اجرت المثل نگهداری از پدر مادر

اجرت‌المثل نگهداری از پدر و مادر

یکی از وظایف اخلاقی فرزندان در برابر پدر و مادر نگهداری و کمک به آن‌ها در سنین پیری و ناتوانی است؛ با این حال اگر همه وظایف نگهداری از پدر و مادر به عهده یکی از فرزندان باشد و دیگران به او کمکی نکنند فرد می‌تواند به سراغ دریافت اجرت المثل نگهداری از پدر و مادر خود برود و هزینه‌ای را بابت خدماتی که به پدر و مادر سالمند خود ارائه می‌کند، دریافت نماید.

هزینه اجرت المثل نگهداری از پدر و مادر به شرایط نگهداری و نحوه فعالیت‌های فرزند در قبال پدر و مادر و وضعیت مالی آن دو بستگی دارد. اگر شما نیز قصد دریافت یا پرداخت اجرت المثل نگهداری از پدر و مادر را دارید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک تماس بگیرید تا آن‌ها با توجه به وضعیت شما، راهنمایی‌های لازم را انجام دهند.

اجرت المثل نگهداری از پدر و مادر چیست؟

به‌طور کلی اجرت المثل به معنای حق‌الزحمه‌ یا هزینه‌ای است که یک فرد در ازای انجام کاری دریافت می‌کند. به همین طریق، اجرت المثل نگهداری از پدر و مادر یعنی هزینه‌ای که فرزند در ازای ارائه خدمات مراقبتی از والدین خود از آن‌ها دریافت می‌کند.

قانون اجرت المثل نگهداری از پدر و مادر

در ماده ۳۳۶ قانون، درباره اجرت المثل آمده است: «هرگاه یک شخص بر اساس امر فردی دیگر عملی را انجام دهد که به‌طور عرفی برای آن اجرتی در نظر گرفته می‌شود، عامل مستحق دریافت اجرت است؛ مگر اینکه مشخص شود فرد قصد تبرع را داشته باشد.

بنابراین اگر در دادگاه مشخص شود که شما با نیت رایگان نگهداری از والدین خود را انجام نداده‌اید، می‌توانید برای دریافت اجرت المثل نگهداری از پدر و مادر اقدام کنید.

باید این نکته را در نظر گرفت که اگر فرزندی که از پدر و مادر خود نگهداری می‌کند به خاطر این مراقبت، از حرفه خود باز می‌ماند و در تنگنا قرار می‌گیرد، می‌تواند برای دریافت اجرت‌المثل اقدام کند.

هم‌چنین تعداد فرزندان دیگر و شرکت کردن یا نکردن آن‌ها در فرایند مراقبت از پدر و مادر نیز در محاسبه هزینه اجرت‌المثل موثر است.

قانون اجرت المثل نگهداری از پدر و مادر

قانون اجرت المثل نگهداری از پدر و مادر همسر

در برخی از شرایط فرد به نگهداری از پدر و مادر همسر خود می‌پردازد. در این مواقع تکلیف هزینه اجرت المثل چگونه است؟ آیا فرد می‌تواند اجرت المثلی دریافت کند. پاسخ قانون در تبصره ماده ۳۳۶ ارائه شده است:

« اگر زوجه کارهایی که شرعاً به‌عهده او نبوده و عرفاً دارای اجرت‌المثل است را  به دستور زوج و به قصد تبرع انجام دهد، دادگاه موظف است پس از اثبات زوجه، هزینه اجرت المثل را تعیین و زن آن را دریافت می‌کند.

نحوه دریافت هزینه اجرت المثل نگهداری از پدر و مادر

برای دریافت اجرت المثل نگهداری از پدر و مادر باید این مراحل را طی کنید:

 1. دادخواستی مبنی بر مطالبه هزینه نگهداری از والدین تنظیم کنید. طرف دیگر این دادخواست بسته به شرایط شما ممکن است پدر، مادر یا خواهران و برادران شما باشند.
 2. دادگاه شما تشکیل می‌شود و طرفین دادخواست به آن احضار می‌شوند.
 3. خوانده (شاکی) باید اثبات کند که نگهداری از والدین به قصد تبرع نگهداری کرده است.
 4. خوانده باید مستندات، فاکتور‌ها و هزینه‌های خدماتی که در قبال پدر و مادرش انجام داده را در اختیار دادگاه قرار بدهد.

در پایان دادگاه هزینه اجرت المثل نگهداری از پدر و مادر و نحوه پرداخت آن را اعلام می‌کند.

هزینه اجرت المثل نگهداری از پدر و مادر

به‌طور دقیق نمی‌توان گفت هزینه نگهداری از پدر و مادر چه قدر است. این مبلغ به شرایط زیادی از جمله وضعیت والدین سالمند، میزان زمانی که فرزند صرف می‌کند، هزینه‌هایی که پرداخت می‌کند و شرایط مالی دو طرف بستگی دارد. به همین خاطر بهتر است در راستای تعیین دقیق هزینه اجرت المثل پرونده خود با کارشناسان حقوقی تیم دادنیک تماس بگیرید.

هزینه اجرت المثل نگهداری از پدر و مادر

جمع‌بندی

در این نوشته تمامی نکات مهم را پیرامون مبحث اجرت المثل نگهداری از پدر و مادر بررسی کردیم و گفتیم که اجرت المثل به صورت قانونی قابل دریافت است؛ اما میزان هزینه آن بستگی به رای دادگاه دارد. برای اطلاع بیشتر از شرایط قانونی و دریافت راهنمایی می‌توانید از مطالب و کمک‌های کارشناسان سایت حقوقی دادنیک استفاده کنید.

سوالات متداول

وظیفه نگهداری از پدر و مادر به عهده کیست؟

در ایام سالخوردگی والدین، به لحاظ شرعی و قانونی نگهداری از پدر و مادر بر عهده همه فرزندان است.

مفهوم تبرع در دریافت اجرت المثل نگهداری از پدر و مادر یعنی چه؟

تبرع یک مفهوم قانونی است و به وضعیتی اشاره دارد که فردی بدون چشم‌داشت و به قصد احسان به دیگری منفعتی می‌رساند یا مالی را می‌بخشد.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.8/5 - (13 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

سامانه ثبت من
سامانه ثبت من
حقوق شهروندی در رسانه های اجتماعی
حقوق شهروندی در رسانه های اجتماعی
بیمه ایرانیان خارج از کشور
بیمه ایرانیان خارج از کشور
شرب خمر چیست
شرب خمر چیست؟

9 پاسخ

 1. واقعا چه آدمایی پیدا میشن برای نگهداری از پدر مادرتونم دنبال پولشین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. تو اگه مجبور باشی واسه نگهداری از پدر مادرت دائم توی خونه باشی و نتونی از خونه بری بیرون چیکار میکنی؟

 2. خواهر و برادر من ازدواج کردن و من که خونه با خونوادم زندگی میکنم از پدر و مادرم نگهداری میکنم و خیلی شرایطم محدوده.
  به خواهرم گفتم که میتونم اجرت المثل نگهداری از پدر و مادر رو کاملا قانونی بگیرم ولی انکار میکنه. مرسی از آگاهی دادنتون.

 3. واقعا کسی پیدا میشه که بخاطر نگهداری از پدر و مادرش دنبال پول باشه آخه؟

 4. سلام
  مادر شوهرم قبل از مرگش بیماری سختی داشت و حدودا 5 ماه توی خونه من زندگی کرد من هیچ کجا نگفتم پولی بابت این کار میخوام از بچه هاش. الان که چند ماهی گذشته میتونم ازشون اجرت المثل نگهداری از مادر شون رو بگیرم؟

 5. منظور از اجرت المثل نگهداری از پدر مادر همون هزینه های روزانه و روال هست یا یه چیزی مث دستمزده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *