مهلت برگشت زدن چک

مهلت برگشت زدن چک

چک یکی از اسناد معتبری است که برای تسهیل انتقال وجه در معاملات استفاده می‌شود. اما با افزایش معاملات، میزان جرائم مربوط به چک‌ها نیز شایع شده است. بسیاری از افراد از مهلت برگشت زدن چک برای انجام پیگیری‌های قانونی استفاده می‌کنند. به همین دلیل باید با این مدت زمان برای انواع چک‌ها مانند چک صیادی یا چک خوابیده آشنا بود و تفاوت حقوقی و کیفری شدن چک‌ها را به خوبی دانست.

اگر شما هم به دنبال کسب این اطلاعات هستید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا شکایت برای چک برگشتی را با دقت بالایی انجام دهید. در ضمن می‌توانید از مشاوره تلفنی رایگان استفاده کرده و اطلاعات لازم را از وکلای مؤسسه حقوقی دادنیک به دست بیاورید.

مهلت برگشت زدن چک تا چه زمانی است؟

هنگامی که چک بلامحل باشد، به این معنی که در زمان سررسید آن، موجودی حساب برای پرداخت چک کافی نباشد، فرد دارنده چک می‌تواند از مجراهای قانونی استفاده کرده و مراحل توقیف اموال برای چک برگشتی را طی کند. در این حالت با توجه به مهلت برگشت زدن چک، می‌توان به صورت کیفری، ثبتی و حقوقی، از صادر کننده چک شکایت کرد. اما نباید فراموش کنید که نوع چک در مدت زمان آن تأثیرگذار است.

طبق ماده 11 قانون صدور چک اگر دارنده چک تا شش ماه از زمان صدور چک برای وصول آن به بانک مراجعه نکند یا در مدت زمان شش ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت شکایتی نداشته باشد، حق شکایت کیفری نخواهد داشت.

مدت زمان دیگری برای شکایت از ضامن و ظهرنویس چک بلامحل در قانون تجارت وجود دارد و آن 15 روز برای وصول چک برگشتی در همان بانک صدور چک و 45 روز برای وصول چک در بانکی دیگر است.

مهلت برگشت زدن چک تا چه زمانی است

مهلت برگشت زدن چک صیادی تا چه هنگام است؟

اخیراً قانونی اجرا شده که فرد صادر کننده چک باید اطلاعات چک را در سامانه صیاد به ثبت برساند. اطلاعاتی که باید مورد تأیید دارنده چک باشند. درباره مهلت برگشت زدن چک صیادی می‌توانیم به موادی اشاره کنیم که اعلام کرده اند، دارنده چک می‌تواند همان روز وصول چک، این سند را برگشت بزند. در این حالت صادر کننده چک 30 روز وقت دارد که برای وصول چک برگشتی خود اقدام کند.

دقت داشته باشید که مهلت برگشت زدن چک صیادی از ماده 11 قانون صدور چک پیروی می‌کند و 6 ماه عددی است که باید از زمان صدور چک و گواهی عدم پرداخت نگذشته باشد.

مهلت برگشت زدن چک خوابیده به حساب چگونه است؟

خواباندن چک در حساب به این معناست که فرد چک شخصی دیگر را در اختیار دارد و آن را برای وصول در موعد مقرر به بانک می‌سپارد. در حالی که تاریخ وصول آن در آینده است. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید علل برگشت خوردن چک خوابیده مواردی مانند نبود یا کمبود موجودی حساب، ناخوانا بودن و یا مغایرت امضا، خط خوردگی و مسائلی از این دست هستند.

بر خلاف چک صیادی، زمان مشخصی به عنوان مهلت برگشت زدن چک خوابیده وجود ندارد. فرد دارنده چک از روز وصول چک این امکان را دارد که برای برگشت زدن چک اقدام کند.

در چه مواقعی چک برگشت می‌خورد؟

چک بی محل یا همان چکی که در موعد مقرر خود وصول نشده، می‌تواند برگشت بخورد اما باید توجه داشت که برگشت خوردن چک هنگامی انجام می‌شود که صاحب حساب مبلغ کافی ندارد تا چک را پرداخت کند. در ضمن ممکن است که صادر کننده چک دستور عدم پرداخت چک را به بانک ارائه دهد.

به غیر از دو مورد فوق اگر چک بدون داشتن هیچ گونه پشتوانه مالی برای حساب بانکی صادر شده باشد یا صاحب حساب چک برگشتی یا ذیصلاحان دیگر حساب را مسدود کرده باشند، نمی‌توان چک را وصول کرد. در این حالت‌ها نیز امکان برگشت زدن چک وجود دارد.

نکته مهمی را باید در نظر داشته باشید. اگر چک شرایط لازم را از سوی بانک نداشته باشد که به سهولت در بانک پذیرفته شود، به راحتی بازگشت می‌خورد. ناخوانایی، خط خوردگی در متن چک، مطابقت نداشتن امضا و حتی اختلاف در مندرجات چک از جمله این شرایط‌ به حساب می‌آیند.

تفاوت حقوقی شدن یا کیفری شدن چک

همانطور که اشاره کردیم، دارنده چک وصول نشده تا 6 ماه از تاریخ وصول چک می‌تواند برای پیگیری کیفری چک برگشت خورده اقدام کند. اما مدت زمان موضوعی به حساب می‌آید که باعث تفاوت حقوقی و کیفری شدن چک برگشتی می‌شود. در واقع اگر 6 ماه از زمان وصول چک گذشت و فرد برای کیفری شدن آن اقدام نکرد، تنها می‌تواند برای حقوقی شدن این چک اقدام کند.

در چه صورتی چک برگشتی کیفری نمی‌شود

در چه صورتی چک برگشتی کیفری نمی‌شود؟

تاریخ، مبلغ و امضا سه مورد از اطلاعات مهمی هستند که روی چک ثبت می‌شوند. چک‌های سفید امضا یا آنهایی که برای ضمانت و امانت صادر شده اند، قابلیت کیفری شدن را ندارند. اگر شما هم بپرسید مهلت مربوط به برگشت زدن کیفری چک تضمینی چیست؟ می‌توان به این نکته اشاره کرد که قانون برگشت زدن کیفری چک تضمینی هم مانند چک صیادی است. به این معنا که 6 ماه از زمان صدور چک و گواهی عدم پرداخت، مهلت دارد.

جمع بندی

در این مطلب از مؤسسه حقوقی دادنیک شما را با مهلت برگشت زدن چک آشنا کردیم. این مدت زمان را برای انواع چک‌ها از جمله چک صیادی بررسی کردیم. در ضمن به تفاوت کیفری و حقوقی بودن برگشت خوردن چک پرداختیم. شما با کمک وکیل چک می‌توانید کار برگشت زدن چک را به سهولت انجام دهید. خدمات مؤسسه حقوقی دادنیک نیز در این راستا به شما کمک خواهند کرد.

سوالات متداول

تفاوت مهلت بازگشت چک صیادی و چک خوابیده چیست؟

برگشت زدن چک صیادی از همان روز آغاز می‌شود اما صادر کننده چک 30 روز وقت دارد. در حالی که چک خوابیده زمان مشخصی برای برگشت خوردن ندارد.

مهلت برگشت زدن چک به صورت کیفری چقدر است؟

دارنده چک 6 ماه از زمان صدور چک و گواهی عدم پرداخت، مهلت دارد تا برای برگشت زدن چک اقدام کند.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.9/5 - (14 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

وکیل چک
وکیل چک
چک بین بانکی چیست
چک بین بانکی
هزینه برای وکیل چک برگشتی
هزینه وکیل برای چک برگشتی
شکایت برای چک برگشتی
شکایت برای چک برگشتی

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *