی دارند یا اختلال شخصیتی دارند که درمان آنها زمانبر است و هزینه برای زوجین در بر دارد که معمولا مورد استقبال زوجین قرار نمی گیرد

 5. سامانه تصمیم خیلی زمانبره. خیلی دیر وقت میدن. بهتره با کویل اقدام کنین. من چهار ماه منتظر شدم وقت هم بهم ندادن حتی.

 6. با اینکه از نظر خودشان این سامانه برای کمک به زوج ها هست ولی بنظر من اینکه پروسه طلاق پیچیده تر و سخت تر شده فقط باعث میشه زوج های بیشتری برای پیشگیری از دردسر های احتمالی قید ازدواج را بزنند و آمار ازدواج از این هم پایینتر بیاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)