شکایت از آنلاین شاپ

شکایت از فروشگاه اینترنتی

در صورتی که فروشگاه اینترنتی یا آنلاین شاپ کالایی مغایر با سفارش شما ارسال کند، در ارسال سفارش تاخیر کند یا این‌که اصلا کالای سفارش داده شده را ارسال نکند، می‌توانید از آن شکایت کنید.

موقع خرید از سایت‌های اینترنتی حتما دقت کنید که «اینماد» داشته باشد، چون در این صورت می‌توانید شکایت از آنلاین شاپ را از طریق مراجع مختلف پیش ببرید. اما اگر می‌خواهید از یک پیج اینستاگرامی یا سایت بدون اینماد شکایت کنید، مطمئن‌ترین راه، کمک گرفتن از پلیس فتا است.

در صورتی که می‌خواهید از آنلاین ‌شاپ شکایت کنید، می‌توانید همین حالا با کارشناسان حقوقی ما مشورت نمایید.

راه‌های شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی

بهترین راه‌ها برای شکایت از آنلاین شاپ و فروشگاه‌های اینترنتی عبارتند از:

1. پلیس فتا

پلیس فتا هر نوع عمل مجرمانه در فضای مجازی، از جمله تخلفات در زمینه فروش کالا را پیگیری می‌کند. برای این منظور کافی است ابتدا وارد وب‌سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir شوید. سپس از طریق کد ملی و شماره همراه خود باید در سامانه پلیس فتا ثبت نام نمایید. کد پیامک شده به موبایل خود را وارد کنید تا ثبت نام شما در سامانه تکمیل شود.

پس از ورود به سامانه، به قسمت خدمات الکترونیکی بروید. سپس در بخش ثبت گزارش مردمی باید گزارش تخلف فروشگاه اینترنتی یا تخلف پیج مربوطه را ارائه دهید. از میان گزینه‌های هک، تخلف/مصادیق مجرمانه، تخلف در خرید کالا/خدمات، آسیب‌پذیری و حفره امنیتی، یکی را برای رسیدگی به شکایت خود انتخاب کنید. همچنین می‌توانید اسناد و مدارک لازم را آپلود کنید و در انتها روی گزینه ثبت کلیک کنید تا درخواست شما ثبت نهایی شود.

2. وب‌سایت اینماد

نماد اعتماد الکترونیکی یا اینماد توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت به سایت‌های اینترنتی فروش کالا و خدمات اعطاء می‌شود و در واقع نوعی اعتبار برای آن سایت به همراه دارد. شرط شکایت از طریق سامانه نماد اعتماد الکترونیکی این است که سایت مورد نظر دارای اینماد باشد. به همین خاطر است که توصیه می‌کنیم قبل از خرید از سایت، بررسی کنید که حتما اینماد داشته باشد.

برای شکایت از طریق این روش باید به وبسایت اینماد مراجعه نمایید. در این سایت ابتدا ثبت نام کنید و سپس روی گزینه «ثبت شکایت از کسب‌وکار» کلیک کنید. در صفحه بعدی که به شما نمایش داده می‌شود روی گزینه سبزرنگ که «اعطای دسترسی» است کلیک کنید تا وارد کارتابل شوید. در صفحه جدید گزینه ثبت شکایت را انتخاب نمایید و در صفحه جدیدی که ظاهر می‌گردد، مستندات و مدارک خواسته شده را بارگذاری کنید. در انتها، روی گزینه «ثبت شکایت» کلیک کنید تا شکایت شما در سامانه ثبت شود.

3. مراجع قضائی

مراجع قضائی برای رسیدگی به تخلفات و جرائم صورت گرفته در عموم حوزه‌ها صلاحیت دارند. در نتیجه تخلفات صورت گرفته در فضای مجازی را نیز می‌توان در این مراجع پیگیری کرد.

برای این منظور باید در یکی از دفاتر خدمات قضائی لایحه خود را ثبت کنید تا پرونده به دادسرای جرائم اینترنتی در تهران (دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۱ تهران) یا دادسرای عمومی شهرستان محل سکونت شما ارسال شود.

در نظر داشته باشید که طی کردن مراحل حقوقی شکایت از طریق مراجع قضائی نیاز به دانش حقوقی دارد. می‌توانید در دادنیک با بهترین وکیل در ایران در حوزه جرائم اینترنتی مشورت نمایید و بعد از بررسی‌های ابتدایی، صفر تا صد پرونده را با خیال راحت به ما بسپارید.

دو راه دیگر برای شکایت از فروشگاه‌ اینترنتی

به جز سه روش بالا، امکان شکایت از دو راه اتحادیه‌ صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی و سازمان تعزیرات نیز وجود دارد. مشکلاتی مثل گران‌فروشی، کم فروشی، تقلب، اخفاء و امتناع از عرضه کالا، عدم صدور فاکتور و فروش اجباری از جمله مواردی هستند که امکان پیگیری آن‌ها از طریق سازمان تعزیرات حکومتی و اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی وجود دارد.

البته در نظر داشته باشید که این روش‌ها زمان‌ بیشتری در مقایسه با شکایت به مراجع قضائی، اینماد و پلیس فتا می‌برند. به همین جهت سه روشی که بالاتر گفتیم برای کسانی که به دنبال شکایت از آنلاین شاپ هستند، در اولویت قرار دارند.

نحوه شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی

این‌که چطور باید از فروشگاه اینترنتی شکایت کرد، به نوع فروشگاه و همچنین نوع تخلف انجام گرفته بستگی دارد. به طور مثال، می‌توان از طریق سامانه پلیس فتا از وب‌سایت‌های اینترنتی و همچنین از پیج‌های اینستاگرامی شکایت کرد. حتی در خصوص تخلفات کسب‌وکارهای اینستاگرامی هم می‌توانید به به دادسرای جرائم رایانه‌ای مراجعه و طرح شکایت کنید.

شکایت از طریق مراجع قضائی نیز باید روند خود را طی کند. می‌توانید مستقیما به دفاتر خدمات قضائی مراجعه کنید و آن‌جا شکوائیه خود را به ثبت برسانید. دادسرای جرائم رایانه‌ای ویژه رسیدگی به جرائم صورت گرفته در فضای مجازی است و مراحل ابتدایی پرونده و رسیدگی مقدماتی را انجام خواهد داد.

در نظر داشته باشید که در صورت استفاده از وکیل پایه یک دادگستری، کل فرایند شکایت از آنلاین شاپ و فروشگاه اینترنتی توسط وکیل انجام می‌شود. یعنی نیازی به حضور شما در پلیس فتا یا مراجع قضائی نیست و وکیل به جای شما حاضر می‌شود و پرونده را پیش می‌برد.

بهترین مرجع برای شکایت از آنلاین شاپ کجا است؟

انتخاب مرجع مناسب برای طرح شکایت از آنلاین شاپ تا حدود زیادی به شرایط فرد زیان‌دیده، نوع فروشگاه و همچنین نوع تخلف بستگی دارد. مثلا اگر فروشگاه نماد اعتماد الکترونیکی داشت، بهتر است ابتدا از طریق وب‌سایت اینماد شکایت کنید. در مقابل اما بهترین راه برای شکایت از پیج‌های اینستاگرامی، مراجعه به پلیس فتا است.

وکلای آشنا با قوانین و مقررات کسب‌وکارهای اینترنتی و کلاهبرداری در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند در این زمینه به افرادی که به دنبال راهی برای به نتیجه رسیدن شکایت خود هستند کمک قابل توجهی کنند.

مدارک مورد نیاز برای طرح شکایت از فروشگاه اینترنتی و آنلاین شاپ

موقعی که از یک پیج اینستاگرامی یا وب‌سایت فروشگاهی شکایت می‌کنید، باید مدارکی در دست داشته باشید که نشان دهد شما از آن‌جا خرید کرده‌اید اما پیج یا وب‌سایت برخلاف تعهداتش عمل کرده است.

در خیلی از مواقع می‌توانید اسناد را همان موقع ثبت شکایت بارگذاری کنید (مثلا سامانه اینماد یا سامانه ثبت شکایات پلیس فتا). مهم‌ترین این مدارک به شرح زیر است:

·      تصویر (عکس یا اسکرین شات) از صفحه کالا یا خدمت ارائه‌شده در فروشگاه

·      اسکرین شات از سبد خرید یا فاکتور خرید

·      کد رهگیری تراکنش یا اسکرین شات قبض تراکنش کارت به کارت یا اسکرین شات از پرداخت موفق

همچنین داشتن هر نوع عکس یا فایلی که تخلفات وب‌سایت و پیج را نشان دهد (چه آن تخلفات مربوط به فروش کالا باشد و چه مربوط به موضوع دیگری)، می‌تواند در اثبات ادعای شما مفید باشد.

وکیل شکایت از آنلاین شاپ

وکیل شکایت از فروشگاه اینترنتی و آنلاین شاپ می‌تواند شما را در جمع‌آوری مدارک، تدوین لایحه و همچنین دفاع در دادگاه یاری کند. ضمن آن‌که با استفاده از وکیل دیگر نیازی به حضور شما در هیچ‌یک از مراحل قضائی و غیرقضائی نیست و احتمال موفقیت در پرونده نیز افزایش می‌یابد.

ما در مجموعه دادنیک آماده‌ایم تا شما تا رسیدن به نتیجه یاری کنیم. اگر می‌خواهید با بهترین وکلای تخصصی شکایت از آنلاین شاپ و فروشگاه‌های اینترنتی مشورت نمایید، از طریق همین صفحه به ما پیام دهید.

جمع‌بندی

خوشبختانه امکان شکایت از فروشگاه اینترنتی و همچنین از پیج‌های اینستاگرامی وجود دارد و اگر حقی از شما ضایع شده باشد، با طرح شکایت در مرجع مناسب و با ارائه مدارک قابل قبول، از شما جبران خسارت خواهد شد.

با توجه به گستردگی موضوع بهتر است قبل از هرگونه اقدام، با یک مشاور حقوقی در این زمینه مشورت کنید. در این راستا می‌توانید با وکلای ما در مجموعه دادنیک مسئله را مطرح کنید و مشاوره لازم را دریافت نمایید. کارشناسان حقوقی دادنیک با تجربه بالا در زمینه حقوق کسب‌وکارهای اینترنتی بهترین راهنمایی‌ها را برای پیشبرد شکایت شما در این خصوص ارائه می‌دهند.

سوالات متداول

آیا از پیج اینستاگرامی که ادمین آن مشخص نیست می‌توان شکایت کرد؟

بله؛ حتی اگر ادمین (گرداننده) پیج مشخص نباشد، می‌توانید به پلیس فتا شکایت کنید. پلیس فتا اقدامات لازم در جهت شناسایی ادمین پیج و معرفی وی به مراجع قضائی را انجام خواهد داد.

اگر پیج یا وب‌سایتی کالا نفروشد، اما به طریقی دیگر به ما خسارت وارد کند، چطور باید از او شکایت کرد؟

در این رابطه هم می‌توانید هم به پلیس فتا مراجعه کنید، و هم با کمک وکیل دادگستری از طریق دفاتر خدمات قضائی شکوائیه تنظیم کنید تا موضوع در دادگاه مورد رسیدگی قرار گیرد

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

تعیین خسارت در قرارداد
تعیین خسارت در قرارداد
اخذ کد اقتصادی
اخذ کد اقتصادی
خرید و فروش املاک ایرانیان خارج از کشور
خرید، فروش و رهن خانه در ایران
شرایط اخذ پروانه ی کار برای اتباع
شرایط اخذ پروانه ی کار برای اتباع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *